www.infoglobe.cz » SR, Nitra: Agrokomplex – nevšední výstaviště

SR, Nitra: Agrokomplex – nevšední výstaviště

Publikováno: 27.12.2012
Milí naši čtenáři, dnes bychom vám rádi představili největší výstaviště na Slovensku - Agrokomplex, které má své brány otevřeny celoročně. V každém ročním období má svým návštěvníkům co nabídnout. Jistě vás o tom přesvědčíme i v následujících řádcích.

Začněme pěkně popořádku. Výstaviště začalo psát svou historii v roce 1973. Z důvodu propagace potravinářského průmyslu a zemědělství se začal stavět na Slovenské poměry nevídaný areál, který sestával z množství větších i menších výstavních pavilonů. O rok později bylo toto velkolepé dílo dokončeno. Již o necelé dva roky se zde konala první celonárodní zemědělská výstava, ke které léty přibývaly další tematické výstavy a vedle toho se areál výstaviště dále rozvíjel. Byla v něm aplikována sadová architektura, moderní formy využití zemědělské půdy, nové vynálezy mechanizace atd. A to vše před očima veřejnosti, která s oblibou navštěvovala tento důstojný stánek pracovitosti slovenského lidu.

Výstaviště Agrokomplex

Výstava zemědělské technikyMožná to zní trošku socialisticky, ale bylo tomu tak ;-)! Po roce 1989 se začalo výstaviště zaměřovat více na komerční trh. A tak zde v současnosti můžeme být svědky velkých mezinárodních veletrhů, které s sebou přinášejí světové novinky v oblasti automobilismu, strojírenství, stavebnictví, lesnictví, zahrádkářství a samozřejmě potravinářství a zemědělství. Ale než si něco povíme o samotném kalendáři akcí, pojďme si společně podívat na areál.

Před vstupem do areálu nás čekalo velkokapacitní parkoviště, kde jsme si mohli pohodlně zaparkovat auto. Nedaleko výstaviště byla i zastávka MHD. Pro ty co mají rádi pěší přesun jen informace, že z autobusového nádraží v Nitře je výstaviště vzdáleno necelých 15 minut, čili celková dostupnost je více než dobrá. Po překonání turniketů se dostáváme do rozlehlého "celozeleného areálu", v zimě samozřejmě všude bíleho, přes který vede mnoho stezek a cest. Vedle nich jsou jezera, která hlavně v letním období zvlhčují vzduch. Jejich okraje lemuje upravovaná zeleň. Při každém rozcestí se nacházejí tabule s informací, kde si můžete přečíst, co je zde možné spatřit.


Zemědělská univerzita v NitřeNaším postřehem během právě probíhající výstavy bylo, že při projíždění "pavilonového městečka" z pavilonu A do pavilonu B, a tak dále, se nemusíte bát nepřízně počasí, protože přechody mezi halami jsou kryty. Ale nás více zajímal areál výstaviště než samotné haly. Tedy až na ty, kde se chovají (samozřejmě v rámci ukázek) hospodářská zvířata. Pro nás městské to byl fascinující pohled na stáj a na různá zařízení v jejím nitru. Po této obhlídce jsme se vydali k polím. I těmi je toto výstaviště výjimečné. Jsou zde totiž takzvaná ukázková malá a velká pole, kde návštěvníci mohou vidět různé plodiny a metody jejich pěstování. My jsme navštívili malé pole, které je jakousi školkou rostlin a stromků, nebo "herbářskou encyklopedií". Nitra je totiž i studentským městem. Sídlí zde Zemědělská univerzita, která využívá areál výstaviště k výuce. Proto není divu, když tu uvidíte krásně střižené živé ploty z různých keřů, jakož i nespočet květů, ovoce a hlavně zeleniny. Skleníky přeplněné šlechtěnými rostlinami ve vás jen umocní pocit, že nejste v areálu výstaviště, ale v botanické zahradě. Celé toto místo je doplněno o vkusnou zahradní architekturu a lavičky, které s oblibou využívají převážně starší lidé. O kousek dál vás zase omámí pronikavá vůně bylinek pocházejících z pěstitelské farmy. Její produkty v podobě voňavého čaje či léčivé masti jistě najdete i u vás doma.

Malé pole – záplava květů

   zeleninaKravínMalé pole – záplava květů
Z ničeho nic je slyšet pískot a syčení páry. Ohlédneme se a mezi stromy u malého pole vyjede parní vláček. Když se lépe podíváme, vedle políček uvidíme i malou historickou železniční stanici, která nese název Brána. Po prostudování grafikonu okruhů jsme se rozhodli vláčkem svézt na další zastávku s názvem Skanzen. Výpravčí v dobových kostýmech nás s pompézností převezli přes část areálu. V rukou jsme drželi klasickou kartonovou vlakovou jízdenku zakoupenou ve stanici Brána, kterou jsme si odložili jako suvenýr.

Historická železnička

Historická železničkaPár kroků od stanice se nacházel skanzen Slovenského zemědělského muzea. Ve 33 objektech byla zdokumentována zemědělská minulost. Mezi jinými tam byly k vidění pozoruhodné stavby jako pekárna, mlékárna, škola, včelíny, usedlosti, pálenice, mlýn, lisovna olejů či symbolický hřbitov. Dozvěděli jsme se, že pár dní v roce se zde konají i akce spojené s ukázkami řemesel a ochutnávkami pochutin v historickém objektu potravin Konzum. Kromě skanzenu je zde i muzeum dokumentující zemědělské motivy v umění, stroje a letectví nebo ochranu zemědělské usedlosti před požárem. Ale to jsme bohužel nestihli navštívit.

Během celého roku se zde koná nepočítaně akcí. V zimě jsou to například Vánoční farmářské trhy, Mezinárodní výstava psů či unikátní Olympiáda poštovních holubů. Výstavy na jaro a léto jsou zase spojeny s květinami, přírodou, chovem a relaxací a podzim již tradičně patří autosalonu a úrodě.

Agrokomplex Nitra se za jeden den projít určitě nedá. Pro své návštěvníky nabízí nejen množství akcí, ale je to i místo oddechu či poznání historie našich předků. Na své si tu přijdou děti i dospělí, proto vám návštěvu vřele doporučujeme.

Text a foto: Oskar Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Hlohovec: město přírodních a kulturních skvostů – VIDEO
Publikováno: 9.10.2022
V úvalině mezi jižním výběžkem předhoří masivu Považského Inovce a částí Nitrianské pahorkatiny se nachází Hlohovec. Město leží na křižovatce historických měst Trnava i Nitra, v těsné blízkosti světoznámých lázní Piešťany a protéká jím nejdelší slovenská řeka Váh.

SR, Topolčany – nevšední městečko
Publikováno: 25.10.2017
Tentokrát zavítáme do Nitranského kraje, kde se nachází více než 26tisícové město Topolčany.

SR, Dražovce: nejmalebnější kostelík Slovenska – VIDEO
Publikováno: 3.10.2017
Dnes zavítáme do městské části Nitry, která se nachází pod západním výběžkem známého vrchu Zobor – Dražoviec.

SR: Ferraty v Nitře nejsou zatím přístupné veřejnosti
Publikováno: 30.7.2022
V době uplynulých dní byli medializované informace o vzniku ferrat – zajištěných lezeckých cest na skalách pod Pyramidou v Nitře, ale faktem zůstává, že dílo je ve výstavbě a stále probíhají dokončovací práce na jeho uvedení do provozu, proto platí přísný zákaz vstupu na lezecké cesty!

SR, Topoľčianky: turistický klenot regionu Tekov II. – VIDEO
Publikováno: 19.6.2022
Po týdnu se vracíme k severnímu výběžku Podunajské nížiny, kde se nacházejí Topolčianky. Díky vhodným klimatickým podmínkám, dostatku vláhy nebo kvalitní půdy se stalo území obce ideální pro pěstování vinic, které se zde i zpracovává a následně vzniká zdejší proslavené víno znamenité chuti. Není se co divit, že Topolčianky se můžou hrdě označovat za vinohradnické městečko.

SR, Topoľčianky: turistický klenot regionu Tekov – VIDEO
Publikováno: 12.6.2022
Na staré slovanské cestě, která vedla z dolního Pohroní na horní Nitru, se rozprostírá obec Topolčianky obklíčená svahy Pohronského Inovce a Tríbečského pohoří. Městečko s více než 2800 obyvateli nabízí k vidění krásny zámek, Národní hřebčín i Zubří zvěřinec. Vydejme se tedy na procházku.

SR, Nitranský kraj – region geotermálních pramenů I
Publikováno: 7.2.2021
Na jihozápadním Slovensku se rozprostírá Nitranský kraj, jehož přirozenou hranici s Maďarskem tvoří řeka Dunaj. Patří k nejteplejším a zároveň i k nejsušším oblastem na Slovensku. V dějinách mu náleží významné místo, protože jeho metropole, starobylá Nitra, sehrála významnou roli při formování slovenského národa, jeho kultury a vzdělanosti.

SR, Nitra VII. – Obdivování sakrálních krás města
Publikováno: 25.6.2015
Poté, co jsme ukončili prohlídku Nitranského hradu, jsme si sedli na kávu a ještě si tak na chvíli prodloužili příjemné pocity z krásného výletu. Po jejím dopití jsme se vydali Královskou cestou zpět do centra Nitry, resp. do jejího Dolního města.

SR, Nitra VI. – Nitranský hradní komplex III.
Publikováno: 18.6.2015
Přes kamenný most a bránu jsme vstoupili na první nádvoří Nitranského hradu. Ukazatel nás vedl k cestě k jednotlivým jeho částem. My jsme naše poznávání začali pěšinkou vedoucí na vyhlídku, kde se nacházelo Diecézní muzeum a biskupský palác.

SR, Nitra V. – Nitranský hradní komplex II.
Publikováno: 11.6.2015
Minulý týden jsme společně vstoupili do hradního komplexu a naše kroky se zastavily na Pribinově náměstí u sochy Corgoně, kterého mnozí považují za symbol města. Kdo to vlastně byl a jak pokračoval náš výlet po Nitře - to se dozvíte v následujících řádcích.

SR, Nitra IV. – Nitranský hradní komplex I.
Publikováno: 4.6.2015
Naši procházku po Nitře jsme minulý týden ukončili u "historických" graffiti, které nás zaujaly a trochu i naznačily, kterým směrem se budeme ubírat. Ani ne za minutu jsme se ocitli na velmi pěkně upraveném Župním náměstí, kterému dominovala žlutá budova.

SR, Nitra III. – cesta na hrad II.
Publikováno: 28.5.2015
Minulý týden jsme se vydali na procházku pěší zónou vedoucí k Nitranskému hradu. Zastavovali jsme se u různých uměleckých děl, které připomínaly slavnou velkomoravskou minulost města. Z architektonických skvostů jsme navštívili synagogu a dnes budeme v cestování pokračovat.

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.
Publikováno: 21.5.2015
Před týdnem jsme se seznámili s historickou i současnou Nitrou a dnes se vydáme na celodenní procházku, jejímž konečným cílem bude Nitranský hrad.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikováno: 13.5.2015
Dnes zavítáme do města, které je právem nazýváno matkou všech slovenských měst - do Nitry. Rozhodli jsme se pár dnů poznávat nejstarší město na Slovensku, nacházející se na sedmi pahorcích s malebnou přírodou, fascinujícími památkami a pozoruhodnou historií.

SR, Mochovce – atomová elektrárna
Publikováno: 23.4.2015
Jih Slovenska oplývá nejen krásnou přírodou, ale i mnoha zajímavými pamětihodnostmi. My jsme se tentokrát vydali k trochu jiné památce, a to k atomové elektrárně Mochovce, která se nachází mezi městy Nitra a Levice.

SR, Brhlovce – jedinečná skalní obydlí
Publikováno: 12.9.2013
Obec Brhlovce, která se nachází nedaleko okresního města Levice v Ipelské pahorkatině, je známá především unikátní kulturní památkou. V dnešním článku se vydáme do této obce a povíme si její příběh od minulosti až po současnost.

SR, Nitra VIII. – pivo, kalvárie a jeskyně
Publikováno: 2.7.2015
Po vyspání se do růžova jsme sešli na snídani do společenského sálu hotelu. Zavzpomínali jsme si na včerejší výlet po sakrálních památkách a naplánovali si ten dnešní, směřující k nitranské kalvárii.

SR, Nitra IX. – rozloučení s městem
Publikováno: 9.7.2015
Náš výlet v jednom z nejstarších měst Slovenska se pomalu, ale jistě blížil ke konci. V předchozím článku jsme navštívili kalvárii a Lurdskou jeskyni a skončili jsme u nábřeží řeky Nitry, které nese pojmenování Wilsonovo nábřeží.

SR, Tesárske Mlyňany – unikátní arboretum
Publikováno: 4.12.2016
V dnešním putování Slovenskem zavítáme do okresu Zlaté Moravce, přesněji do obce Tesárske Mlyňany. Tato na obou březích řeky Žitavy rozprostírající se obec nabízí kromě návštěvy římskokatolického kostela z roku 1763, kapličky z roku 1841 a relativně nově zrekonstruované sýpky sloužící jako místní muzeum i jednu vskutku nevšední atrakci.

SR, Levický hrad – ideální místo na rodinnou procházku
Publikováno: 11.5.2014
Měsíc máj se často označuje jako "čas lásky". A k lásce neodmyslitelně patří romantické vycházky, ať už ve dvojici nebo spolu s vašimi hravými ratolestmi či milovanými rodiči. Co pro tentokrát vyrazit na nenáročnou procházku všichni spolu, celá rodina? Dnes si společně připomínáme Den matek, a tak by bylo hezké strávit den všichni pohromadě.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Dražovce – romantický kostelík
Jedna z městských částí Nitry se může pochlubit vzácným románským kostelem sv. Micheala archanděl...

SR: Nové Zámky  – městečko, které překvapí
Na břehu Nitry se nachází okresní město Nové Zámky, které návštěvníkům nabízí kulturní památky, s...

SR, Podhájska – vesnička se slanou vodou
Nedaleko Levic se nachází vesnička Podhájska, která je výjimečná výskytem termálních pramenů. Tyt...

SR, Nitra – město pod Zoborem
Město Nitra patří mezi nejstarší slovenská města s významnými památkami, které dokumentují pozoru...


Souvisejicí videa

SR, Zlaté Moravce - ozdoba Dolní Nitry
Na soutoku říčky Žitavy a Zlatnianky se rozprostírá bezmála 12-tisícové okresní město Zlaté Morav...

SR, Topolčianky: turistický klenot Tekova
Pod svahy Pohronského Inovce a Tríbečského pohoří sa na staré slovanské cestě rozprostírá městečk...

SR, Dražovce – mystická památka
Kdysi samostatná obec, dnes městská část Nitry – Dražovce nabízí k vidění tradiční domovní zástav...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 5. 6. 2023
svátek:Dobroslav
dnes:
pondělí 5.6.
14 °C
zítra:
úterý 6.6.
14 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X