www.infoglobe.cz » SR, Malachov – ideální místo na turistiku I.

SR, Malachov – ideální místo na turistiku I.

Publikováno: 11.4.2018
Okolí Banské Bystrice nabízí návštěvníkům zajímavá zákoutí, která stojí za poznání. Jedním z nich je obec Malachov, kam se dnes vydáme.

Banská Bystrica nabízí návštěvníkům historii, kulturu i nádhernou přírodu, ale proč se nepodívat i za její hranice a objevovat tak tichá zákoutí v lůně přírody? Jednoho dne jsme se tedy vydali do obce Malachov, která se táhne podél břehů Malachovského potoka.

Malachov v zimě

Obec je vzdálena přibližně 4 kilometry od Banské Bystrice a dalo by se říci, že je jakousi vstupní branou do Kremnických vrchů. Představuje tak ideální místo na turistiku, cykloturistiku či na bezcílné procházky v přírodě. Za obcí se nachází chatová oblast Ortúty, jejíž název odkazuje na hornickou historii.

informační tabule uprostřed obce

Historie samotné obce se datuje od roku 1327. Název je odvozen od pověsti, podle níž ji založili horníci a uhlíři pracující v okolních dolech za tzv. malou chovu, proto obec pojmenovali Malachov. Za zmínku stojí rok 1858, kdy v této vesničce významný slovenský spisovatel Andrej Sládkovič založil evangelickou lidovou školu, která se bohužel do současnosti nedochovala.

masopustní průvod obcí

Počet obyvatel zde postupně narůstá, což v případě malých obcí není až tak běžné. Je to asi z důvodu čilého kulturního a sportovního vyžití, o které se starají místní občanská sdružení a spolky. Jako příklad akcí uvádíme tradiční masopust, při kterém koledují mládenci v místních krojích, či ochotnické divadlo Malá Chová.

Obecní muzeum

Chcete-li vidět pamětihodnosti, doporučujeme začít procházkou po Historické naučné stezce, která má přibližně 4 kilometry a začíná u muzea. Celým názvem Obecné muzeum tradičního bydlení (tzv. Kovářův dům z 19. století) se zachovanou černou kuchyní patří k nejstarším stavbám ve vesnici. Muzeum vám přijdou otevřít místní ženy (kontakt najdete přímo v muzeu). Dozvíte se zde o tradiční malachovské architektuře a zvycích, které úzce souvisejí s hornickou tradicí obce. Z dalších památek doporučujeme vidět kulturní dům, zvonici či památník obětem 1. světové války.

kulturní dům a zvonice

I když je Malachovská dolina známá zejména těžbou rtuti, její historie sahá mnohem dál. Historická stezka vás dále dovede na zalesněný vrch Hrádek, na kterém stálo starověké hradiště. Archeologická lokalita Hrádek je nejzajímavějším bodem této trasy. Lidé zde sídlili již v období pozdní doby kamenné (2800–2500 př. Kr.). Artefakty, které se nacházejí ve Středoslovenském muzeu v Banské Bystrici, dokazují i ​​přítomnost Keltů či Germánů. Lidé se tu usídlovali zřejmě kvůli výhodné poloze a blízkosti důležitých surovin. V terénu je stále dobře viditelný pravěký val.

památník obětem 1. světové války

Turisticky oblíbeným místem je i rekreační louka Pod Skalkou. Najdete zde ohniště, přístřešek i zurčící horský potůček – jednoduše místo ideální na příjemný piknik. Odsud můžete také vyrazit objevovat přírodní krásy okolí po značkách naučných stezek, o kterých si však řekneme až za týden.

turistický rozcestník

GPS: 48°42'38.9"N 19°05'19.2"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Malachov - ideální místo na relax v lůně přírody
Publikováno: 24.11.2011
Na první pohled byste mohli středoslovenskou obec Malachov považovat za jednu z místních částí Banské Bystrice. Zdání však v tomto případě klame.

SR, Malachov – ideální místo na turistiku II.
Publikováno: 18.4.2018
Minulý týden jsme vám slíbili, že vás zavedeme na turistické stezky nad obcí Malachov, které vás provedou nejen hornickou historií okolí, ale i mikroklimatickými anomáliemi v podobě „přírodní lednice“.

Rimavská Sobota: výstava Havrani a jejich příbuzní
Publikováno: 8.9.2019
V úterý 10. září se v 15 hodin v prostorách Gemersko-malohontského muzea uskuteční vernisáž výstavy „Havrani a jejich příbuzní“, která představí krkavcovité ptáky žijící na území Slovenska, jejich život, inteligenci, místo v přírodě, vztah s člověkem a mýty i legendy, které je obklopují.

SR, Banská Bystrica – Památník SNP
Publikováno: 31.3.2016
Město Banská Bystrica je považováno za srdce země pod Tatrami. Nachází se zde jeden z nejvýznamnějších památníků Slovenska, jehož úkolem je připomínat období druhé světové války a vzdoru Slováků proti fašismu.

SR, Banská Bystrica – středoslovenský klenot
Publikováno: 18.5.2016
Město proslulé hornickou minulostí, ale i Slovenským národním povstáním, tak bychom mohli v krátkosti charakterizovat Banskou Bystrici. Její historie je již od nepaměti spjata s těžbou nerostů – především stříbra a mědi.

SR, Banská Štiavnica na starých pohlednicích
Publikováno: 3.1.2018
Jedno z nejkrásnějších slovenských hornických měst – Banská Štiavnica – je unikátní nejen svou architekturou, historií, ale i neopakovatelnou atmosférou. Její romantické uličky a malebná zákoutí přímo lákají k objevování světa z dob dávno minulých.

SR, Banská Štiavnica: nejimpozantnější kalvárie ve střední Evropě
Publikováno: 30.4.2015
V samotném srdci Slovenska se nachází jedno krásné historické a v UNESCO zapsané městečko, do kterého dnes namíříme naše kroky. Je jím jedinečná Banská Štiavnica, která se proslavila nejen bohatou hornickou minulostí, ale i významnými památkami.

SR, Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody – VIDEO
Publikováno: 27.6.2017
Vydejte se prostřednictvím našeho dnešního videočlánku do štiavnického regionu, jehož pomyslným kulturním, historickým a společenským centrem je Banská Štiavnica.

SR, Pohroní: Zvolen – město na soutoku Hronu a Slatiny
Publikováno: 27.6.2013
Dnes budou naše kroky směřovat na střední Slovensko. Navštívíme zajímavé město Zvolen, které je důležitým administrativním a společenským centrem celého regionu. Toto město, ležící na jihu Zvolenské kotliny, ukrývá řadu významných kulturních a historických památek, které rozhodně stojí za to vidět.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Banská Štiavnica – městečko uprostřed vulkánu
Starobylá Banská Štiavnica se rozprostírá uvnitř propadlého jádra Štiavnického stratovulkánu, kte...

SR: Malý Zvolen – turisty zapomenutý ráj
Malý Zvolen, mohutný vrch mezi malebnou vesničkou Liptovské Revúce a lyžařským rájem Donovaly, po...

SR: Banská Štiavnica – Město světového dědictví
Nádherné historické banské město Banská Štiavnica je situované v kalderu vyhaslého štiavnick...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.9.2019
Všichni příznivci tokajského vína se mohou těšit na v pořadí již 16. ročník vinobraní, který se uskuteční v obci Čerhov 27. a 28. září.

17.9.2019
Tradiční festival vinařů, kvalitního vína a zábavy vás čeká ve dnech 20. až 22. září v centru Mělníka.
16.9.2019
Už 20. a 21. září se uskuteční Kubínský jarmark spolu s Městskými dny, těšit se můžete na bohatý společenský program.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 18. 9. 2019
svátek:Kryštof
dnes:
středa 18.9.
14 °C
zítra:
čtvrtek 19.9.
10 °C