www.infoglobe.cz » SR, Radošina: přírodní památka Čertova pec – VIDEO
SR, Radošina: přírodní památka Čertova pec – VIDEO
Publikováno: 12.12.2017
Podzimní období nám pomalu vrcholí. Než ho nahradí zima, vydáme se do okresu Topolčany, přesněji do obce Radošina, kterou proslavilo vyhlášené Radošinské naivní divadlo. Nicméně naším cílem nebude samotná obec, ale přírodní památka Čertova pec.
Přibližně jeden a půl kilometru severozápadně od obce se v předhůří Považského Inovce nachází krasová jeskyně Čertova pec, která je volně přístupná široké veřejnosti. Významná je z archeologického i paleontologické hlediska, neboť zde byly nalezeny nejstarší známky jeskynního osídlení na Slovensku.
Její přítomnost byla zaznamenána i v knize významného slovenského polyhistorika Matěje Bely. Seriózní vědecký výzkum probíhal v letech 1958 až 1961 a potvrdil osídlení jeskyně lovci ze starší doby kamenné, z paleolitu. Našly se zde pozůstatky moustierské kultury s obyvateli neandrtálského typu, szeletienské kultury, kamenné artefakty a plži, dále pak pozůstatky z oblastí Černého moře, a dokonce zde byla zaznamenána i přítomnost halštatského osídlení.
Ideálním výchozím bodem k přírodní památce je stejnojmenný motorest nedaleko horského přechodu Havran, který je zároveň střetem několika turistických stezek. Motorest nabízí příjemné posezení i občerstvení a v jeho okolí se nachází malá zvířecí farma (obora). Od motorestu vás značená cesta k jeskyni přivede za necelé tři minuty.
Po příchodu k jeskyni vás čeká velkolepý bránový portál, který je zasazený do vápencového bradla s více skalními výčnělky. Jeho šířka je 4,5 a výška přes 5 metrů. Pokud se rozhodnete vstoupit do jeskyně, čeká vás 27metrová procházka jejím vnitřkem, která vyústí u východního vchodu. Jeskyně je oboustranně průchozí a díky otvoru na severní straně je i relativně dobře osvětlená. Pozorovat budete moci tektonické pukliny a krasové útvary. Vznik jeskynního prostoru se připisuje erozní činnosti vody – potoka, avšak zdejší obyvatelé mají na vznik jeskyně jiný názor. Podle nich ji vyhloubili čerti, což naznačuje i její pojmenování. Další legenda zase uvádí, že ji obývali zbojníci, kteří se v ní po lupu schovávali.
Ať je pravda jakákoliv, určitě by si jeskyně takového významu zasloužila více pozornosti. V minulosti se usilovalo o realizaci paleolitického skanzenu s informačními tabulemi a figurínami neandrtálců, ale tato snaha ztroskotala na nedostatku financí. Doufejme tedy, že jednou se i tato lokalita dočká důstojnější prezentace.
Dále se pak můžete vydat k přírodní památce zvané Visací skály, na rozhlednu Marhát či do jen 8 kilometrů vzdálených Piešťan.
Navštivte spolu s námi jedno z nejvýznamnějších lázeňských měst na Slovensku, kde si můžete užít nejen přírodní bohatství, ale i kulturu či úchvatné památky. Tím místem jsou Piešťany.
V době, kdy epidemie koronaviru uzavřela hranice a znemožnila nám volně cestovat, přiletěly přímo z vesmíru na území Slovenska kousky meteoritu. Tato nevšední událost nás natolik zaujala, že jsme se vydali na cestu za hledáním meteoritů do Bánovců nad Bebravou.
Dnes se do Nitranského kraje vydáme naposledy. Tentokrát vás zavedeme do tajemných katakomb, představíme vám úžasnou Ponitranskou cyklomagistrálu a nevynecháme ani tipy na výlety.
V západní části Nitrianské pahorkatiny se nachází obec Velké Ripňany (okres Topolčany) spolu s místní částí Behynce, která byla do roku 1976 samostatnou obcí. Vydejte se spolu s námi na procházku touto vesnicí s více než dvěma tisíci obyvateli.
Více než 5 a půl tisícové městečko Vrbové se nachází u úpatí Malých Karpat na Trnavské pahorkatině a od lázeňského města Piešťany je vzdálené jen 10 km západně. Zajímavostí je, že statut města získalo Vrbové v roce 1967 a tím se stalo jen druhým městem v Piešťanském okrese.
Na soutoku říčky Žitavy a Hostianského potoka (Zlatnianky) a styku pohoří Tribeč, Pohronský Inovec a Podunajské nížiny se nachází bezmála 12-tisícové okresní město Zlaté Moravce. Od krajského města Nitra je vzdálené necelých 29 kilometrů a první písemná zmínka pochází už z roku 1075.
Na západním Slovensku, levé straně řeky Váh a úpatí Považského Inovce se rozprostírá bezmála 2 a půl tisícová obec Moravany nad Váhem. Jejími katastrálními sousedy jsou obce Ducové, Hubina, Radošina, Banka a město Piešťany.
V severozápadní části okresu Topoľčany se nachází obec Bojná, která byla v minulosti známá svou vinohradnickou tradicí nebo výjimečnými archeologickými nálezy. Avšak vidět i zažít tu můžete toho mnohem víc, o čemž se přesvědčíte v následujících řádcích.
Začátkem tohoto roku jsme navštívili Piešťany, které nás okouzlily natolik, že jsme se sem museli vrátit. Avšak tentokrát na několik dní. Postupně jsme objevovali přírodní zákoutí, památky a historii tohoto lázeňského městečka...
Minulý týden jsme začali s poznáváním lázeňského města Piešťany. Navštívili jsme
Kolonádu, městský park i Kursalon. Dnes bude naší první zastávkou Dům umění.
Od bývalého luxusního hotelu Grand Hotel Royal jsme se vydali na ulici Sad A. Kmeťa, resp. Winterovu ulici, která nás provede historickým centrem města. Hned po prvních krocích se ocitáme v zástavbě tzv. penzionů Berlín (Dr. Cmunt).
Minulý týden jsme začali poznávat krásy a památky piešťanské pěší zóny. Dnes v podobných toulkách budeme pokračovat. První naší zastávkou je most zamilovaných, který se nachází pár kroků od nemocnice, resp. informačního centra.
Minulý týden jsme se procházeli historickým centrem lázeňského města Piešťany a skončili jsme u funkcionalistického Kolonádového mostu, který je nazýván také jako Skelný most.
Po procházce po Kolonádním mostě jsme přišli na Lázeňský ostrov. Tato oáza zdraví je zahalena do upravené zeleně, kterou protínají chodníčky a malá náměstí. Ta jsou obklopena krásnými historickými stavbami, které ukrývají poklady.
Poslední týdny jsme si představovali památky, přírodní zákoutí a pozoruhodná místa lázeňského města Piešťany. Dnes naše procházky pomalu ukončíme, a to návštěvou osobního přístavu na pravém břehu řeky Váh, odkud vyrazíme na dobrodružnou plavbu.
V sobotu 10. června 2023 se v prostorách Akademie Policejního sboru na Sklabinské ulici v Bratislavě uskuteční Den Ministerstva vnitra Slovenské republiky i pro nejmenší odkud si odnesete skvělé zážitky i hodně nových informací.
Nenechte si ujít akci, která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.