www.infoglobe.cz » SR, Pusté Úľany: obec se šlechtickou minulostí –⁠ VIDEO

SR, Pusté Úľany: obec se šlechtickou minulostí –⁠ VIDEO

Publikováno: 9.8.2021
Tentokrát se vydáme přibližně 45 km severovýchodně od Bratislavy do středně velké obce Pusté Úľany. Vesnička v Trnavském kraji nabízí k vidění několik zajímavých historických památek.

Obec Pusté Úľany (Pusztafödémes) si v průběhu časů prošla bouřlivým obdobím. Pustošila ji vojska Maxmiliána I. Habsburského, zažila morovou epidemii (1520), po které nastalo vylidnění, což vedlo k jejímu současnému pojmenování. První písemná zmínka se datuje z roku 1221 a poměrně dlouhé období ji tvořily výhradně šlechtické majetky. Obyvatelé čelili i častým nájezdům Turků a žoldnéřských vojsk. Nejvýznamnějšm šlechtickým rodem obce byli Zichyové. Mementem šlechtické minulosti obce jsou pozoruhodné památky.

obecní úřad

Procházka po pamětihodnostech

Začneme u barokní kaple Navštívení Panny Marie z roku 1742, která stojí na hřbitově. Kdysi byla na vstupu kaple osazena kovová brána, která se dnes nachází v muzeu v Galantě. V blízkosti kaple se nachází 200 let stará lípa opředená pověstmi o léčivém prameni, který tryská z jejích útrob, díky čemuž se stala kaple vyhledávaným poutním místem.

kaple Navštívení Panny Marie

Na hřbitově nechybí ústrední kříž, který pochází z roku 1826 a renovovaný byl v roce 1888. 

ústřední kříž

Dominantou Pustých Úľan je určitě římskokatolický kostel svatého Ladislava v centru obce. Barokní kostel s polygonálně ukončenou svatyní a věží byl postaven v roce 1714 a dnešní podobu získal po přestavbě v roce 1742 a v roce 1932 byl renovován.

římskokatolický kostel sv. Ladislava

Před kostelem kdysi stály dvě přícestní sochy – socha svatého Jana Nepomuckého a socha svatého Floriána z roku 1734. Avšak v roce 1781 byly přesunuté před pozdně  barokní zámek rodu Zichyovců.

socha sv. Jana Nepomuckého   socha sv. Floriána

Pokud se vydáte na Luteránsky vršek natrefíte na evangelický kostel. Jeho dnešní zděná podoba byla zhotovená v 18. století, pravděpodobně krátce po vydání tolerančního patentu (1781). V roce 1820 vyhořel a následně v roce 1849 ho zřejmě postihl další menší požár. Opravy byly zrealizované v letech 1941, 1968–⁠1969, 1989 a naposledy v letech 2001–2003. Osobitně cennou součástí interiéru kostela jsou malé varhany.

evangelický kostel 

Přesouváme sa k hornímu konci obce, kde se nachází v kovové ohrádce čtyřhranný sloup se sousoším Nejsvětější Trojice. Sloup se sousoším z roku 1903 byl pravděpodobně postavený rodinou Marcellovců, jejichž erb je umístěný v horní části podstavce.

sousoší Nejsvětější Trojice

Opodál na fasádě budovy bývalého obecního úřadu (Hlavná ulica č. 11) se nachází pamětní tabule osvobození obce, na které je uvedeno: Na počest hrdinské sovětské armády, která osvobodila dne 31. 3. 1945 naši obec. Vděční občané. 

pamětní tabule

Kromě uvedených památek je v Pustých Úľanech k vidění také kaplička svatého Josefa, pomník padlých v první světové válce nebo betonový obelisk s kamenným podstavcem z roku 1933. Obec sa může pochlubit i množstvím významných osobností, které jsou s ní spjaté, například zakladatel polské opery a autor známé písně Hej, sokoly! Matěj Kamenický, spisovatel Ján Ormándi či zakladateľ Gazdovského spolku Karol Sucháč. Pusté Úľany jsou nevšední vesničkou, kterou byste určitě měli někdy navštívit.

pomník padlých  

GPS: 48°13'50.6"N 17°34'10.4"E

Text, foto a video: Pavol Jemala, Slovensko zdola

Hudba: Pixabay, Geovane Bruno: Inspiring corporate - 3682

Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

SR, Sereď: Muzeum holokaustu - VIDEO
Publikováno: 31.7.2022
Po krátkém čase opět navštívíme město Sereď. Tentokrát vám představíme autentické místo vážící se k tragickému období řešení židovské otázky na Slovensku v době druhé světové války. Možná už tušíte, že tím místem bude Muzeum holokaustu, které vzniklo v prostorách bývalého pracovního a koncentračního tábora v Seredi.

SR, Sereď: procházka okolo zámku  - VIDEO
Publikováno: 17.7.2022
Dnes se vydáme do více než 15 tisícového města Sereď, situovaného v jihozápadní části Slovenska na pravém břehu řeky Váh. Tato nejdelší slovenská řeka byla od nepaměti úzce spjatá s dějinami Seredě (tehdejší Zereth), o kterém první písemné zmínky najdeme z roku 1313. My se ale nebudeme věnovat dějinám tohoto napolitánkami proslaveného města, ale půjdeme vstříc jeho výjimečným památkám.

SR, Jelka - Vodní kolový mlýn
Publikováno: 13.6.2013
Dnes se spolu vydáme navštívit mimořádně zajímavou technickou památku, vodní kolový mlýn v Jelce, který se nachází v jihozápadní části Slovenska, v lůně překrásné přírody na břehu Malého Dunaje.

SR, Abrahám: barokní krása i secesní ruiny - VIDEO
Publikováno: 29.11.2021
Severozápadně od krajského města Galanta (přibližně 13 km) se nachází vesnička Abrahám. Jejími bezprostředními sousedy jsou obce Pavlice, Majcichov, Hoste, Velká a Malá Mača, Sládkovičovo a Pusté Úlany.

SR, Voderady: zeměpanská vesnička – VIDEO
Publikováno: 23.8.2021
Jižně od Trnavy (13 km) u potoka Gidra se rozprostírá obec Voderady. V minulosti patřila do bratislavské župy, ale prozatím je součástí Trnavského kraje.

SR, Trnavský kraj – region vinařství, historie a umění I
Publikováno: 13.5.2020
V západní části Slovenské republiky se nachází Trnavský kraj. Rozlohou je sice druhý nejmenší, ale turistických atraktivit nabízí více než dost. Milovníci historie mohou absolvovat prohlídku Trnavy, pro ty, co mají rádi lázeňství, doporučujeme návštěvu Piešťan, Velkého Mederu nebo Galanty, pro gurmány i vyznavače specifické architektury zase Skalici a pro poutníky je určitě povinnou zastávkou malebný Šaštín-Stráže.

SR, Trnava – slovenský Malý Řím
Publikováno: 3.4.2014
Město Trnava, rozkládající se v centrální části Trnavské pahorkatiny, je jedním z historicky nejzajímavějších měst Slovenska. Proto neváhejte a vydejte se spolu s námi na poznávání města, kde se od pradávna křižovaly obchodní cesty, střídali panovníci a vznikaly krásné sakrální stavby.

SR, Zavar: Obec s klasicistním kostelem – VIDEO
Publikováno: 14.6.2021
Obec Zavar leží 8 km od Trnavy, na východním okraji Trnavské sprašové tabule. První písemná zmínka pochází z roku 1255. V obci se nachází množství sakrálních památek a zajímavých objektů z historie. Mezi ty nejatraktivnější dozajista patří klasicistní zámeček, nový kostel zasvěcený Narození Panny Marie z roku 1907 či rodný dům hudebního skladatele Gejzy Dusíka.

SR, Dolné Lovčice: vesnička vyzdobená památkami i květenou - VIDEO
Publikováno: 21.6.2021
Vesnička Dolné Lovčice, nacházející se 6 km od krajského města Trnava, láká milovníky toulek po obcích a městech klidnou atmosférou, několika sakrálními památkami a zajímavostmi.

SR, Brestovany: obec, která stojí za návštěvu – VIDEO
Publikováno: 28.6.2021
Obec Brestovany leží v severozápadní části Podunajské nížiny, jen 10 km od okresního města Trnava v nadmořské výšce od 140 do 150 metrů. Katastrální území sestává z částí Velké Brestovany, Malé Brestovany a Horní Lovčice.

SR, Križovany nad Dudváhem: malovaná krása – VIDEO
Publikováno: 19.7.2021
Každá vesnice má na svém území něco zvláštního a zajímavého. Stačí se jen projít po ulicích a přesvědčíte se, že jinak tomu není ani v Križovanech nad Dudváhom, které reprezentují hlavně malované sochy.

Slovensko: Šaľa - město na Váhu
Publikováno: 24.2.2011
Obec Šaľa ve svém více než tisíciletém vývoji překonala mnohé změny. Ve středověku byla centrem řemesel, později, díky své výhodné poloze na Podunajské rovině, měla výlučně zemědělský charakter. Změna nastala až po druhé světové válce, kdy na podporu zemědělské produkce padlo rozhodnutí vybudovat velký chemický závod Duslo Šaľa, a.s., přímo v katastru obce.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Vesničky v okolí Malých Karpat II.
V okolí pohoří Malých Karpat se nachází mnoho malebných vesniček. My dnes prostřednictvím fotogra...

SR, Bučany – kráska Podunajské pahorkatiny
Tentokrát navštívíme malebnou obec Bučany nacházející se přibližně 9 kilometrů od krajského města...

SR: Vesničky v okolí Malých Karpat
V okolí pohoří Malých Karpat se rozprostírají mnohé malebné vesničky. My dnes navštívíme obec Bol...

SR: Malkia Park – královské útočiště zvířat
Před pár lety (2016) otevřel své brány Malkia Park v Orechové Potôni (část Lúky), který vytvořil ...

SR, Trnava: Tradiční trnavský jarmark
I letos se konal Tradiční trnavský jarmark, který je zároveň nejstarším jarmarkem na Slovensku. N...

Město Trnava
Město Trnava je jedním z historicky nejzajímavějších měst Slovenska. Rozkládá se v centrální část...


Souvisejicí videa

SR, Sereď – zámek a park
V jihozápadní části Slovenska na pravém břehu řeky Váh se nachází město Sereď. Mezi její hlavní t...

SR, Abrahám: baroko i secese v jednom
Přibližně 13 km severozápadně od krajského města Galanta se nachází vesnička Abrahám. Vesnička s ...

SR, Pusté Úľany – šlechtická vesnička
Vydejte se s námi do středně velké obce Pusté Úľany nacházející se v okrese Galanta. Vesnička, kt...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.8.2022
Soutěže s hodnotnými cenami, bohatý kulturní program pro děti i dospělé, výborné občerstvení a kupa zábavy čeká na návštěvníky akce Mistrovství Slovenska v hodě telefonem, které se uskuteční 20. srpna 2022 v době Lučenského hodování.
17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 8. 2022
svátek:Ludvík
dnes:
pátek 19.8.
19 °C
zítra:
sobota 20.8.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X