www.infoglobe.cz » SR, Pohroní: Zvolen – město na soutoku Hronu a Slatiny

SR, Pohroní: Zvolen – město na soutoku Hronu a Slatiny

Publikováno: 27.6.2013
Dnes budou naše kroky směřovat na střední Slovensko. Navštívíme zajímavé město Zvolen, které je důležitým administrativním a společenským centrem celého regionu. Toto město, ležící na jihu Zvolenské kotliny, ukrývá řadu významných kulturních a historických památek, které rozhodně stojí za to vidět.

Největší město středního Pohroní - Zvolen jsem navštívila už mnohokrát. Toto město na soutoku řek Hronu a Slatiny si mě získalo už dávno, nejen svou přátelskou atmosférou, překrásným náměstím, zajímavými kulturními akcemi, nebo vzácnými památkami, ale také pohodou, která z něj přímo vyzařuje.

Zvolenský zámek
Rozlehlé Náměstí SNP

Zvolen je moderní a živé město, ve kterém se neustále něco děje. K nejrušnějším částem jistě patří Náměstí SNP s pěší zónou, parčíkem, fontánou a památníkem SNP, které patří k největším náměstím nejen u nás, ale v celé střední Evropě. Leží uprostřed Zvolena a dalo by se říci, že je jakýmsi srdcem celého města. Kromě mnoha restaurací, kaváren, hospůdek, kterých je na náměstí opravdu požehnaně, bych vás chtěla upozornit i na skvělou zmrzlinárnu, která je schovaná v jednom z dvorů. Tato chutná točená zmrzlina politá čokoládou mě vždy alespoň chvíli ve vzpomínkách přenese do bezstarostného dětství. Na náměstí hrdě stojí i několik nádherných měšťanských domů, které jsou chloubou Zvolenčanů. Severní straně náměstí dominuje Finková kurie ze 17. století. Na západní straně najdete v jednom z nich informační centrum, v jiném zas Lesnické a dřevařské muzeum. Překrásných měšťanských domů zde však najdete mnohem více. Vzpomeňme ještě aspoň Bayerův dům a Ricottiův dům, které stojí na západní straně náměstí, nebo Almášiho dům a Ferienčíkův dům, které zase stojí na jeho východní straně. Na Náměstí SNP naleznete také Římskokatolický farní kostel sv. Alžběty, pocházející ze 13. století, Evangelický kostel sv. Trojice, nebo oblíbené Divadlo J. G. Tajovského.

Římskokatolický farní kostel sv. Alžbětypamátník SNPEvangelický kostel sv. TrojiceNáměstí SNP

Zvolenský zámek

Zvolenský zámek

Dominantou a symbolem Zvolena je majestátný Zvolenský zámek, hrdě stojící na návrší nad jižním koncem náměstí SNP. Prostory této jedinečné gotické stavby s renesančním vnějším opevněním dnes využívá Slovenská národní galerie, která zde vystavuje hodnotnou sbírku gotického a moderního umění. Každoročně se začátkem léta na nádvoří zámku koná zajímavý festival - Zámecké hry zvolenské, který je nejstarším „plenérovým“ ​​divadelním festivalem na Slovensku. Skládá se ze dvou částí, činoherní a operní a jeho historie se píše již od roku 1974.

Zvolenský hrad

Pancéřový vlak v parku

V parku, přímo pod zámkem, stojí maketa pancéřového vlaku Hurban, který byl jedním ze tří pancéřových vlaků, které během SNP vyrobili ve zvolenských železárnách (Štefánik, Hurban, Masaryk). Maketa je postavena v reálném měřítku a představuje unikátní památník SNP.

Maketa pancéřového vlaku Hurban

Pustý hrad 

Přesto, že jsem Zvolen navštívila mnohokrát, ještě nikdy se mi nepodařilo zahrnout do nabitého programu i procházku k nejstarší historické památce Zvolena, k Pustému hradu. Ten je znám také pod jménem Starý zvolenský hrad a patří k nejrozsáhlejším hradním zříceninám nejen v rámci Slovenska, ale i celé Evropy. Najdete ho na částečně zalesněném vrchu nad soutokem Hronu a Slatiny, jen asi 2 km jihozápadně od Zvolena. K Pustému hradu, který kdysi sestával ze staršího Horního hradu a mladšího Dolního hradu, se dostanete po naučné stezce. Symbolem celého areálu je monumentální přechodová věžová brána, jejíž zbytky dodnes stojí v nejjižnější části opevnění.

Toto však není ani zdaleka vše, co město Zvolen ukrývá. Pokud i vy rádi poznáváte krásné kouty Slovenska, návštěvu Zvolena byste rozhodně neměli vynechat.

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Malachov – ideální místo na turistiku II.
Publikováno: 18.4.2018
Minulý týden jsme vám slíbili, že vás zavedeme na turistické stezky nad obcí Malachov, které vás provedou nejen hornickou historií okolí, ale i mikroklimatickými anomáliemi v podobě „přírodní lednice“.

SR, Malachov – ideální místo na turistiku I.
Publikováno: 11.4.2018
Okolí Banské Bystrice nabízí návštěvníkům zajímavá zákoutí, která stojí za poznání. Jedním z nich je obec Malachov, kam se dnes vydáme.

SR: Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi VI
Publikováno: 2.8.2020
V srdci Banské Bystrice, přímo na náměstí před šikmou hodinovou věží, se tyčí mariánský sloup. „Sejdeme se u Marie,“ je slyšet z úst mnoha obyvatel města. Tuší přitom, jaká byla jeho historie, proč byl postaven a následně v 60. letech 20. století musel opustit své místo?

SR, Banská Bystrica: skanzen bojové techniky a Muzeum SNP – VIDEO
Publikováno: 9.6.2020
Letos si připomínáme 75. výročí od konce 2. světové války. Na památku této temné události našich dějin vznikly za uplynulé desetiletí mnohé památníky, muzea i skanzeny bojové techniky. Chtějí nám připomenout nejen ničení a oběti, které válka způsobila, ale i vítězství.

SR: Kremnické Bane - Geografický střed Evropy
Publikováno: 26.1.2012
Symbolický střed Evropy najdeme nejen na Slovensku, ale i v mnoha okolních státech Starého kontinentu. Záleží jen na úhlu pohledu a definici, podle níž ho hledáme.

Banská Bystrica: Barborská pouť
Publikováno: 16.4.2014
V průběhu tří nejbližších let se bude v Banskobystrickém kraji realizovat zajímavý projekt, jehož cílem je návštěvníkům regionu zpřístupnit významné důlní, religiózní a kulturní památky či unikátní přírodní krásy.

SR, Banská Štiavnica: nejimpozantnější kalvárie ve střední Evropě
Publikováno: 30.4.2015
V samotném srdci Slovenska se nachází jedno krásné historické a v UNESCO zapsané městečko, do kterého dnes namíříme naše kroky. Je jím jedinečná Banská Štiavnica, která se proslavila nejen bohatou hornickou minulostí, ale i významnými památkami.

Víglaš: Zikmundův jarmark na zámku
Publikováno: 1.5.2015
Na Zámku Víglaš bude v neděli 3. května vládnout atmosféra středověku. Vrátíte se do období vlády uherského a později českého krále a římsko-německého císaře Zikmunda Lucemburského (1368-1437), který působil i na Víglašském panství.

Lipovany: Otevření turistické stezky
Publikováno: 20.5.2015
Všichni nadšenci turistiky se mohou těšit na slavnostní otevření nové stezky, jejíž délka bude úctyhodných 24 km a nabídne zajímavou procházku po kraji nazývaném také "Pompeje pravěku" na jihu Slovenska.

Valaská: 44. festival dechových orchestrů
Publikováno: 27.5.2015
V pořadí již 44. ročník festivalu dechových orchestrů s mezinárodní účastí se uskuteční v obci Valaská u Brezna v sobotu 6. června 2015.

SR, Banská Bystrica – středoslovenský klenot
Publikováno: 18.5.2016
Město proslulé hornickou minulostí, ale i Slovenským národním povstáním, tak bychom mohli v krátkosti charakterizovat Banskou Bystrici. Její historie je již od nepaměti spjata s těžbou nerostů – především stříbra a mědi.

Hriňová: Zimní formanská soutěž
Publikováno: 10.1.2016
V sobotu 30. ledna 2016 se v rázovité obci Hriňová uskuteční v pořadí již 13. ročník Zimní formanské soutěže tažných koní.

SR, Víglaš: pohádkový zámek - VIDEO
Publikováno: 15.9.2015
V údolí řeky Slatiny, přibližně 14 kilometrů od Zvolena, se nachází vesnička Víglaš, nad kterou se hrdě tyčí Víglašský zámek. A právě ten jsme se rozhodli při našich toulkách Slovenskem navštívit.

Banská Štiavnica: Salamandrové dny 2015
Publikováno: 9.9.2015
Jedna z nejzajímavějších akcí roku – Salamandrové dny – opět přichází do Banské Štiavnice, a to od 10. do 12. září.

SR: Zajímavosti města Krupina – Vartovka
Publikováno: 6.10.2011
Městečko Krupina, ležící přibližně uprostřed trojúhelníku tvořeného městy Zvolen, Levice a Velký Krtíš, společně navštívíme už podruhé. V minulém článku jsme si přiblížili polohu tohoto města a představili v současnosti asi nejvyhledávanější památku v okolí – Turecké studny. Dnes si povíme něco o historii Krupiny a společně se vydáme na nedalekou strážní věž Vartovka.

SR: Zajímavosti města Krupina – Turecké studně
Publikováno: 29.9.2011
Nevelké městečko Krupina s okolo 8000 obyvateli leží v jižní části středního Slovenska na trase Zvolen – Šahy. I kdyby se mohlo na první pohled zdát, že pro turisty patří k méně zajímavým koutům Slovenska, není tomu tak. Za návštěvu rozhodně stojí.

Slovensko: Motyčky - místo pro aktivní relaxaci
Publikováno: 12.1.2012
Obec se zhruba 120 obyvateli jste určitě minuli, pokud jste někdy projížděli horským přechodem přes Donovaly mezi Ružomberkem a Banskou Bystricí.

SR: Malachov - ideální místo na relax v lůně přírody
Publikováno: 24.11.2011
Na první pohled byste mohli středoslovenskou obec Malachov považovat za jednu z místních částí Banské Bystrice. Zdání však v tomto případě klame.

SR:Vlkanová – Malebná obec v srdci Slovenska
Publikováno: 17.11.2011
Středoslovenská obec Vlkanová se nachází jižně od Banské Bystrice, na levém břehu řeky Hron.


Souvisejicí videa

SR, Banská Bystrica – návštěva skanzenu bojové techniky
Letos si připomínáme 75. výročí od ukončení 2. světové války. Na památku této temné události naši...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

7.8.2020
V těchto dnech byla veřejnosti představena nová bezplatná mobilní aplikace Horské záchranné služby (dále jen HZS), která kromě přivolání pomoci prostřednictvím jednoho tlačítka přináší hned několik dalších novinek.
6.8.2020
Letošní ročník přehlídky letecké techniky a akrobacie se uskuteční na chebském letišti na konci prázdnin 22.–23. srpna. Hvězdou na nebi bude letoun L-39 Albatros, účast po oba víkendové dny potvrdily i vzdušné síly Armády České republiky.
5.8.2020
Spišské muzeum vás zve strávit léto na Spišském hradě. Připraven je pro vás bohatý program, který tvoří koncerty, divadelní představení, šerm i noční prohlídky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 7. 8. 2020
svátek:Lada
dnes:
pátek 7.8.
29 °C
zítra:
sobota 8.8.
30 °C