SR, Nitra VI. – Nitranský hradní komplex III.

Jelikož jsme si zakoupili vstupenku do celého hradního areálu za opravdu symbolickou částku, mohli jsme více méně vstupovat do všech jeho objektů neomezeně. Začali jsme tedy na vyhlídce (nádvoří), na kterou nás jakoby zval samotný sv. Jan Pavel II., který byl ztělesněný v podobě sochy v nadživotní velikosti. Socha byla zhotovena jako upomínka jeho návštěvy v roce 1995 a celé náměstí po něm bylo přejmenováno. Vyhlídka nabídla pohled na rozpínavé město, ale i na sakrální unikát - dražovský kostelík (kostel svatého Michala Archanděla).
Po chvilce rozjímání jsme vstoupili do Diecézního muzea Nitranského biskupství. Jednalo se o dvoupatrové muzeum, které je vůbec prvním svého druhu na Slovensku. Po prohlídce exponátů zachycujících literární památky úzce spjaté s počátky křesťanství na tehdejším území jsme po schodech sešli do podzemní klenuté místnosti, kde byla umístěna klenotnice. Viděli jsme tu starobylé kalichy, monstrance zdobené drahokamy a zlatem a další skvostné předměty. Návštěvu muzea ozvučovala chórová hudba, která umocňovala tajemnost jednotlivých místností. Po ukončení prohlídky muzea jsme museli konstatovat, že se jednalo o krásnou expozici, která předčila i klenotnici v rakouském Klosterneuburgu, kterou jsme navštívili nedávno.
Naproti muzeu se nacházel biskupský palác, který i s katedrálou sv. Emeráma tvořil dominantní část hradu. Dnes lze vidět jeho podobu z 18. století, kdy sloužil jako reprezentativní prostor a pro ubytování biskupa a jeho hostů. Dnes se palác využívá jako archiv, knihovna nebo jako administrativní budova biskupství. Veřejnosti je přístupný pouze jednou ročně, a to ve svátek sv. Cyrila a Metoděje. Za palácem se nachází komplex hradních zahrad, který nabízí návštěvníkům neopakovatelnou atmosféru a výhledy na město. Škoda jen, že také pouze jednou ročně.
Od biskupského paláce jsme se přesunuli k dalšímu symbolu Nitry - ke katedrále sv. Emeráma. Tento dominantní chrám nabízí pohled na raně barokní období s honosnou uměleckou výzdobou. I to je jeden z důvodů, proč je katedrála považována za jeden z nejkrásnějších příkladů barokní výzdoby na Slovensku. Patroni katedrály jsou svatý Emerám, Andrej-Svorad a Beňadik. Zajímavostí je jen nedávno odkrytá vzácná pozdně gotická freska Smrti a Korunování Panny Marie, která je datována na přelom 14. a 15. století. Dále můžeme vidět reliéf Ukládání do hrobu z roku 1662 nebo relikvie světců.
Již brzy budete moci navštívit i katedrální věž, která kromě nevídaného pohledu nabídne i výstavu vzácných ornátů nebo sklep pod biskupským palácem, který se podle archeologických výzkumů řadí mezi nejstarší sklepy (Cella Castellum) v rámci Nitry. Bude v něm zřízena kavárnička s vinárnou. Protože toto jsou teprve projekty, vydali jsme se z katedrály podél hradní zdi dolů po schodech, které nás zavedly do gotického příkopu, který kdysi sloužil jako strategický bod opevnění hradu. V současnosti se tento donedávna ve značné míře zanedbaný prostor proměnil na „přírodní“ amfiteátr s galerií. Hlavně během léta se zde koná promítání, hudební vystoupení a výstavy.
V době naší návštěvy zde probíhala zajímavá výstava o přeměnách kulturní památky od dob, kdy Nitranský hrad přešel ze správy státu pod správu biskupství. Zachycovala kontrasty stavu jednotlivých objektů krátce po roce 1989 a v současnosti. Bylo pro nás až neuvěřitelné, jak se téměř zcela zničená památka stala jednou z nejkrásnějších památek celého regionu, na kterou můžeme být vskutku hrdí.
Součástí gotického příkopu je i vstup do expozice kasematů, který se nachází ve zdi opevnění. Jde o poměrně delší chodbu, která vyúsťuje v menší místnost. Ta původně zajišťovala ochranu vstupní brány a mostu. Je zde možné vidět pozůstatky pravěkého a raně středověkého života. Kasematy nás na rozdíl od všech dosud navštívených objektů doprovázela pracovnice muzea s poutavým výkladem. Všude jinde jsme měli k dispozici textové podklady o historii jednotlivých objektů.
Už teď se těšíme na opětovnou návštěvu hradu, kde přibudou nové turistické atrakce. Náš výlet jsme zakončili v hradní kavárně kafíčkem a nákupem suvenýrů.
Text a foto: Oskar Mažgút
Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

SR, Topolčany – nevšední městečko

SR, Dražovce: nejmalebnější kostelík Slovenska – VIDEO

SR, Hurbanovo I – namiřte svůj pohled k obloze

SR, Tesárske Mlyňany – unikátní arboretum

SR: Nové Zámky – město, které se vyplatí navštívit

SR, Nitra V. – Nitranský hradní komplex II.

SR, Nitra VII. – Obdivování sakrálních krás města

SR, Nitra VIII. – pivo, kalvárie a jeskyně

SR: Divadelní Nitra 2015

Nitra: Mezinárodní výstava psů 2016

SR, Nitra IX. – rozloučení s městem

SR, Nitra I. – matka Slovenska

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.

SR, Nitra: Agrokomplex – nevšední výstaviště

SR, Nitra III. – cesta na hrad II.

SR, Nitra IV. – Nitranský hradní komplex I.

Slovensko: Šaľa - město na Váhu
Souvisejicí fotogalerie

SR, Dražovce – romantický kostelík

SR: Nové Zámky – městečko, které překvapí

SR, Nitra – město pod Zoborem

SR, Kolárovo - Plovoucí vodní mlýn

SR: Šaľa – Slavnosti města a jarmark řemesel

Slovensko: Komárno - město památníků

Slovensko: Město Šaľa
Souvisejicí videa

SR, Dražovce – mystická památka
Lokace:

Česká republika
Partneři:
Průvodce:
Fotosoutěž:
Česká a slovenská zima
Aktuální stavy řek:
Aktuality:
Důležité informace:
Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).
Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:
TIPY NA VÝLETY V BHUTÁNU A BANGLADÉŠI:
Bhútán – pozvolna rozkrývaná tajemství
Bhútán – země hromových draků I..
Bhútán – země hromových draků II.
Bhútán – země hromových draků III.
Bhútán – země hromových draků IV.
Bangladéš, Dháka – pamětihodnosti
Bangladéš, Dháka – Růžový palác a jiná zajímavá místa
Bangladéš, Dháka – hlavní město rikši
Vše důležité, co byste o Bhutánu měli vědět, najdete zde a Bangladéši zde.