www.infoglobe.cz » SR, Malebná obec Čavoj – ráj pro milovníky vycházek do přírody

SR, Malebná obec Čavoj – ráj pro milovníky vycházek do přírody

Publikováno: 4.7.2013
Obec Čavoj leží v lůně krásné přírody, a tak je ideálním výchozím bodem kratších vycházek, ale také náročnějších turistických výstupů. Co všechno obec nabízí, proč stojí za to ji navštívit a jaké zajímavé výlety do okolí se zde dají podniknout? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky, neváhejte a pusťte se do čtení dnešního článku.

Tentokrát se společně vydáme navštívit nenápadnou obec Čavoj, která se nachází v Trenčanském kraji, přibližně 35 km severozápadně od okresního města Prievidza. Leží schoulená v malebné přírodní scenérii Strážovských vrchů v nadmořské výšce 550 metrů, na nivě říčky Nitrica. Tato, počtem obyvatel, nevelká obec nás už na první pohled upoutala svou rozsáhlou přípotoční zástavbou a překrásným okolím. Už procházka po vesnici v nás vyvolala pocit klidu a závan léta, který jsme cítili na každém kroku, nás přímo nabádal k tomu, abychom podnikli alespoň krátký výlet do okolní přírody.

okolí obce Čavoj

obec Čavojobec Čavoj
Procházka po vesnici
Jako první vám rozhodně doporučujeme procházku po vesnici. V centrální části obce, kterou místní nazývají Čavojec, najdete nejstarší zachovanou budovu, kterou není nic jiného, ​​než přes 400 let starý kostel sv. Doroty. Zajímavé jsou však i domy, hlavně ty na okolních samotách a kopaninách, z nichž jsou však mnohé dnes již neobydlené, nebo využívány pouze jako chalupy. Zajímavý pohled na obec se naskýtá i z místního hřbitova, který je umístěn na kopci a který je na rozdíl od mnoha městských hřbitovů pěkně upravený.

okolí obce Čavoj

obec Čavojobec Čavoj

Výlety do okolí
Obec Čavoj má ideální výchozí polohu pro podnikání zajímavých výletů do okolí. Dominantou katastru je Malá Magura s nadmořskou výškou 1140 metrů, která leží východně od obce, ale výstup na ni bychom mohli zařadit už k těm náročnějším. Jako nenáročný výlet bychom vám doporučovali spíše procházku po samotách Bílá voda, Cobrial, Koškárovci, Šindliarska, Petriskovci, Sunegovci a Krpelance, během níž narazíte i na pozůstatky zlatých a stříbrných dolů. Zdatnější turisté se mohou vydat také na přechod hřebene, který je zavede až do Bojnic. Bojnický zámek a nejstarší a nejnavštěvovanější zoologickou zahradu zná každý Slovák minimálně z učebnic zeměpisu ze základní školy. Pokud patříte spíše k těm turistům, kteří na konci výletu očekávají nějakou odměnu, tak vám jistě doporučujeme výstup na vápencový vrch Vápeč, který leží v katastrálním území obce Valaská Belá - Homolka. Po jeho zdolání vám bude odměnou úchvatný kruhový výhled a zajímavé skalní útvary nejen na samotném vrcholu, ale i v jeho okolí. Pokud ještě nebudete mít dost, seběhněte i do samotné obce Valaská Belá, ve které najdete unikátní sklářský skanzen Skelný sen. Turistické trasy vás zavedou i do dalších zajímavých obcí. Vzpomeňme alespoň obec Čičmany, která je známá zachovalým komplexem lidové architektury. Velmi pěkná vycházka vás čeká, i pokud se vydáte pouze do sousední obce Temeš. Nenáročná procházka je ozvláštněna prudším výstupem na Temešskou skálu. Tento dolomitovo-vápencový skalní vrchol ležící mezi masivem Malé Magury a Nitrickou dolinou je od roku 1986 vyhlášen za přírodní rezervaci.

okolí obce Čavoj
stádo pasoucích se kravokolí obce Čavoj
Cyklotrasy v regionu Horní Nitra
Ani milovníci cykloturistiky se zde nudit nebudou. Region Horná Nitra nabízí ucelený komplex cyklostezek, které vás provedou po nejpřitažlivějších a nejzajímavějších místech regionu. Hlavními cyklotrasami jsou cyklookruh Medzihorím, Bojnický cyklookruh a Hornonitrianská cyklomagistrála. Kromě toho jsou zde mnohé další kratší cyklostezky, které jsou navzájem propojeny.

obec Čavoj

Tak neváhejte, obujte si turistické boty, osedlejte svého dvoukolového oře, nebo se domluvte s partou kamarádů a vydejte se i vy poznávat tento malebný kout Slovenska.

Text: O. Maňáková


Foto: O. Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Prievidza – město uprostřed Hornonitranské kotliny
Publikováno: 5.5.2011
Území regionu Horná Nitra je v podstatě totožné s územím okresu Prievidza, do kterého kromě okresního města patří ještě další tři městečka. První z nich jsou Bojnice, proslavené svým pohádkově krásným zámkem, lázněmi a nejstarší ZOO na Slovensku. Dalším městem jsou Nováky, v současnosti nejvýznamnější průmyslové město regionu a posledním Handlová, známá těžbou hnědého uhlí.

SR, obec Čičmany: nejen krása lidové architektury – VIDEO
Publikováno: 10.3.2015
Jednou z nejkrásnějších vesnic Slovenska jsou zcela určitě malebné Čičmany. Široko daleko jsou známé díky krásným, dodnes velmi dobře zachovaným dřevěnicím, pro které jsou typické bílé ornamenty podobné výšivce. Ale Čičmany toho domácím i návštěvníkům dokáží nabídnout mnohem víc.

SR: Bojnice - krásy města
Publikováno: 23.12.2010
Město Bojnice je známé nejen obyvatelům Slovenska, ale i okolním zemím. Zasloužilo se o to svou lázeňskou tradicí, nejkrásnějším slovenským zámkem i nejstarší a nejnavštěvovanější zoologickou zahradou na Slovensku. Bohatá kultura města a krása okolní přírody každý rok přiláká množství turistů.

SR: Lázeňské město Trenčianské Teplice
Publikováno: 2.5.2013
Trenčianské Teplice jsou malé lázeňské město, schoulené pod Strážovskými vrchy, takže z každé strany je obklopují kopce plné zeleně. Za léčivými účinky sirných pramenů sem přicházejí lidé z různých částí světa.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 23. 10. 2020
svátek:Teodor
dnes:
pátek 23.10.
15 °C
zítra:
sobota 24.10.
13 °C