www.infoglobe.cz » SR, Malachov – ideální místo na turistiku II.

SR, Malachov – ideální místo na turistiku II.

Publikováno: 18.4.2018
Minulý týden jsme vám slíbili, že vás zavedeme na turistické stezky nad obcí Malachov, které vás provedou nejen hornickou historií okolí, ale i mikroklimatickými anomáliemi v podobě „přírodní lednice“.

oddechové místo Pod SkalkouOblíbeným relaxačním místem v Malachově (nedaleko Banské Bystrice) je rekreační louka Pod Skalkou. U horského potůčku si zde můžete odpočinout, využít ohniště, přístřešek nebo louku sloužící jako hřiště. Pokud ale preferujete aktivní odpočinek, máte na výběr z několika naučných tras, které na tomto místě začínají.

Na rekreační louku Pod Skalkou se dostanete autem z Banské Bystrice. Zaparkovat můžete rovnou u louky, která se nachází kousek za vesnicí. Pokud si zvolíte autobusovou dopravu, Malachov s Banskou Bystricí spojuje příměstská linka č. 51 (601451). Od konečné zastávky autobusu budete pokračovat po hlavní silnici za vesnicí zhruba kilometr. Za čtvrthodinku budete na místě, ale můžete si i hned na konečné zastávce zvolit jednu z naučných tras.

Důlní naučná stezka vede strmými lesními stezkami Malého a Velkého báňského okruhu po místech, kde se těžila rtuťová ruda – rumělka, železná ruda i hnědé uhlí. Zdejší doly byly známé v celé Evropě. Z rumělky se těžila samotná čistá rtuť, která se vyvážela do celého světa jako velmi cenný a vzácný artikl. Lokalita patřila k nejstarším a největším ložiskům v Evropě a v 15. století dosahovala těžba rtuti svého vrcholu. I první osídlení Malachova se váže právě na období rozkvětu hornictví v údolí.

pohled do doliny

V zalesněném terénu objevíte množství zbytků starých těžebních jam, důlních cest a hald, ale i zachovalé východy ze středověkých štol, zbytky povrchových dolů nebo novověké doly. Je zde mnoho pozůstatků po hornické činnosti a nebýt informačních tabulí naučné stezky, běžný turista si to nevšimne. Například hned nad Krvavou studánkou narazíte na vchod do středověké štoly, který je jen mírně odhrabaný.

pohled na Kremnické vrchy

Malý báňský okruh projdete za asi půlhodinu. Provede vás lokalitou Německý vrch a lesní oblastí Čipkové jámy. Velký báňský okruh zvládnete za cca dvě hodiny. Kromě nejstarších lokalit těžby kolem pramene Grófův oběd vás povede přes nejvýnosnější historickou hornickou oblast U Jezera po novější lokalitu – Velká studna, kde se rtuť těžila ještě v 80. letech 20. století.

Malachovský vodopádDalší naučný okruh vám poodhalí krásy a zajímavosti místní přírody. Rovnou na rekreační louce Pod Skalkou u potůčku vás zve jedna z informačních tabulí přírodovědné stezky prozkoumat malé Kamenné moře. Můžete pokračovat jedlově-bukovým lesem přes Malachovskou soutěsku, nebo po asfaltové cestě k největší atrakci lokality. Je jí stupňovitý Malachovský vodopád s výškou cca 15 m, který je pěkně vidět i přímo z cesty.

Od myslivny v Ortútach trasa pokračuje strmou lesní stezkou na pohodlnou lesní svážnici. Přijdete k velkému kamennému kuželu, který vznikl padáním skal ze stěn horského bradla Dolní skála. Cestou najednou přejdete z horkého vzduchu do studeného. Teplota je zde vždy o několik stupňů nižší než v blízkém okolí. Jste totiž v oblasti s mikroklimatickou anomálií, u unikátních Ledových děr. Unikátní jsou proto, že ještě koncem května v nich můžete objevit led a rampouchy. Ve velkých prostorách sutin bradla se v zimě hromadí mrazivý vzduch, který mění podzemní vodu na led. Jarní sluneční paprsky se přes okolní les jen těžko prodírají do útrob těchto podzemních dutin, a tak tu na jaře vzniká uprostřed zelených rostlin jakási „přírodní lednička“.

Stezka pokračuje k prameni Grófův oběd a až po Ortútské jezírko ve výšce 900 metrů nad mořem. Poměrně velké horské jezírko ukryté v lesích se zmiňuje již ve středověkých důlních záznamech a místní ho nazývali i Hornické oko nebo Mořské oko.

pramen Grofův oběd

Při tvorbě naučné stezky zde přibylo molo a dřevěné můstky i několik míst k posezení. Nechybělo mnoho a nemuseli jste zde najít nic. Jezírko se totiž dlouhodobě výrazně zazemňovalo. Dnes je pro přežití několika mokřadních druhů cennou lokalitou.

Zajímavostí okruhu je před několika lety objevený prales Horní skála. Díky těžko dostupném terénu se les zachoval v neporušeném stavu. Toto území je dokonce ještě méně narušené než nedaleký a známější Badínský prales.

horský potok

Z hlavních tras přírodovědné stezky vedou i kratší okruhy stejného zaměření. Například přímo z rekreační louky si můžete udělat krátkou zajížďku na blízké lesní bradlo Skalka. Pro méně zdatné doporučujeme nejlehčí a nejpohodlnější trasu s naučnou stezkou přes „Malachovský chotár“, kterou je rekreační trasa Malachovskou dolinou. Je mimořádně oblíbená zejména cyklisty, neboť vede po asfaltové cestě. Takže na procházku sem můžete vyrazit i s kočárkem. Provede vás podél horského potoka, chatové osady, upravených studánek s lavičkami, kde se můžete občerstvit. V zimním období jsou v okolí Malachova upravené běžecké tratě s dostupností ve směru Králíky, Kremnica a Horní Pršany.

panoráma Malachova

Většina naučných stezek okolím Malachova představuje nenáročné procházky vhodné na rodinné výlety. Na trasách stezek, které se mnohdy i překrývají, najdete několik informativních tabulí s množstvím obrázků. Takže stačí jen pěkné počasí a chuť vychutnat si krásy přírody.

GPS: (Malachovský vodopád) 48°42'31.8"N 19°03'32.5"E

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Kováčová: ideální místo na oddych i aktivity v přírodě – VIDEO
Publikováno: 11.8.2020
Chvíle oddechu můžeme trávit lenošením i aktivně. Někdo má v oblibě relax a péči, kterou nabízejí slovenské lázně, jiní chtějí být pohybově aktivní – ať už u vody, na kole, nebo při turistice. Zavítali jsme do středoslovenské obce Kováčová, kde to bude bavit všechny.

On-line zážitky na středním Slovensku
Publikováno: 1.5.2020
Pojďte virtuálně poznávat střední Slovensko, a to prostřednictvím on-line hry, která prověří vaše znalosti a zároveň otestuje vaši pozornost.

SR, Špania Dolina – zimní procházka po okolí
Publikováno: 15.3.2020
Už delší dobu jsme vás nezavedli do slovenských hor, proto to dnes napravíme. Navštívíme jeden z důlních klenotů Slovenska, kterým je Špania Dolina. Leží necelých 11 kilometrů od Banské Bystrice v náručí Starohorských vrchů.

SR, Malachov – ideální místo na turistiku I.
Publikováno: 11.4.2018
Okolí Banské Bystrice nabízí návštěvníkům zajímavá zákoutí, která stojí za poznání. Jedním z nich je obec Malachov, kam se dnes vydáme.

SR, Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody – VIDEO
Publikováno: 27.6.2017
Vydejte se prostřednictvím našeho dnešního videočlánku do štiavnického regionu, jehož pomyslným kulturním, historickým a společenským centrem je Banská Štiavnica.

SR, Kremnica – město humoru a mincí
Publikováno: 28.9.2016
Vydejte se spolu s námi na střední Slovensko, přesněji do okresu Žiar nad Hronom, kde navštívíme královské důlní město – Kremnici. Město, kde se kdysi těžilo zlato i stříbro a kde dodnes existuje mincovna, která se řadí mezi nejstarší neustále fungující podniky na světě.

SR: Kremnické Bane - Geografický střed Evropy
Publikováno: 26.1.2012
Symbolický střed Evropy najdeme nejen na Slovensku, ale i v mnoha okolních státech Starého kontinentu. Záleží jen na úhlu pohledu a definici, podle níž ho hledáme.

SR: Malachov - ideální místo na relax v lůně přírody
Publikováno: 24.11.2011
Na první pohled byste mohli středoslovenskou obec Malachov považovat za jednu z místních částí Banské Bystrice. Zdání však v tomto případě klame.

SR, Banská Štiavnica: nejimpozantnější kalvárie ve střední Evropě
Publikováno: 30.4.2015
V samotném srdci Slovenska se nachází jedno krásné historické a v UNESCO zapsané městečko, do kterého dnes namíříme naše kroky. Je jím jedinečná Banská Štiavnica, která se proslavila nejen bohatou hornickou minulostí, ale i významnými památkami.

SR, Banská Bystrica – Památník SNP
Publikováno: 31.3.2016
Město Banská Bystrica je považováno za srdce země pod Tatrami. Nachází se zde jeden z nejvýznamnějších památníků Slovenska, jehož úkolem je připomínat období druhé světové války a vzdoru Slováků proti fašismu.

SR, Banská Bystrica – středoslovenský klenot
Publikováno: 18.5.2016
Město proslulé hornickou minulostí, ale i Slovenským národním povstáním, tak bychom mohli v krátkosti charakterizovat Banskou Bystrici. Její historie je již od nepaměti spjata s těžbou nerostů – především stříbra a mědi.

SR, Pohroní: Zvolen – město na soutoku Hronu a Slatiny
Publikováno: 27.6.2013
Dnes budou naše kroky směřovat na střední Slovensko. Navštívíme zajímavé město Zvolen, které je důležitým administrativním a společenským centrem celého regionu. Toto město, ležící na jihu Zvolenské kotliny, ukrývá řadu významných kulturních a historických památek, které rozhodně stojí za to vidět.

SR, Kremnica – turistika jak se patří
Publikováno: 5.10.2016
Poté co jsme si minulý týden představili město Kremnica, se vydáme i na poznávání jeho okolí. Možností je hned několik. Můžete se vydat na Kremnický štít, do obce Ihráč, Žiar nebo do nedalekých Kremnických dolů. Ale my jsme si za svůj cíl vybrali Tři kříže, Skalku, obec Krahule a v neposlední řadě i návštěvu poměrně nové rozhledny.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Špania Dolina – turistika v okolí
Vydejte se spolu s námi za zimními krásami Starohorských vrchů. Naším výchozím bodem bude malebná...

SR, Banská Štiavnica – městečko uprostřed vulkánu
Starobylá Banská Štiavnica se rozprostírá uvnitř propadlého jádra Štiavnického stratovulkánu, kte...

SR: Malý Zvolen – turisty zapomenutý ráj
Malý Zvolen, mohutný vrch mezi malebnou vesničkou Liptovské Revúce a lyžařským rájem Donovaly, po...

SR: Banská Štiavnica – Město světového dědictví
Nádherné historické banské město Banská Štiavnica je situované v kalderu vyhaslého štiavnick...


Souvisejicí videa

SR, Kováčová – koupání i turistika
Podhorská obec Kováčová se nachází ve Zvolenské kotlině, mezi Zvolenem a Banskou Bystricí. Ze sev...

SR, Banská Bystrica – návštěva skanzenu bojové techniky
Letos si připomínáme 75. výročí od ukončení 2. světové války. Na památku této temné události naši...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C