www.infoglobe.cz » SR, Lakšárská Nová Ves: obec uprostřed Záhorské nížiny - VIDEO

SR, Lakšárská Nová Ves: obec uprostřed Záhorské nížiny - VIDEO

Publikováno: 11.10.2021
Naším dnešným tipem na výlet bude Lakšárská Nová Ves, obec nacházející se v jihozápadní části Slovenska, uprostřed Záhorské nížiny, v povodí řeky Morava. Od okresního města Senica je vzdálená 17 km a tvořená je dvěma katastrálními územími, a to Lakšárská Nová Ves a Mikulášov. Sousedí se Šaštínem-Stráže, Borským Mikulášem nebo vojenským obvodem Záhorie.

Už na první pohled je zřeteľné, že celkový vzhled obce dotváří množství sakrálních památek v podobě soch světců nebo přícestních křížů, takže příznivci těchto pamětihodností si zde určitě přijdou na své. Vydejme sa tedy na procházku vesničkou, která spatřila světlo světa v roce 1392 donační listinou uherského krále Žigmunda Luxemburského a zároveň patřila do záloh slavného vévody Stibora ze Stiboríc.

Lakšárska Nová Ves 

Začíname na okraji obce u cesty do Mikulášova, kde stojí Kamenný kříž z roku 1937 resp. znovuvybudovaný v roce 1951. Pokud by jste mířili na Šaštín, určitě minete ďalší Kamenný kříž s litinovou plastikou Krista, ale bez ďalšího označení původu. Pro změnu na zatáčce do Borského Mikuláše se nachází třetí Kamenný kříž v kované ohrádce pocházející z roku 1903 a dokonce jižně za obcí je u polní cesty taktéž Kamenný kříž z roku 1906. 

Lakšárska Nová Ves - Kamenný kříž Lakšárska Nová Ves - Kamenný kříž

Lakšárska Nová Ves - socha Svatého Jana Nepomuckého

V Lakšárské Nové Vsi nechybí ani Socha svatého Jana Nepomuckého umístěná do prostoru kovové ohrádky z roku 1762 a samozřejmě ani Pomník padlých v 1. a 2. světové válce vybudovaný v roce 1975 na památku padlým občanům obce.

Lakšárska Nová Ves - Pomník padlých

Za zastavení určitě stojí i barokní Kaplička svatého Šimona a Júdy postavená v roce 1754 ve středu obce. V současnosti je kaplička po rekonstrukci. Před touto ozdobou obce je situovaný Kamenný kříž z roku 1895, kterého podstavec je obohacený o tabulku s modlitebními verši.

Lakšárska Nová Ves - Kaplička svatého Šimona a Júdy

Na nedaleké budově Obecního úřadu je osazená Pamětní tabule věnovaná sovětské armádě za osvobození Lakšárské Nové Vsi 6.4. 1945. Nádherným místem ve vesničce je i malý parčík u hasičské zbrojnice, kde se nachází Trojice soch (1912). Po levé straně je Socha svatého Floriána, patrona hasičů, ve středu je sousoší Piety pod křížem a poslední je Socha svatého Vendelína, patrona pastýřů. Všechny tři sochy mají podobné charakteristiky na podstavcích i na dobových kovaných ohrádkách. 

Lakšárska Nová Ves - Památní tabule na Obecním úřadě Lakšárska Nová Ves - Trojice soch

Lakšárska Nová Ves - Trojice soch

Postupně se přesouváme k největší dominantě obce. Cestou míjíme další Kamenný kříž a po pár metrech už stojíme před římskokatolickým Kostelem svatého Vavrince, který je umístěný na návrší a kolem něj dodnes stojí obranná zeď se střílnami.  Za touto chráněnou kulturní památkou (od roku 1968) sa nachází hřbitov. 

Lakšárska Nová Ves - Kostel svatého Vavřince a místní hřbitov

Lakšárská Nová Ves - Kamenný kříž na hřbitově Lakšárská Nová Ves - Kříž před hřbitovem

Před sakrální stavbou je umístěný snad jeden z nejstarších křížů v obci - Železný kříž na mohutném kamenném podstavci. Po levé straně před vstupem do kostela zas uvidíte Dřevěný kříž s klekadlem. Pokud se řadíte více k turisticky založeným návštěvníkům, tak přímo od Obecního úřadu vede nenáročná Naučná stezka zahrnující borovicové porosty, naváté písky i CHKO Záhorie nebo Národní přírodní rezervaci Červený rybník.

Lakšárska Nová Ves - infotabule 

Lakšárská Nová Ves - Kříž cestou ke kostelu Lakšárská Nová Ves - Kříž za obcí

Obec Lakšárská Nová Ves patří sice k vesničkám s menším počtem obyvatelů, ale díky svým kulturním, historickým i přírodním památkám se řadí mezi nejkrásnější obce Záhoří, proto ji určitě nezapomeňte při toulkách Slovenskem navštívit. 

 

GPS: 48°34'42.6"N 17°11'02.4"E

Text, foto a video: Pavol Jemala, Slovensko zdola

Hudba: Pixabay.com, Nightmoves - 4244

Překlad: Stanislava Waniová

 

 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Malacky: dobré místo pro život II. - VIDEO
Publikováno: 27.2.2022
V návštěvě okresního města Malacky budeme pokračovat i dnes. Po tom co jsme poznávali Pálffyovský zámek s přilehlým parkem, synagogu nebo vojenské památníky, jsme se přesunuli k farskému Kostelu Nejsvětější Trojice, který se řadí k nejstarším zachovaným stavbám v Malackách.

SR, Malacky: dobré místo pro život I. - VIDEO
Publikováno: 20.2.2022
Více než 17-tisícové okresní město Malacky je srdcem Dolního Záhoří, regionu mezi řekou Moravou a Malými Karpatmi. Už samotná poloha města ho předurčuje k nesmírné přírodní, kulturní i architektonické rozmanitosti. Vydejte se ji poznávat v následujících řádcích.

SR, Kuklov: obec s nevídanou Kalvárií - VIDEO
Publikováno: 22.11.2021
Dnes se vydáme na slovenské Pomoraví resp. Záhorie, kde navštívime obec Kuklov. Tato vesnička je od okresního města Senica vzdálená přibližně 25 km a nejbližšími sousedy jsou městečka Šaštín-Stráže, Gbely, Kúty nebo obce Čáry a Borský Svatý Jur.

Vysoká u Moravy: Nový cyklomost už spojuje oba břehy řeky Morava
Publikováno: 17.11.2021
Slovenskou obec Vysoká u Moravy a rakouský Marchegg jen nedávno spojil nový cyklomost, který přinese regionální rozvoj turismu, ekologickou cyklodopravu, jakož i přeshraniční spolupráci.

SR, Prievaly: vesnička se skrytým pokladem - VIDEO
Publikováno: 25.10.2021
V západní části Slovenské republiky, přesněji v okrese Senica, se nachází obec Prievaly, která je vzdálená od Malacek 34 a od hlavního města 68 kilometrů. Vesnička se stala známou díky nálezům pokladů v podobě zlatých a stříbrných mincí při bourání místních budov. Část tzv. Pokladu prievalského hostinského si můžete prohlédnout ve sbírkách Slovenského národního muzea.

SR, Čáry: záhorská vesnička – VIDEO
Publikováno: 31.5.2021
Za krásami sakrálních památek se vydáme i dnes. Tentokrát navštívíme obec Čáry v severní části Záhorské nížiny. Nachází se v údolí řeky Myjava, zhruba 22 km od okresního města Senica. Sousedí s významným poutním městečkem Šaštín-Stráže či obcí Gbely, proslulou nalezišti ropy.

SR, region Záhorie - Kostel sv. Margity Antiochijské
Publikováno: 29.6.2014
Čím dalším si nás získal Západoslovenský region Záhorie? Kde leží jediná dodnes zachovaná sakrální stavba z dob Velké Moravy a která to vlastně je? Odpovědi na tyto, ale i mnohé jiné otázky se dozvíte v dnešním článku.

SR, region Záhorie: Adamovská jezera – oblíbená oblast chatařů a oáza po tisíce vodních ptáků
Publikováno: 19.6.2014
Krásná Adamovská jezera, která patří do katastrálního území města Gbely, houfně vyhledávají především rekreanti a chataři. Oázu klidu zde však našlo i několik tisíc vodních ptáků, které může trpělivý návštěvník pozorovat z přístřešku dřevěné rozhledny.

SR, Záhorie: Kunovská přehrada – letní pohoda
Publikováno: 16.8.2012
Po několika týdnech, strávených více méně doma před televizí, protože jsem si během bláznivé jízdy na motokárách polámala žebra, jsem se už nemohla dočkat dalšího výletu. Na dlouhé túry si mé tělo ještě netroufalo, a tak jsme se rozhodli, že se vydáme někam k vodě.

SR, Záhorská Ves: návštěva nejzápadnější obce – VIDEO
Publikováno: 26.7.2021
Záhorská Ves je obec u řeky Moravy na okraji Borské nížiny. Dostupná je třeba po romantické cyklostezce z bratislavského Děvína. A co vás tu čeká? Krásná přírodní scenerie v povodí řeky Moravy, zajímavosti hraniční linie, monumentální starý cukrovar i půvabné sakrální památky, a to vše jen 40 km od hlavního města.

SR, Skalica – město na hranicích s Českou republikou
Publikováno: 1.8.2013
Starobylé město Skalica ukrývá mnoho pozoruhodných památek, ale i jednu proslulou gastronomickou specialitu - dutý koláč Skalický trdelník, který v roce 2007 získal jako první slovenský potravinářský výrobek ochrannou známku Evropské unie.

SR, Skalica: Baťův kanál
Publikováno: 13.12.2012
Podmanivé městečko Skalica, ležící na jihozápadním cípu Slovenska, je známé svými historickými památkami, tradicí vinohradnictví, jakož i místní specialitou - Skalický trdelník. Kromě zmíněných lákadel typických pro tuto oblast a krás okolní přírody Chvojnické pahorkatiny, může tato lokalita návštěvníkům nabídnout i další nevšední turistickou atrakci - Baťův kanál.

SR, Holíč – unikátní větrný mlýn
Publikováno: 6.8.2015
Dnes se přesuneme do regionu Záhoří, kde navštívíme město Holíč, které se může pochlubit unikátním barokně-klasicistním zámkem, holíčskými megality a v neposlední řadě větrným mlýnem, jehož návštěva bude naším cílem.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Veľké a Malé Leváre – záhorské krásky
Na západní straně Záhorské nížiny se rozprostírají dvě malebné vesničky, které nabízejí hned něko...

Záhorie: Sahara Slovakia
Jednou z oblíbených a pravidelných letních akcí je rozhodně Sahara. Pokud se zajímáte o vojenskou...

SR, Záhorie: Adamovská jezera a unikátní kostelík
Dnešní fotogalerií se přesuneme do západoslovenského regionu Záhorie, který ze severozápadu ohran...

SR, ČR: Baťův kanál – nezapomenutelná májová plavba
Baťův kanál, který v minulosti sloužil jako vodní cesta na přepravu lignitu z Ratíškovic ležících...

SR, Skalica - Výhled z kostelní věže
S výstavbou Farského kostela sv. Michala Archanděla, který je dominantou centrálního trojúhelníko...

SR, Skalica – starobylé jádro města
Starobylé město Skalica ukrývá mnoho pozoruhodných památek, ale i jednu proslulou gastronomickou ...


Souvisejicí videa

SR, Malacky – město, kde se dobře žije II.
V návštěvě okresního města Malacky budeme pokračovat. Prostřednictvím dnešního videa vás zavedeme...

SR, Malacky – město, kde se dobře žije
Mezi řekou Moravou a Malými Karpatmi sa rozprostírá více než 17-tisícové okresní město Malacky. T...

SR, Kuklov: vesnička na Pomoraví
Vydejte se spolu s námi na Záhorie, kde navštívime obec Kuklov, která díky své historii a osobnos...

SR, Prievaly – vesnička na úpatí Malých Karpat
Vydejte se s námi na procházku po záhorské vesničce Prievaly, která nabízí kromě úchvatné okolní ...

SR, Lakšárska Nová Ves: obec ve středu Záhorské nížiny
V jihozápadní části Slovenska, uprostřed Záhorské nížiny, v povodí řeky Morava se nachází Lakšárs...

SR, Záhorská Ves – výlet k hranicím
Vydejte se spolu s námi do nejzápadnější obce Slovenska – Záhorské Vsi, kde najdete množství pamě...

SR: Čáry – kráska Záhorské nížiny
V údolí řeky Myjava, zhruba 22 km od okresního města Senica, se rozprostírá vesnička Čáry s množs...

SR, Ostrý Kameň – půvabná zřícenina
Nedaleko obce Buková v okrese Trnava se nachází půvabná zřícenina hradu Ostrý Kameň, kt...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
3.8.2022
Díky nové 360° technologii vzniká unikátní příběh Hronu. Pomocí virtuálního letu můžete obdivovat slovenské regiony po toku řeky Hron od jeho pramene až po jeho ústí.  
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 9. 8. 2022
svátek:Roman
dnes:
úterý 9.8.
16 °C
zítra:
středa 10.8.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X