www.infoglobe.cz » SR, Rajecké Teplice: Přírodní zajímavosti okolí

SR, Rajecké Teplice: Přírodní zajímavosti okolí

Publikováno: 29.11.2012
Rajecká kotlina a její okolí oplývá množstvím turistických atrakcí, přírodních krás a zajímavostí. Městečko Rajecké Teplice je sice známé hlavně svou tradicí lázeňství, ale kromě termálních pramenů se může pochlubit i dalšími přírodními zajímavostmi.

Každý návštěvník tohoto lázeňského města určitě nepřehlédne krásu Súlovských vrchů a různých členitých skalnatých útvarů, které dokreslují zvláštní ráz krajiny. Vrch Skalky, Poluvsianská skalní jehla, nebo Sluneční skály jsou lokalitami, které se určitě vyplatí navštívit.

Rajecké Teplice leží jižně od Žiliny, v oblasti Rajecké kotliny, v těsném sousedství Súlovských vrchů. Městem vede hlavní tah ze severu na jih - cesta 1. třídy 64, takže je město snadno přístupné jak od Žiliny, tak i z Prievidze, případně odbočkou směrem na Rajec z Považské Bystrice. Ze západní strany chrání město mohutné hradby Súlovských vrchů, zejména s dominantními masivy hor Tlustá hora (747 m. n. m) a Skalky (778 m n. m). Tyto vrchy jsou porostlé smíšeným listnato-jehličnatým lesem, jehož krása a pestrost se zvýrazní hlavně během podzimu. Malebný ráz okolí Rajeckých Teplic, jakož i údolí, kterým protéká řeka Rajčanka, dotvářejí i okolní nevysoké pahorky s rozsáhlými zelenými pastvinami. Z východní strany je Rajecká kotlina v oblasti Rajeckých Teplic ohraničená pohořím Lúčanské Malé Fatry s národní přírodní rezervací Kozel.

Rozsáhlé zelené pastviny v okolí Rajeckých Teplic

Vrch Skalky - dominanta Rajeckých Teplic
Blízké i široké okolí Rajeckých Teplic je bohaté na několik přírodních zajímavostí živé a neživé přírody. Jedním z těchto přírodních útvarů je vrch Skalky (778 m n. m), který se vypíná nad Rajecké Teplice a je výraznou a charakteristickou dominantou, tyčící se nad městem. Vrchol je tvořen členitými skalními věžemi, různými vertikálními skalními útvary a strmými útesy. Všechny tyto nevšední útvary byly zformovány díky erozním procesům a tektonickým zlomům, budovanými do masivu druhohorními dolomity. Toto místo patří snad mezi nejnavštěvovanější lokality, protože z jeho vrcholu se každému turistovi naskytne krásný výhled na město i na jeho široké okolí. Na vrch Skalky vede značený turistický chodník přímo z centra města.

Malebné okolí Rajeckých teplic

Poluvsianská skalní jehla
Další zajímavostí, kterou se město Rajecké Teplice může právem chlubit, je chráněný přírodní výtvor Poluvsianská skalní jehla. Tato pozoruhodnost je velmi snadno dostupná, nachází se na severním okraji města v části Poluvsie, hned vedle hlavní silnice u nádraží. Vedle skalní jehly je umístěna i informační tabule, ze které se mohou turisté dozvědět bližší informace o této nevšední přírodní atrakci. Samotný útvar tvoří štíhlá skalní dolomitová věž o výšce přibližně 15 m, která vznikla oddělením od okolních útesů podél tektonických puklin, přičemž k dotvoření jejího nynějšího tvaru pomohla eroze.    

   Poluvsianská skalní jehla

Přírodní rezervace Sluneční skály
Uvedená přírodní rezervace se nachází severně od města Rajecké Teplice, mezi obcemi Poluvsie a Porúbka. Území přírodní rezervace Sluneční skály se rozprostírá na východním okraji Súlovských vrchů s rozlohou 90,54 ha. Pro lokalitu jsou charakteristické rozmanité a bizarní skalní útvary, tvořené v druhohorních dolomitech Chočského příkrovu. Intenzivní erozní činnost společně za působení tektonických procesů vymodelovaly do dolomitového masivu četné skalní útvary v podobě strmých bílo-šedých útesů, hlubokých trhlin, věží a masivních skalnatých bradel. Přírodní rezervací vede několik turistických chodníčků.

Malebné okolí Rajeckých TeplicMalebné okolí Rajeckých Teplic

Sluneční skály sousedí s dalším, naproti ležícím přírodním výtvorem - přírodní památkou Turská skála.

Rajecké Teplice a jejich blízké okolí jsou nepochybně místem, které mohou návštěvníkům, kromě nabídky služeb lázeňských zařízení, poskytnout i spoustu dalších, nezapomenutelných a úžasných zážitků. Jsou to právě neobyčejné přírodní krásy tohoto regionu, které dodávají Rajeckým Teplicím svéráznou atmosféru, jakož i nevšední a malebný charakter této pozoruhodné lokality Rajecké kotliny.

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rajecké Teplice
Publikováno: 17.6.2010
Město Rajecké Teplice leží v Žilinském kraji v malebném údolí řeky Rajčianka. Proslavily ho zejména přírodní léčebné termální lázně, jež patří mezi nejznámější a nejnavštěvovanější na Slovensku.

SR, Čičmany – nádherný zámek s atraktivním okolím
Publikováno: 19.8.2018
Zažijte atraktivní dovolenou i na konci léta. Prožít ji můžete v barokně-klasicistním zámku Čičmany z konce 18. století, který nedávno prošel kompletní rekonstrukcí a nabízí návštěvníkům fantastické služby i úchvatné výlety do okolí.

SR, Čičmany – malovaná krása
Publikováno: 8.6.2016
Po delší době opět navštívíme obec Čičmany, která je známá svými jedinečnými malovanými srubovými dřevěnicemi, díky nimž byla v roce 1977 prohlášena za památkovou rezervaci lidové architektury. Samozřejmě to není ani zdaleka vše, co tato obec obklopená Strážovskými vrchy nabízí.

SR, ČR: Na silvestra je nejlépe v lázních
Publikováno: 23.11.2015
Jeden aforismus říká: „Kdo by nechtěl být bohatý a zdravý, vždyť co už má chudý člověk z toho, že onemocní?“ Udělat něco pro své zdraví a cítit se při tom jako bohatý může každý, kdo stráví závěr roku v lázních.

SR: Malá Fatra – vrch Minčol
Publikováno: 30.7.2015
Pohoří Malá Fatra, které se nachází v severní části Slovenska, patří mezi často navštěvované a turisty oblíbené cílové lokality. Malou Fatru tvoří především hustě zalesněné oblasti, ale nejvyšší hory tohoto pohoří jsou téměř holé. Jedním ze známějších vrchů Malé Fatry je i Minčol, který je neodmyslitelnou součástí Lúčanské části.

SR, ČR: Tipy na léto? Přece hory a voda!
Publikováno: 10.7.2015
Pokud ještě stále nejste rozhodnuti, kam jet na letní dovolenou, určitě vám doporučujeme vsadit na ověřenou kvalitu, tradici a jedinečnost prostředí.

SR, obec Čičmany: nejen krása lidové architektury – VIDEO
Publikováno: 10.3.2015
Jednou z nejkrásnějších vesnic Slovenska jsou zcela určitě malebné Čičmany. Široko daleko jsou známé díky krásným, dodnes velmi dobře zachovaným dřevěnicím, pro které jsou typické bílé ornamenty podobné výšivce. Ale Čičmany toho domácím i návštěvníkům dokáží nabídnout mnohem víc.

SR: Rajecké Teplice aneb jak chutnají slovenské lázně - VIDEO
Publikováno: 10.5.2011
Kdo si v Česku zvykl na velkolepost a pohostinnost lázeňských měst, ten by měl na Slovensku ze svých nároků trochu slevit. Jedním z příkladů rozdílnosti česko - slovenského lázeňství můžou být i Rajecké Teplice, ležící nedaleko od Žiliny.

Žilina: XX. ročník Staroměstských slavností
Publikováno: 25.5.2014
Město Žilina vás zve na jubilejní dvacátý ročník Staroměstských slavností, které zaplní ulice a náměstí obyvateli a návštěvníky města všech věkových kategorií, aby si z bohatého kulturního programu a rozmanité nabídky výrobků vybrali to, co je nejvíce zajímá.

SR: Súlovské vrchy – zimní turistika
Publikováno: 19.1.2012
Hned první prodloužený víkend v tomto roce jsme se rozhodli strávit na horách. Tentokrát jsme ale snowboardy nechali doma, a navzdory dostatečnému množství sněhu na sjezdovkách, jsme si pro změnu vyzkoušeli zimní turistiku. A musím říct, že nelitujeme.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Naučný chodník Súlovské skály
Středně náročnou turistickou trasu naučného chodníku, která vede centrální částí Súlovských skal,...

Turistika v Súľovských vrších
Súľovské vrchy i jejich okolní pohoří jsou vyhledávány milovníky turistiky i houbaři. Nachází se ...


Souvisejicí videa

SR: Rajecké Teplice - lázně ze 14. století
Pojďte s námi na krátkou procházku po místních lázních, kde jsou rocedury založeny na léčivé...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.11.2019
Celoslovenský informační portál v rámci 11. ročníku soutěže o nejkrásnější město a obec Slovenska zveřejnil v těchto dnech výsledky.
14.11.2019
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel, která proběhne v předvečer 30. výročí sametové revoluce, tedy 16. listopadu, se zúčastní stovka divadel.
13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 15. 11. 2019
svátek:Leopold
dnes:
pátek 15.11.
7 °C
zítra:
sobota 16.11.
5 °C