www.infoglobe.cz » SR, Liptovský Mikuláš – úchvatný vrch Háj

SR, Liptovský Mikuláš – úchvatný vrch Háj

Publikováno: 8.11.2020
V následujících řádcích vás zavedeme na jedno z nejkrásnějších míst Liptova, který oplývá historií, neopakovatelnými výhledy i sportovními možnostmi. Tím místem je Lesopark Háj – Nicovô nacházející se na severním okraji Liptovského Mikuláše.

vyhlídka Háj

Dostupnost lesoparku je více než výborná. Vede k němu Cesta generála P. Kuny, pojmenovaná po významném účastníkovi Slovenského národního povstání, který vedl osvobozenecké boje v Liptově. Neoficiálně se trasa nazývá také Cesta hrdinů.

Cesta generála P. Kuny

Asfaltová cesta, po které se dostanete autem, pěšky i na kole až k samotnému vrcholu, je ukončena dvěma velkými parkovišti. Upozorňujeme však, že v zimním období není udržovaná. Turisticky atraktivnější je ale nezpevněná Hołna trasa, která jemně kopíruje tu asfaltovou od železničního přejezdu. Navíc na této trase najdete dvě naučné stezky.

železniční přejezd

Naučná stezka Příroda a krajina (1,3 km), vedoucí po zelené značce od železničního přejezdu po vyhlídku Háj, vás provede kolem stoletého topolu, hmyzího domečku, louky, dětského hřiště i po schodech času, které zachycují stavbu geologického podloží Liptovské kotliny. Rázem se tak vrátíte v čase o 460 milionů let.

naučná stezka Příroda a krajina   schody času

Od vyhlídky Háj se po červené značce můžete vydat naučnou stezkou Vojenská historie (0,47 km), která vás provede druhými nejtěžšími boji druhé světové války na území Slovenska, kde se o Liptovský Mikuláš bojovalo dlouhých 62 dní. Dozvíte se o bojujících vojskách, používaných zbraních i o obnově zpustošeného Liptova. Stezka ústí u Pietního areálu.

naučná stezka Vojenská historie

Monumentální pietní areál, zpřístupněný v roce 1961 a vyhlášený národní kulturní památkou, ohromí nejen památníkem s 15metrovým pylonem, ke kterému vede schodiště se sousoším, ale i největším válečným hřbitovem československých vojáků v bývalém Československu. Své poslední místo odpočinku zde našlo 1369 příslušníků 1. československého armádního sboru, vojáků povstalecké armády a partyzánů. Ve spodní části areálu v roce 2018 přibyl novodobý pomník na památku válečným veteránům a profesionálním vojákům, kteří zahynuli při plnění úkolů v zahraničních misích a operacích.

pietní areál

památník   pomník na památku válečným veteránům a profesionálním vojákům

Souběžně s naučnými stezkami vedou i běžecké trasy mikulášských olympioniků. Od již zmíněného železničního přejezdu začíná běžecká (žlutá) trasa sjezdové lyžařky Petry Vlhové s délkou 3,3 km a převýšením 140 metrů a od vyhlídky Háj běžecká (modrá) trasa vodního slalomáře Michala Martikána s délkou 5,3 km a převýšením 175 metrů.

pietní areál s hřbitovem

pohled z pietního areálu   parkoviště u vyhlídky Háj

Nesmíme zapomenout ani na cyklisty, kteří si na cestě z Liptovského Mikuláše do Žiarské doliny mohou zpestřit cyklotúru o odbočku na vrchol Háj. Pokud uslyšíte výstřely, nelekejte se, protože nedaleko tohoto malebného místa se nachází první ekologická slovenská broková střelnice. Ani lyžaři nepřijdou zkrátka, protože na východním svahu vrchu Háj (za památníkem) se nachází lyžařské středisko Podbreziny s převýšením 115 metrů. Má jeden vlek a 2 km udržovaných běžeckých tratí.

lyžařské středisko Podbreziny

Z historického centra Liptovského Mikuláše je začátek lesoparku (u železničního přejezdu) vzdálený jen 1,5 kilometru, což je necelých 20 minut chůze. Za dalších přibližně 45 minut se dostanete k samotnému vrcholu Háj (748 m n. m.). Nejdříve vás upoutá panoramatická vyhlídka na severovýchodní Vysoké Tatry, Západní Tatry a rozlehlé Chočské vrchy. Pozorovat budete moci i Nízké Tatry a část Velkofatranského pohoří. Chybět nebudou ani pohledy do Podtatranské kotliny zastavěné nejen okresním městem, ale i malebnými vesničkami a městečky. Dominantou je vodní hladina Liptovské Mary. Součástí vyhlídky je i přístřešek. O kousek dál se zas ponoříte do trpkých vzpomínek minulosti, na které by se nemělo zapomínat.

odbočka na Háj

Na Slovensku není mnoho takových míst, kde po chvilce chůze uvidíte úžasné horské scenérie, zavzpomínáte si na hrdiny padlých v boji, vychutnáte si velkolepou architekturu i sportovní aktivity v klidném přírodním prostředí.

vyhlídka Háj s přístřeškem

GPS: 49°05'06.2"N 19°37'43.5"E (železniční přejezd); 49°05'21.5"N 19°38'22.4"E (parkoviště u pietního areálu)

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Liptovský Mikuláš – přichází cestovatelský festival Infofest 2020
Publikováno: 16.8.2020
Portál Infoglobe ve spolupráci s městem Liptovský Mikuláš organizuje již třetí ročník mezinárodního cestovatelského festivalu Infofest, který se uskuteční v pátek 4. a v sobotu 5. září na náměstí Osvoboditelů a v kulturním domě v Liptovském Mikuláši.

SR, Liptovský Mikuláš – fascinující svět optických iluzí
Publikováno: 25.10.2020
V posledních letech na Slovensku přibývají novodobé turistické atrakce – galerie optických klamů – jako houby po dešti. Našli byste je už v každém větším městě. Mezi ty nejznámější určitě patří galerie v Bratislavě (Tripland), Starém Smokovci (Tricklandia) nebo v Bojnicích (Dům iluzí).

SR, Liptovský Mikuláš – město nejen olympijských vítězů I.
Publikováno: 15.10.2015
Pár kilometrů od Liptovského Hrádku, který jsme navštívili minulý týden, se nachází okresní město Liptovský Mikuláš – historické, společenské i kulturním centrum Liptova. Dnes se vydáme na jeho návštěvu.

SR: Liptovský Mikuláš – město nejen olympijských vítězů II.
Publikováno: 22.10.2015
Minulý týden jsme začali procházkou po historickém centru města Liptovský Mikuláš, který je považován za vstupní bránu do regionu Liptov. Navzdory nepřízni počasí jsme navštívili mnohé památky a poznali několik zajímavých míst, o kterých vám dnes povíme.

SR, Liptovský Mikuláš – město nejen olympijských vítězů III.
Publikováno: 29.10.2015
Po procházce Liptovským Mikulášem jsme se vrátili k našem autu. Ještě než jsme vyrazili dál za našimi výletními cíli, nahlédli jsme do mapy, kde jsme našli ještě dvě zajímavá místa, která by se vyplatilo navštívit.

SR, Liptovský Mikuláš – náměstí Žádostí slovenského národa
Publikováno: 15.11.2017
Dnes navštívíme sice trošku skryté, zato velmi významné náměstí Žádostí slovenského národa v Liptovském Mikuláši. Na tomto malém kousku země, v těsné blízkosti historického centra, se odehrály důležité dějinné události.

SR, Liptovský Mikuláš – oddech v turisty nejvyhledávanějším regionu
Publikováno: 20.9.2020
Liptov se řadí mezi nejkrásnější a turisty nejvyhledávanější regiony cestovního ruchu na Slovensku. Pokud zde chcete strávit příjemné chvíle, užít si přírodu, ale i kulturu, doporučujeme si zvolit snad to nejkomfortnější ubytování v celém regionu, které je navíc cenově dostupné!

SR, Liptovský Mikuláš – procházka po památkách
Publikováno: 22.11.2017
V srdci Liptova jsme naposledy poznávali krásy náměstí Žádostí slovenského národa. A už tehdy jsme si všimli zrekonstruované budovy Slovenského muzea ochrany přírody a jeskyňářství.

SR, Výlet po liptovských obcích
Publikováno: 17.1.2018
Svérázný region Liptova nabízí mnoho nádherných míst. My dnes navštívíme obce Vavrišovo a Pribylina, kde vám představíme zajímavé turistické atrakce a řekneme si i něco o jejich historii.

SR: Turistická vycházka z obce Kalameny na Liptovský hrad
Publikováno: 21.7.2019
Všechny milovníky turistiky dnes zavedeme do malebné obce Kalameny, která se nachází v těsném sousedství známých léčebných lázní Lúčky. Odtud zamíříme na nejvýše položený hrad nejen na Slovensku, ale i ve střední Evropě – zříceninu Liptovského hradu.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Liptovský Mikuláš: Lesopark Háj – Nicovô
Tentokrát vás zavedeme na jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst Liptova, přesněji na vrch Háj....

SR: Liptov – procházka po rázovitých obcích
Jeden z nejnavštěvovanějších regionů Slovenska – Liptov – nabízí k vidění mnoho pěkných míst a zá...

SR, Liptov: vodní mlýny Oblazy
Pojďte s námi na nenáročnou turistickou procházku, která je vhodná i pro rodiny s dětmi. Začneme ...

SR: Liptov – oblíbený turistický region
Svérázný region Liptova nabízí nádherné planiny, vodní plochy i majestátní hory. Na jeho území na...

SR, Liptovský Mikuláš – centrum Liptova
Okresní město Liptovský Mikuláš se nachází u vodního díla Liptovská Mara v obklopení Západních a ...

SR: Pribylina – Muzeum liptovské dědiny
Muzeum liptovské dědiny v Pribylině je nejnavštěvovanější expozicí Liptovského muzea v Ružomberku...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

18.11.2020
Žijeme v době, kdy je cestování hodně omezené, proto jsme se vám rozhodli sestavit redakční výběr cestovatelských podcastů. Alespoň na chvilku vás přenesou na blízká i vzdálená, záhadná i exotická místa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 24. 11. 2020
svátek:Emílie
dnes:
úterý 24.11.
-1 °C
zítra:
středa 25.11.
-1 °C