www.infoglobe.cz » SR: Lúčky, Bešeňová – travertínová krása

SR: Lúčky, Bešeňová – travertínová krása

Publikováno: 6.9.2012
Na severu Slovenska v oblasti Liptova se nacházejí majestátními horami obklopené dvě malebné obce. Jedna známá hlavně aquaparkem s termální vodou a rajčaty u přehrady Liptovská Mara a druhá pod horskými svahy Chočských vrchů, známá léčivou vodou z místních lázní.

V tomto článku vám nepředstavuji obce jako takové, ani jejich historii či kulturní památky. Za cíl jsme si dali obrátit vaši pozornost na přírodní neživou zajímavost, která se vyvíjí, roste a mění své podoby vlivem různých činitelů. Tou přírodní zajímavostí je TRAVERTÍN. Na začátku si řekněme, co vlastně ten travertín je - je to vápencová hornina, resp. druh vápence, který vzniká vysrážením sladkovodních minerálních, případně termálních pramenů. Velmi často se v něm zachovávají otisky listů, stopy trav a organismů.
Bešeňovské travertíny

Díky poruchám zlomového systému v dané oblasti se mohou na povrch dostávat četné vývěry minerálních pramenů. Jejich bohatá mineralizace s přispěním organismů způsobila, že na severním okraji obce Bešeňová vznikly mohutné usazeniny travertínů. Vlivem hydroxidů železa jsou u pramene červenější a postupně od pramene blednou. Barevnost ovlivňuje i životní cyklus řas (Algae). Toto území bylo už v roce 1951 prohlášeno za přírodní geologickou rezervaci. Travertínové pole bylo rozděleno, či spíše vyhlášeno, na čtyři samostatné objekty (Kaplického, Červená terasa, Bílá terasa a Bazén). V současnosti na tuto lokalitu upozorňuje jen malá zarostlá značka u cesty nad vesnicí. Není zde žádné parkoviště pro auta, jen jedno malé odpočívadlo či spíše rozšířená cesta. Přesto se vám zde vyplatí zastavit. Od značky je vyšlapaný chodník, který vede k prameni, kde s oblibou chodí domácí "načepovat" si vodu. Odtud je třeba jít ještě pár metrů na západ a ocitnete se tváří v tvář před velkou barevnou travertínovou hromadou, na jejímž vrcholu je bublající jezírko, obklopené travnatým porostem. Zážitek bude o to silnější, pokud lokalitu navštívíte při západu slunce. Ta romantika je k nezaplacení.

 

Travertínový Lúčanský vodopád


Pokud by pro vás bylo romantiky málo, tak určitě navštivte jen o několik kilometrů vzdálený Lúčanský vodopád, tvořený jak jinak než travertínem. Nachází se na severním okraji liptovské kotliny v centru lázeňské obce Lúčky, hned pod kostelem Povýšení sv. Kříže. Třináct metrů vysoký kaskádový Lúčanský vodopád padá do jezírka z okraje travertínové terasy. Zvuk dopadající vody je pokaždé jiný. Záleží na ročním období a na srážkách. Zajímavostí je, že nikdy nezamrzá, a to díky teplým pramenům z lázní, které do něj přitékají, a proto ho můžeme obdivovat celoročně. Kolmá stěna vodopádu vznikla v důsledku eroze, kdy působením vody se odlamují celé lavice travertínů, a zároveň se prohlubuje dno vodopádu. Od roku 1974 je tato lokalita vyhlášena za národní přírodní památku. Při výzkumech se zde našly ostatky paleontologických a archeologických nálezů. Vodopád učaroval i vícero filmařům. Za všech zmíníme tvůrce pohádky o princezně Fantaghiro. V letních měsících je oblíbeným místem rodin s dětmi, které v něm našly přírodní koupaliště. Nejnovější atrakcí je plavba na voru po hladině jezírka. Okolní travertínové stěny slouží malým horolezcům na trénink, i když to má neblahé důsledky pro samotný útvar. V celém areálu jsou osazeny lavičky a odpadkové koše s informačními panely a poměrně velké bezplatné parkoviště.

 

Co na závěr dodat? Vezměte celou rodinu, děti nebo rodiče na nenamáhavý výlet za přírodními krásami Slovenska, třeba do zmíněných obcí, které nabízejí více než vlastní historii a architektonické památky. Pocítíte dotek svěžesti, radosti, ale hlavně relaxu a klidu.

Text a foto: Oskar Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Nízke Tatry – kvalitní ubytování a skvělý relax v Demänovské dolině
Publikováno: 20.6.2013
Slovensko má mnoho krásných zákoutí. K těm nejmalebnějším rozhodně patří nejrozsáhlejší a zároveň druhé nejvyšší pohoří Nízké Tatry. Pokud však kromě překrásné přírody hledáte i kvalitní služby a ubytování na úrovni, máme pro vás hned několik tipů.

SR, Kalameny – vesnička s přírodním a turistickým bohatstvím
Publikováno: 4.10.2015
Region Liptov nabízí mnoho atraktivních míst k výletům. Pokud jste turisté nebo lyžaři, čekají na vás nádherné hory. Milovníci vody se mohou vyřádit v akvaparcích a ti, kteří mají rádi historii, mohou zajít do míst jako Liptovský Mikuláš, Ružomberok apod.

SR, Liptovský Hrádok – malé, ale krásné městečko
Publikováno: 8.10.2015
Po návštěvě obce Kalameny ještě v regionu Liptov zůstaneme. Přesuneme se o pár kilometrů níže do městečka Liptovský Hrádok, které je bohaté na přírodní, kulturní i historické zajímavosti.

SR, Liptovský Ján – výjimečná liptovská obec
Publikováno: 5.11.2015
Dnes navštívíme jednu z nejzajímavějších obcí Liptova – ať už z historického, uměleckého, architektonického, nebo přírodního hlediska. Tou obcí je Liptovský Ján, který se nachází v ústí Jánské doliny pod výběžkem Nízkých Tater.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.9.2019
Tradiční festival vinařů, kvalitního vína a zábavy vás čeká ve dnech 20. až 22. září v centru Mělníka.
16.9.2019
Už 20. a 21. září se uskuteční Kubínský jarmark spolu s Městskými dny, těšit se můžete na bohatý společenský program.
15.9.2019
Podzim je ve znamení jarmarků, a proto si určitě nenechte ujít v pořadí již 39. ročník tradičního Žitnoostrovského jarmarku, který začíná 19. září a potrvá od čtvrtka do neděle.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 17. 9. 2019
svátek:Naděžda
dnes:
úterý 17.9.
17 °C
zítra:
středa 18.9.
14 °C