SR: Kysuce: Korňa – unikátní ropný pramen

Kysucká obec Korňa, která leží v náručí hor Turzovské vrchoviny, byla až do roku 1954 součástí známější a dosud největší obce na Slovensku, Turzovky. Dnes tady žije přes 2200 stálých obyvatel a své rekreační chalupy v nádherné přírodě údolí potoka Kornianka zde pravidelně navštěvují lidé z blízkého i dalekého okolí.
V posledních letech se Korňa stále více snaží dostat do povědomí široké veřejnosti jako kysucké centrum turistiky a agroturistiky. Díky příhraniční poloze a okouzlující přírodě tento ráj pro houbaře a milovníky lesních plodů stále častěji navštěvují i turisté z nedalekých Čech a Polska. My jsme se tu zastavili pouze na chvilku, během naší cesty z Klokočova zpět do Žiliny, ale už nyní víme, že to určitě nebyla naše poslední návštěva. Voňavá příroda přímo láká na turistické výlety nebo cyklovýlety za poznáváním přírodních krás či jiných zajímavostí v okolí.
Korňanský ropný pramen - ojedinělý přírodní úkaz
Jednou z nich je i Korňanský ropný pramen, na který upozorňuje informační tabule u hlavní cesty na východním okraji obce v blízkosti osady Muchovci. Pokud sem pojedete autem, nejlepší bude, když ho zde necháte zaparkované. K samotnému prameni to je už jen skok.Mírným stoupáním projdete kolem několika domů, pak ještě pár kroků a hned vedle chodníčku ho uvidíte. Malé tmavé jezírko s vytékajícím pramenem tmavé tekutiny, ohrazené dřevěným plotem. Tak nějak vypadá tento ojedinělý přírodní povrchový vývěr lehké ropy s pozvolným odtokem a občasnými výrony samozapalujícího se metanu. V roce 1984 byl Korňanský ropný pramen prohlášen za přírodní památku. Přestože dosavadní výzkumy potvrdily, že se jedná o velmi kvalitní ropu, nebylo zde prokázáno takové množství, aby se vyplatila její průmyslová těžba. Místní lid však v minulosti dokázal využít opravdu vše, co mu matka Příroda nabídla. Ropu z pramene používali například na svícení, mazání vozů nebo také obuvi, či jako léčivo při kožních onemocněních dobytka. Dodnes se mezi místními ústním podáním šíří příběh o čertech, kteří prý žijí v okolních lesích a v noci chodí pít vodu z "černého pramene".
Živčáková - místo zjevení Panny Marie
Nedaleko Korně se nachází ještě jedno velmi zajímavé místo - vrch Živčáková. Na samotný vrchol, který leží v nadmořské výšce 787,7 metru, vede více přístupových chodníků. Více než běžní turisté však vrchol vyhledávají věřící ze všech koutů Slovenska, ale i ze zahraničí, kteří se sem přijdou pomodlit. V roce 2008, kdy uplynulo 50 let od údajného zjevení Panny Marie právě na vrchu Živčáková, prohlásil žilinský biskup toto místo za oficiální mariánské poutní místo. Během celého roku se zde koná řada společných, ale i individuálních poutí. V okolí vyvěrá několik pramenů, o kterých jsou lidé přesvědčeni, že mají ozdravující účinky. Zajímavé je, že v nich voda nezamrzá ani během tuhých zim, kterými je region Kysuce znám. Z obce Korňa sem vede osvětlená cesta, vedle níž je řezbářsky upravena křížová cesta.
My jsme se na vrch Živčáková bohužel už nedostali, protože nás tlačil čas, ale příště se tam určitě podíváme.
Text a foto: O. Maňáková
Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

SR, Žilina: Budatínsky hrad, klenot na soutoku řek – VIDEO

SR, Svrčinovec – návštěva hraniční obce i přírodního unikátu

SR, Kysuce – zimní výstup k Chatě na Velké Rači

SR, Žilinský kraj – region přírodních krás IV

Kysucké Nové Město: Jedinečnosti města ožívají v připravované letecké knize

SR, Kysucké muzeum – strážce historie

SR, Orava – Hruštínská převodovka

SR: Kysuce – Klokočov – odpočinek, jak ho neznáte

SR: Region Kysuce – Veľká Rača

SR: Orava, Kubínska hoľa – skvělá rodinná lyžovačka

SR: Kysucké Beskydy, Oščadnica – zimní radovánky na svahu

SR: Kysuce – Klokočovské skály

SR: Region Kysuce – Slovenský orloj ve Staré Bystrici
Souvisejicí fotogalerie

SR, Kysuce - Snow Paradise Velká Rača

SR: Klokočovské skály, Sudopark, Ropný pramen

SR: Vychylovka - Lesní úvraťová železnice (Kysuce)

SR: Region Kysuce – obec Stará Bystrica
Lokace:
