www.infoglobe.cz » SR, Nízké Tatry – Z Chopku přes Dereše a Poľanu až k Vrbickému plesu

SR, Nízké Tatry – Z Chopku přes Dereše a Poľanu až k Vrbickému plesu

Publikováno: 14.11.2013
Milovníci přírody mi jistě dají za pravdu, že konec léta a začátek podzimu patří k těm nejkrásnějším obdobím pro turistiku. Vše je jakési klidnější a tišší, protože letní turistická sezóna je již nenávratně pryč a ta zimní ještě nezačala. Příroda se převlékla do pestrobarevného podzimního kabátu a zvěř můžete potkat i tam, kde byste ji jistě nečekali - přímo na turistickém chodníku.

Vysokohorská chata Kamienka (2000 m n. m.) , která leží jen pár výškových metrů pod vrcholem Chopku (2024 m n.m.), byla pro nás výchozím bodem velmi příjemné turistické vycházky, která začínala na Chopku a končila u Vrbického plesa.

Kamenná chata pod Chopkem mlha se plazila přes hřeben Nízkých Tater

Téměř až ke Kamenné chatě pod Chopkem jsme se z rekreačního střediska Jasná v Demänovské dolině vyvezli postupně třemi lanovkami. Následně jsme vyběhli na samotný vrchol Chopku, vždyť by to byl hřích, být tak blízko a alespoň na chvilku se tam nezastavit. Pak jsme se v chatě Kamienka posilnili před cestou. Jelikož na odpoledne hlásili zhoršení počasí a přesto, že jsme se tam cítili příjemně, dlouho jsme se nezdrželi a vydali se na sestup.

Kamenná chata

Nečekané setkání se svišti a kamzíkem

Od Kamenné chaty jsme se po červené turistické značce vydali směrem na Dereše. Nemělo nám to trvat déle než půl hodiny, ale jelikož nám příroda dopřála nádherné divadlo, na tomto nenáročném hřebenového úseku jsme strávili skoro dvě hodiny. Sluneční paprsky, které se chvílemi prodíraly přes hustá mračna a krásně osvětlovaly okolní přírodu, se střídaly s hustou mlhou, která se jakoby plazila přes hřeben Nízkých Tater. Bylo to okouzlující, ale to nejlepší nás teprve čekalo. Jen pár metrů od kamenného turistického chodníku jsme zanedlouho spatřili sviště, který nás už asi hodnou chvíli pozoroval. Seděl na hromadě kamení a upřeně se na nás díval. A tak jsme zůstali stát a s otevřenými ústy hleděli i my na něj. Nejprve jsme se báli byť jen trošku pohnout, abychom ho nevyplašili, ale když se nám zdálo, že si na nás už docela zvykl, vytáhli jsme fotoaparát a začali si ho fotit. To ale našeho sviště očividně moc nebavilo, protože jen co jsme se k němu více přiblížili, zapískal, a pak jsme ho už jen viděli upalovat dolů údolím. Tím však naše oči zaměřil na skupinku dalších svišťů, kteří si hráli na horské louce, a tak jsme hodnou chvíli pozorovali i je. Další vlna mlhy a drobné kapky deště nás však vytrhly z tohoto přírodního představení. Cestou na Dereše jsme ještě potkali kamzíka, kterého se nám však nepodařilo vyfotit, protože i jeho zahalila hustá mlha.

setkání se svištěm

Přes Dereše na Poľanu

Příjemná hřebenová procházka nás po červené značce převedla přes nejskalnatější část hlavního nízkotatranského hřebene - Dereše (2004 m n. m.) , jehož masiv se táhne na západ od Chopku až po sedlo Poľany. I když jsme měli původně v plánu, že na sedle Poľany sejdeme z červené značky a dolů budeme pokračovat po žluté, nedalo nám to a na vrchol Poľany (1890 m n. m.) jsme přece jen vyběhli - alespoň na chvilku. Zde jsme si dali menší přestávku, snědli jablka, sušenky, trochu si odpočinuli a vrátili se zpět do sedla.

Dereše, 2004 m n.m. přes Dereše směrem na Polanu  přes Dereše směrem na Polanu

sedlo Polany výhled z Polany

Ze sedla Poľany přes Tři vody k Vrbickému plesu

Ze sedla Poľany jsme se vydali po žluté turistické značce poměrně prudkou cestou směrem dolů. Obloha se opět zatáhla a začalo mrholit. Našlapovat jsme museli opravdu opatrně, protože kameny na turistickém chodníku byly nejen kluzké, ale mnohé z nich i uvolněné. Zatímco jsme se dostali ke směrovníku na rozcestí Tři vody (1370 m n. m.), počasí se opět umoudřilo. Čekal nás už jen poslední úsek cesty, opět po žluté turistické značce, která nás do hodinky měla dovést k Vrbickému plesu. Ale i tato část trasy nám dala pořádně zabrat. Po poměrně dlouhém úseku silnice tekla voda i přímo po turistickém chodníku a protože jsme nechtěli, aby se nám do bot dostala voda, kráčeli jsme velmi opatrně a i dost pomalu. Největší problémy nám ale způsobil přechod přes rozvodněný potok. První můstek byl dost zničený, ale stále použitelný. Ale ten druhý je dnes již natolik poškozen, že se přes něj nedá vůbec projít. Bezpečnější proto bylo projít přímo přes potok, a tak jsme museli najít nějaký úsek, kde voda neteče příliš prudce a kde z ní vyčnívají větší kameny, abychom si co nejméně zmáčeli boty. Chvilku jsme hledali, ale nakonec jsme takový úsek našli. I když musím přiznat, že jsem měla dost strach. Pak nás už čekala jen příjemná lesní cestička. Žlutá turistická značka nás bezpečně přivedla až k Vrbickému plesu, největšímu přirozenému jezeru v Nízkých Tatrách.

sestup ze sedla Polany občas bylo bezpečnější přecházet mimo můstkuobčas jsme museli přejít i přes vodu

Vrbické pleso

Podle mapy nám měla tato túra zabrat něco přes tři a půl hodiny. Vzhledem k počasí, a to teď nemyslím jen déšť, ale i krásné divadlo v podobě plazící se mlhy, které jsme na hřebeni pozorovali a také kvůli úchvatnému setkání se svišti a kamzíkem jsme však na výletě strávili skoro šest hodin. Musím přiznat, že pro mě to byl jeden z nejkrásnějších letošních výletů.

 

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Čierny Balog: Čiernohorská železnice II – za zážitky na kolejích
Publikováno: 10.11.2020
Autentická lesní železnice, kterou zachránila a při životě dodnes stále udržuje skupina nadšenců, je vyhledávanou atrakcí v údolí Čierného Hronu. Když se sem přijedete podívat, určitě neodoláte a vyzkoušíte si některou z jízd.

Magurka: rýžování zlata a nová naučná stezka
Publikováno: 16.9.2020
V osadě Magurka (Partizánska Ľupča) se vracejí ke svým dávným kořenům. Začátkem října se bude v nejvýše položené osadě na Slovensku rýžovat zlato. Zároveň se slavnostně otevře důlní naučná stezka, která popisuje bohatou historii této lokality. Připraven je i pestrý doprovodný program.

SR: Využijte své dny volna a naplánujte si letní dovolenou v Tatrách
Publikováno: 22.3.2020
Vysoké Tatry jsou často spojovány se zimní dovolenou. S lyžemi, svařeným vínem a výhledem na krásné zasněžené hory. Ve skutečnosti je však tento region v létě ještě hezčí a určitě osloví i milovníky pěší turistiky a přírody. My dnes přinášíme malou inspiraci.

SR, Liptovský Ján – cyklotúra k sedlu Javorie
Publikováno: 10.11.2019
Cyklistická sezona je pomalu u konce, ale my jsme ještě vyrazili na krásnou cyklotúru v obklopení hor. Naším výchozím bodem byla snad jedna z nejkrásnějších, historicky, turisticky i architektonicky nejvýznamnějších obcí Liptova – Liptovský Ján.

SR, Nízké Tatry: Chata Magurka – neuchopitelná krása
Publikováno: 22.9.2019
Dnes vás zavedeme na místo obklopené nedotčenou přírodou, kde si odpočinete od uspěchané každodenní reality. Vydáme se do malebných Nízkých Tater, přesněji do osady Magurka, která je součástí obce Partizánská Ľupča.

SR, Nízké Tatry: Chata Milana Rastislava Štefánika
Publikováno: 13.12.2020
Štefánička, tak se familiárně nazývá vysokohorská chata, která se v průběhu desítek let stala nedílnou součástí nízkotatranské země i turistického života. Chata Milana Rastislava Štefánika, nacházející se v sedle pod vrchem Ďumbier, se dočkala nového knižního zpracování.

Liptov: Menej áut, viac Jasnej
Publikováno: 21.12.2021
V najväčšom lyžiarskom stredisku na Slovensku chcú menej áut. V Jasnej pripravujú nový režim pre individuálnu automobilovú dopravu, ktorého cieľom je znížiť záťaž životného prostredia a motivovať ľudí k bezplatnému parkovaniu v podhorí, väčšiemu využívaniu hromadnej dopravy a zdieľaniu áut.

Nízke Tatry: Nádherná dovolená s nádechem Skandinávie
Publikováno: 22.11.2021
Ne nadarmo mnozí cestovatelé čím častěji upřednostňují tento druh rekreace před líným vyvalovaním se na pláži. Výhledy, které se zde před vámi každý den otevírají, ionizovaný vzduch, hluboký sníh nebo zelená dálka, rozhodně stojí za to!

Po 16 letech se pokřtí druhé vydání Turistického atlasu Slovenska přímo na Králově holi
Publikováno: 6.9.2021
Nejvyšší vrchol východní části Nízkych Tater bude místem, kde se uvede do života Turistický atlas Slovenska. Legendární vydavatel map jako pokračovatel ve výrobě a aktualizaci turistických map bývalého Vojenského kartografického ústavu Harmanec, vydal po 16 letech druhé vydání turistického veledíla.

SR: Nízké Tatry – zimní túra z Čertovice na Ďumbier
Publikováno: 7.12.2023
V zimní období nabízejí Nízké Tatry několik možností aktivního outdoorového vyžití. Ať už je to lyžování v lyžařských střediscích, skialpinistické túry, nebo pěší turistika. V tomto článku si představíme zimní túru krásnou přírodou Ďumbierské části Nízkých Tater se začátkem na Čertovici a přechodem hlavním hřebenem pohoří až na Ďumbier – nejvyšší vrch Nízkých Tater.

SR: Nízké Tatry – podzimní výstup na Kráľovu hoľu
Publikováno: 2.12.2018
Nízké Tatry jsou krásným a majestátním pohořím Slovenska, které si už získalo srdce nejednoho outdoorového milovníka. Turisticky atraktivní jsou především celodenní hřebenové túry či výstupy na významné vrchy tohoto pohoří. Oblíbeným cílem turistů je výrazná hora, která dominuje na východním okraji Nízkých Tater. Tím vrchem je nízkotatranská královna, legendami opředená a v lidových písních opěvovaná – Kráľova hoľa.

SR: Svit - Baťovo městečko II.
Publikováno: 2.11.2023
Minulý týden jsme začali podzimní procházku po městečku Svit a budeme v ní pokračovat i dnes. Řekli jsme si o vzniku tohoto jednoho z nejmladších měst Slovenska, procházeli jsme se mezi jeho typickými cihlovými domky, kde jsme narazili na značku naučné stezky.

SR, vodní nádrž Liptovská Mara - ráj pro milovníky vodních sportů a koupání
Publikováno: 24.7.2014
Pokud i vy patříte k těm, kteří si léto bez koupání a dovádění u vody nedovedou představit, a místo přeplněných koupališť nebo aquaparků upřednostňujete raději koupání v jezerech, rybnících či vodních nádržích, tak vám Liptovskou Maru určitě není potřeba vůbec představovat.

SR, region Liptov: Stanišovská jeskyně – jedinečný zážitek pro celou rodinu  
Publikováno: 17.7.2014
Po návštěvě maličkého, ale velmi zajímavého muzea s názvem Podzemí pod věžemi v Liptovském Jánu, které dokumentuje život mince od jejího úplného početí v pozemských hlubinách až po její narození v mincovně, jsme se rychle auty přesunuli do Jánské doliny, kde na nás měl čekat průvodce ze Stanišovské jeskyně.

SR, region Liptov: Liptovský Ján – Podzemí pod věžemi
Publikováno: 10.7.2014
Po týdnu se opět vracíme na Liptov. Tentokrát vás nebudu lákat na žádné bláznivé adrenalinové hrátky, spíše naopak, zvu vás do muzea. Nikoliv však do ledajakého! Podzemí pod věžemi, jak se toto maličké muzeum v Liptovském Jánu jmenuje, v sobě ukrývá poutavou expozici, která vám přiblíží život mince od jejího úplného zrodu v pozemských hlubinách až po její narození v mincovně.

SR, region Liptov – léto plné zážitků
Publikováno: 3.7.2014
Stredoslovenský region Liptov je velmi různorodý a každoročně přiláká obrovské množství návštěvníků. Vděčí za to překrásné přírodě, která je v tomto regionu opravdu velmi rozmanitá. Kromě turistických a cyklistických stezek v sobě ukrývá i mnohé krásy v podzemí, termální a minerální prameny, nebo obrovský kus historie. Na své si zde přijdou i milovníci neobvyklých adrenalinových zážitků.

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější pěší přechody
Publikováno: 15.6.2014
Zajímavá knižní edice s názvem Po Slovensku od vydavatelství Dajama systematicky mapuje ty nejkrásnější a nejzajímavější trasy a místa, která rozhodně stojí za to navštívit. Minulý týden jsme si představili Cykloprůvodce Nejkrásnější cyklovrcholy a dnes si přiblížíme další letošní novinku, a to knížku Nejkrásnější pěší přechody, kterou vyhraje jeden z vás.

SR, Nízké Tatry – turistická rozhledna na Ostredku
Publikováno: 23.1.2014
V Nízkých Tatrách se člověk nikdy nenudí. Od jara do podzimu sem přicházejí především turisté, kteří si vychutnávají kratší či delší túry v lůně krásné tatranské přírody, v zimě zas houfy lyžařů a snowboardistů, kteří nedají na nízkotatranské sjezdovky dopustit. My vás dnes však zavedeme na místo, které stojí za to navštívit v každém ročním období.

Nízké Tatry: Pavčina Lehota – turistická rozhledna v lokalitě Žiarce
Publikováno: 28.11.2013
Několik dní strávených v Nízkých Tatrách jsme si vychutnali plnými doušky přesto, že nám počasí příliš nepřálo. Odhodlaného turistu a milovníka hor přece neodradí pár dešťových kapek, které navíc s sebou přinášejí krásně voňavý horský vzduch. Našim dalším cílem se stala turistická vyhlídka nad obcí Pavčina Lehota.

SR, Nízke Tatry – Vrbické pleso
Publikováno: 26.9.2013
Vydejte se spolu s námi na nenáročnou procházku kolem překrásného Vrbického plesa, od kterého se vám naskytnou zajímavé výhledy na okolní heben Nízkých Tater.

SR: Nízke Tatry – kvalitní ubytování a skvělý relax v Demänovské dolině
Publikováno: 20.6.2013
Slovensko má mnoho krásných zákoutí. K těm nejmalebnějším rozhodně patří nejrozsáhlejší a zároveň druhé nejvyšší pohoří Nízké Tatry. Pokud však kromě překrásné přírody hledáte i kvalitní služby a ubytování na úrovni, máme pro vás hned několik tipů.

SR, Bacúch – pramen Boženy Němcové a zaniklý tajch
Publikováno: 15.6.2023
Ke krásám přírody, které nabízí Horehroní (Horehronie), patří i prameny svěží vody. Jejich návštěva může být příjemným zpestřením vašich výletů po tomto regionu. Dnes se tedy vydáme k prameni vody, který navštěvovala i známá česká spisovatelka. A budeme pokračovat v poznávání dalších úchvatných míst v okolí vesničky Bacúch.

SR, Bacúch – vesnička v lůně přírody nabízí i sportovní vyžití
Publikováno: 8.6.2023
Půjdete-li nahoru po toku řeky Hron, objevíte množství vesniček s tradiční kulturou Horehroní (Horehronie). Jedním z těchto malebných zákoutí je i vesnička Bacúch. Ačkoliv neleží přímo na toku Hronu či u hlavní silnice, určitě se vám vyplatí sem zajet. Přikrčená pod kopci Nízkých Tater totiž nabízí unikátní tradice i krásy přírody.

Jasná: Speed Bag Race 2018
Publikováno: 5.1.2018
Zažijte mistrovství světa ve spouštění se na igelitových pytlích, které bude už po čtvrté hostit lyžařské středisko Jasná Nízké Tatry (u nástupní stanice Lúčky).

SR: Donovaly – ideální místo na trávení aktivní dovolené I.
Publikováno: 30.6.2011
Středoslovenskou horskou obec Donovaly zná asi každý. Mnohým se však Donovaly pojí jen se vzpomínkami na perfektní lyžování nebo každoroční závody psích spřežení. Tento krásný kout Slovenska se však rozhodně vyplatí navštívit v každém ročním období, nejen v hlavní zimní sezóně.

SR, Nízké Tatry – Kamenná chata pod Chopkem
Publikováno: 10.10.2013
Dnes společně navštívíme třetí nejvýše položenou vysokohorskou chatu na Slovensku - Kamennou chatu pod Chopkem, které mnozí milovníci našich hor neřeknou jinak než Kamienka.


Souvisejicí fotogalerie

SR: majestátní Baranec, Klak a Ďumbier v zimě
Přeneste se spolu s námi do pohádkové krajiny kouzelných hor. Obdivujte sněhovou peřinu malofatra...

SR: Nízke Tatry – výstup na Ďumbier v zimních podmínkách
Ďumbier – vrch v Nízkých Tatrách, který navštívil snad každý vysokohorský turista. Tato mohutná h...

Demänovská dolina v Nízkých Tatrách
Jádrové pohoří Nízké Tatry jsou nejrozsáhlejší pohoří Slovenské republiky a zároveň druhé nejvyšš...


Souvisejicí videa

SR, Brusno – nejen lázeňské městečko
Přibližně 20 kilometrů severovýchodně od Banské Bystrice se nachází obec Brusno, která je známá h...

SR, Čierny Balog – po železnici do minulosti
Zažijte krátký návrat do minulosti, a to prostřednictvím proslulé Čiernohorské železnice. Ta už l...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 17. 4. 2024
svátek:Rudolf
dnes:
středa 17.4.
5 °C
zítra:
čtvrtek 18.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X