www.infoglobe.cz » SR, Pribylina: Považská lesní železnice

SR, Pribylina: Považská lesní železnice

Publikováno: 3.1.2013
Nedaleko města Liptovský Hrádok se nachází nejmladší a zároveň nejnavštěvovanější muzeum v přírodě na Slovensku - Muzeum liptovské dědiny v Pribylině. V minulosti jsme o tomto muzeu už něco napsali. Tentokrát vám však chceme podrobněji představit jeho statickou expozici technické památky bývalé Povážské lesní železničky.

Muzeum liptovské vesničky v PribyliněI v zimních měsících máte možnost navštívit Muzeum liptovské dědiny v Pribylině, protože je otevřeno celoročně. Hned při vstupu do muzea je můžete pohodlně zaparkovat. Pokud jste milovníci lidové architektury, určitě si zde přijdete na své. V muzeu se nachází jedinečná zástavba se znaky středověkého městečka, která byla v minulosti na Liptově rozšířená. Kromě dřevěných a hospodářských objektů lidového stavitelství zde najdete i dva vzácné středověké kamenné objekty a to goticko-renesanční zámek z Parížoviec a raně gotický kostel Panny Marie z Liptovské Mary. Pokud vás zajímají železnice, o to více si návštěvu skanzenu vychutnáte. Od roku 2004 má muzeum novou atrakci. Je jí statická expozice technické památky bývalé Povážské lesní železnice.

pohled na bývalou Považskou lesní železnici

Historie této vskutku jedinečné památky sahá poměrně daleko do minulosti. V roce 1912 se z důvodu rozrůstající těžby dřeva na Liptově rozhodlo o výstavbě lesní železnice, která by usnadnila dosavadní zdlouhavý a fyzicky náročný proces přepravy dřeva splavováním. V průběhu let byla trať o rozchodu 760 mm vedená z Liptovského Hrádku přes Liptovskou Tepličku do Staníkova. Celková délka tratě byla 40 km. K trati byly přistaveny odbočky a po jejich dokončení měřila trať celkově přes 109 kilometrů. Stala se tak druhou nejdelší tratí na Slovensku hned po Vychylovce. Oficiální provoz začal až v roce 1921, i když některé jiné zdroje uvádějí rok 1916. S příchodem automobilismu se od roku 1960 postupně začaly rušit odbočky a 31. prosince 1972 byla lesní železnice definitivně zrušena.

pohled na současné kolejiště 

Začátek záchranných prací
Ještě před samotným zrušením železnice byla snaha o její muzeálního zachování. Nejvíce se o tuto záležitost snažil správce železnice Ludvík Gereg, jehož enormní úsilí však díky státním orgánům vyšlo nazmar. Po definitivním ukončení provozu zůstaly ze železnice jen přerušované úseky hlavní tratě, které byly prohlášeny za národní kulturní památku. Deset z jedenácti kilometrů tratě však rozkradli obyvatelé okolních obcí a použili je při stavbě svých domů. Ludvíku Geregovi se však podařilo zachránit alespoň udržovanou část vozového parku. Ale Okresní památková správa v osmdesátých letech zapůjčila značnou část vozů na muzejní železnici ve Vychylovce, kde se však z těchto vzácných kousků stal doslovně šrot. Díky dobrovolníkům byly až do devadesátých let vykonávány záchranné práce v podobě konzervování a oprav v depozitech v Liptovském Hrádku. Ale smutný osud železnice pokračoval i v polovině devadesátých let, kdy nastal střet zájmů mezi zachránci a ziskuchtivým zloději, kteří způsobili, bohužel, již nenahraditelné škody. Poslední hrstka nadšenců v roce 2001 převezla torza lesní železnice na současné místo, do bezpečí Muzea liptovské dědiny v Pribylině.

pohled na současné kolejiště

Obnova díky nadšencům
Vozový park – depoHned po převozu posledních zachovaných zbytků lesní železnice se nadšenci pustili do její obnovy. Jejich snaha o záchranu se konečně podařila. Svědčí o tom i současný stav. Dnes se v zadních částech skanzenu táhne kolejiště napříč krásnou a nedotčenou přírodou až k železničnímu depu. Na kolejišti jsou umístěna vozidla, výhybky a jiná technická unikátní díla. Od roku 2004 je expozice přístupná veřejnosti. V roce 2006 se dokonce podařilo zajistit finanční prostředky na generální opravu parní lokomotivy, která během vybraných programových nedělí slouží veřejnosti. Vozový park sestává převážně z provozu neschopných exponátů v podobě parních lokomotiv a přepravních vozů. Přesto dodnes poutají svou pozornost ani ne tak u dětí, jako u dospělých.

pohled na současné kolejiště

pohled na současné kolejištěpohled na současné kolejištěpohled na současné kolejiště 

Po obhlídce muzea v přírodě s jeho krásnou technickou památkou, nám bylo trochu smutno z toho, že už nezažijeme jízdu po železnici do odlehlých koutů Nízkých Tater. Ta představa v nás přetrvává dodnes. Říká se, že se nemá hledět do minulosti, ale do budoucnosti, proto pevně věříme, že barbarství spáchané na této železničce se už nebude opakovat, i když v současném trendu odstavování "nerentabilních" železničních tratí člověk nikdy neví...

Text: Oskar Mažgút
Foto: Olga Maňáková, Oskar Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

SR, Žilinský kraj – region přírodních krás II
Publikováno: 7.3.2021
Minulý týden jsme nahlédli do Žiliny, pozvali vás do přírody a doporučili jednu z nejvýznamnějších akcí regionu. Dnes vás čekají toulky po stopách templářů, jízda po Hradní cyklomagistrále, zimní turistika v Súľovských vrších nebo poznávání lidového dědictví.

SR, obec Čičmany: nejen krása lidové architektury – VIDEO
Publikováno: 10.3.2015
Jednou z nejkrásnějších vesnic Slovenska jsou zcela určitě malebné Čičmany. Široko daleko jsou známé díky krásným, dodnes velmi dobře zachovaným dřevěnicím, pro které jsou typické bílé ornamenty podobné výšivce. Ale Čičmany toho domácím i návštěvníkům dokáží nabídnout mnohem víc.

Holandsko: Zaanse Schans - jedinečný skanzen větrných mlýnů
Publikováno: 20.3.2013
Byla nebyla, jednou jedna kouzelná krajina. Země, kde vítr a vánek měly svá trvalá bydliště. A v této zemi se nacházel jedinečný skanzen větrných mlýnů - Zaanse Schans.

SR: Pribylina – Muzeum liptovské dědiny v přírodě
Publikováno: 31.3.2011
Budete-li někdy cestovat severní magistrálou ze západu na východ Slovenska nebo opačně a nebudete spěchat, a naopak budete uvažovat o tom, co byste cestou mohli navštívit nebo kde byste si v příjemném prostředí mohli udělat přestávku na oddech, potom mám pro vás jeden tip. Stačí odbočit z dálnice u Liptovského Hrádku směrem na Pribylinu.

SR: Západní Tatry – podzimní túra na vrch Bystrá
Publikováno: 21.10.2018
Západní Tatry jsou nejkrásnější a nejpodmanivější snad na podzim – když se travnaté úbočí hřebenů a vrchů, jakož i stromy obarví do pestrých odstínů hnědé, žlutohnědé a červenohnědé barvy. V tomto článku si představíme přechod podzimní vysokohorskou krajinou, naším cílem bude nejvyšší hora Západních Tater – vrch Bystrá.

SR: Západní Tatry – túra na vrch Baranec
Publikováno: 16.11.2016
Podobně jako Vysoké Tatry, i Západní Tatry jsou atraktivní a hojně navštěvovanou oblastí, nabízejí hodnotné a krásné outdoorové zážitky. Obě pohoří tvoří jakoby jeden celek, avšak ve srovnání s Vysokými Tatrami jsou Západní Tatry níže, štíty jsou méně exponované a více travnaté. Turisticky oblíbenou lokalitou v tomto pohoří je i vrch Baranec (2 185 m n. m.), ležící v jižní části pohoří.

SR: Západní Tatry – na vrchol Ostrého Roháče
Publikováno: 6.8.2017
Západní Tatry patří mezi oblíbená a vyhledávaná pohoří. Túry v tomto krásném pohoří patří k nezapomenutelným zážitkům, zejména v oblasti jejich hlavního hřebene. Snad nejznámějším a nejatraktivnějším vrchem v těchto horách je Ostrý Roháč – přechod přes něj sem každoročně láká množství turistů.

SR, Podbanské – tatranský klenot
Publikováno: 13.12.2017
Dnes se vydáme do malebné tatranské osady Podbanské, jejíž jedna část spadá pod město Vysoké Tatry a druhá je zase součástí vesnice Pribylina.

SR, Malužiná – horská obec s důlními dějinami
Publikováno: 20.12.2017
V okrese Liptovský Mikuláš zůstáváme i nadále. Dnes totiž navštívíme horskou obec Malužiná, která leží v oblasti horního Liptova, přesněji v Bocianském a Malužinském údolí.

SR, Králova Lehota – obec u soutoku řek
Publikováno: 10.1.2018
Ve východní části Liptovské kotliny na úpatí Nízkých Tater se rozprostírá malebná horská vesnička nesoucí jméno Králova Lehota. Obec je významnou křižovatkou cest vedoucích z východu, jihu i západu země a nabízí zajímavé nejen přírodní památky, které dnes společně navštívíme.

SR, Výlet po liptovských obcích
Publikováno: 17.1.2018
Svérázný region Liptova nabízí mnoho nádherných míst. My dnes navštívíme obce Vavrišovo a Pribylina, kde vám představíme zajímavé turistické atrakce a řekneme si i něco o jejich historii.

SR, vodní nádrž Liptovská Mara - ráj pro milovníky vodních sportů a koupání
Publikováno: 24.7.2014
Pokud i vy patříte k těm, kteří si léto bez koupání a dovádění u vody nedovedou představit, a místo přeplněných koupališť nebo aquaparků upřednostňujete raději koupání v jezerech, rybnících či vodních nádržích, tak vám Liptovskou Maru určitě není potřeba vůbec představovat.

SR: Vychylovka I. – Muzeum Kysucké dědiny
Publikováno: 27.10.2011
Krásné Slovensko se i díky geografickým podmínkám nebo složitému historickému vývoji vyznačuje nejenom nepřeberným množstvím přírodního bohatství, ale také mnoha kulturními i historickými památkami. Především ty mají přímo magnetizující schopnost přilákat sem návštěvníky nejen ze širokého okolí, ale i ze zahraničí.

SR: Vychylovka II. – Lesní úvraťová železnice
Publikováno: 10.11.2011
Muzeum Kysucké vesnice spolu s historickou lesní úvraťovou železnicí patří k nejkrásnějším a nejrozsáhlejším expozicím ve volné přírodě v rámci Slovenska.

SR, Region Orava: Víkend plný zážitků
Publikováno: 4.3.2013
Lyžařská sezóna je v plném proudu. Letošní zima je štědrá nejen co se týče sněhové nadílky, ale i pěkných slunečných dní. A tak, jakmile jsme měli volný víkend, vyběhli jsme aspoň na pár dní do přírody. Tentokrát naše kroky vedly na Oravu, která patří k nejkrásnějším regionům Slovenska.

SR: Liptov - Když v „ráji“ pršelo I.
Publikováno: 13.10.2013
Dovolená se nám ten rok trochu pošramotila chladným a deštivým počasím. Proto z úmyslu prožít ji aktivně (přiměřeně zdraví a věku) turistickou cyklistikou a procházkami v nádherné svěží a čisté přírodě mnoho možností nezbylo.

SR: Liptov - Když v „ráji“ pršelo II.
Publikováno: 21.10.2013
Činnost zdejšího muzea zasahuje i do současnosti. Pořádají se zde různé tematické přednášky, edukační i vzpomínkové programy i workshopy a rychlokurzy tradičních historických ručních prací.

SR, region Liptov – léto plné zážitků
Publikováno: 3.7.2014
Stredoslovenský region Liptov je velmi různorodý a každoročně přiláká obrovské množství návštěvníků. Vděčí za to překrásné přírodě, která je v tomto regionu opravdu velmi rozmanitá. Kromě turistických a cyklistických stezek v sobě ukrývá i mnohé krásy v podzemí, termální a minerální prameny, nebo obrovský kus historie. Na své si zde přijdou i milovníci neobvyklých adrenalinových zážitků.

Liptovský Hrádok: nejmenší město Liptova
Publikováno: 10.3.2011
Město Liptovský Hrádok se nachází ve východní části Liptovské kotliny v Žilinském kraji. Toto turistické a hospodářské centrum horního Liptova, obklopené čarokrásnou přírodou, leží pod severními výběžky Nízkých Tater, na soutoku řek Belá a Váh.

Region Liptov: cíl oddychu a zábavy
Publikováno: 23.9.2010
Díky přírodním podmínkám a kulturně historickým památkám je oblast mezi Vysokými a Nízkými Tatrami na severu Slovenska jednou z nejkrásnějších a turisticky nejvyhledávanějších oblastí cestovního ruchu.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Západní Tatry –  podzimní výstup na vrch Baranec
Vrch Baranec je turisticky oblíbenou lokalitou v Západních Tatrách, je třetím nejvyšším vrchem po...

SR, Oravská lesní železnice – výlet v zimě
Krásný výlet vláčkem po Oravské lesní železnici, která byla v minulosti součástí Kysucko-oravské ...

SR: Vychylovka – Muzeum kysucké dědiny
V obklopení krásné přírody chráněné krajinné oblasti Kysuce se rozprostírá Muzeum kysucké dědiny....

SR: Vychylovka - Lesní úvraťová železnice (Kysuce)
Vychylovku, část obce Nová Bystrica, najdete ve východní části regionu Kysuce. Známá je hlavně dí...

SR: Pribylina – Muzeum liptovské dědiny
Muzeum liptovské dědiny v Pribylině je nejnavštěvovanější expozicí Liptovského muzea v Ružomberku...


Souvisejicí videa

SR, Čierny Balog – po železnici do minulosti
Zažijte krátký návrat do minulosti, a to prostřednictvím proslulé Čiernohorské železnice. Ta už l...

SR: Lyžařské středisko Bezovec
Přibližně 20 kilometrů od Piešťan – ve střední části pohoří Považský Inovec – se nachází lyžařské...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X