www.infoglobe.cz » SR, Rajecké Teplice: Přírodní zajímavosti okolí

SR, Rajecké Teplice: Přírodní zajímavosti okolí

Publikováno: 29.11.2012
Rajecká kotlina a její okolí oplývá množstvím turistických atrakcí, přírodních krás a zajímavostí. Městečko Rajecké Teplice je sice známé hlavně svou tradicí lázeňství, ale kromě termálních pramenů se může pochlubit i dalšími přírodními zajímavostmi.

Každý návštěvník tohoto lázeňského města určitě nepřehlédne krásu Súlovských vrchů a různých členitých skalnatých útvarů, které dokreslují zvláštní ráz krajiny. Vrch Skalky, Poluvsianská skalní jehla, nebo Sluneční skály jsou lokalitami, které se určitě vyplatí navštívit.

Rajecké Teplice leží jižně od Žiliny, v oblasti Rajecké kotliny, v těsném sousedství Súlovských vrchů. Městem vede hlavní tah ze severu na jih - cesta 1. třídy 64, takže je město snadno přístupné jak od Žiliny, tak i z Prievidze, případně odbočkou směrem na Rajec z Považské Bystrice. Ze západní strany chrání město mohutné hradby Súlovských vrchů, zejména s dominantními masivy hor Tlustá hora (747 m. n. m) a Skalky (778 m n. m). Tyto vrchy jsou porostlé smíšeným listnato-jehličnatým lesem, jehož krása a pestrost se zvýrazní hlavně během podzimu. Malebný ráz okolí Rajeckých Teplic, jakož i údolí, kterým protéká řeka Rajčanka, dotvářejí i okolní nevysoké pahorky s rozsáhlými zelenými pastvinami. Z východní strany je Rajecká kotlina v oblasti Rajeckých Teplic ohraničená pohořím Lúčanské Malé Fatry s národní přírodní rezervací Kozel.

Rozsáhlé zelené pastviny v okolí Rajeckých Teplic

Vrch Skalky - dominanta Rajeckých Teplic
Blízké i široké okolí Rajeckých Teplic je bohaté na několik přírodních zajímavostí živé a neživé přírody. Jedním z těchto přírodních útvarů je vrch Skalky (778 m n. m), který se vypíná nad Rajecké Teplice a je výraznou a charakteristickou dominantou, tyčící se nad městem. Vrchol je tvořen členitými skalními věžemi, různými vertikálními skalními útvary a strmými útesy. Všechny tyto nevšední útvary byly zformovány díky erozním procesům a tektonickým zlomům, budovanými do masivu druhohorními dolomity. Toto místo patří snad mezi nejnavštěvovanější lokality, protože z jeho vrcholu se každému turistovi naskytne krásný výhled na město i na jeho široké okolí. Na vrch Skalky vede značený turistický chodník přímo z centra města.

Malebné okolí Rajeckých teplic

Poluvsianská skalní jehla
Další zajímavostí, kterou se město Rajecké Teplice může právem chlubit, je chráněný přírodní výtvor Poluvsianská skalní jehla. Tato pozoruhodnost je velmi snadno dostupná, nachází se na severním okraji města v části Poluvsie, hned vedle hlavní silnice u nádraží. Vedle skalní jehly je umístěna i informační tabule, ze které se mohou turisté dozvědět bližší informace o této nevšední přírodní atrakci. Samotný útvar tvoří štíhlá skalní dolomitová věž o výšce přibližně 15 m, která vznikla oddělením od okolních útesů podél tektonických puklin, přičemž k dotvoření jejího nynějšího tvaru pomohla eroze.    

   Poluvsianská skalní jehla

Přírodní rezervace Sluneční skály
Uvedená přírodní rezervace se nachází severně od města Rajecké Teplice, mezi obcemi Poluvsie a Porúbka. Území přírodní rezervace Sluneční skály se rozprostírá na východním okraji Súlovských vrchů s rozlohou 90,54 ha. Pro lokalitu jsou charakteristické rozmanité a bizarní skalní útvary, tvořené v druhohorních dolomitech Chočského příkrovu. Intenzivní erozní činnost společně za působení tektonických procesů vymodelovaly do dolomitového masivu četné skalní útvary v podobě strmých bílo-šedých útesů, hlubokých trhlin, věží a masivních skalnatých bradel. Přírodní rezervací vede několik turistických chodníčků.

Malebné okolí Rajeckých TeplicMalebné okolí Rajeckých Teplic

Sluneční skály sousedí s dalším, naproti ležícím přírodním výtvorem - přírodní památkou Turská skála.

Rajecké Teplice a jejich blízké okolí jsou nepochybně místem, které mohou návštěvníkům, kromě nabídky služeb lázeňských zařízení, poskytnout i spoustu dalších, nezapomenutelných a úžasných zážitků. Jsou to právě neobyčejné přírodní krásy tohoto regionu, které dodávají Rajeckým Teplicím svéráznou atmosféru, jakož i nevšední a malebný charakter této pozoruhodné lokality Rajecké kotliny.

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rajecké Teplice
Publikováno: 17.6.2010
Město Rajecké Teplice leží v Žilinském kraji v malebném údolí řeky Rajčianka. Proslavily ho zejména přírodní léčebné termální lázně, jež patří mezi nejznámější a nejnavštěvovanější na Slovensku.

SR: Plánujete návštěvu Žiliny? Máme pro vás dobrý tip na skvělý hotel
Publikováno: 1.4.2020
Překazila vám současná situace vaše plány na exotickou dovolenou? Máme pro vás dobré řešení. Můžete si prohlédnout skvělé a levné ubytování v Žilině a naplánovat dovolenou, na kterou nikdy nezapomenete.

SR, Žilinský kraj – region přírodních krás I
Publikováno: 28.2.2021
Žilinský kraj se rozprostírá na severu středního Slovenska a snoubí v sobě krásy čisté přírody a unikátních míst. Řadí se mezi turisticky nejvyhledávanější lokality na Slovensku, a to díky přítomnosti čtyř národních parků a tří chráněných krajinných oblastí.

SR, Čičmany – nádherný zámek s atraktivním okolím
Publikováno: 19.8.2018
Zažijte atraktivní dovolenou i na konci léta. Prožít ji můžete v barokně-klasicistním zámku Čičmany z konce 18. století, který nedávno prošel kompletní rekonstrukcí a nabízí návštěvníkům fantastické služby i úchvatné výlety do okolí.

SR: Rajecké Teplice aneb jak chutnají slovenské lázně - VIDEO
Publikováno: 10.5.2011
Kdo si v Česku zvykl na velkolepost a pohostinnost lázeňských měst, ten by měl na Slovensku ze svých nároků trochu slevit. Jedním z příkladů rozdílnosti česko - slovenského lázeňství můžou být i Rajecké Teplice, ležící nedaleko od Žiliny.

SR, obec Čičmany: nejen krása lidové architektury – VIDEO
Publikováno: 10.3.2015
Jednou z nejkrásnějších vesnic Slovenska jsou zcela určitě malebné Čičmany. Široko daleko jsou známé díky krásným, dodnes velmi dobře zachovaným dřevěnicím, pro které jsou typické bílé ornamenty podobné výšivce. Ale Čičmany toho domácím i návštěvníkům dokáží nabídnout mnohem víc.

SR: Malá Fatra – vrch Minčol
Publikováno: 30.7.2015
Pohoří Malá Fatra, které se nachází v severní části Slovenska, patří mezi často navštěvované a turisty oblíbené cílové lokality. Malou Fatru tvoří především hustě zalesněné oblasti, ale nejvyšší hory tohoto pohoří jsou téměř holé. Jedním ze známějších vrchů Malé Fatry je i Minčol, který je neodmyslitelnou součástí Lúčanské části.

SR, Čičmany – malovaná krása
Publikováno: 8.6.2016
Po delší době opět navštívíme obec Čičmany, která je známá svými jedinečnými malovanými srubovými dřevěnicemi, díky nimž byla v roce 1977 prohlášena za památkovou rezervaci lidové architektury. Samozřejmě to není ani zdaleka vše, co tato obec obklopená Strážovskými vrchy nabízí.

SR: Súlovské vrchy – zimní turistika
Publikováno: 19.1.2012
Hned první prodloužený víkend v tomto roce jsme se rozhodli strávit na horách. Tentokrát jsme ale snowboardy nechali doma, a navzdory dostatečnému množství sněhu na sjezdovkách, jsme si pro změnu vyzkoušeli zimní turistiku. A musím říct, že nelitujeme.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Naučný chodník Súlovské skály
Středně náročnou turistickou trasu naučného chodníku, která vede centrální částí Súlovských skal,...

Turistika v Súľovských vrších
Súľovské vrchy i jejich okolní pohoří jsou vyhledávány milovníky turistiky i houbaři. Nachází se ...


Souvisejicí videa

SR, Čičmany – ornamentální krása
V dnešním videu vás zavedeme do jedné z nejkrásnějších vesnic Slovenska, kterou jsou malebné Čičm...

 
SR: Rajecké Teplice - lázně ze 14. století
Pojďte s námi na krátkou procházku po místních lázních, kde jsou rocedury založeny na léčivé...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 1. 7. 2022
svátek:Jaroslava
dnes:
pátek 1.7.
19 °C
zítra:
sobota 2.7.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X