www.infoglobe.cz » SR: Malebná obec Lednice a zřícenina stejnojmenného hradu

SR: Malebná obec Lednice a zřícenina stejnojmenného hradu

Publikováno: 1.11.2012
Nevelká obec Lednice, ve které žije něco přes 1000 stálých obyvatel, se stala dalším z cílů našich výletů po Slovensku. Kde se nachází, jaké krásy ukrývá a čím si získala naše srdce, se dočtete v následujících řádcích.

S manželem poměrně často absolvujeme trasu mezi Bratislavou a východoslovenským městečkem Sabinov. Aby to však nebylo jen nudné přesouvání se z bodu A do bodu B, pokaždé se snažíme zpříjemnit si cestu návštěvou nějakého zajímavého místa či města. Naposledy jsme si za náš "mezicíľ" zvolili bývalé královské městečko, dnes nevelkou obec Lednici, která se ukrývá v dolině stejnojmenného potoka v malebném údolí Bílých Karpat, jen na skok od dálnice D1. Leží na severozápadě Slovenska, kousek od hranic s Českou republikou. Patří do Trenčanského kraje a od okresního města Púchov je vzdálena asi 16 kilometrů.

obec Lednice

Zřícenina hradu Lednice

Tak jako pro většinu návštěvníků, i pro nás byla hlavním lákadlem zřícenina přístupová cesta na hradstejnojmenného hradu Lednice, jehož počátky sahají do poloviny 13. století. Ale jak jsme zjistili, obec umí turistovi nabídnout mnohem, ale opravdu mnohem více. Dnešní zřícenina hradu Lednice byla kdysi pohraničním obranným hradem, sloužícím na ochranu obchodní cesty vedoucí na Moravu. Vypíná se na okraji ostré vápencové skály a svým umístěním tak připomíná orlí hnízdo. Jako většina hradů, i tento během své existence vystřídal více majitelů, jmenujme například bratry Podmanickovce pohled na kostel cestou na hradnebo Rákocziovce. V roce 1710 ho však vypálilo císařské vojsko a od té doby hrad pustl. Dnes je z něj vyhledávaný cíl turistických výletů. Asi nejlepším výchozím bodem je rozcestník u kostela v centru obce, odkud to je na Lednickou skálu se zříceninou hradu příjemnou procházkou asi 20 minut. Těsně před vstupem do hradu se na malé terase nachází špinavý dřevěný stůl s lavicí. I když to není zrovna nejpřitažlivější místo v okolí, rozhodně stojí za to, udělat si tu malou přestávku. Naskýtá se odtud totiž krásný výhled na obec a její bezprostřední okolí. Pokud jste však milovníky krásných výhledů, rozhodně se vyškrábejte i na skálu nad hradem. Nejkrásnější výhled na Bílé Karpaty a přilehlou část Považí budete mít právě odtud.

zřícenina hradu Lednice

Další zajímavosti Lednice

Kromě hradu byste rozhodně neměli vynechat ani návštěvu zdejšího kostela, který Lednice - kostel sv. Jana Nepomuckéhopochází z roku 1735 a je zasvěcen sv. Janu Nepomuckému. Okolí obce Lednice je mimořádně bohaté na přírodní krásy a zajímavé přírodní scenérie. Lednice je přímo ideálním výchozím bodem při podnikání výletů do skalní části Bílých Karpat. Z geomorfologického a geologického hlediska jsou velmi zajímavé "Lednické skály", které tvoří velice výrazný prvek místní krajiny. Procházka k nim vám nezabere více než půl hodiny. Dalším příjemným výletem je vycházka po turistickém chodníku okolo Lednice, kterou hravě zvládnete za 4 hodiny. Pokud jste spíše vyznavačem horské cykloturistiky, okolní terény vás rozhodně nezklamou. V zimě je okolí obce pro změnu rájem pro vyznavače běžeckého lyžování.

lednické skály

Bohužel jsme měli na návštěvu tohoto překrásného koutu Slovenska jen velmi málo času, ale přesto nás zdejší příroda okouzlila natolik, že už teď víme, že se sem rozhodně ještě někdy vrátíme.

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Výlety s dětmi na hrady a zámky
Publikováno: 12.5.2021
Strašidla na Bojnickém zámku, duch hradu Likava nebo poklad na Hrušovském hradě. Vezměte děti na slovenské hrady a zámky a přibližte jim historii zajímavým způsobem. Teprve nedávno spatřil světlo světa druhý díl slovenské trilogie o dětském poznávání hradů – atraktivní publikace „Hrady pre deti“.

SR: Audiokniha o slovenských hradech a zámcích pro seniory
Publikováno: 22.1.2021
Fotopublikace Slovenské hrady a zámky z nebe z autorského pera Milana Paprčky byla zpracována jako audiokniha pro seniory. Na konci minulého roku byla darovaná domovům důchodců ve formě DVD a v současnosti je již dostupná i široké veřejnosti.

Beckov: Akce na hradě 2020
Publikováno: 11.3.2020
Středověký klenot Pováží – hrad Beckov – si na letošní sezonu připravil několik nevšedních akcí, jejichž přehled vám dnes přinášíme.

SR, Vršatská bradla: bradloví mohykáni – VIDEO
Publikováno: 25.10.2016
Po delší době jsme opět navštívili ne sice nejvyšší, ale dozajista jedny z nejkrásnějších hor na Slovensku – Vršatská bradla.

ČR a SR, Bílé Karpaty – Velký Lopeník a rozhledna na vrcholu  - VIDEO
Publikováno: 16.12.2014
Turistický výlet, na který se dnes společně vydáme, nás zavede na třetí nejvyšší horu Bílých Karpat.

SR, Podolie – Park miniatur
Publikováno: 14.5.2017
Dnes vás zavedeme do království malých modelů dobových rekonstrukcí hradů, zámků, rodných domů slovenských osobností, jakož i rozhleden, kostelíků a dalších významných staveb.

SR, Poznávejte slovenské hrady pěšky a na kole
Publikováno: 29.7.2018
Léto je v plném proudu a s ním i ideální čas na rodinné výlety. Jedním z nejatraktivnějších lákadel dovolenkové sezony na Slovensku jsou středověké hrady. Na své si tu přijdou děti i dospělí. I z tohoto důvodu nás zaujala nová kniha, která láká k návštěvám těchto kamenných klenotů.

ČR, Hrad Buchlov – zachovalá středověká nádhera
Publikováno: 12.3.2015
V dnešním článku se vydáme do středověku, konkrétně na hrad Buchlov, který se nachází na stejnojmenném kopci. Tento majestátný královský hrad je jen na skok od obce Buchlovice, v okrese Uherské Hradiště, známé hlavně díky baroknímu zámku Buchlovice s rozsáhlým parkem.

SR: Lázeňské město Trenčianské Teplice
Publikováno: 2.5.2013
Trenčianské Teplice jsou malé lázeňské město, schoulené pod Strážovskými vrchy, takže z každé strany je obklopují kopce plné zeleně. Za léčivými účinky sirných pramenů sem přicházejí lidé z různých částí světa.

SR: Súlovské vrchy – zimní turistika
Publikováno: 19.1.2012
Hned první prodloužený víkend v tomto roce jsme se rozhodli strávit na horách. Tentokrát jsme ale snowboardy nechali doma, a navzdory dostatečnému množství sněhu na sjezdovkách, jsme si pro změnu vyzkoušeli zimní turistiku. A musím říct, že nelitujeme.

SR, Střední Považí: Národní kulturní památka Hrad Beckov  
Publikováno: 9.8.2012
Jedna z nejkrásnějších a nejzachovalejších hradních zřícenin, která byla začátkem letní sezóny v tomto roce po rozsáhlé několikaleté rekonstrukci opět otevřena pro širokou veřejnost, rozhodně stojí za návštěvu.

Slovensko: Trenčín a jeho hradní skála
Publikováno: 6.1.2011
Dvě zřejmě největší pamětihodnosti západoslovenského krajského města Trenčín jsou spojeny s mohutným skalním útesem. Jde o majestátní Trenčínský hrad a o unikátní nápis z římských dob na úpatí skály.

SR: Vršatská bradla – strážcové Středního Považí
Publikováno: 2.8.2012
Vršatská bradla, která jsou součástí pohoří Bílé Karpaty, patří k turisticky velmi přitažlivým lokalitám. V převážné míře jsou tvořeny masivními zrnitými vápenci, které jsou bohaté nejen na fosilní faunu, ale nabízejí i překrásný pohled na krajinu Středního Považí.

SR: Zřícenina hradu Lietava
Publikováno: 16.6.2011
Rozlehlou zříceninu Lietavského hradu najdeme na rozhraní Súľovských vrchů a údolí Rajčanky. Ruiny hradu mezi Žilinou a Rajeckými Teplicemi v katastru stejnojmenné obce Lietava dnes navštěvují turisté, kterým se odměnou za jejich výstup naskytne nádherný výhled do okolní krajiny.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Turistická vycházka na Malý a Velký Plešivec
Prostřednictvím následující fotogalerie vás zavedeme do Malých Karpat, přesněji do okolí obce Čac...

SR, ČR: Bílé Karpaty a Velký Lopeník
Na pomezí Slovenska a České republiky se rozprostírá nádherné pohoří Bílé Karpaty, které nabízí m...


Souvisejicí videa

ČR, SR: Bílé Karpaty - výlet na Velký Lopeník
Vyhlídka na Velkém Lopeníku (911 m n. m.), postavena z kombinace materiálů kámen, beton a dřevo, ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
3.8.2022
Díky nové 360° technologii vzniká unikátní příběh Hronu. Pomocí virtuálního letu můžete obdivovat slovenské regiony po toku řeky Hron od jeho pramene až po jeho ústí.  
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 9. 8. 2022
svátek:Roman
dnes:
úterý 9.8.
14 °C
zítra:
středa 10.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X