SR: Lúčky, Bešeňová – travertínová krása

V tomto článku vám nepředstavuji obce jako takové, ani jejich historii či kulturní památky. Za cíl jsme si dali obrátit vaši pozornost na přírodní neživou zajímavost, která se vyvíjí, roste a mění své podoby vlivem různých činitelů. Tou přírodní zajímavostí je TRAVERTÍN. Na začátku si řekněme, co vlastně ten travertín je - je to vápencová hornina, resp. druh vápence, který vzniká vysrážením sladkovodních minerálních, případně termálních pramenů. Velmi často se v něm zachovávají otisky listů, stopy trav a organismů.
Bešeňovské travertíny
Díky poruchám zlomového systému v dané oblasti se mohou na povrch dostávat četné vývěry minerálních pramenů. Jejich bohatá mineralizace s přispěním organismů způsobila, že na severním okraji obce Bešeňová vznikly mohutné usazeniny travertínů. Vlivem hydroxidů železa jsou u pramene červenější a postupně od pramene blednou. Barevnost ovlivňuje i životní cyklus řas (Algae). Toto území bylo už v roce 1951 prohlášeno za přírodní geologickou rezervaci. Travertínové pole bylo rozděleno, či spíše vyhlášeno, na čtyři samostatné objekty (Kaplického, Červená terasa, Bílá terasa a Bazén). V současnosti na tuto lokalitu upozorňuje jen malá zarostlá značka u cesty nad vesnicí. Není zde žádné parkoviště pro auta, jen jedno malé odpočívadlo či spíše rozšířená cesta. Přesto se vám zde vyplatí zastavit. Od značky je vyšlapaný chodník, který vede k prameni, kde s oblibou chodí domácí "načepovat" si vodu. Odtud je třeba jít ještě pár metrů na západ a ocitnete se tváří v tvář před velkou barevnou travertínovou hromadou, na jejímž vrcholu je bublající jezírko, obklopené travnatým porostem. Zážitek bude o to silnější, pokud lokalitu navštívíte při západu slunce. Ta romantika je k nezaplacení.
Pokud by pro vás bylo romantiky málo, tak určitě navštivte jen o několik kilometrů vzdálený Lúčanský vodopád, tvořený jak jinak než travertínem. Nachází se na severním okraji liptovské kotliny v centru lázeňské obce Lúčky, hned pod kostelem Povýšení sv. Kříže. Třináct metrů vysoký kaskádový Lúčanský vodopád padá do jezírka z okraje travertínové terasy. Zvuk dopadající vody je pokaždé jiný. Záleží na ročním období a na srážkách. Zajímavostí je, že nikdy nezamrzá, a to díky teplým pramenům z lázní, které do něj přitékají, a proto ho můžeme obdivovat celoročně. Kolmá stěna vodopádu vznikla v důsledku eroze, kdy působením vody se odlamují celé lavice travertínů, a zároveň se prohlubuje dno vodopádu. Od roku 1974 je tato lokalita vyhlášena za národní přírodní památku. Při výzkumech se zde našly ostatky paleontologických a archeologických nálezů. Vodopád učaroval i vícero filmařům. Za všech zmíníme tvůrce pohádky o princezně Fantaghiro. V letních měsících je oblíbeným místem rodin s dětmi, které v něm našly přírodní koupaliště. Nejnovější atrakcí je plavba na voru po hladině jezírka. Okolní travertínové stěny slouží malým horolezcům na trénink, i když to má neblahé důsledky pro samotný útvar. V celém areálu jsou osazeny lavičky a odpadkové koše s informačními panely a poměrně velké bezplatné parkoviště.
Co na závěr dodat? Vezměte celou rodinu, děti nebo rodiče na nenamáhavý výlet za přírodními krásami Slovenska, třeba do zmíněných obcí, které nabízejí více než vlastní historii a architektonické památky. Pocítíte dotek svěžesti, radosti, ale hlavně relaxu a klidu.
Text a foto: Oskar Mažgút
Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

SR: Nízke Tatry – kvalitní ubytování a skvělý relax v Demänovské dolině

SR, Kalameny – vesnička s přírodním a turistickým bohatstvím

SR, Liptovský Hrádok – malé, ale krásné městečko

SR, Liptovský Ján – výjimečná liptovská obec

SR, Bešeňová – liptovská vesnička spjatá s vodou

SR, Bešeňová: liptovská obec lákající turisty – VIDEO
Souvisejicí videa

SR, Bešeňová – obec turistických lákadel
Lokace:
