www.infoglobe.cz » SR, Pezinok – z vodního hradu zámek

SR, Pezinok – z vodního hradu zámek

Publikováno: 19.8.2020
Nejkrásnější historickou památkou města Pezinok je nepochybně Pezinský zámek. Postaven byl na přelomu 13. a 14. století jako vodní hrad. A i navzdory několika rekonstrukcím se původní vzhled hradu zachoval. Díky tomu lze Pezinský zámek označit za působivou a jedinečnou stavbu.

Historie Pezinského zámku

Přestože tuto stavbu dnes známe jako zámek, původně to byl vodní hrad, který obklopovaly dvě vodní přehrady. Dnes má stále podobu vodního hradu, ale už bez příkopů a padacích mostů.

Pezinský zámek

První zmínka o existenci hradu pochází z roku 1271, hovoří o jeho napadení a obsazení českými vojsky krále Přemysla Otakara II. Zásadní byl rok 1334, kdy se od svatojurského rodu oddělila jeho pezinská větev zvaná Bazini. Tehdy začaly spory při dělení majetku, které trvaly téměř celé století. Městečko Pezinok si tehdy rozdělili hrabě Juraj a jeho bratr Mikuláš. Od té doby neměl zámek žádného majitele, který by se o něj staral. Šlechtický rod, který ho vlastnil, totiž vymřel a Ferdinand I. Habsburský daroval tento hrad Kašparovi Serédymu.

Pezinský zámek   Pezinský zámek

Pezinský zámek

Jeho dalším majitelem se později stal Eck ze Salmu, který si ale hrad také dlouho neužil. V roce 1575 ho dal jako zálohu Jánu Krusitchovi, který byl v té době císařským vojevůdcem. Po Krusitchově smrti se s jeho ženou, Kateřinou Pálffy, oženil Štefan Illésházy, který na zámku provedl několik zásadních změn. Hrad byl předělán do renesančního stylu, obytné i hospodářské budovy byly upraveny.

Pezinský zámek

V 17. století se o hrad nikdo nestaral a dalších úprav se dočkal až v 18. století, kdy byl v roce 1718 opraven pod taktovkou Jana Pálffyho. Následně v roce 1844 dal hrabě František Pálffy provést rozsáhlé stavební úpravy. V obytné věži na patře byl zřízen sál a zrušily se vodní příkopy, čímž se z hradu stal zámek.

Pezinský zámek

Od roku 1936 zámek využívalo vinařské družstvo a byly zde zřízeny i vinné sklepy. V letech 1940–1943 prošel zámek několika velkými změnami, kdy Slovenské vinařské družstvo nechalo upravit sklepy a přistavět administrativní budovu. Zachován zůstal historický sál s malbami známých pezinských malířů Bátovců.

Jak vypadá zámek dnes?

Budova dlouhá léta chátrala, než ji v roce 2015 odkoupila rodina Šimákovců, která ho dala kompletně zrekonstruovat. Stavební práce trvaly od roku 2017 až do 2019. Návštěvníci zde mohou využít služeb hotelu a wellness nebo navštívit restauraci. Také se zde pravidelně pořádají různé akce, například hudební koncerty.

Pezinský zámek

Pezinský zámek   Pezinský zámek

Nově se to tu jmenuje Zámek Šimák a je reprezentativním příkladem toho, že i stará a neudržovaná stavba může při správné péči opět rozkvést. 

GPS:48°17'27.4"N 17°16'05.9"E

 

Text a foto: Mgr. Katarína Zelinková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Pezinok – malokarpatský klenot
Publikováno: 12.8.2020
Malebné malokarpatské město Pezinok leží přibližně 25 kilometrů od Bratislavy. Je známé zejména pro rozvinuté vinohradnictví a dlouholetou cihlářskou, stavební i strojírenskou výrobu. Díky výhodné poloze je atraktivním místem pro rodinný život.

SR, Pezinok – Levandulová zahrada
Publikováno: 26.7.2020
Unikátní spojení vinic a středomořské botaniky se jen tak nevidí. V Pezinku, ve vinařské oblasti Stará hora, toto spojení však snadno najdete. Řeč je o jedinečné levandulové zahradě, která každý rok přiláká stovky návštěvníků a milovníků vína.

SR, Malé Karpaty: Roštún - neobyčejně krásná příroda
Publikováno: 5.3.2015
Na sklonku zimy jsme se vydali na výlet do národní přírodní rezervace Roštún, která se nachází v pohoří Malé Karpaty. Za vstupní bránu jsme si vybrali obec Plavecké Podhradí. Co všechno jsme viděli a zažili, se dočtete v následujících řádcích.

SR, Malé Karpaty – vrch Vysoká
Publikováno: 6.4.2014
Jako každé pohoří, i Malé Karpaty mají své dominantní vrchy, které výrazně vyčnívají přes široké okolí. Vrcholky těchto málo četných velikánů dotvářejí charakteristické panorama Malých Karpat. Tvoří výrazné dominanty, jsou výbornými orientačními body a také nabízejí nádherné výhledy na okolní krajinu. Jedním z těchto impozantních Malokarpatských titánů je i vrch Vysoká.

SR: Malé Karpaty – Sandbersko-pajštúnský geopark
Publikováno: 20.7.2016
Malé Karpaty jsou velmi pěkným a zajímavým pohořím v západní části Slovenska. V jižní části pohoří se nachází několik pozoruhodných geologických a paleontologických lokalit. Výjimečnost a atraktivita této oblasti ji předurčily k vytvoření nového slovenského geoparku, který dostal název Sandbersko-pajštúnský geopark (SAPAG).

SR, Malé Karpaty: túra na Kršlenici a Černou skálu – VIDEO
Publikováno: 1.11.2016
Pokud máte rádi turistiku a krásné výhledy, vydejte se spolu s námi na jednu nenáročnou vycházku do Malých Karpat. Její začátek bude v obci Plavecký Mikuláš, odkud vede několik značených turistických stezek.

SR: Malé Karpaty – Z Perneku na Skalnatou
Publikováno: 14.2.2018
Do Malých Karpat můžete vyrazit celoročně, po značených turistických stezkách můžete navštívit krásné a zajímavé lokality. V tomto článku si blíže představíme zimní túru na jednu z malokarpatských sedmistovek, kterou je vrch Skalnatá.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Památník M. R. Štefánika I.
Publikováno: 26.8.2015
Také letos jsme během letních dnů vyhledali příjemné osvěžení v sedle našeho dvoukolového oře. Jelikož bydlíme v Petržalce, tak i naším výchozím bodem pro cyklovýlety je toto největší slovenské sídliště.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Památník M. R. Štefánika II.
Publikováno: 2.9.2015
Poté, co jsme se vydali na kolech z Petržalky přes Přístavní most, podél Malého Dunaje a přes Vrakunský lesopark, jsme se ocitli u letiště, odkud budeme dnes pokračovat dál k našemu prvnímu cíli, a to k Památníku M. R. Štefánika.

SR, cyklovýlet: přírodní rezervace Šúr – Bratislava
Publikováno: 9.9.2015
Minulý týden jsme naše povídání skončili na začátku nové cyklostezky Jurava, v jejíž bezprostřední blízkosti se nachází národní přírodní rezervace Šúr, nazývaná také jako Jurský Šúr. Nedalo nám neodbočit z naší trasy a alespoň na chvíli se pokochat nevšední mokřadní lokalitou.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Malé Karpaty – v pestrých barvách podzimu
Malé Karpaty mají své zvláštní kouzlo v každém ročním období. Obzvláště okouzlující jsou zejména ...

SR: Malé Karpaty – napříč jarní přírodou
Jaro teprve začíná, ze svahů a údolí Malých Karpat zmizely poslední zbytky sněhu. Sluneční paprsk...

SR, Malé Karpaty – Kršlenica a Černá skála
Pohoří Malých Karpat ukrývá mnoho krásných míst. My tentokrát navštívíme národní přírodní rezerva...

SR, Malé Karpaty – na toulkách po Karpatech
Malé Karpaty jsou pohořím protkaným četnými turistickými a lesními stezkami. Směřují k nim ze vše...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.9.2020
U příležitosti Světového dne cestovního ruchu (27. září), nabízí Gemersko-malohontské muzeum bezplatný vstup do výstavních a expozičních prostor od 13 do 18 hodin.
24.9.2020
Nová kniha cestovatele Jana Hocka!
• 2 500 kilometrů českou a slovenskou přírodou.
• Pěšky, na kole, lodí, na lyžích i na koni.
• Jednodenní výlety různé náročnosti.
• Příroda národních parků a chráněných oblastí.
• Profesionální a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, ekologických i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 27. 9. 2020
svátek:Jonáš
dnes:
neděle 27.9.
12 °C
zítra:
pondělí 28.9.
11 °C