www.infoglobe.cz » SR, Petrova Ves: obec s unikátním kostelem i rybníkem – VIDEO

SR, Petrova Ves: obec s unikátním kostelem i rybníkem – VIDEO

Publikováno: 2.8.2021
Zveme vás na výlet do vesničky Petrova Ves (okres Skalica), která se rozprostírá sice ve výškově nevelké, ale o to malebnější Chvojnické pahorkatině. Jejími sousedy jsou Gbely, Šaštín-Stráže, Letničie, Unín, Radimov a Holíč. Území obce je z větší míry odlesněné a intenzivně zemědělsky využívané. Nejstarší písemná zmínka o obci pochází z roku 1392.

Od roku 1390 obec Petrova Ves patřila slavnému Stiborovi z Beckova, později jí panovaly rody Czoborovců a Habsburků. Dějinným mementem je množství sakrálních památek a objektů.

Petrova Ves

Nejvýznamnější památkou v obci je nepochybně římskokatolický kostel svatého Ducha. Nachází se ve středu obce a díky své unikátnosti byl prohlášen za národní kulturní památku. Jednolodní kostel s presbytářem a zaklenutou gotickou křížovou žebrovou klenbou pochází z 2. poloviny 14. století. Zdobený je věží s nárožními pilastry a terčíkovou podstřešní římsou s hodinami. Nevšední je i interiér kostela s nádherným oltářem.

římskokatolický kostel svatého Ducha

kovový kříž   pomník padlých

Před kostelem je po pravé straně nádherný kovový kříž s Ježíšem Kristem a po levé straně Lurdská jeskyně s nápisem Ave Maria. Opodál v parku (u kostela) se nachází pomník padlých (1936) se dvěma tabulemi, na kterých jsou vytesána jména zemřelých vojáků z obce a z blízkých Letnic. Dominantou zmíněného pomníku je socha Ježíše s rozpjatýma rukama a pod ním socha anděla s umírajícím vojákem. Hned o kousek vedle se vypíná mohutný dřevěný kříž s ukřižovaným.

Lurdská jeskyně

Naproti obecnímu úřadu se zase nachází socha svatého Jana Nepomuckého, kterou dal podle zakladatelské tabulky postavit Mikuláš Boltizár s manželkou Gabrielou, a to kolem roku 1862. Samotné okolí kostela doplňuje ještě zrekonstruovaná budova římskokatolického úřadu.

socha Jana Nepomuckého

dřevěný kříž   socha svatého Floriána

Pokud se vydáte směrem na Stráže, po levé straně v malém parčíku uvidíte sochu svatého Floriána, kterou dali postavit v roce 1844. Svatý Florián je zobrazen jako římský voják s přilbou na hlavě, v levé ruce drží zástavu a v pravé nádobu na vodu zalévající hořící dům.

fara

Na konci téhož parku se určitě zastavte u pomníku věnovanému spisovatelce a publicistce Josefíně Marečkové, rodačce z obce Petrovy Vsi. Narodila se 1. 3. 1880 a zemřela 29. 2. 1953. Pohřbená je na hřbitově v Holíči.

kříž u cesty   socha svatého Vendelína

pomník věnovaný Josefíně Marečkové

Na konci obce směrem na Stráže se ve stínu stromu tyčí kříž, který pochází z roku 1913. Na podstavci kříže je vyryta signatura výrobce štábu z Hodonína. Další přícestní kovový kříž si můžete prohlédnout po levé straně silnice směřující do obce Letničie. Na kamenném podstavci se nachází zakladatelská tabulka, ze které se dozvíte, že ho dali postavit v roce 1890.

kříž u cesty   soška panny Marie

Před domem č. 300 stojí socha svatého Vendelína z roku 1864. Směrem na Holíč je za obcí kaple Sedmibolestné Panny Marie s příjemným posezením, kterou dali postavit v roce 1845. Vnitřek opravené a posvěcené kaple zdobí vyřezávaná dřevěná soška.

kaple Sedmibolestné Panny Marie

Procházku po sakrálních památkách můžete ukončit na místním hřbitově, kde se nachází vysoký dřevěný kříž, ale najdete zde i řadu zajímavých náhrobků. V neposlední řadě doporučujeme i procházku po relativně nově vybudované jabloňové křížové cestě, která vznikla v roky nevyužívaném ovocném sadu.

jabloňová křížová cesta

Z obce si můžete odskočit i do širokého okolí, např. do Holíče, kde najdete jediný zachovaný větrný mlýn holandského typu, nebo se vydat do Šaštín, kde stojí národní svatyně – bazilika Notre Dame Sedmibolestné. Ti, kteří mají rádi vodu, mohou navštívit vodní nádrž Petrová Ves sloužící nejen k rekreaci či zavlažování, ale i jako rybník.

dřevěný kříž na hřbitově

GPS: 48°43'15.9"N 17°09'38.2"E

Text, foto a video: Pavol Jemala, Slovensko zdola

Hudba: Pixabay, In the dirt 5124

Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Skalica – město na hranicích s Českou republikou
Publikováno: 1.8.2013
Starobylé město Skalica ukrývá mnoho pozoruhodných památek, ale i jednu proslulou gastronomickou specialitu - dutý koláč Skalický trdelník, který v roce 2007 získal jako první slovenský potravinářský výrobek ochrannou známku Evropské unie.

SR, Kuklov: obec s nevídanou Kalvárií - VIDEO
Publikováno: 22.11.2021
Dnes se vydáme na slovenské Pomoraví resp. Záhorie, kde navštívime obec Kuklov. Tato vesnička je od okresního města Senica vzdálená přibližně 25 km a nejbližšími sousedy jsou městečka Šaštín-Stráže, Gbely, Kúty nebo obce Čáry a Borský Svatý Jur.

SR, Skalica: Baťův kanál
Publikováno: 13.12.2012
Podmanivé městečko Skalica, ležící na jihozápadním cípu Slovenska, je známé svými historickými památkami, tradicí vinohradnictví, jakož i místní specialitou - Skalický trdelník. Kromě zmíněných lákadel typických pro tuto oblast a krás okolní přírody Chvojnické pahorkatiny, může tato lokalita návštěvníkům nabídnout i další nevšední turistickou atrakci - Baťův kanál.

Baťův kanál: Ze Strážnice do Skalice
Publikováno: 14.10.2010
Asi nejznámější vodní cesta na Moravě je Baťův kanál. Před přicházejícím podzimem jsme využili jeden z posledních dnů "babího léta" a na malé vyhlídkové lodi jsme projeli jeho poslední úsek - z moravské Strážnice do slovenské Skalice.

SR, Holíč – unikátní větrný mlýn
Publikováno: 6.8.2015
Dnes se přesuneme do regionu Záhoří, kde navštívíme město Holíč, které se může pochlubit unikátním barokně-klasicistním zámkem, holíčskými megality a v neposlední řadě větrným mlýnem, jehož návštěva bude naším cílem.

SR, Čáry: záhorská vesnička – VIDEO
Publikováno: 31.5.2021
Za krásami sakrálních památek se vydáme i dnes. Tentokrát navštívíme obec Čáry v severní části Záhorské nížiny. Nachází se v údolí řeky Myjava, zhruba 22 km od okresního města Senica. Sousedí s významným poutním městečkem Šaštín-Stráže či obcí Gbely, proslulou nalezišti ropy.

SR, region Záhorie - Kostel sv. Margity Antiochijské
Publikováno: 29.6.2014
Čím dalším si nás získal Západoslovenský region Záhorie? Kde leží jediná dodnes zachovaná sakrální stavba z dob Velké Moravy a která to vlastně je? Odpovědi na tyto, ale i mnohé jiné otázky se dozvíte v dnešním článku.

SR, region Záhorie: Adamovská jezera – oblíbená oblast chatařů a oáza po tisíce vodních ptáků
Publikováno: 19.6.2014
Krásná Adamovská jezera, která patří do katastrálního území města Gbely, houfně vyhledávají především rekreanti a chataři. Oázu klidu zde však našlo i několik tisíc vodních ptáků, které může trpělivý návštěvník pozorovat z přístřešku dřevěné rozhledny.

SR, Záhorie: Kunovská přehrada – letní pohoda
Publikováno: 16.8.2012
Po několika týdnech, strávených více méně doma před televizí, protože jsem si během bláznivé jízdy na motokárách polámala žebra, jsem se už nemohla dočkat dalšího výletu. Na dlouhé túry si mé tělo ještě netroufalo, a tak jsme se rozhodli, že se vydáme někam k vodě.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Vesničky v okolí Malých Karpat II.
V okolí pohoří Malých Karpat se nachází mnoho malebných vesniček. My dnes prostřednictvím fotogra...

SR, Veľké a Malé Leváre – záhorské krásky
Na západní straně Záhorské nížiny se rozprostírají dvě malebné vesničky, které nabízejí hned něko...

Záhorie: Sahara Slovakia
Jednou z oblíbených a pravidelných letních akcí je rozhodně Sahara. Pokud se zajímáte o vojenskou...

SR, Záhorie: Adamovská jezera a unikátní kostelík
Dnešní fotogalerií se přesuneme do západoslovenského regionu Záhorie, který ze severozápadu ohran...

SR, ČR: Baťův kanál – nezapomenutelná májová plavba
Baťův kanál, který v minulosti sloužil jako vodní cesta na přepravu lignitu z Ratíškovic ležících...

SR, Skalica - Výhled z kostelní věže
S výstavbou Farského kostela sv. Michala Archanděla, který je dominantou centrálního trojúhelníko...

SR, Skalica – starobylé jádro města
Starobylé město Skalica ukrývá mnoho pozoruhodných památek, ale i jednu proslulou gastronomickou ...


Souvisejicí videa

SR, Petrova Ves – výlet za památkami a oddechem
Přeneste se spolu s námi do vesničky Petrova Ves (okres Skalica), která se rozprostírá v malebné ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 8. 2022
svátek:Jáchym
dnes:
úterý 16.8.
19 °C
zítra:
středa 17.8.
21 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X