www.infoglobe.cz » SR: Malachov - ideální místo na relax v lůně přírody

SR: Malachov - ideální místo na relax v lůně přírody

Publikováno: 24.11.2011
Na první pohled byste mohli středoslovenskou obec Malachov považovat za jednu z místních částí Banské Bystrice. Zdání však v tomto případě klame.

Obec Malachov leží na úpatí Kremnických vrchů v Malachovském předhůří. Z jihu ji lemuje Zvolenská kotlina.

Něco o vzniku a historii

Pravděpodobně nejstarší osídlení v této oblasti pocházejí z mladší doby kamenné. Důkazem jsou nálezy dvou mlatů z načervenalého karcovitého kamene a čtyři vyleštěné vejčité kameny, které jsou uloženy v muzeu v Martině. O nejstarším osídlení v okolí obce svědčí některé názvy - Velký a Malý Hrádok - Hradisko. Průzkumy okolních lokalit dokazují osídlení v době laténské a pozdní římské.
Potok protékající Malachovem se zmiňuje v dokladech z roku 1291, obec až v roce 1327. Během německé kolonizace byli povoláni do důlních oblastí němečtí obyvatelé, zakladatelé báňské osady, která měla v roce 1422 název "Maleho", v roce 1446 "Malacho" a v roce 1467 "Malachow". Těžba byla zaměřena na stříbro, železo a rtuť. V roce 1422 patřila vícero zemanům, zejména Radvanskovým. Obec několikrát přepadli Turci. V roce 1599 vypálili obec i široké okolí.
Na počátku 20. století se Malachov rozrostl o obec Dolní Pršany, ležící na druhém břehu řeky Hron.

Soutěž ve vaření gulášeHolý vršekVelký hrádek
Obyvatelé se zabývali zemědělstvím a povoznictvím. V Malachovské dolině měli v 17. - 20. stol. své stupy výrobci střelného prachu z blízké Radvaně, proto se tato oblast původně nazývala Stupy. 
Nejvýznamnější historickou památkou v obci Malachov je evangelická lidová škola, kterou založil Andrej Sládkovič v roce 1858. Najdeme zde pomník postavený na památku padlým v 1. světové válce, 2. světovou válku připomíná pamětní tabule.

Symboly obce

Erb obce Malachov zobrazuje dva zelené vršky, na kterých vyrůstají dva zelené smrky, mezi nimi přímo z pažitu roste třetí smrk. Stejně zelený pažit je členěný devíti stříbrnými levošikmými nitěmi.
Vlajka obce má podobu kompozice jako obecní vlajka s poměrem stran, který není pevně stanoven. Jsou na ní vidět čtyři bílé vodorovné pruhy, mezi nimi jsou tři zelené pásy, z nichž prostřední je nejširší.
Pečeť má kruhový tvar a uvnitř zobrazuje obecní symbol, kolem kterého je kruhopis "OBEC Malachov".

 

Sportovní a turistické vyžití v Malachově

V okolí obce Malachov se nachází několik cyklistických tras, které jsou označené a barevně oddělené podle své náročnosti od žluté, přes zelenou a hnědou až po velmi náročnou černou. Natrefit také můžete na modrou značku, kterou je označen Bystrický cyklookruh. I nadšenci pěších túr a také běžeckého lyžování si zde přijdou na své.                                        Lyžařské závody
Velmi zajímavou turistickou atrakcí je Malachovská důlní cesta (Via Malachoviensis), která formou naučných stezek mapuje bohatou historii rtuťového hornictví v Ortútské dolině jako největšího a nejstaršího ložiska v Evropě. Neméně zajímavá je stará Poštovní cesta (Banská Bystrica-Kremnica) a lesní okruh.
Obec je v zimním období často navštěvována kvůli svému lyžařskému středisku Ski-centrum Malachov, které se nachází v příměstské oblasti Banské Bystrice. Lyžařské středisko nabízí kromě celodenního provozu i  večerní lyžování a disponuje pěti sněžnými děly, pro jistotu kvalitního lyžování během celé zimy.

 

Text: Zuzana Megerssová
Foto / zdroj: Obec Malachov

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Špania Dolina – zimní procházka po okolí
Publikováno: 15.3.2020
Už delší dobu jsme vás nezavedli do slovenských hor, proto to dnes napravíme. Navštívíme jeden z důlních klenotů Slovenska, kterým je Špania Dolina. Leží necelých 11 kilometrů od Banské Bystrice v náručí Starohorských vrchů.

On-line zážitky na středním Slovensku
Publikováno: 1.5.2020
Pojďte virtuálně poznávat střední Slovensko, a to prostřednictvím on-line hry, která prověří vaše znalosti a zároveň otestuje vaši pozornost.

Rimavská Sobota: výstava BIONIKA – příroda na to přišla první
Publikováno: 3.6.2020
Gemersko-malohontské muzeum vás zve na výstavu s názvem Bionika – příroda na to přišla první, která je zaměřena na přírodu jako nevyčerpatelný zdroj inspirace a poznatků pro techniku, architekturu i design.

SR, Malachov – ideální místo na turistiku II.
Publikováno: 18.4.2018
Minulý týden jsme vám slíbili, že vás zavedeme na turistické stezky nad obcí Malachov, které vás provedou nejen hornickou historií okolí, ale i mikroklimatickými anomáliemi v podobě „přírodní lednice“.

SR, Malachov – ideální místo na turistiku I.
Publikováno: 11.4.2018
Okolí Banské Bystrice nabízí návštěvníkům zajímavá zákoutí, která stojí za poznání. Jedním z nich je obec Malachov, kam se dnes vydáme.

SR:Vlkanová – Malebná obec v srdci Slovenska
Publikováno: 17.11.2011
Středoslovenská obec Vlkanová se nachází jižně od Banské Bystrice, na levém břehu řeky Hron.

SR, Pohroní: Zvolen – město na soutoku Hronu a Slatiny
Publikováno: 27.6.2013
Dnes budou naše kroky směřovat na střední Slovensko. Navštívíme zajímavé město Zvolen, které je důležitým administrativním a společenským centrem celého regionu. Toto město, ležící na jihu Zvolenské kotliny, ukrývá řadu významných kulturních a historických památek, které rozhodně stojí za to vidět.

SR, Banská Štiavnica: nejimpozantnější kalvárie ve střední Evropě
Publikováno: 30.4.2015
V samotném srdci Slovenska se nachází jedno krásné historické a v UNESCO zapsané městečko, do kterého dnes namíříme naše kroky. Je jím jedinečná Banská Štiavnica, která se proslavila nejen bohatou hornickou minulostí, ale i významnými památkami.

Lipovany: Otevření turistické stezky
Publikováno: 20.5.2015
Všichni nadšenci turistiky se mohou těšit na slavnostní otevření nové stezky, jejíž délka bude úctyhodných 24 km a nabídne zajímavou procházku po kraji nazývaném také "Pompeje pravěku" na jihu Slovenska.

Modrý Kámen: nové hračky na hradě
Publikováno: 17.8.2015
Slovenské národní muzeum – Muzeum loutkářských kultur a hraček vás zve do své obnovené expozice hraček.

SR, Rimavská Sobota: Gemersko-malohontské muzeum
Publikováno: 22.10.2017
Tentokrát se vydáme do města Rimavská Sobota, kde navštívíme páté nejstarší muzeum na Slovensku: Gemersko-malohontské muzeum. Prohlédneme si jeho stálé expozice, které nás zavedou do fascinujícího světa historie.

SR, Kováčová: ideální místo na oddych i aktivity v přírodě – VIDEO
Publikováno: 11.8.2020
Chvíle oddechu můžeme trávit lenošením i aktivně. Někdo má v oblibě relax a péči, kterou nabízejí slovenské lázně, jiní chtějí být pohybově aktivní – ať už u vody, na kole, nebo při turistice. Zavítali jsme do středoslovenské obce Kováčová, kde to bude bavit všechny.

SR: Lubietová – starodávné hornické město
Publikováno: 22.12.2011
Malebnou středoslovenskou obec se svérázným názvem najdete uprostřed mezi okresními městy Banskou Bystricí a Breznem.

Slovensko: Motyčky - místo pro aktivní relaxaci
Publikováno: 12.1.2012
Obec se zhruba 120 obyvateli jste určitě minuli, pokud jste někdy projížděli horským přechodem přes Donovaly mezi Ružomberkem a Banskou Bystricí.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Špania Dolina – turistika v okolí
Vydejte se spolu s námi za zimními krásami Starohorských vrchů. Naším výchozím bodem bude malebná...


Souvisejicí videa

SR, Kováčová – koupání i turistika
Podhorská obec Kováčová se nachází ve Zvolenské kotlině, mezi Zvolenem a Banskou Bystricí. Ze sev...

SR, Banská Bystrica – návštěva skanzenu bojové techniky
Letos si připomínáme 75. výročí od ukončení 2. světové války. Na památku této temné události naši...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C