www.infoglobe.cz » SR: Region Kysuce – Slovenský orloj ve Staré Bystrici

SR: Region Kysuce – Slovenský orloj ve Staré Bystrici

Publikováno: 7.9.2011
K nejhezčím a turisticky nejzajímavějším koutům Slovenska rozhodně patří region Kysuce. Kromě krásné horské přírody, protkané turistickými a cykloturistickými stezkami, nebo bohaté historie, která na vás dýchne skutečně v každé vesnici, tam stále více turistů přiláká i největší dřevěné sousoší na Slovensku – Slovenský orloj ve Staré Bystrici.

Slovenský orloj ve Staré BystriciMalebnou a velice pěkně upravenou kysuckou obec Stará Bystrica najdete v severozápadní části SlovenskaŽilinském kraji. Schoulenou mezi horami.

Slovenský orloj

Každého návštěvníka na první pohled upoutá nádherné náměstí, jemuž dominuje už zmíněná dřevěná stavba s orlojem, umístěným na průčelí domu kultury. Celková kompozice díla představuje sedící Madonu, Sedmibolestnou Pannu Marii – patronku Slovenska. Návrh tohoto mimořádně zajímavého architektonicko-sochařského díla vytvořil akademický sochař Viliam Loviška a do výkresové dokumentace upravil architekt Ivan Jarina. Slovenský orloj ve Staré BystriciVe výklencích orloje je vytvořených šest bronzových plastik osobností slovenských dějin (kníže Pribina, král Svatopluk, Anton Bernolák, Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka). Srdcem celého orloje je ciferník s astronomickými údaji, tzv. astroláb, bez něhož by orloj nebyl orlojem. Tyto astronomické údaje byly navrženy speciálně pro Starou Bystrici na základě její zeměpisné polohy. Zajímavostí je, že orloj ve Staré Bystrici jako jediný na světě ukazuje tzv. pravý sluneční čas. Kromě toho se dá z astrolábu vyčíst poloha měsíce na obloze, fáze měsíce nebo poloha slunce v rámci znamení zvěrokruhu. Orloj má ve věžičce zavěšeny dva zvony. Jeden odbijí čas a druhý zvoní při promenádě sedmi apoštolů, vytesaných z topolového dřeva. Dětské hřiště ve Staré BystriciPřímo pod orlojem je zřízeno turistické informační centrum a obchůdek se suvenýry s prodejní galerií děl profesionálních i neprofesionálních umělců.

Nudit se tam rozhodně nebudete

I když je pravda, že zejména v posledním období je Stará Bystrica spojena zejména se Slovenským orlojem, svým obyvatelům a návštěvníkům dokáže nabídnout mnohem více.Víceúčelové hřiště volně přístupné veřejnosti Nachází se tam například Centrum volného času, využívané nejen dětmi, ale i jejich rodiči. Nejmenší tam čeká skutečně pěkné dětské hřiště. V centru obce je volně přístupné víceúčelové hřiště s umělým povrchem. Další zajímavostí obce, jakou se nemůže pochválit ani každé středně velké město, nemluvě o vesnici, je minizoo. I když zvířátek tam mají méně, rozhodně stojí za to ji navštívit. Otevřená je však pouze přes víkend. Vstupné tam je skutečně jen symbolické.

Centrum obce Stará Bystrica

Centrum obce

Kostel sv. Michala ArchandělaÚstřední náměstí v obci, tzv. Rínok sv. Michala Archanjela , prošlo výraznou a nákladnou rekonstrukcí, která však rozhodně stála za to. Dnes patří Stará Bystrica k nejhezčím obcím, jaké jsem doposud při svých potulkách po našem krásném Slovensku navštívila. Přímo na náměstí stojí například obnovená budova obecného úřadu, Bielikov dům, Kolenov dům či Križkov dům. Všechny budovy byly velmi citlivě zrekonstruovány nebo nanovo vystavěny. Architektonicky zajímavá je například i Zbojnická bašta, která turistu nejen mile překvapí svým vzhledem, ale poskytne mu také zasloužený oddych a příjemné posezení na letní terase. Před baštou na Rínku sv. Michala Archanjela leží Zbojnický kámen, přenesený z vrchu Čeratín. Podle legendy se každému, kdo si na kameni zatancuje, splní jeho nejtajnější sen. Velice pěkným a upraveným dojmem působí také budova základní školy pro 1. až 4. ročník hned nad náměstím. Nejedna gazdinka může při pohledu na nádherně rozkvetlé květináče v jejích oknech jen potichu závidět. Kostel sv. Michala Archanděla z roku 1982 je další významnou dominantou obce. Teprve nedávno prošel generální rekonstrukcí, takže je skutečně nádherný.

Bielkov důmObecní úřad ve Staré BystriciZákladní škola ve Staré Bystrici

Ve Staré Bystrici se stále něco děje. Na konci letních prázdnin 2011 byla nad obcí slavnostně otevřena nová rozhledna na vrchu Bobovec, který sice není nejvyšším vrcholem v katastru obce, je však příjemnou procházkou dostupný právě od největší atrakce, tedy od Slovenského orloje. Zároveň je dobře viditelný i z doliny, čím se rozhledna stala další z dominant Staré Bystrice. Vysoká je přibližně 17 metrů a vybudována z kamene, dřeva a pálené cihly. Začátkem září byl slavnostně otevřen i zrekonstruovaný park sv. Floriána. Ocitnete-li se někdy na Kysucích, Starou Bystrici byste rozhodně neměli obejít. I krátká zastávka v ní ve vás zanechá nádherné vzpomínky.

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kysucké Nové Město: Jedinečnosti města ožívají v připravované letecké knize
Publikováno: 13.11.2021
Kysucké Nové Město, jako historicky nejstarší známé sídlo na Kysucích, budete mít možnost vidět z nebe. Letecké pohledy pomůžou rozvíjet domáci cestovní ruch na Dolních Kysucích.

Žilina: Polsko-slovenské řemeslné dny v Budatíně
Publikováno: 17.10.2018
V parku Budatínskeho hradu budou 20. a 21. října probíhat Polsko-slovenské řemeslné dny, které odprezentují tradice tohoto pohraničního regionu.

SR, Svrčinovec – návštěva hraniční obce i přírodního unikátu
Publikováno: 15.4.2020
Vydejte se spolu s námi na severozápad Slovenska, přesněji do rázovitého regionu horních Kysuc. Navštívíme příhraniční obec Svrčinovec a jeden světový unikát – přírodní památku Megoňky s výskytem kulovitých pískovcových útvarů.

SR, Žilinský kraj – region přírodních krás I
Publikováno: 28.2.2021
Žilinský kraj se rozprostírá na severu středního Slovenska a snoubí v sobě krásy čisté přírody a unikátních míst. Řadí se mezi turisticky nejvyhledávanější lokality na Slovensku, a to díky přítomnosti čtyř národních parků a tří chráněných krajinných oblastí.

SR, Kysuce – zimní výstup k Chatě na Velké Rači
Publikováno: 17.3.2021
Tentokrát vás zavedeme na Kysuce, přesněji do obce Oščadnica, která počtem obyvatel i svou rozlohou patří mezi největší slovenské obce. Naším cílem bude Chata na Velké Rači (Schronisko PTTK Wielka Rácz), nacházející se přibližně 80 metrů pod samotným vrcholem.

SR, Žilinský kraj – region přírodních krás III
Publikováno: 14.3.2021
Po týdnu se opět vracíme do Žilinského kraje, abychom vás provedli úchvatnými památkami. Dnes začneme nedaleko Liptovského Mikuláše, v malebné vesničce Svätý Kríž.

SR, Kysucké muzeum – strážce historie
Publikováno: 19.7.2017
Léto je ideálním ročním obdobím pro rodinné výlety. My vás dnes zavedeme na severozápadní Slovensko, kde se rozprostírá malebný region Kysuc, který lemují nádherné hory, protínají životodárné řeky a zkrášlují nevšední městečka, vesničky nebo svérázné osady.

SR: Nová kniha od Gabriely Revické - Ukážu Ti Slovensko II.
Publikováno: 9.5.2013
Cestovatelský informační portál Infoglobe by vám dnes rád představil novou dvouazyčnou knižní publikaci od Gabriely Levické, s názvem Ukážu Ti Slovensko II. nebo také I will show you Slovakia, kterou máte možnost vyhrát i v právě probíhající fotosoutěži na slovenské verzi našeho portálu.

SR: Kysuce: Korňa – unikátní ropný pramen
Publikováno: 19.4.2012
Cestou z Klokočova, kde jsme kromě nenáročné procházky k zajímavým kamenným koulím strávili i příjemný oddechový půlden v nádherném prostředí Sudoparku, jsme se zastavili ještě na jednom unikátním místě. Nevšední přírodní památku, kterou jen tak leckde nenajdete, jsme vypátrali hned ve vedlejší kysucké obci Korňa.

SR: Kysuce – Klokočov – odpočinek, jak ho neznáte
Publikováno: 12.4.2012
Region Kysuce nás už nejednou mile překvapil. Ať už svou nádhernou přírodou, zachovalou lidovou architekturou, unikátními památkami, nebo také překrásnými túrami, během nichž se nám mnohokrát odkryly zajímavé výhledy, nejednou i za hranice Slovenské republiky.

SR: Kysuce – Klokočovské skály
Publikováno: 5.4.2012
Dnes spolu opět zavítáme na střední Slovensko. Tentokrát budou naše kroky směřovat do nádherného severoslovenského regionu Kysuce, který ukrývá mnoho krásných obcí a měst, historických či sakrálních památek, ale hlavně nádhernou přírodu. Nachází se zde několik zajímavostí, které nelze vidět jen tak kdekoliv. Jednou z nich je i unikátní přírodní morfologický útvar Klokočovské skály.

SR: Vychylovka I. – Muzeum Kysucké dědiny
Publikováno: 27.10.2011
Krásné Slovensko se i díky geografickým podmínkám nebo složitému historickému vývoji vyznačuje nejenom nepřeberným množstvím přírodního bohatství, ale také mnoha kulturními i historickými památkami. Především ty mají přímo magnetizující schopnost přilákat sem návštěvníky nejen ze širokého okolí, ale i ze zahraničí.

SR: Region Kysuce – Veľká Rača
Publikováno: 20.10.2011
Dnes si spolu opět vyjdeme navštívit rázovitý a mezi slovenskými, ale i zahraničními turisty mimořádně vyhledávaný region Kysuce. Dnes to však nebude jen turistická vycházka plná krásných výhledů, ale také moře skvělé zábavy v lůně krásné přírody.

Slovensko: Kysucké Nové Město – historický komplex
Publikováno: 13.10.2011
Malé a přece velké. Rušné, ale i tiché. Takové je Kysucké Nové Město, ležící v severozápadní části regionu Kysuc, okolo něhož protéká řeka Kysuca.

SR: Zřícenina hradu Lietava
Publikováno: 16.6.2011
Rozlehlou zříceninu Lietavského hradu najdeme na rozhraní Súľovských vrchů a údolí Rajčanky. Ruiny hradu mezi Žilinou a Rajeckými Teplicemi v katastru stejnojmenné obce Lietava dnes navštěvují turisté, kterým se odměnou za jejich výstup naskytne nádherný výhled do okolní krajiny.

SR: Orava, Kubínska hoľa – skvělá rodinná lyžovačka
Publikováno: 30.1.2014
I vy patříte k milovníkům zimních sportů? Také si neumíte představit zimní dovolenou bez pořádné sněhové nadílky a dobře upravených sjezdovek? I když musím přiznat, že v posledních letech jezdíme s partou na týdenní lyžování především do zahraničí, ale na slovenské hory jsme nezanevřeli. Mými srdcovkami jsou již dlouhá léta regiony Orava a Kysuce.

SR: Kysucké Beskydy, Oščadnica – zimní radovánky na svahu
Publikováno: 20.2.2014
I když letošní zima nepatří k těm nejštědřejším, co se týče sněhové přikrývky, stále je dost lyžařských středisek, které disponují umělým zasněžováním, a tak si milovníci zimních sportů přesto přijdou na své.

Žilina
Publikováno: 23.9.2009
Turisticky významné a páté největší slovenské město Žilina leží při soutoku řek Váh a Kysuca na severozápadním Slovensku, na křižovatce dávných cest, obklopené věncem hor.

Region Liptov: cíl oddychu a zábavy
Publikováno: 23.9.2010
Díky přírodním podmínkám a kulturně historickým památkám je oblast mezi Vysokými a Nízkými Tatrami na severu Slovenska jednou z nejkrásnějších a turisticky nejvyhledávanějších oblastí cestovního ruchu.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Kysuce - Snow Paradise Velká Rača
V Kysuckých Beskydech se nad obcí Oščadnica nachází jedno z nejrychleji se rozvíjejících lyžařský...

SR: Klokočovské skály, Sudopark, Ropný pramen
Tři zajímavá místa v Kysucích, která hravě zvládnete navštívit za jeden den. Po nenáročné pr...

SR: Orava, Kysuce – černobílá symfonie
V nejsevernějších částech Slovenska se rozprostírají dva rázovité regiony Orava a Kysuce. Díky ko...

SR: Vychylovka – Muzeum kysucké dědiny
V obklopení krásné přírody chráněné krajinné oblasti Kysuce se rozprostírá Muzeum kysucké dědiny....

SR: Vychylovka - Lesní úvraťová železnice (Kysuce)
Vychylovku, část obce Nová Bystrica, najdete ve východní části regionu Kysuce. Známá je hlavně dí...

SR: Kysucké Beskydy – Veľká Rača
Región Kysuce má své kouzlo v každém ročním období. Dnes se zastavíme na nejvyšším vrchu pohoří K...

SR: Region Kysuce – obec Stará Bystrica
Nádherná kysucká obec Stará Bystrica leží v Žilinském kraji v okrese Čadca. Pojďte se s...


Souvisejicí videa

SR, Budatínský hrad - středověký klenot na soutoku řek
Tentokrát vás zavedeme do městské části Žiliny – Budatín, která sa rozprostírá na pravé straně ře...

SR: Terchová a vrcholky Malé Fatry
Vesnička Terchová je považována za turistické centrum Malé Fatry. Od Žiliny je vzd...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 4. 7. 2022
svátek:Prokop
dnes:
pondělí 4.7.
19 °C
zítra:
úterý 5.7.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X