www.infoglobe.cz » SR, Kremnica – turistika jak se patří

SR, Kremnica – turistika jak se patří

Publikováno: 5.10.2016
Poté co jsme si minulý týden představili město Kremnica, se vydáme i na poznávání jeho okolí. Možností je hned několik. Můžete se vydat na Kremnický štít, do obce Ihráč, Žiar nebo do nedalekých Kremnických dolů. Ale my jsme si za svůj cíl vybrali Tři kříže, Skalku, obec Krahule a v neposlední řadě i návštěvu poměrně nové rozhledny.

Výlet jsme si naplánovali na celý den. Sbalili jsme potřebné věci a od informačního centra ve středu Kremnice jsme se vydali po modro-žluté turistické značce. Postupně jsme míjeli okraj přírodní rezervace Bujačia lúka, která je mimo jiné vzácnou lokalitou výskytu Heuffelova šafránu. Na rozcestí, kde se rozdělovaly turistické trasy, jsme pokračovali už jen po modré a zakrátko jsme překonali železniční trať. Za necelou hodinu a půl jsme zdolali orientační body Tři studny a Trojici a pomalu se blížili k prvnímu místu zastavení, a to k chatě Hostinec.

chata Hostinec

Jedná se o jedinou turistickou chatu v Kremnických vrších, která nabízí občerstvení spojené s odpočinkem. Chata Hostinec má poměrně dlouhou historii, protože leží na bývalé formanské cestě spojující důlní města. V současnosti ji spravuje Klub slovenských turistů, který ji z původně formanské hospody změnil na turistickou chatu. V roce 2005 prošla generální opravou a prozatím slouží veřejnosti. Nabízí ubytování, které je samozřejmě třeba si předem zarezervovat, bufet, sušárnu a příjemné posezení. To můžete najít i před chatou zároveň s nedalekým zdrojem pitné vody, tzv. pramenem raněného bojovníka. Chata je bez připojení na elektrický zdroj, proto nabízí pohled na časy dávno minulé. Každoročně vedle ní probíhají mezinárodní závody v běžeckém lyžování – Bílá stopa, takže se nedivte, že je vytížená nejen v létě, ale i v zimě. Sbíhá se zde pět turistických tras, takže ji určitě neminete.

Tři kříže

Tři křížePo chvilce oddychu se vydáváme dále směrem k sedlu Tři kříže (1 180 m n. m.). To leží na hlavním hřebeni Kremnických vrchů a je významnou křižovatkou turistických stezek. Pokud byste zde hledali symbol pojmenování sedla Tři kříže, tak uvidíte jen jeden, zato trojkříž, od kterého se vám naskytnou velmi pěkné scenerie. Vydáváme se dále směrem přes Velestúr a Zlatou studnu po červeně značené turistické stezce. Procházíme lesním porostem a po výraznějším klesání opět stoupáme, a to ke Králickému sedlu, odkud je jen pár metrů vzdálený Mýtný vrch (1 221 m n. m.) A následně pokračujeme na Bystrické sedlo, kde přecházíme na modře značenou stezku. Zdoláváme posledních pár desítek metrů a dostáváme se na Skalku, sedmý nejvyšší vrch Kremnických vrchů. O geografické správnosti naší polohy nás ujišťuje přítomnost 312 metrů vysokého vysílače Suchá hora, který je druhou nejvyšší stavbou na Slovensku (vyšší je už jen vysílač Dubník – 318 m).

výhled ze Skalky   túra ze Skalky

Ze Skalky pozorujeme výhledy na obě strany Kremnických vrchů. Vidíme obec Králíky či vzdálenější Banskou Bystrici, jakož i rekreační středisko Skalka nacházející se pod námi, kde má své sídlo i horská služba. Zajímavostí střediska je, že v minulosti byla tato lokalita označována jako slovenský Semmering, jelikož se zde v roce 1914 konaly celouherské závody v lyžování a také zde vznikl první slovenský lyžařský oddíl. Vede tudy i Cesta hrdinů SNP.

túra ze Skalky

Ze Skalky se nám naskýtá několik možností návratu do Kremnice. Můžeme si zvolit jednodušší trasu přes Partyzánskou dolinu, které přísluší žluté označení, nebo jít po červené směrem k obci Krahule. Co myslíte, kterou jsme si vybrali? Přece po hřebeni k horské obci.

Krahule

Krahule   rozhledna na Krahulském vrchu

Krahule nás překvapily – nejenže jsme viděli významná sportovní a lyžařská střediska, ale ocitli jsme se i v geografickém středu Evropy. Nevynechali jsme ani návštěvu relativně nově vybudované dřevěné vyhlídkové věže. Třípodlažní rozhledna Krahulský vrch (959 m n. m.) je vysoká 13,5 metru a nabízí výhledy na Kremnické vrchy, Turčianskou kotlinu, Štiavnické vrchy, Vtáčnik i Žiar.

výhled na Kremnici

Rozhledna byla zároveň naším posledním bodem výletu. Unavení po celodenní túře jsme se lesní pěšinou vrátili do Kremnice, kde jsme zašli do místní restaurace a vyprávěli si zážitky z celého dne.

GPS: (Skalka)  48°44'18.9"N 18°59'27.7"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Michaela Kondákorová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Střední Slovensko si můžete prohlédnout ve virtuální realitě
Publikováno: 2.6.2021
Střední Slovensko má teď možnost navštívit každý. Díky 360° technologii virtuální reality ho můžete vidět z nebe kdykoliv i z pohodlí domova.

SR, Špania Dolina – zimní procházka po okolí
Publikováno: 15.3.2020
Už delší dobu jsme vás nezavedli do slovenských hor, proto to dnes napravíme. Navštívíme jeden z důlních klenotů Slovenska, kterým je Špania Dolina. Leží necelých 11 kilometrů od Banské Bystrice v náručí Starohorských vrchů.

SR, Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi III
Publikováno: 28.6.2020
Dnes se společně vydáme za poznáváním slovenských trojičních sloupů. Naší první zastávkou bude Bratislava, která zažila nejednu morovou epidemii.

SR: Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi IV
Publikováno: 5.7.2020
Středoslovenská důlní města vzkvétala díky těžbě drahých kovů. Nabyla značný majetek, což se podepsalo i na jejich architektuře. Období poznamenaná morovou epidemií přinesla na jejich náměstí morové sloupy jako symboly díků. Na jejich výstavbě se vůbec nešetřilo, díky čemuž jsou tak monumentální. Dnes se vydáme po městech, v jejichž útrobách byla skryta ložiska stříbra i zlata.

SR: Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi V
Publikováno: 12.7.2020
Po týdnu se opět vracíme do Kremnice, konkrétně k pozdně baroknímu sloupu Nejsvětější Trojice, který připomíná morovou epidemii.

SR, Kováčová: ideální místo na oddych i aktivity v přírodě – VIDEO
Publikováno: 11.8.2020
Chvíle oddechu můžeme trávit lenošením i aktivně. Někdo má v oblibě relax a péči, kterou nabízejí slovenské lázně, jiní chtějí být pohybově aktivní – ať už u vody, na kole, nebo při turistice. Zavítali jsme do středoslovenské obce Kováčová, kde to bude bavit všechny.

SR, Banskobystrický kraj – významný hornický region I
Publikováno: 28.3.2021
Tentokrát vás zavedeme na jih středního Slovenska, kde se rozprostírá rozlohou největší ze všech krajů. Řeč bude o Banskobystrickém kraji, jehož historie, ale i památky jsou úzce spjaty s hornickou minulostí.

SR, Banskobystrický kraj – významný hornický region III
Publikováno: 11.4.2021
Náš výlet v Banskobystrickém kraji dnes završíme návštěvou malebných obcí a měst. Také vás provedeme po přírodních zákoutích, technických památkách, a dokonce se zastavíme i na místě symbolického středu Evropy.

SR, Malachov – ideální místo na turistiku II.
Publikováno: 18.4.2018
Minulý týden jsme vám slíbili, že vás zavedeme na turistické stezky nad obcí Malachov, které vás provedou nejen hornickou historií okolí, ale i mikroklimatickými anomáliemi v podobě „přírodní lednice“.

SR: Kremnické Bane - Geografický střed Evropy
Publikováno: 26.1.2012
Symbolický střed Evropy najdeme nejen na Slovensku, ale i v mnoha okolních státech Starého kontinentu. Záleží jen na úhlu pohledu a definici, podle níž ho hledáme.

SR, Banská Štiavnica: nejimpozantnější kalvárie ve střední Evropě
Publikováno: 30.4.2015
V samotném srdci Slovenska se nachází jedno krásné historické a v UNESCO zapsané městečko, do kterého dnes namíříme naše kroky. Je jím jedinečná Banská Štiavnica, která se proslavila nejen bohatou hornickou minulostí, ale i významnými památkami.

SR, Banská Bystrica – Památník SNP
Publikováno: 31.3.2016
Město Banská Bystrica je považováno za srdce země pod Tatrami. Nachází se zde jeden z nejvýznamnějších památníků Slovenska, jehož úkolem je připomínat období druhé světové války a vzdoru Slováků proti fašismu.

SR, Banská Bystrica – středoslovenský klenot
Publikováno: 18.5.2016
Město proslulé hornickou minulostí, ale i Slovenským národním povstáním, tak bychom mohli v krátkosti charakterizovat Banskou Bystrici. Její historie je již od nepaměti spjata s těžbou nerostů – především stříbra a mědi.

SR, Kremnica – město humoru a mincí
Publikováno: 28.9.2016
Vydejte se spolu s námi na střední Slovensko, přesněji do okresu Žiar nad Hronom, kde navštívíme královské důlní město – Kremnici. Město, kde se kdysi těžilo zlato i stříbro a kde dodnes existuje mincovna, která se řadí mezi nejstarší neustále fungující podniky na světě.

SR, Svätý Anton – nejen myslivecká obec
Publikováno: 11.12.2016
V malebné oblasti Štiavnických vrchů (jen pár kilometrů od Banské Štiavnice, zapsané na seznam UNESCO) se nachází obec Svätý Anton, která je už od nepaměti spojována s myslivostí. My ji dnes navštívíme a poodhalíme něco z její historie a zajímavých míst.

SR, Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody – VIDEO
Publikováno: 27.6.2017
Vydejte se prostřednictvím našeho dnešního videočlánku do štiavnického regionu, jehož pomyslným kulturním, historickým a společenským centrem je Banská Štiavnica.

Banská Štiavnica – stříbrné město
Publikováno: 23.7.2009
Banská Štiavnica (48°26´04,44´´ N , 18°51´01,83´´E ), – město zapsané na seznamu UNESCO, ležící v centru Štiavnických vrchov. Rozloha 46,7 km2, obyvatel (2007) 10 640. Jedno z nejkrásnějších a zároveň i nejstarší slovenské město. Zcela právem patří od roku 1993 do světového dědictví UNESCO.

SR: Cesta od stříbra ke šperku
Publikováno: 28.6.2012
Slovensko je země bohatá nejen na přírodní krásy, ale i na nerostné bohatství, ukryté v útrobách nejedné malebné vesničky či města. Mezi ty nejznámější určitě patří důlní města Kremnica, Banská Štiavnica nebo obce Špania Dolina a Hodruša - Hamry.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Špania Dolina – turistika v okolí
Vydejte se spolu s námi za zimními krásami Starohorských vrchů. Naším výchozím bodem bude malebná...

SR, Banská Štiavnica – městečko uprostřed vulkánu
Starobylá Banská Štiavnica se rozprostírá uvnitř propadlého jádra Štiavnického stratovulkánu, kte...

SR, Štiavnické vrchy – zimní pohádka
Štiavnické vrchy jsou známé především svou bohatou hornickou historií a tradicí těžby nerostných ...

SR: Banská Štiavnica – Město světového dědictví
Nádherné historické banské město Banská Štiavnica je situované v kalderu vyhaslého štiavnick...

Štiavnické vrchy na podzim
Štiavnické vrchy jsou největší sopečné pohoří Západních Karpat, a za chráněnou krajinnou oblast b...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 11. 8. 2022
svátek:Zuzana
dnes:
čtvrtek 11.8.
18 °C
zítra:
pátek 12.8.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X