www.infoglobe.cz » SR: Mošovce – turčianská královská vesnička II.

SR: Mošovce – turčianská královská vesnička II.

Publikováno: 28.8.2014
Po minulém putování obcí Mošovce, kde jsme společně navštívili pamětihodnosti, rodné domy či anglický park, se dnes vydáme po stopách společenského života místních obyvatel, navštívíme jednu velmi pěkně zpracovanou naučnou stezku a podíváme se i na výlety do překrásného okolí obce.

V Mošovcích to žije!

Mošovce, jak jsme již v úvodu zmínili, jsou bohaté na události. Během roku se jich zde koná nepočítaně, a proto vám chceme přiblížit jen některé z nich. K nejznámějším se řadí Mošovský Michalský jarmark, který se vždy koná začátkem října a patří mezi největší akce svého druhu v regionu. Osobně jsme ho v minulosti zažili, a proto vám ho můžeme jen vřele doporučit. Tolik prodejních stánků s ukázkami lidových řemesel, nebo s ochutnávkami výborných jídel, jen tak někde nenajdete. Celá obec se promění na jedno "tržiště", kde panuje dobrá nálada i zábava. Za zmínku stojí i akce, jako stavění májek, hasičský ples spojený s pochodem masek, nebo pro sportovní příznivce půlmaraton s názvem běh SNP, jakož i největší amatérský volejbalový turnaj na Slovensku o pohár ŠRZ Drienok.
MošovceMošovský Michalský jarmark - ilustrační foto

Zajímavá naučná stezka

Pokud více preferujete přírodu či historii, tak vám zas vřele doporučujeme procházku naučnou stezkou, která vás provede vesnicí směrem na koupaliště k tzv. Baronovu hrobu, k rybníkům, do Černákové, dále přes park k zámku a celý naučný okruh je završen před obecním úřadem na náměstí. Cestou jsme narazili na pár informačních tabulí z tohoto chodníku.
naučná stezka – Mošovce
Naučný chodník se zaměřuje na významné osobnosti obce, dává tipy na výlety do okolí a vypráví o fauně, flóře a pamětihodnostech, které v Mošovcích a v jejich okolí můžete najít. Snad nejzajímavější tabule příslušející k této naučné stezce byla o tzv. Ostrově lásky. Přesto, že jsme "ostrov" nenavštívili, jeho zhlédnutí byste si rozhodně neměli nechat ujít. Ptáte se proč? Jak jsme se dozvěděli, Ostrov lásky je jezírko, které původně patřilo k soustavě rybníků a bylo vybudováno v roce 1890 baronem Františkem Révayem. Zajímavé místo z něj dělá legenda o Jánošíkovi, baronu a Marii a o léčivé síle vody z jezírka. A právě léčivou sílu vody by bylo třeba ověřit. Tak co myslíte, zkusíte to?
Cesta k Ostrovu lásky    Anglický park v Mošovcích

Výlety do okolí

Ani okolí Mošovců nezaostává za krásou obce. Na výlety nepotřebujete ani auto, protože mnohé z unikátních památek či přírodních zajímavostí jsou dostupné pár minut pěšky. Proto si určitě nenechte ujít procházku Blatnickou dolinou s hradem, obcí Blatnice a Muzeem Karla Plicky, Gaderskou dolinou, nebo turistické výstupy na vrcholy Tlstá a Ostrá spojené s návštěvou jeskyně Mažarná (možné obdivovat pouze z vnějšku), nebo návštěvu nedalekých lázeňských Turčianských Teplic.
Velká Fatra    Malebná zákoutí

Velká Fatra    Velká Fatra
Doufáme, že jsme vás navnadili na návštěvu této malebné obce, která je královským klenotem Turce. Vyžití zde najdou příznivci dějin, osobností i přírody. I v nás zanechaly Mošovce silné pocity a zážitky, na které budeme rádi vzpomínat.

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Turčianské Teplice – lázeňské město v lůně přírody I.
Publikováno: 7.8.2014
V dnešním putování po Slovensku zavítáme do městečka ležícím v oblasti Horního Turce, které je kromě funkce okresního města i významným lázeňským, kulturním a historickým centrem regionu. Vydejte se spolu s námi do Turčianských Teplic.

SR, Gaderské údolí – klenotnice přírody
Publikováno: 1.4.2015
Na našich toulkách po Slovensku jsme opět zavítali do Turčianské zahrádky. Tentokrát jsme si za cíl zvolili krásné a jedno z nejznámějších údolí Slovenska - Gaderské údolí.

SR, obec Čičmany: nejen krása lidové architektury – VIDEO
Publikováno: 10.3.2015
Jednou z nejkrásnějších vesnic Slovenska jsou zcela určitě malebné Čičmany. Široko daleko jsou známé díky krásným, dodnes velmi dobře zachovaným dřevěnicím, pro které jsou typické bílé ornamenty podobné výšivce. Ale Čičmany toho domácím i návštěvníkům dokáží nabídnout mnohem víc.

SR: Vrútky – dopravní uzel i vstupní brána Turčianské zahrádky
Publikováno: 15.1.2015
Na soutoku řek Váh a Turiec se rozprostírá městečko Vrútky, které sice není velké rozlohou, ale zato nabízí nevšední turistické možnosti i bohatou historii. Pojďte spolu s námi poznat toto malebné městečko na okraji Turčianské kotliny.

SR: Martin – Matice slovenská
Publikováno: 4.12.2014
Hlavním centrem regionu Turiec je město Martin, a právě zde má své sídlo instituce, která je pilířem kultury a národního povědomí Slováků. Je jí celonárodní slovenská kulturní instituce - Matice slovenská.

SR: Znievský hrad – strážce Turca
Publikováno: 27.11.2014
Dnes se vydáme na zříceninu druhého nejvýše položeného hradu na Slovensku. Řekneme si něco o jeho historii a projdeme se i okolím.

SR: Martin – Národní hřbitov
Publikováno: 13.11.2014
Teprve nedávno jsme si připomněli Památku všech zesnulých nazývanou také jako Dušičky. Symbolickým zapalováním svíček na hřbitovech, jsme si v tichosti zavzpomínali na lidi, které jsme měli rádi. Dnes zajdeme na hřbitov i my, ale ne na ledajaký, na Národní, který se nachází ve městě Martin.

SR: Turčianská zahrádka – vzácný ráj na severu Slovenska
Publikováno: 26.7.2012
Jeden z nejkrásnějších koutů Slovenska se nachází mezi pohořím Malé a Velké Fatry. Ze severu ho ohraničuje národní kulturní město Slováků Martin a z jihu lázeňské město Turčianské Teplice. Tento kout - nebo kraj, se nazývá Turčianská kotlina, ve starších pramenech označována i jako Turčianská zahrádka.

SR: Martin - hlavní město kultury Slováků
Publikováno: 25.3.2010
Kulturní a hospodářské sídlo severoslovenského regionu Turiec bylo v roce 1994 zákonem vyhlášeno za Centrum národní kultury Slováků. Nejen proto si tradice a pozoruhodnosti města Martin zaslouží pozornost turistů.

SR: Turčianské Teplice – lázeňské město v lůně přírody II.
Publikováno: 14.8.2014
Po týdenní přestávce se opět vracíme do Turčianských Teplic. Poté, co naši procházku přerušila silná průtrž mračen, jsme si za útočiště vybrali místní kino. Za chvíli nebylo po dešti ani vidu a my jsme mohli pokračovat v objevování krás města.

SR: Mošovce – turčianská královská vesnička I.
Publikováno: 21.8.2014
Turčianská zahrádka, jak se familiárně nazývá oblast regionu Turca, skrývá v sobě krásy přírody, lidových tradic i zachovalých pamětihodností. Dnes se vydáme do jedné z největších turčianských obcí - do Mošovců, které nabízejí spojení všech tří krás dohromady.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Cyklotoulky po okolí obce Socovce
Dnes vás zavedeme do okolí malebné turčianské vesničky Socovce, která nabízí úžasné přírodní scen...

SR: Turčianské Teplice – lázeňské městečko
V horní části Turce se nachází okresní městečko Turčianské Teplice, jehož dlouholetá lázeňská tra...

SR: Mošovce – královská vesnička
V lůně Turčianské kotliny se nachází malebná vesnička Mošovce, která nabízí návštěvníkům nevšední...

SR: Martin a Vrútky
Dvě města v jednom, i tak nějak by se dalo pojmenovat spojení dvou historicky významných míst na ...

SR: Martin – večerní procházka městem
Město Martin se nachází v severní části Turčianské kotliny. Ze všech stran ho obklopují nádherné ...

SR: Turiec a jeho zimní krása
Turčianska zahrádka je krásná nejen v létě, ale i v zimě. Z vrcholů Malé Fatry se nabízí unikátní...

Turistika na Malé Fatře
Pohoří Malá Fatra patří k nejnavštěvovanějším pohořím u nás, rozprostírá se v severozápadní části...

Turistika v Súľovských vrších
Súľovské vrchy i jejich okolní pohoří jsou vyhledávány milovníky turistiky i houbaři. Nachází se ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.11.2019
Oslavy svátku svatého Martina jsou spojovány s příchodem zimy a dnes také s hody, na kterých nesmí chybět svatomartinská pečená husa a mladé víno. Oslavy se konají na mnoha místech republiky, v Klimkovicích například v sobotu 16. listopadu začínají v 11.11 před zámkem.
11.11.2019
Vánoce jsou časem milých překvapení a malých zázraků. Krásné chvíle s rodinou a tu pravou sváteční atmosféru si můžete vychutnat i v malebném zámeckém komplexu Schloss Hof, který má právě v tento čas neopakovatelné kouzlo.
10.11.2019
Slovenské národní muzeum – Historické muzeum připravuje od 15. listopadu vzpomínkovou výstavu k 30. výročí sametové revoluce, která přiblíží návštěvníkům pohled na svobodu v kontextu dějin.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 12. 11. 2019
svátek:Benedikt
dnes:
úterý 12.11.
4 °C
zítra:
středa 13.11.
2 °C