www.infoglobe.cz » SR, Nitra VI. – Nitranský hradní komplex III.

SR, Nitra VI. – Nitranský hradní komplex III.

Publikováno: 18.6.2015
Přes kamenný most a bránu jsme vstoupili na první nádvoří Nitranského hradu. Ukazatel nás vedl k cestě k jednotlivým jeho částem. My jsme naše poznávání začali pěšinkou vedoucí na vyhlídku, kde se nacházelo Diecézní muzeum a biskupský palác.

Jelikož jsme si zakoupili vstupenku do celého hradního areálu za opravdu symbolickou částku, mohli jsme více méně vstupovat do všech jeho objektů neomezeně. Začali jsme tedy na vyhlídce (nádvoří), na kterou nás jakoby zval samotný sv. Jan Pavel II., který byl ztělesněný v podobě sochy v nadživotní velikosti. Socha byla zhotovena jako upomínka jeho návštěvy v roce 1995 a celé náměstí po něm bylo přejmenováno. Vyhlídka nabídla pohled na rozpínavé město, ale i na sakrální unikát - dražovský kostelík (kostel svatého Michala Archanděla).
biskupský palác, socha sv. Jana Pavla II., Diecézní muzeum

pohled z vyhlídky (nádvoří sv. Jana Pavla II.)        biskupský palác, socha sv. Jana Pavla II.

Po chvilce rozjímání jsme vstoupili do Diecézního muzea Nitranského biskupství. Jednalo se o dvoupatrové muzeum, které je vůbec prvním svého druhu na Slovensku. Po prohlídce exponátů zachycujících literární památky úzce spjaté s počátky křesťanství na tehdejším území jsme po schodech sešli do podzemní klenuté místnosti, kde byla umístěna klenotnice. Viděli jsme tu starobylé kalichy, monstrance zdobené drahokamy a zlatem a další skvostné předměty. Návštěvu muzea ozvučovala chórová hudba, která umocňovala tajemnost jednotlivých místností. Po ukončení prohlídky muzea jsme museli konstatovat, že se jednalo o krásnou expozici, která předčila i klenotnici v rakouském Klosterneuburgu, kterou jsme navštívili nedávno.
Diecézní muzeum

Naproti muzeu se nacházel biskupský palác, který i s katedrálou sv. Emeráma tvořil dominantní část hradu. Dnes lze vidět jeho podobu z 18. století, kdy sloužil jako reprezentativní prostor a pro ubytování biskupa a jeho hostů. Dnes se palác využívá jako archiv, knihovna nebo jako administrativní budova biskupství. Veřejnosti je přístupný pouze jednou ročně, a to ve svátek sv. Cyrila a Metoděje. Za palácem se nachází komplex hradních zahrad, který nabízí návštěvníkům neopakovatelnou atmosféru a výhledy na město. Škoda jen, že také pouze jednou ročně.
biskupský palác

Od biskupského paláce jsme se přesunuli k dalšímu symbolu Nitry - ke katedrále sv. Emeráma. Tento dominantní chrám nabízí pohled na raně barokní období s honosnou uměleckou výzdobou. I to je jeden z důvodů, proč je katedrála považována za jeden z nejkrásnějších příkladů barokní výzdoby na Slovensku. Patroni katedrály jsou svatý Emerám, Andrej-Svorad a Beňadik. Zajímavostí je jen nedávno odkrytá vzácná pozdně gotická freska Smrti a Korunování Panny Marie, která je datována na přelom 14. a 15. století. Dále můžeme vidět reliéf Ukládání do hrobu z roku 1662 nebo relikvie světců.
katedrála sv. Emeráma

hradbypohled z hradu

Již brzy budete moci navštívit i katedrální věž, která kromě nevídaného pohledu nabídne i výstavu vzácných ornátů nebo sklep pod biskupským palácem, který se podle archeologických výzkumů řadí mezi nejstarší sklepy (Cella Castellum) v rámci Nitry. Bude v něm zřízena kavárnička s vinárnou. Protože toto jsou teprve projekty, vydali jsme se z katedrály podél hradní zdi dolů po schodech, které nás zavedly do gotického příkopu, který kdysi sloužil jako strategický bod opevnění hradu. V současnosti se tento donedávna ve značné míře zanedbaný prostor proměnil na „přírodní“ amfiteátr s galerií. Hlavně během léta se zde koná promítání, hudební vystoupení a výstavy.
gotický příkop

V době naší návštěvy zde probíhala zajímavá výstava o přeměnách kulturní památky od dob, kdy Nitranský hrad přešel ze správy státu pod správu biskupství. Zachycovala kontrasty stavu jednotlivých objektů krátce po roce 1989 a v současnosti. Bylo pro nás až neuvěřitelné, jak se téměř zcela zničená památka stala jednou z nejkrásnějších památek celého regionu, na kterou můžeme být vskutku hrdí.
výstava o přeměnách kulturní památkyvýstava o přeměnách kulturní památky

Součástí gotického příkopu je i vstup do expozice kasematů, který se nachází ve zdi opevnění. Jde o poměrně delší chodbu, která vyúsťuje v menší místnost. Ta původně zajišťovala ochranu vstupní brány a mostu. Je zde možné vidět pozůstatky pravěkého a raně středověkého života. Kasematy nás na rozdíl od všech dosud navštívených objektů doprovázela pracovnice muzea s poutavým výkladem. Všude jinde jsme měli k dispozici textové podklady o historii jednotlivých objektů.

Už teď se těšíme na opětovnou návštěvu hradu, kde přibudou nové turistické atrakce. Náš výlet jsme zakončili v hradní kavárně kafíčkem a nákupem suvenýrů.

 

Text a foto: Oskar Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Ferraty v Nitře nejsou zatím přístupné veřejnosti
Publikováno: 30.7.2022
V době uplynulých dní byli medializované informace o vzniku ferrat – zajištěných lezeckých cest na skalách pod Pyramidou v Nitře, ale faktem zůstává, že dílo je ve výstavbě a stále probíhají dokončovací práce na jeho uvedení do provozu, proto platí přísný zákaz vstupu na lezecké cesty!

SR, Topolčany – nevšední městečko
Publikováno: 25.10.2017
Tentokrát zavítáme do Nitranského kraje, kde se nachází více než 26tisícové město Topolčany.

SR, Dražovce: nejmalebnější kostelík Slovenska – VIDEO
Publikováno: 3.10.2017
Dnes zavítáme do městské části Nitry, která se nachází pod západním výběžkem známého vrchu Zobor – Dražoviec.

SR, Nitranský kraj – region geotermálních pramenů I
Publikováno: 7.2.2021
Na jihozápadním Slovensku se rozprostírá Nitranský kraj, jehož přirozenou hranici s Maďarskem tvoří řeka Dunaj. Patří k nejteplejším a zároveň i k nejsušším oblastem na Slovensku. V dějinách mu náleží významné místo, protože jeho metropole, starobylá Nitra, sehrála významnou roli při formování slovenského národa, jeho kultury a vzdělanosti.

SR, Hurbanovo I – namiřte svůj pohled k obloze
Publikováno: 26.5.2019
Tentokrát navštívíme městečko, jehož jméno je na Slovensku denně zmiňováno ve zprávách o počasí. Kromě předpovědí je známé i svou observatoří, která je nejstarší na Slovensku a umožňuje poodhalovat tajemství noční oblohy.

SR: Nové Zámky – město, které se vyplatí navštívit
Publikováno: 30.8.2012
Okresní město Nové Zámky, původně vybudované na močálech, se nachází na břehu řeky Nitra a kromě městských kulturních památek nabízí svým obyvatelům či návštěvníkům množství sportovních a oddechových center, která jsou pro něj charakteristická.

SR, Nitra V. – Nitranský hradní komplex II.
Publikováno: 11.6.2015
Minulý týden jsme společně vstoupili do hradního komplexu a naše kroky se zastavily na Pribinově náměstí u sochy Corgoně, kterého mnozí považují za symbol města. Kdo to vlastně byl a jak pokračoval náš výlet po Nitře - to se dozvíte v následujících řádcích.

SR, Nitra VII. – Obdivování sakrálních krás města
Publikováno: 25.6.2015
Poté, co jsme ukončili prohlídku Nitranského hradu, jsme si sedli na kávu a ještě si tak na chvíli prodloužili příjemné pocity z krásného výletu. Po jejím dopití jsme se vydali Královskou cestou zpět do centra Nitry, resp. do jejího Dolního města.

SR, Nitra VIII. – pivo, kalvárie a jeskyně
Publikováno: 2.7.2015
Po vyspání se do růžova jsme sešli na snídani do společenského sálu hotelu. Zavzpomínali jsme si na včerejší výlet po sakrálních památkách a naplánovali si ten dnešní, směřující k nitranské kalvárii.

SR, Nitra IX. – rozloučení s městem
Publikováno: 9.7.2015
Náš výlet v jednom z nejstarších měst Slovenska se pomalu, ale jistě blížil ke konci. V předchozím článku jsme navštívili kalvárii a Lurdskou jeskyni a skončili jsme u nábřeží řeky Nitry, které nese pojmenování Wilsonovo nábřeží.

SR, Tesárske Mlyňany – unikátní arboretum
Publikováno: 4.12.2016
V dnešním putování Slovenskem zavítáme do okresu Zlaté Moravce, přesněji do obce Tesárske Mlyňany. Tato na obou březích řeky Žitavy rozprostírající se obec nabízí kromě návštěvy římskokatolického kostela z roku 1763, kapličky z roku 1841 a relativně nově zrekonstruované sýpky sloužící jako místní muzeum i jednu vskutku nevšední atrakci.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikováno: 13.5.2015
Dnes zavítáme do města, které je právem nazýváno matkou všech slovenských měst - do Nitry. Rozhodli jsme se pár dnů poznávat nejstarší město na Slovensku, nacházející se na sedmi pahorcích s malebnou přírodou, fascinujícími památkami a pozoruhodnou historií.

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.
Publikováno: 21.5.2015
Před týdnem jsme se seznámili s historickou i současnou Nitrou a dnes se vydáme na celodenní procházku, jejímž konečným cílem bude Nitranský hrad.

SR, Nitra: Agrokomplex – nevšední výstaviště
Publikováno: 27.12.2012
Milí naši čtenáři, dnes bychom vám rádi představili největší výstaviště na Slovensku - Agrokomplex, které má své brány otevřeny celoročně. V každém ročním období má svým návštěvníkům co nabídnout. Jistě vás o tom přesvědčíme i v následujících řádcích.

SR, Nitra III. – cesta na hrad II.
Publikováno: 28.5.2015
Minulý týden jsme se vydali na procházku pěší zónou vedoucí k Nitranskému hradu. Zastavovali jsme se u různých uměleckých děl, které připomínaly slavnou velkomoravskou minulost města. Z architektonických skvostů jsme navštívili synagogu a dnes budeme v cestování pokračovat.

SR, Nitra IV. – Nitranský hradní komplex I.
Publikováno: 4.6.2015
Naši procházku po Nitře jsme minulý týden ukončili u "historických" graffiti, které nás zaujaly a trochu i naznačily, kterým směrem se budeme ubírat. Ani ne za minutu jsme se ocitli na velmi pěkně upraveném Župním náměstí, kterému dominovala žlutá budova.

Slovensko: Šaľa - město na Váhu
Publikováno: 24.2.2011
Obec Šaľa ve svém více než tisíciletém vývoji překonala mnohé změny. Ve středověku byla centrem řemesel, později, díky své výhodné poloze na Podunajské rovině, měla výlučně zemědělský charakter. Změna nastala až po druhé světové válce, kdy na podporu zemědělské produkce padlo rozhodnutí vybudovat velký chemický závod Duslo Šaľa, a.s., přímo v katastru obce.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Dražovce – romantický kostelík
Jedna z městských částí Nitry se může pochlubit vzácným románským kostelem sv. Micheala archanděl...

SR: Nové Zámky  – městečko, které překvapí
Na břehu Nitry se nachází okresní město Nové Zámky, které návštěvníkům nabízí kulturní památky, s...

SR, Nitra – město pod Zoborem
Město Nitra patří mezi nejstarší slovenská města s významnými památkami, které dokumentují pozoru...

SR, Kolárovo - Plovoucí vodní mlýn
Plovoucí vodní mlýn v Kolárově původně stával na zcela jiném místě. Jde o rekonstrukci původního ...

SR: Šaľa – Slavnosti města a jarmark řemesel
Šalianské slavnosti 2011, které byly i tento rok spojené s jarmarkem tradičních řemesel, se nesly...

Slovensko: Komárno - město památníků
Jihoslovenské město Komárno má bohatou historii, o čem svědčí mnohé památky a památníky doslova n...

Slovensko: Město Šaľa
Město Šaľa leží v jihozápadní části Slovenska na Podunajské rovině v chráněné vodohospodářské obl...


Souvisejicí videa

SR, Dražovce – mystická památka
Kdysi samostatná obec, dnes městská část Nitry – Dražovce nabízí k vidění tradiční domovní zástav...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hra barev

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Podzimní balíček plný barev
2. cena:
Podzimní balíček plný barev
3. cena:
Podzimní balíček plný barev
1. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.9.2022
K příležitosti Mezinárodního roku jeskyní se 1. října 2022 můžete mimořádně zúčastnit Dne otevřených dveří (dále jen DOD) Císařské jeskyně v Moravském krasu. Jeskyně je situovaná v Ostrovním žlabu na severovýchodním okraji Ostrova u Macochy.
27.9.2022
Podzimní číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s horským vůdcem a aktuálně ředitelem Horské záchrané služby Marekem Biskupičem, pozve vás přes kopce od Váhu k Váhu, poodhalí tajemství záhadných skalních hamburgrů a představí zručnosti syslů.
21.9.2022
Oslavy sběru úrody a vína probíhají už v plném proudu. V následujících řádcích vám přinášíme přehled hodových slavností i vinobraní, které by jste si určitě neměli nechat ujít.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 29. 9. 2022
svátek:Michal
dnes:
čtvrtek 29.9.
6 °C
zítra:
pátek 30.9.
8 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X