www.infoglobe.cz » SR: Kysuce: Korňa – unikátní ropný pramen

SR: Kysuce: Korňa – unikátní ropný pramen

Publikováno: 19.4.2012
Cestou z Klokočova, kde jsme kromě nenáročné procházky k zajímavým kamenným koulím strávili i příjemný oddechový půlden v nádherném prostředí Sudoparku, jsme se zastavili ještě na jednom unikátním místě. Nevšední přírodní památku, kterou jen tak leckde nenajdete, jsme vypátrali hned ve vedlejší kysucké obci Korňa.

obec KorňaKysucká obec Korňa, která leží v náručí hor Turzovské vrchoviny, byla až do roku 1954 součástí známější a dosud největší obce na Slovensku, Turzovky. Dnes tady žije přes 2200 stálých obyvatel a své rekreační chalupy v nádherné přírodě údolí potoka Kornianka zde pravidelně navštěvují lidé z blízkého i dalekého okolí.

V posledních letech se Korňa stále více snaží dostat do povědomí široké veřejnosti jako kysucké centrum turistiky a agroturistiky. Díky příhraniční poloze a okouzlující přírodě tento ráj pro houbaře a milovníky lesních plodů stále častěji navštěvují i ​​turisté z nedalekých Čech a Polska. My jsme se tu zastavili pouze na chvilku, během naší cesty z Klokočova zpět do Žiliny, ale už nyní víme, že to určitě nebyla naše poslední návštěva. Voňavá příroda přímo láká na turistické výlety nebo cyklovýlety za poznáváním přírodních krás či jiných zajímavostí v okolí.
Korňanský ropný pramen

Korňanský ropný pramen - ojedinělý přírodní úkaz

chodníček k prameni
Jednou z nich je i Korňanský ropný pramen, na který upozorňuje informační tabule u hlavní cesty na východním okraji obce v blízkosti osady Muchovci. Pokud sem pojedete autem, nejlepší bude, když ho zde necháte zaparkované. K samotnému prameni to je už jen skok.

Korňanský ropný pramenMírným stoupáním projdete kolem několika domů, pak ještě pár kroků a hned vedle chodníčku ho uvidíte. Malé tmavé jezírko s vytékajícím pramenem tmavé tekutiny, ohrazené dřevěným plotem. Tak nějak vypadá tento ojedinělý přírodní povrchový vývěr lehké ropy s pozvolným odtokem a občasnými výrony samozapalujícího se metanu. V roce 1984 byl Korňanský ropný pramen prohlášen za přírodní památku. Přestože dosavadní výzkumy potvrdily, že se jedná o velmi kvalitní ropu, nebylo zde prokázáno takové množství, aby se vyplatila její průmyslová těžba. Místní lid však v minulosti dokázal využít opravdu vše, co mu matka Příroda nabídla. Ropu z pramene používali například na svícení, mazání vozů nebo také obuvi, či jako léčivo při kožních onemocněních dobytka. Dodnes se mezi místními ústním podáním šíří příběh o čertech, kteří prý žijí v okolních lesích a v noci chodí pít vodu z "černého pramene".
Korňanský ropný pramen

Živčáková - místo zjevení Panny Marie


Nedaleko Korně se nachází ještě jedno velmi zajímavé místo - vrch Živčáková. Na samotný vrchol, který leží v nadmořské výšce 787,7 metru, vede více přístupových chodníků. Více než běžní turisté však vrchol vyhledávají věřící ze všech koutů Slovenska, ale i ze zahraničí, kteří se sem přijdou pomodlit. V roce 2008, kdy uplynulo 50 let od údajného zjevení Panny Marie právě na vrchu Živčáková, prohlásil žilinský biskup toto místo za oficiální mariánské poutní místo. Během celého roku se zde koná řada společných, ale i individuálních poutí. V okolí vyvěrá několik pramenů, o kterých jsou lidé přesvědčeni, že mají ozdravující účinky. Zajímavé je, že v nich voda nezamrzá ani během tuhých zim, kterými je region Kysuce znám. Z obce Korňa sem vede osvětlená cesta, vedle níž je řezbářsky upravena křížová cesta.

My jsme se na vrch Živčáková bohužel už nedostali, protože nás tlačil čas, ale příště se tam určitě podíváme.

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nová Bystrica: Kysucká lesní železnice ve fotografiích
Publikováno: 27.7.2015
Kysucké muzeum v Čadci vás u příležitosti 100. výročí začátku výstavby lesní železnice zve do své expozice skanzenu Nová Bystrica - Vychylovka na panelovou výstavu s názvem Kysucká lesní železnice ve fotografiích.

Čadca: výstava Život plný námahy
Publikováno: 16.3.2015
Ve výstavních prostorách Kysuckého muzea v Čadci si můžete prohlédnout mezinárodní výstavu Život plný námahy, která je zaměřena na díla neprofesionálních řezbářů a jejich reflexi tradičního beskydského venkova.

SR, Svrčinovec – návštěva hraniční obce i přírodního unikátu
Publikováno: 15.4.2020
Vydejte se spolu s námi na severozápad Slovenska, přesněji do rázovitého regionu horních Kysuc. Navštívíme příhraniční obec Svrčinovec a jeden světový unikát – přírodní památku Megoňky s výskytem kulovitých pískovcových útvarů.

SR, Kysucké muzeum – strážce historie
Publikováno: 19.7.2017
Léto je ideálním ročním obdobím pro rodinné výlety. My vás dnes zavedeme na severozápadní Slovensko, kde se rozprostírá malebný region Kysuc, který lemují nádherné hory, protínají životodárné řeky a zkrášlují nevšední městečka, vesničky nebo svérázné osady.

SR, Orava – Hruštínská převodovka
Publikováno: 22.8.2013
Před pár týdny se konala v malebné oravské obci Hruštín zajímavá akce pod názvem Hruštínska převodovka, kterou jsme si jako redakce nenechali ujít. Co jsme zažili a viděli, o tom vám povíme v následujících řádcích.

SR: Kysuce – Klokočov – odpočinek, jak ho neznáte
Publikováno: 12.4.2012
Region Kysuce nás už nejednou mile překvapil. Ať už svou nádhernou přírodou, zachovalou lidovou architekturou, unikátními památkami, nebo také překrásnými túrami, během nichž se nám mnohokrát odkryly zajímavé výhledy, nejednou i za hranice Slovenské republiky.

SR: Region Kysuce – Veľká Rača
Publikováno: 20.10.2011
Dnes si spolu opět vyjdeme navštívit rázovitý a mezi slovenskými, ale i zahraničními turisty mimořádně vyhledávaný region Kysuce. Dnes to však nebude jen turistická vycházka plná krásných výhledů, ale také moře skvělé zábavy v lůně krásné přírody.

SR: Orava, Kubínska hoľa – skvělá rodinná lyžovačka
Publikováno: 30.1.2014
I vy patříte k milovníkům zimních sportů? Také si neumíte představit zimní dovolenou bez pořádné sněhové nadílky a dobře upravených sjezdovek? I když musím přiznat, že v posledních letech jezdíme s partou na týdenní lyžování především do zahraničí, ale na slovenské hory jsme nezanevřeli. Mými srdcovkami jsou již dlouhá léta regiony Orava a Kysuce.

SR: Kysucké Beskydy, Oščadnica – zimní radovánky na svahu
Publikováno: 20.2.2014
I když letošní zima nepatří k těm nejštědřejším, co se týče sněhové přikrývky, stále je dost lyžařských středisek, které disponují umělým zasněžováním, a tak si milovníci zimních sportů přesto přijdou na své.

Nová Bystrica: Polévková neděle ve skanzenu
Publikováno: 7.6.2014
Každý oběd, alespoň u nás na Slovensku, vždy začíná polévkou. Mezi nejoblíbenější patří bramborová, fazolová, čočková, hrachová, zelná, zabijačková zelňačka, houbová, cibulová, česneková, špenátová a různé zeleninové či masové vývary.

SR: Kysuce – Klokočovské skály
Publikováno: 5.4.2012
Dnes spolu opět zavítáme na střední Slovensko. Tentokrát budou naše kroky směřovat do nádherného severoslovenského regionu Kysuce, který ukrývá mnoho krásných obcí a měst, historických či sakrálních památek, ale hlavně nádhernou přírodu. Nachází se zde několik zajímavostí, které nelze vidět jen tak kdekoliv. Jednou z nich je i unikátní přírodní morfologický útvar Klokočovské skály.

SR: Region Kysuce – Slovenský orloj ve Staré Bystrici
Publikováno: 7.9.2011
K nejhezčím a turisticky nejzajímavějším koutům Slovenska rozhodně patří region Kysuce. Kromě krásné horské přírody, protkané turistickými a cykloturistickými stezkami, nebo bohaté historie, která na vás dýchne skutečně v každé vesnici, tam stále více turistů přiláká i největší dřevěné sousoší na Slovensku – Slovenský orloj ve Staré Bystrici.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Kysuce - Snow Paradise Velká Rača
V Kysuckých Beskydech se nad obcí Oščadnica nachází jedno z nejrychleji se rozvíjejících lyžařský...

SR: Klokočovské skály, Sudopark, Ropný pramen
Tři zajímavá místa v Kysucích, která hravě zvládnete navštívit za jeden den. Po nenáročné pr...

SR: Vychylovka - Lesní úvraťová železnice (Kysuce)
Vychylovku, část obce Nová Bystrica, najdete ve východní části regionu Kysuce. Známá je hlavně dí...

SR: Region Kysuce – obec Stará Bystrica
Nádherná kysucká obec Stará Bystrica leží v Žilinském kraji v okrese Čadca. Pojďte se s...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

18.11.2020
Žijeme v době, kdy je cestování hodně omezené, proto jsme se vám rozhodli sestavit redakční výběr cestovatelských podcastů. Alespoň na chvilku vás přenesou na blízká i vzdálená, záhadná i exotická místa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 24. 11. 2020
svátek:Emílie
dnes:
úterý 24.11.
-1 °C
zítra:
středa 25.11.
-1 °C