www.infoglobe.cz » SR: Objevujte záhadná místa v zemi pod Tatrami

SR: Objevujte záhadná místa v zemi pod Tatrami

Publikováno: 13.6.2021
Na území Slovenska se soustřeďuje pestrá mozaika přírodních zajímavostí a kulturně-historických památek. Je proto jasné, že se tato pestrost a různorodost promítá i do jevů a úkazů, které mají v sobě cosi magického, tajemného či záhadného.

Tajemné Slovensko

Není divu, že se tento tajemný svět objevuje v takovém množství, jejichž popis se vešel do knižní série s pěti díly. Po loňských knižních procházkách záhadnými místy Slovenska jsme se dočkali čtvrté a páté knihy. Poslední knihou jsme se dopracovali k úctyhodnému číslu 710 záhadných a zajímavých míst Slovenska.

knižní série Záhadné miesta

Sopečné záhady

Autorem obou knižních novinek, které vycházejí ve vydavatelství DAJAMA, je geograf Ján Lacika. Ve čtvrtém díle „záhadologického“ průvodce zavede čtenáře na jih středního Slovenska, do historických regionů Novohrad a Hont. Podle jeho slov nám příroda tohoto regionu nabízí mnoho záhad spojených zejména s vulkanismem, jehož produkty velmi dobře posloužily místním obyvatelům, ať už jako originální skalní obydlí vydlabané do poddajných tufů, nebo jako nesmírný zdroj bohatství v podobě velkého množství rud.

Čertova skála

Spečený val i tajemní templáři

Největší záhadou této části Slovenska je tajemný spečený val, nazývaný také Val obrů, táhnoucí se od Sitna až k Dunaji. Mnoho nezodpovězených otázek zůstalo i z dob tureckých válek a osudů tajemných templářských rytířů, jejichž působení je tu přinejmenším tak záhadné, jako je záhadný tento legendární mnišský řád sám o sobě.

Haličský zámek

Benediktinský klášter i Putikov vŕšok

V pátém díle navštívíte Pohroní, Podpoľaní a Horehroní a seznámíte se s pestrou nabídkou jejich záhad okořeněnou i mnohými legendami či pověstmi. Na úvod se ponoříte do téměř tisícileté historie benediktinského kláštera v Hronském Beňadiku, „zažijete“ také sopečnou aktivitu na Slovensku, která se udála před sto tisíc lety.

publikáce Záhadné miesta

Velestúr a Pohronské hrady

Jak uvádí autor Ján Lacika: „Dále nás čeká rozluštění tajemného nápisu na vrchu Velestúr a zamyšlení nad tím, zda je v Kremnických dolech ten pravý geografický střed Evropy. Společně se budeme snažit poznávat zlaté časy zaniklých lázní ve Vyhniach či na Borové hoře, avšak zároveň se ponoříme do dávné historie dodnes fungujících lázní v Sklených Teplicích a na Sliači. Zvláště zajímavým tématem pátrání po tajemstvích a záhadách jsou i Pohronské hrady.“

publikace Záhadné miesta

Legendy a pohádky

Důležitou součástí knih jsou i různé lidové pověsti, legendy a pohádky, ve kterých je vždy určitý kus historické pravdy a zároveň i realitě se vymykající fantazie. Vydáme se spolu objevovat tyto záhady a navštívíme místa, která nás zaujmou svou nevšední malebností a tajemnými příběhy.

publikace Záhadné miesta

Pozor soutěž!

Publikace Záhadné miesta 4. a 5. díl si můžete zakoupit v každém dobrém knihkupectví, na e-shopu nebo je můžete i vyhrát! Stačí nám napsat název alespoň jednoho tajemného místa ve vašem okolí na 4gsyQOQa9~Bq2~6_Tlx do 25. června. Výherce zveřejníme na našich sociálních sítích.

GPS: 48°20'38.6"N 18°33'30.6"E (Hronský Beňadik)

 

Zdroj a foto: PR, archiv DAJAMA 

Textová úprava: redakceDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější autotrasy
Publikováno: 25.9.2013
V květnu 2013 vyšla zajímavá kniha, či spíše jakýsi průvodce pro autoturisty pod názvem Nejkrásnější autotrasy, která obsahuje 25 nejkrásnějších autoturistických tras po Slovensku. Chtěli byste ji mít i vy ve své knihovně? Tak čtěte dál, máte šanci vyhrát ji!

Slovensko: Knižní publikace z edice Po Slovensku - Nejkrásnější cyklostezky Bratislava a okolí
Publikováno: 25.9.2014
Zajímavou knižní edici s názvem Po Slovensku od vydavatelství Dajama jistě není třeba vášnivým vyznavačům turistiky a cykloturistiky blíže představovat. Dnes nahlédneme do další publikace s cyklistickou tématikou z této edice, která vyšla pod názvem Nejkrásnější cyklostezky Bratislava a okolí. Pokud byste ji i vy chtěli mít ve své knihovně, určitě čtěte dál! Jeden z vás ji může vyhrát!

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější cyklovrcholy
Publikováno: 8.6.2014
Opět se mi dostala do rukou úžasná knížka z edice Po Slovensku od vydavatelství Dajama, která tentokrát nese název Nejkrásnější cyklovrcholy. Pokud i vy patříte k milovníkům horské cyklistiky a chtěli byste mít tohoto jedinečného Cykloprůvodce ve své knihovně, tak čtěte dál a zapojte se do naší soutěže. Možná se štěstí usměje právě na vás!

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější hřebenovky
Publikováno: 9.10.2013
V květnu tohoto roku byla oficiálně uvedena do života další velmi zajímavá knižní novinka z edice Po Slovensku od vydavatelství DAJAMA, která nese název Nejkrásnější hřebenovky. Pokud i vy patříte k milovníkům turistiky a chtěli byste mít tuto jedinečnou knížku ve své knihovně, tak čtěte dál a zapojte se do naší soutěže. Možná se štěstí usměje právě na vás!

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější pěší přechody
Publikováno: 15.6.2014
Zajímavá knižní edice s názvem Po Slovensku od vydavatelství Dajama systematicky mapuje ty nejkrásnější a nejzajímavější trasy a místa, která rozhodně stojí za to navštívit. Minulý týden jsme si představili Cykloprůvodce Nejkrásnější cyklovrcholy a dnes si přiblížíme další letošní novinku, a to knížku Nejkrásnější pěší přechody, kterou vyhraje jeden z vás.

SR, Pěšky nebo na kole po slovenských hradech
Publikováno: 16.7.2017
Co se hradů týká, je Slovensko jedna z nejbohatších zemí. Proto nás hodně zaujala nová knižní publikace z rodinného vydavatelství Dajama, která spojuje poznávání hradů s aktivním odpočinkem.

SR, Procházky po slovenských městech
Publikováno: 7.6.2017
Poté co jsme si minulý týden představili publikaci zachycující ty nejkrásnější cyklistické okruhy země pod Tatrami, budeme v poznávání Slovenska pokračovat i dnes. Tentokrát se zaměříme na městskou turistiku.

SR: Na kole nebo pěšky po Slovensku a Evropě
Publikováno: 22.5.2017
Vydavatelství DAJAMA v návaznosti na časopis Krásy Slovenska již více než dvacet let tematicky zpracovává jednotlivé pozoruhodnosti Slovenska. Po několika úspěšných knihách z více edic se v nejbližších dnech na trhu objeví dvě novinky z edice Po Slovensku a jedna o výletech po Evropě.

SR: S batohem po Slovensku – turističtí průvodci
Publikováno: 26.8.2020
Nedávno spatřila světlo světa praktická knižní reedice turistických průvodců S batohem po Slovensku od rodinného vydavatelství Dajama. Kromě atraktivních turistických cílů přináší i turistické mapy.

SR, Záhadná místa Slovenska
Publikováno: 22.7.2018
Pokud rádi cestujete po Slovensku a kromě notoricky známých památek chcete poznávat i méně známá místa s mystickou či tajemnou atmosférou, nenechte si ujít následující řádky. Představíme vám totiž knižní novinku Záhadná místa.

SR, Záhadná místa – 160 tajemných výletů
Publikováno: 9.9.2020
Slovensko nabízí množství nejrůznějších tajemství a záhad. Po prvním a druhém dílu knih Záhadná místa od rodinného vydavatelství Dajama, které se věnují tajemným jevům a událostem západního a severního Slovenska, je tu třetí díl o záhadách východního Slovenska.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Slovenský ráj – příroda z jiného světa
V severovýchodní části Slovenského rudohoří se rozprostírá národní park Slovenský ráj. Vyhlášen b...

SR: Milujeme slovenské hory
Slovensko je země bohatá na krásnou přírodu, kterou obklopují majestátní hory a malebná údolí. Bě...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.5.2022
Po dvouleté a místy až tříleté pauze znovu ožívají kulturní akce na severovýchodě Slovenska. Region okresů Bardějov a Svidník je známý především osobitostmi rusínské kultury, nebo až do středověku sahající tradice Bardějovského jarmarku.
21.5.2022
Aktuální číslo časopisu Krásy Slovenska vycházejícíhoí od roku 1921 přináší zajímavý rozhovor se slovenským reprezentantem v dráhové i silniční paracyklistice Jozefem Metelkou, pozve vás na toulky přírodou, dozvíte se o našich sousedech – Ukrajině v kostce a budete pozvaní na celoslovenské setkání čtenářů časopisu.
11.5.2022
Zveme vás na 57. setkání čtenářů časopisu Krásy Slovenska, které se uskuteční od 27. do 29. května 2022 v nádherném prostředí rekreačního střediska Malinô Brdo a bude věnované ke stému výročí časopisu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST ve Spojeném království:

Spojené království

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Londýn – „pupek světa” na Temži

Southampton – lodě, lodě, lodě

Oxford – vzdělanost na každém kroku

Seaford – výlet k Sedmi sestrám

Brighton and Hove – nejlepší místo pro život

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 24. 5. 2022
svátek:Jana
dnes:
úterý 24.5.
16 °C
zítra:
středa 25.5.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X