www.infoglobe.cz » SR, Litmanová – hora Zvir

SR, Litmanová – hora Zvir

Publikováno: 8.11.2017
V dnešním článku se vydáme do okresu Stará Lubovňa. Navštívíme obec Litmanová, která je známá lyžařským areálem, ale hlavně nedalekým poutním místem, kde se údajně zjevovala Panna Marie.

Nevelká obec Litmanová začala svou historii psát v roce 1412. Zpočátku se jednalo o osadu, která se postupem času proměnila na malebnou vesničku rolnicko-pasteveckého rázu. Byla poddanskou obcí lubovnianského panství, později dána do zálohy Polsku. Po letech útlaku se udála vzpoura a následovalo hromadné vystěhovalectví za prací, protože místní lidé byli kromě šikovných hospodářů známí řemeslníci (dráteníci, sklenáři). Časem se její obyvatelé zapojili do pašování potravin do Polska, během Slovenského národního povstání podporovali okolní partyzánské skupiny a po válce rozvíjeli zemědělství, zavedli elektrickou síť, vodovod, postavili školu, kulturní dům a další stavby.

Litmanová – hora Zvir

Z památek je zde možno obdivovat barokně-klasicistní kostel sv. Michaela archanděla z roku 1778. Sportovní vyžití byste zase našli ve zdejším rekreačním středisku. Lyžovat i běžkovat můžete v překrásné scenerii pohoří Pieniny, s batohem můžete vyrazit na okolní horské hřebeny.

hora Zvir

hora Zvir   hora Zvir

Naším cílem je však poutní místo, které je od Litmanové vzdáleno přibližně 5 kilometrů. Hora Zvir (820 m n. m.) je součástí Lubovnianské vrchoviny. Toto řeckokatolické mariánské poutní místo se stalo vyhledávaným poté, co se v letech 1990 až 1995 zde dvěma místním dívkám údajně zjevovala Panna Marie v pokojíčku dřevěného srubu, který zde stojí dodnes. Panna Marie sedávala na dřevěné lavičce a jejím přáním bylo, aby se sem lidé chodili modlit. Zjevení trvalo roky a poslední bylo 6. srpna 1995, kdy Matka Boží slíbila trvalou přítomnost.

hora Zvir

hora Zvir   hora Zvir

Dodnes sem putuje množství věřících nejen ze Slovenska, ale i zahraničí a hledají zde prohloubení svého duchovního života. Zjevení jsou nadále předmětem zkoumání ze strany církve. Od roku 2004 je hora Zvir ustanovena místem modlitby a byla zde také vybudována kaple, která je zasvěcena Neposkvrněnému Početí Panny Marie. V roce 2008 byla kaple povýšena na poutní místo. A konečně v roce 2010 byla Apoštolskou penitenciárií v Římě udělena výsada plnomocných odpustků.

hora Zvir

hora Zvir   hora Zvir

Kromě kapličky zjevení zde v současnosti najdete také eucharistickou kapli, zpovědní dům, křížovou cestu, svatyni, svíčkovou kapli a další sakrální stavby, pramen sv. Jana Křtitele, odpočinkovou zónu, zeď votivních (děkovných) tabulek, bufet, informační centrum, toalety i prodejnu suvenýrů.

hora Zvir

hora Zvir   hora Zvir

Hora Zvir je relativně nenáročnou turistickou vycházkou, která nabízí duchovní místo klidu (sv. mše, poutě) v objetí nádherné přírody. Ve spojení s návštěvou obce Litmanová a rekreačního střediska je ideálním místem pro celodenní výlet, který si rádi zopakujete i vícekrát.

GPS: (Litmanová) 49°22'06.1"N 20°37'16.4"E 
         (hora Zvir) 49°23'31.1"N 20°38'01.5"E 

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata Firicová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

SR: Město kultury 2021
Publikováno: 8.7.2020
Fond na podporu umění rozhodl o vítězi 3. ročníku projektu Město kultury. Příští rok se pochlubí tímto titulem město Stará Ľubovňa, které je v daném regionu kulturním uzlem.

SR, severovýchodní Slovensko – mezinárodní cyklistický okruh
Publikováno: 4.4.2018
Milovníci cyklistiky a výletů se již brzy dočkají unikátního cyklistického okruhu, který bude spojovat slovenské a polské lázeňské pohraniční obce a města. Jeho délka bude 230 kilometrů a výraznou měrou tak přispěje k rozvoji turismu severovýchodního Slovenska.

SR, Prešov – drahokam Šariše
Publikováno: 11.5.2016
Dnes se vydáme do třetího největšího města Slovenska, abychom poznali jeho krásy, památky i zajímavosti. Nachází se v kraji, který je po něm pojmenován. Město je známé díky soli i Turínskému plátnu a v neposlední řadě je vstupní branou do rázovitého regionu Šariš. Pokud jste tipovali, že je řeč o Prešově, tak jste uhodli.

SR, Litmanová – nejen mariánské poutní místo, ale i skvělé lyžování
Publikováno: 27.2.2014
Obec Litmanová není známa jen díky údajným zjevením Panny Marie, které se měly odehrát na hoře Zvir v letech 1990 až 1995, ale také díky lyžařskému středisku, které kromě domácích lyžařů navštěvuje stále více zahraničních vyznavačů zimních sportů, především Poláků.

SR: Kežmarok – hrad Černé paní I.
Publikováno: 9.1.2014
Jak jsme v minulém článku slíbili, dnes naše putování po královském městě Kežmarok ukončíme na hradě. Kežmarský hrad, který patří k jedněm z mála pevností na světě, které nestojí na kopci, skrývá mnoho zajímavých a tajuplných zákoutí, které společně v následujících řádcích navštívíme.

SR: Kežmarok - Turbína, babička pod Tatrami
Publikováno: 5.12.2013
Na huncovské cestě u královského města Kežmarok stojí nenápadná budova, která skrývá zajímavou historii. Jedná se o nejstarší malou vodní elektrárnu na Slovensku, která dodnes dodává elektrickou energii pro obyvatele města.

Sabinov: Poklidné městečko v regionu Šariš
Publikováno: 20.1.2011
Východoslovenské městečko Sabinov se v minulosti proslavilo díky filmu Obchod na korze, natočenému podle novely spisovatele Ladislava Grosmana, jemuž v roce 1966 Americká filmová akademie, jako prvnímu československému filmu, udělila zlatou sošku Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

SR: Prešov – metropole Šariše – VIDEO
Publikováno: 22.8.2017
Třetí největší město Slovenska byste rozhodně při návštěvě východní části země neměli vynechat. Patří totiž také mezi nejhezčí města oblasti s krásným historickým centrem a zároveň slouží jako vstupní brána Šariše – regionu cestovního ruchu s úžasnou přírodou, bohatou kulturní tradicí, významnou rusínskou menšinou a slavným UNESCO městem Bardějov. Co v Prešově navštívit?

Východní Slovensko: Region Šariš - Šarišský hrad I.
Publikováno: 9.2.2012
Už od pradávna vyrůstaly ve strategických polohách, téměř při všech významných obchodních cestách či vodních tocích, kamenné hrady, strážní věže či dokonce paláce. Z mnoha, kdysi obávaných sídel moci, se dnes dochovaly už jen ruiny opředené pověstmi. Dnes společně navštívíme jedinečnou zříceninu v regionu Šariš - Šarišský hrad.

Východní Slovensko: Region Šariš - Šarišský hrad II.
Publikováno: 16.2.2012
V minulosti patřil Šarišský hrad k nejvýznamnějším a nejrozsáhlejším hradům Uherska. I když dnes je z něj už jen zřícenina, určitě vás okouzlí. A to nejen svou velikostí.

SR: Pieniny – Rafting na Dunajci
Publikováno: 18.7.2013
Rafting je adrenalinový vodní sport na divoké vodě, kde se dvou-až šestičlenná posádka plaví na gumových nafukovacích člunech. I na Slovensku si tento sport získal množství příznivců a každým rokem se k ním přidávají další.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Prešov – vstupní brána regionu Šariš
Třetí největší město na Slovensku – Prešov – nabízí návštěvníkům přes 300 kulturních památek, nád...

SR, Litmanová – jednodenní lyžovačka
Obec Litmanová není známá jen díky údajným zjevením Panny Marie, které se měly odehrát na hoře Zv...

SR: Region Šariš - Šarišský hrad
Severozápadně od městečka Velký Šariš, jen na skok od okresního města Sabinov, se na zalesněném s...

SR: Čergov - Z Drienice na Lysou
Jen čtyři kilometry od východoslovenského okresního města Sabinov leží obec Drienica, která je me...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 26. 11. 2020
svátek:Artur
dnes:
čtvrtek 26.11.
-2 °C
zítra:
pátek 27.11.
1 °C