www.infoglobe.cz » SR: Malatiná – obec v náručí Chočských vrchů

SR: Malatiná – obec v náručí Chočských vrchů

Publikováno: 3.10.2013
V dnešním cestování Slovenskem se vydáme do malebné obce Malatiná, která se nachází na pomezí Oravy a Liptova. Krásná příroda, tiché prostředí a majestátné hory dělají z obce ideální místo pro turisty, cyklisty, ale i pro ty, co mají rádi odpočinek v náručí přírody.

Kostel Všech svatých První písemné zmínky o obci sahají do 14. století, kdy jejím územím vedla královská tranzitní cesta spojující Dolní Oravu s Liptovem. Zpočátku patřila obec pod panství liptovského Starého hradu, ale později připadla Oravskému panství, a tak to už zůstalo dodnes. Se současným počtem přes 800 obyvatel patří obec do dolnokubínského okresu. Samotná poloha obce je z přírodního hlediska nevšední. Hlavně v zimě, v těžko dostupném terénu a v relativně vysoké nadmořské výšce je přístup do obce náročnější. Přesto se s tím místní obyvatelé vypořádali a vybudovali si krásnou vesničku, která svou malebností ohromí nejednoho turistu. Jak to už bývá zvykem, k dominantám obce patří kostel. Ten malatinský je zasvěcen Všem svatým a postaven byl v roce 1804 ve stylu klasicismu. Interiér kostela tvoří barokní oltář a kazatelna. Před samotným kostelem se nachází barokní sloup svatého Jana Nepomuckého z roku 1811. V obci dále najdete pěkné dřevěnice a amfiteátr, který slouží na různé kulturně- společenské akce. Snad nejznámější akcí v obci jsou tzv. Bačovské dny. Jde o mezinárodní festival valašské kultury, který se pravidelně koná druhý červencový víkend.

Obec Malatiná Obec Malatiná (dřevěnice)

Obec Malatiná (dřevěnice) Obec Malatiná (dřevěnice)

Výlety do okolí
Zajímavostí je vydatný horský pramen a bezmála 30 studánek rozmístěných po celém katastru obce, která patří mezi turisticky atraktivní oblasti. Jednou z mnoha turistických vycházek z obce jsou Chočské vrchy s dominantním vrcholem Velký Choč. Neméně atraktivní jsou i vrcholy Tupé a Ostré skály ve Vyšším Kubíně . Pro milovníky dlouhých procházek doporučujeme výlet naučnou a překrásnou Kvačianskou a Prosieckou dolinou s vodopádem a funkčním vodním mlýnem . Pro ty, co upřednostňují méně aktivní relax, jsou relativně dostupná termální koupaliště v Bešeňové, Oravicích nebo u Liptovského Mikuláše. Pro milovníky pamětihodností je to zas na skok k dřevěnému artikulárnímu kostelíku v Leštinách, k archeoskanzenu Havránok nebo k památnému domu Martina Kukučína. O něco dále je možnost shlédnout Oravský hrad nebo památkovou rezervaci lidové architektury "Bobrová raľa" v Podbielu .

Obec Malatiná

Obec Malatiná Obec Malatiná

V podzimním období se Malatiná mění na houbařský ráj díky štědrosti okolních lesů . V zimě je zase přímo stvořená pro běžkování po horské louce v katastru obce. Nedaleko jsou i lyžařská střediska Kubínska hoľa, Malinô Brdo nebo Malá Lučivná .

Obec Malatiná – turistický směrovník Obec Malatiná – turistický směrovník
Obec Malatiná si dodnes zachovává folklorní projevy, tradici tkaní koberců i chovu ovcí. Pokud jste nadšení turisté, cestovatelé, sportovci nebo objevitelé krás Slovenska, určitě byste neměli vynechat tuto obec, která je vstupní branou do přírody, tradic a památek .

Text a foto : Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Muzeum oravské vesnice v Zuberci
Publikováno: 29.7.2010
Muzeum Oravské dědiny v Zuberci je situováno v nádherném horském prostředí pohoří Západních Tater, v části Roháče. Rozprostírá se na ploše 8 ha, kterou kdysi pokrývaly pastviny. Leží na konci stejnojmenné vesničky Zuberec, po obou stranách horského potůčku Studená. Pro širokou veřejnost je otevřeno po celý rok.

SR: Západní Tatry – túra do sedla Predúvratie
Publikováno: 28.3.2018
Západní Tatry jsou turisticky atraktivním pohořím. Jsou známé zejména náročnými, ale krásnými hřebenovými túrami, přechody přes sedla či zážitkovými výstupy na exponovaný hřeben Roháčů. Pokud si však v tomto pohoří chcete dopřát spíše nenáročnou, ale zároveň pěknou hřebenovou túru, jednou z možností je i výstup do sedla Predúvratie.

SR, Orava – Leštiny: obec s památkou UNESCO
Publikováno: 24.9.2017
Tentokrát nás toulavé boty zavedly na Oravu, přesněji do okresu Dolný Kubín. Rozhodli jsme se navštívit nějaké krásné vesničky, které jsou výjimečné buď díky památkám, působnosti významných osobností, nebo jsou výchozím bodem pro zajímavou turistiku.

SR, Kalameny – vesnička s přírodním a turistickým bohatstvím
Publikováno: 4.10.2015
Region Liptov nabízí mnoho atraktivních míst k výletům. Pokud jste turisté nebo lyžaři, čekají na vás nádherné hory. Milovníci vody se mohou vyřádit v akvaparcích a ti, kteří mají rádi historii, mohou zajít do míst jako Liptovský Mikuláš, Ružomberok apod.

SR, Orava – obec Hruštín
Publikováno: 25.4.2013
V dnešním článku vás zavedeme do malebné oravské obce Hruštín, která v sobě skrývá jedinečnou architekturu, zajímavé nářečí, množství sportovních atrakcí a v neposlední řadě krásnou okolní přírodu oblasti Středních Beskyd.

SR, Region Orava: Víkend plný zážitků
Publikováno: 4.3.2013
Lyžařská sezóna je v plném proudu. Letošní zima je štědrá nejen co se týče sněhové nadílky, ale i pěkných slunečných dní. A tak, jakmile jsme měli volný víkend, vyběhli jsme aspoň na pár dní do přírody. Tentokrát naše kroky vedly na Oravu, která patří k nejkrásnějším regionům Slovenska.

SR, Orava – Hruštínská převodovka
Publikováno: 22.8.2013
Před pár týdny se konala v malebné oravské obci Hruštín zajímavá akce pod názvem Hruštínska převodovka, kterou jsme si jako redakce nenechali ujít. Co jsme zažili a viděli, o tom vám povíme v následujících řádcích.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Hruštín, Orava žila Off Roadem
V pořadí již druhý ročník soutěže podomácku vyrobených traktorů a Off Road aut se uskutečnil prvn...

SR: Orava, Kysuce – černobílá symfonie
V nejsevernějších částech Slovenska se rozprostírají dva rázovité regiony Orava a Kysuce. Díky ko...

Muzeum oravské vesnice Zuberec – Brestová
Muzeum Oravské vesnice v Zuberci je situované v nádherném horském prostředí pohoří Západních Tate...

SR: Oravský hrad
Rozsáhlý komplex Oravského hradu se tyčí na vápencové skále (607 m n. m.) a na jejím bočním teras...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.7.2019
Nově otevřená rozhledna s názvem Boží vyhlídka v Krušných horách na Karlovarsku, na jejímž vrcholu je umístěn zvon, stojí ve výšce 1099 metrů n. m. Přístupná je celý den z červené turistické značky.
15.7.2019
Od 18. do 21. července se v duchu tradice výročních trhů uskuteční jedna z nejstarších akcí na Slovensku – Spišský trh.
14.7.2019
V sobotu 20. července se uskuteční jubilejní 25. mistrovství Pohorelé a světa v sekání, a to v 10 hodin.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LAOS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 7. 2019
svátek:Luboš