www.infoglobe.cz » SR: Kysuce – Klokočov – odpočinek, jak ho neznáte

SR: Kysuce – Klokočov – odpočinek, jak ho neznáte

Publikováno: 12.4.2012
Region Kysuce nás už nejednou mile překvapil. Ať už svou nádhernou přírodou, zachovalou lidovou architekturou, unikátními památkami, nebo také překrásnými túrami, během nichž se nám mnohokrát odkryly zajímavé výhledy, nejednou i za hranice Slovenské republiky.

Krásy Kysuc

V minulosti jsme region Kysuce zmiňovali už mnohokrát. Z množství krásVláček ve Vychylovce a zajímavostí, které se zde nacházejí, si vybere opravdu každý. Pokud se sem vydáte s dětmi, určitě byste neměli vynechat návštěvu Muzea Kysucké vesnice ve Vychylovce spojenou s nezapomenutelnou jízdou vláčkem po historické úvraťové lesní železnici. Nedaleko odtud se nachází další zajímavosSlovenský orloj ve Staré Bystricit celoslovenského významu - Slovenský orloj ve Staré Bystrici. V této opravdu velmi pěkné kysucké obci se nachází i minizoo, nádherně zrekonstruované náměstí - tzv. náves sv. Michala Archanděla, Zbojnická bašta, která nabízí příjemné posezení na letní terase, nebo nádherný kostel sv. Michala Archanděla. Pokud se nebojíte krátkého výstupu, vaše kroky byste měli nasměrovat i na novou rozhlednu nad obcí, která se vypíná na vrchu Bobovec. Společně jsme v minulosti navštívili i nejvyšší vrchol Kysuckých Beskyd - Velkou Raču. V zimě je tato horská lokalita mimořádně oblíbená mezi lyžaři i snowboardisty, kteří sem za kvalitnímVelká rača Oščadnice - adrenalín na terénních koloběžkách lyžováním přijíždějí ze širokého okolí. Letní dovolenou zde zas rádi tráví rodiny s dětmi nebo party mladých lidí. Kromě mnoha značených turistických stezek vás při vrcholové stanici sedačkové lanovky na Dědovce čeká i množství zábavných atrakcí. Vyzkoušet si zde můžete například střelbu z luku, vyskákat se můžete na obrovské trampolíně nebo se spustit na bobové dráze, která zdKlokočovské skálye za dobrého počasí jezdí celoročně. Region Kysuce však ukrývá i mnoho přírodních krás, které již nejsou tak známé jako lesní železnička nebo proslulé lyžařské středisko. Minule jsme vám představili opravdu unikátní přírodní geologický útvar Klokočovské skály, který je budovaný flyšovými horninami, přičemž jejich nejzajímavější část tvoří kamenné koule, vzniklé kulovitou odlučností pískovce.

I když Kysuce nabízejí ještě mnoho zajímavých míst, které v budoucnu společně určitě navštívíme, dnes už nikam chodit nebudeme, nenavštívíme žádnou přírodní zajímavost, nevystoupáme na žádnou rozhlednu a ani náhodou nebudeme naše tělo více unavovat obtížnými túrami. Právě naopak. Dopřejeme si chvíli oddech.

Klokočov

Koupání v sudech pod širým nebem

V chráněné krajinné oblasti Kysuce, v obklopení nádherné přírody, se nachází zajímavý cesta do Sudoparkuareál Sudoparku. Najdete ho na polosamotě nad obcí Klokočov. Pokud se sem vydáte v období, kdy není celý kraj pod vrstvou sněhové pokrývky, můžete se sem vyvézt klidně i autem. V zimě to však bez řetězů rozhodně nezkoušejte. I když se vám dole mohou zdát cesty dobře upravené a sjízdné, už za první zatáčkou v lese pochopíte, že bez řetězů se vám to nepodaří. My jsme si to vyzkoušeli na vlastní kůži, a tak jsme asi 300 metrů museli v ledovém koridoru pomalu couvat. Naštěstí jsme to zvládli bez újmy na zdraví a i auto zůstalo bez škrábnutí. Z obce je to do Sudoparku horký a ochlazovací sudpříjemná procházka, která vám nezabere více než půl hodinky. Obnovené dřevěnice, ve kterých se je možné i ubytovat, překrásně upravený areál a čerstvý horský vzduch vám navodí pocit, že jste se ocitli v ráji na zemi. To pravé ořechové vás však teprve čeká. Tři dřevem vytápěné koupací sudy jsou umístěny pod širým nebem. Každý z nich má kapacitu 6 osob, avšak musím podotknout, že my jsme se koupali po čtyřech a bylo to tak akorát. Voda v sudech je zahřívaná na 38–41 °C a na unavené tělo tak působí jako sauna. Proto je nutné v pravidelných intervalech nezapomínat na ochlazení. Na to slouží chladící sud se studenou horskou (stále areál pro děti v Sudoparkuprotékající) vodou. Minimální doba pronájmu sudu je na dvě hodiny a platí se vždy za sud, bez rozdílu počtu koupajících se osob. Během koupání je důležité dodržovat pitný režim. V pohodě vám do sudu přinesou i pivo, ale tvrdý alkohol tu pít rozhodně nemůžete. Koupání v sudech je vhodné i pro děti, i když si myslím, že ty určitě více ocení parádní domek na stromě, který je součástí dětského hřiště. Nabídka bufetu je značně omezená. Ale když vám během relaxování v sudu začnou v břiše vyhrávat muzikanti, určitě po koupání nepohrdnete bramborovou plackou nebo dobrou klobáskou. Ještě malé upozornění na závěr, sudy jsou pro veřejnost otevřeny pouze o víkendech a je nutné si je zarezervovat alespoň 6 hodin předem.

 Sudopark v Klokočové

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Žilina: Kulturní instituce lákají na virtuální prohlídky
Publikováno: 27.4.2020
Když nemohou jít lidé za kulturou, jde kultura za nimi. Tímto motem zve Žilinská župa návštěvníky kraje za krásami a uměním jednoho z nejkrásnějších regionů Slovenska.

SR, Svrčinovec – návštěva hraniční obce i přírodního unikátu
Publikováno: 15.4.2020
Vydejte se spolu s námi na severozápad Slovenska, přesněji do rázovitého regionu horních Kysuc. Navštívíme příhraniční obec Svrčinovec a jeden světový unikát – přírodní památku Megoňky s výskytem kulovitých pískovcových útvarů.

SR, Kysucké muzeum – strážce historie
Publikováno: 19.7.2017
Léto je ideálním ročním obdobím pro rodinné výlety. My vás dnes zavedeme na severozápadní Slovensko, kde se rozprostírá malebný region Kysuc, který lemují nádherné hory, protínají životodárné řeky a zkrášlují nevšední městečka, vesničky nebo svérázné osady.

SR: Vychylovka II. – Lesní úvraťová železnice
Publikováno: 10.11.2011
Muzeum Kysucké vesnice spolu s historickou lesní úvraťovou železnicí patří k nejkrásnějším a nejrozsáhlejším expozicím ve volné přírodě v rámci Slovenska.

SR: Region Kysuce – Veľká Rača
Publikováno: 20.10.2011
Dnes si spolu opět vyjdeme navštívit rázovitý a mezi slovenskými, ale i zahraničními turisty mimořádně vyhledávaný region Kysuce. Dnes to však nebude jen turistická vycházka plná krásných výhledů, ale také moře skvělé zábavy v lůně krásné přírody.

Nová Bystrica: Na Kysuckých loukách
Publikováno: 28.6.2014
Jednoduché sekání s dřevěnou kosou, zrána i k večeru má své obrovské kouzlo. Je to jeden z nejsilnějších obřadů našich předků, ale i těch, kteří kosu a travní tanec s ní znovu objevili.

Nová Bystrica: Polévková neděle ve skanzenu
Publikováno: 7.6.2014
Každý oběd, alespoň u nás na Slovensku, vždy začíná polévkou. Mezi nejoblíbenější patří bramborová, fazolová, čočková, hrachová, zelná, zabijačková zelňačka, houbová, cibulová, česneková, špenátová a různé zeleninové či masové vývary.

Nová Bystrica: Kysucká lesní železnice ve fotografiích
Publikováno: 27.7.2015
Kysucké muzeum v Čadci vás u příležitosti 100. výročí začátku výstavby lesní železnice zve do své expozice skanzenu Nová Bystrica - Vychylovka na panelovou výstavu s názvem Kysucká lesní železnice ve fotografiích.

Čadca: výstava Život plný námahy
Publikováno: 16.3.2015
Ve výstavních prostorách Kysuckého muzea v Čadci si můžete prohlédnout mezinárodní výstavu Život plný námahy, která je zaměřena na díla neprofesionálních řezbářů a jejich reflexi tradičního beskydského venkova.

SR: Kysucké Beskydy, Oščadnica – zimní radovánky na svahu
Publikováno: 20.2.2014
I když letošní zima nepatří k těm nejštědřejším, co se týče sněhové přikrývky, stále je dost lyžařských středisek, které disponují umělým zasněžováním, a tak si milovníci zimních sportů přesto přijdou na své.

SR, Orava – Hruštínská převodovka
Publikováno: 22.8.2013
Před pár týdny se konala v malebné oravské obci Hruštín zajímavá akce pod názvem Hruštínska převodovka, kterou jsme si jako redakce nenechali ujít. Co jsme zažili a viděli, o tom vám povíme v následujících řádcích.

SR: Orava, Kubínska hoľa – skvělá rodinná lyžovačka
Publikováno: 30.1.2014
I vy patříte k milovníkům zimních sportů? Také si neumíte představit zimní dovolenou bez pořádné sněhové nadílky a dobře upravených sjezdovek? I když musím přiznat, že v posledních letech jezdíme s partou na týdenní lyžování především do zahraničí, ale na slovenské hory jsme nezanevřeli. Mými srdcovkami jsou již dlouhá léta regiony Orava a Kysuce.

SR: Vychylovka I. – Muzeum Kysucké dědiny
Publikováno: 27.10.2011
Krásné Slovensko se i díky geografickým podmínkám nebo složitému historickému vývoji vyznačuje nejenom nepřeberným množstvím přírodního bohatství, ale také mnoha kulturními i historickými památkami. Především ty mají přímo magnetizující schopnost přilákat sem návštěvníky nejen ze širokého okolí, ale i ze zahraničí.

SR: Kysuce: Korňa – unikátní ropný pramen
Publikováno: 19.4.2012
Cestou z Klokočova, kde jsme kromě nenáročné procházky k zajímavým kamenným koulím strávili i příjemný oddechový půlden v nádherném prostředí Sudoparku, jsme se zastavili ještě na jednom unikátním místě. Nevšední přírodní památku, kterou jen tak leckde nenajdete, jsme vypátrali hned ve vedlejší kysucké obci Korňa.

SR: Kysuce – Klokočovské skály
Publikováno: 5.4.2012
Dnes spolu opět zavítáme na střední Slovensko. Tentokrát budou naše kroky směřovat do nádherného severoslovenského regionu Kysuce, který ukrývá mnoho krásných obcí a měst, historických či sakrálních památek, ale hlavně nádhernou přírodu. Nachází se zde několik zajímavostí, které nelze vidět jen tak kdekoliv. Jednou z nich je i unikátní přírodní morfologický útvar Klokočovské skály.

SR: Region Kysuce – Slovenský orloj ve Staré Bystrici
Publikováno: 7.9.2011
K nejhezčím a turisticky nejzajímavějším koutům Slovenska rozhodně patří region Kysuce. Kromě krásné horské přírody, protkané turistickými a cykloturistickými stezkami, nebo bohaté historie, která na vás dýchne skutečně v každé vesnici, tam stále více turistů přiláká i největší dřevěné sousoší na Slovensku – Slovenský orloj ve Staré Bystrici.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Kysuce - Snow Paradise Velká Rača
V Kysuckých Beskydech se nad obcí Oščadnica nachází jedno z nejrychleji se rozvíjejících lyžařský...

SR: Klokočovské skály, Sudopark, Ropný pramen
Tři zajímavá místa v Kysucích, která hravě zvládnete navštívit za jeden den. Po nenáročné pr...

SR: Vychylovka – Muzeum kysucké dědiny
V obklopení krásné přírody chráněné krajinné oblasti Kysuce se rozprostírá Muzeum kysucké dědiny....

SR: Vychylovka - Lesní úvraťová železnice (Kysuce)
Vychylovku, část obce Nová Bystrica, najdete ve východní části regionu Kysuce. Známá je hlavně dí...

SR: Region Kysuce – obec Stará Bystrica
Nádherná kysucká obec Stará Bystrica leží v Žilinském kraji v okrese Čadca. Pojďte se s...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

30.11.2020
Horská střediska Jasná a Vysoké Tatry odstartovala nedávno předprodej jedno- a vícedenních skipasů na zimní sezonu 2020/21. Také začal předprodej skipasů do horských středisek u nás (Špindlerův Mlýn), v Polsku (Szczyrk) a sezonní nabídka se rozšířila i na 6 zajímavých středisek v Rakousku a Itálii.
27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.
25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 30. 11. 2020
svátek:Ondřej
dnes:
pondělí 30.11.
-1 °C
zítra:
úterý 1.12.
-1 °C