www.infoglobe.cz » SR: Oravská lesní železnice - výlet v zimě

SR: Oravská lesní železnice - výlet v zimě

Publikováno: 6.3.2014
Dnes naše kroky povedou na sever Slovenska. Zavítáme do rázovitého regionu Orava, kde navštívíme unikátní technickou památku - Oravskou lesní železnici.

Přesto, že velká část muzeí nacházejících se v exteriéru je během zimy zavřená, najdou se i takové, které můžete navštívit i během tuhých mrazů, kdy je celá země oděná do krásné sněhové přikrývky. My jsme se během zimy rozhodli navštívit jednu z mála zachovaných úzkorozchodných železnic na světě - Oravskou lesní železnici.

Oravská lesní železnice - výlet v zimě   

Kysucko - oravská lesní železnice

Oravská lesní železnice je oravským pozůstatkem bývalé Kysucko-oravské lesní železnice. Její kysucký úsek tvoří Historická lesní úvraťová železnice ve Vychylovce, kterou jsme navštívili před několika lety. Čím nám Muzeum Kysucké vesnice spolu s historickou lesní úvraťovou železnicí učarovaly si můžete přečíst zde. V současnosti probíhají pokusy o obnovu a opětovné propojení celé Kysucko - oravské lesní železnice, avšak jak už to na Slovensku bývá zvykem, žádná spolupráce se nerodí snadno. Jak nám potvrdili pracovníci muzea, trať je technicky již propojená, ale v současnosti se čeká na dotažení administrace, takže milovníkům železnice nezbývá než věřit, že se tak stane už zanedlouho.

Oravská lesní železnice - výlet v zimě  motorová drezina Oravská lesní železnice - výlet v zimě

Vyhlídková jízda na Oravské lesní železnici

Oravská lesní železnice sloužila kdysi především na svážení dřeva, ale v současnosti každý den několikrát vyráží na vyhlídkovou jízdu, kterou od roku 2009 můžete absolvovat i v zimním období. Dokonce mám pocit, že v zimě, když všechno kolem jakoby utichlo a zpomalilo, je jízda na Oravské lesní železnici ještě více okouzlující než v létě. Turistů je pomálu, ale vy si o to více můžete vychutnat jízdu vláčkem nebo drezínou, během níž obdivujete překrásnou okolní přírodu.

překrásná okolní příroda Oravské lesní železnice

Ze stanice Tanečník na Sedlo Beskyd

V údolní stanici Tanečník, která se nachází jen na skok od obce Oravská Lesná (cca 6 km po zpevněné lesní cestě), najdete kromě zázemí železnice v podobě depa pro lokomotivy a vozy i menší expozici umístěnou v provozní budově situované přímo nad vlakovou zastávkou. Pokud budete mít do odjezdu vláčku ještě chvíli čas, rozhodně vám ji doporučuji navštívit. Ve dvou místnostech zde najdete nevelkou, avšak opravdu velmi poutavou expozici dokumentující život Oravské lesní železnice. Také si zde můžete zakoupit lístky na vyhlídkovou jízdu či nějaký suvenýr. Pokud není vše kolem ukryté pod sněhem, vaše ratolesti si jistě rády zpříjemní čekání hravostí na přilehlém dětském hřišti. My jsme však sotva stihli doběhnout na poslední večerní vyhlídkovou jízdu, a tak jsme si lístky zakoupili přímo v mašince.

Oravská lesní železnice - výlet v zimě  dětské hřiště pod lesem

V zimním období jezdí při menším počtu návštěvníků pouze motorová drezína, která má kapacitu 11 míst, ale pokud se nasbírá více cestujících, tak je možnost svézt se také v otevřených nebo krytých vozech tažených motorovou lokomotivou. My jsme bohužel takové štěstí neměli, ale i výlet drezínou rozhodně stál za to.

provozní budova s menší expozicí nad stanicí Tanečníkexpozíce umístěná v provozní budově  přestávka ve stanici Sedlo Beskyd

Celá vyhlídková trasa z údolní stanice Tanečník na vrcholovou stanici Sedlo Beskyd měří přibližně 3 kilometry a vláčkem ji projedete asi za čtvrt hodinky. Nahoru nám strojvedoucí udělal malou přestávku, která se dá využít k vylezení na nedalekou vyhlídkovou věž. Zajímavá je také goralská dřevěnice, která vám přiblíží kulturu Goralů žijících na Oravě. Pak nás už čekala jen cesta zpět. Většinou vám celá vyhlídková jízda i s poměrně dlouhou přestávkou ve stanici Sedlo Beskyd nezabere více než jednu a půl hodiny. My jsme ji však absolvovali podstatně rychleji. Jelikož nám byla pořádná zima a pomalu, ale jistě jsme začínali cítit únavu po celodenním snowboardování, nechtělo se nám překonávat lenost a i během přestávky jsme se pohybovali pouze v okolí mašinky. Našimi spolucestujícími byli manželé s malými dětičkami a ty se zas nemohly dočkat momentu, kdy se vláček opět pohne, takže i přestávka nahoru se nám zkrátila na minimum.

Vyhlídková jízda po Oravské lesní železnici

Musím přiznat, že navzdory poměrně silnému větru a mrazivé zimě, jsme si výlet na drezíně pořádně užili. Pokud byste Oravskou lesní železnici, která je jednou z vysunutých expozic Oravského muzea Pavla Országha Hviezdoslava v Dolním Kubíně, chtěli navštívit i vy, rozhodně si do batohu přihoďte jednu vrstvu oblečení navíc. Ono se to nezdá, ale když se vláček pohne, rázem se pocitová teplota propadne o pár stupňů níže a vy budete rádi, že si můžete na sebe ještě něco obléct.

Vlaky odjíždějí podle jízdního řádu, který najdete ZDE .

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Klin – obec pod náručí Krista – VIDEO
Publikováno: 8.12.2015
Dnes zavítáme na Oravu (konkrétně jen pár kilometrů od okresního města Námestovo) do obce Klin, jejíž název byl odvozen od výběžku hory, který rozdělovaly dva potoky. Tato svérázná vesnička nabízí ideální výchozí bod pro výlety, ale i jednu velkou atrakci.

Orava: Naučte děti správně lyžovat pod vedením instruktorů
Publikováno: 31.1.2016
Pokud upřednostňujete zimní sporty a pravidelně trávíte rodinnou dovolenou na svahu, máme pro vás několik rad, jak a kde naučit děti správně lyžovat nebo snowboardovat.

SR, Orava – výlet na nejvyšší vrch
Publikováno: 12.10.2016
Podzim je nejbarevnějším obdobím roku a zároveň i turisticky tím nejvhodnějším. Je třeba sice počítat s brzkým stmíváním, ale na druhou stranu doteky slunce už nejsou tak horké. Proto jsme se rozhodli absolvovat výlet do hor.

SR, obec Čičmany: nejen krása lidové architektury – VIDEO
Publikováno: 10.3.2015
Jednou z nejkrásnějších vesnic Slovenska jsou zcela určitě malebné Čičmany. Široko daleko jsou známé díky krásným, dodnes velmi dobře zachovaným dřevěnicím, pro které jsou typické bílé ornamenty podobné výšivce. Ale Čičmany toho domácím i návštěvníkům dokáží nabídnout mnohem víc.

SR, Orava – obec Hruštín: lyžovačka na Vasilovské holi
Publikováno: 29.1.2015
Malebnou oravskou vesnici Hruštín, která se nachází v pomyslném středu mezi Námestovem a Dolním Kubínem, určitě není třeba našim věrným čtenářům představovat.

Muzeum oravské vesnice v Zuberci
Publikováno: 29.7.2010
Muzeum Oravské dědiny v Zuberci je situováno v nádherném horském prostředí pohoří Západních Tater, v části Roháče. Rozprostírá se na ploše 8 ha, kterou kdysi pokrývaly pastviny. Leží na konci stejnojmenné vesničky Zuberec, po obou stranách horského potůčku Studená. Pro širokou veřejnost je otevřeno po celý rok.

SR: Vychylovka I. – Muzeum Kysucké dědiny
Publikováno: 27.10.2011
Krásné Slovensko se i díky geografickým podmínkám nebo složitému historickému vývoji vyznačuje nejenom nepřeberným množstvím přírodního bohatství, ale také mnoha kulturními i historickými památkami. Především ty mají přímo magnetizující schopnost přilákat sem návštěvníky nejen ze širokého okolí, ale i ze zahraničí.

SR: Vychylovka II. – Lesní úvraťová železnice
Publikováno: 10.11.2011
Muzeum Kysucké vesnice spolu s historickou lesní úvraťovou železnicí patří k nejkrásnějším a nejrozsáhlejším expozicím ve volné přírodě v rámci Slovenska.

SR, Oravská Lesná – půvabná obec uprostřed hor
Publikováno: 4.9.2014
Uprostřed léta se nám podařilo na pár dnů zavítat do nejmladší oravské obce - do Oravské Lesné, která leží v obklopení malebné přírody Slovenských Beskyd a Oravské Magury.

SR, Oravská Lesná – lesnický naučný chodník
Publikováno: 11.9.2014
Rázovitý region Orava zcela určitě patří k nejkrásnějším koutům Slovenska. Ať se sem vydáte v kterémkoli ročním období, za jakéhokoli počasí, vždy vás něčím okouzlí nebo mile překvapí. A ani tentokrát to nebylo jinak, opět nás chytil za srdce.

SR, Oravská Lesná – horská cyklistika po okolí I.
Publikováno: 9.10.2014
Rázovitý region Orava, který patří k nejkrásnějším, ale zároveň i nejdrsnějším koutům Slovenska, jsme v minulosti navštívili už mnohokrát. Tentokrát jsme se však jeho krásy a zákoutí nevydali obdivovat pěšky, tak jak jsme zvyklí, ale osedlali jsme jednostopé oře a otestovali si kondičku během náročnější, ale zároveň překrásné cyklotúry.

SR, Oravská Lesná – horská cyklistika po okolí II.
Publikováno: 16.10.2014
Čím dál tím víc horské cyklistice propadám. Kdysi jsem si neuměla představit, že bych měla zdolávat horské hřbety na kole, vždyť i pěšky jsem mnohokrát měla co dělat, abych to těsně před vrcholem nevzdala a dnes zjišťuji, že se ze mě chtě nechtě stává vášnivý horský cyklista.

SR, Oravská Lesná – horská cyklistika po okolí III.
Publikováno: 23.10.2014
Podzimní cyklovýlet jsme začali v rázovité obci Oravská Lesná. První přestávku jsme si udělali v údolní stanici Oravské lesní železnice - Tanečník, po strmém kopci jsme se vydrápali až k rozcestí na hřebeni, odkud jsme pokračovali k vrcholové stanici Sedlo Beskyd, kde jsme navštívili rozhlednu, a dnes se opět po hřebeni vydáme ke krásné kapli, která bude zároveň naší poslední zastávkou.

SR: Orava, Kubínska hoľa – skvělá rodinná lyžovačka
Publikováno: 30.1.2014
I vy patříte k milovníkům zimních sportů? Také si neumíte představit zimní dovolenou bez pořádné sněhové nadílky a dobře upravených sjezdovek? I když musím přiznat, že v posledních letech jezdíme s partou na týdenní lyžování především do zahraničí, ale na slovenské hory jsme nezanevřeli. Mými srdcovkami jsou již dlouhá léta regiony Orava a Kysuce.

SR, Orava – obec Hruštín
Publikováno: 25.4.2013
V dnešním článku vás zavedeme do malebné oravské obce Hruštín, která v sobě skrývá jedinečnou architekturu, zajímavé nářečí, množství sportovních atrakcí a v neposlední řadě krásnou okolní přírodu oblasti Středních Beskyd.

SR, Region Orava: Víkend plný zážitků
Publikováno: 4.3.2013
Lyžařská sezóna je v plném proudu. Letošní zima je štědrá nejen co se týče sněhové nadílky, ale i pěkných slunečných dní. A tak, jakmile jsme měli volný víkend, vyběhli jsme aspoň na pár dní do přírody. Tentokrát naše kroky vedly na Oravu, která patří k nejkrásnějším regionům Slovenska.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Zuberec – mrazivá večerní procházka muzeem
Muzeum Oravské dědiny v Zuberci (nacházející se v podhůří Roháčů) tvoří více než 50 staveb lidové...

SR, Oravská Lesná – cyklistika v okolí
Malebnou horskou obec Oravská Lesná obklopuje překrásná, ale i drsná příroda Slovenských Beskyd a...

SR, Oravská Lesná – malebná obec v lůně přírody
V obklopení malebné přírody Slovenských Beskyd a Oravské Magury se rozprostírá jedna z nejrozsáhl...

SR, Oravská lesní železnice – výlet v zimě
Krásný výlet vláčkem po Oravské lesní železnici, která byla v minulosti součástí Kysucko-oravské ...

SR, Oravská Magura - SKIPARK Kubínska hola  
Lyžařské středisko SKIPARK Kubínska hola, které leží v Oravské Maguře, jen na skok od Dolního Kub...

SR: Orava, Kysuce – černobílá symfonie
V nejsevernějších částech Slovenska se rozprostírají dva rázovité regiony Orava a Kysuce. Díky ko...

SR: Vychylovka – Muzeum kysucké dědiny
V obklopení krásné přírody chráněné krajinné oblasti Kysuce se rozprostírá Muzeum kysucké dědiny....

SR: Vychylovka - Lesní úvraťová železnice (Kysuce)
Vychylovku, část obce Nová Bystrica, najdete ve východní části regionu Kysuce. Známá je hlavně dí...

Muzeum oravské vesnice Zuberec – Brestová
Muzeum Oravské vesnice v Zuberci je situované v nádherném horském prostředí pohoří Západních Tate...

SR: Oravský hrad
Rozsáhlý komplex Oravského hradu se tyčí na vápencové skále (607 m n. m.) a na jejím bočním teras...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.6.2019
Muzeum východních Čech prošlo od loňského května důkladnou opravou. K obnově se přidaly také dvě sedmimetrové sochy z průčelí Eliščina nábřeží a kašna. Pro veřejnost bude muzeum otevřeno na podzim.
17.6.2019
Nenechte si ujít kouzelný festival s kvalitní hudbou a doprovodným programem, který se uskuteční první srpnový víkend na louce za městem.

16.6.2019
Poznejte krásy a zajímavosti Malých Karpat. Využít můžete turistický autobus Malokarpatský expres, který jede každou sobotu, neděli a během státních svátků na trase Bratislava–Budmerice přes Svatý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 18. 6. 2019
svátek:Milan