SR: Region Kysuce – Slovenský orloj ve Staré Bystrici

Malebnou a velice pěkně upravenou kysuckou obec Stará Bystrica najdete v severozápadní části Slovenska v Žilinském kraji. Schoulenou mezi horami.
Slovenský orloj
Každého návštěvníka na první pohled upoutá nádherné náměstí, jemuž dominuje už zmíněná dřevěná stavba s orlojem, umístěným na průčelí domu kultury. Celková kompozice díla představuje sedící Madonu, Sedmibolestnou Pannu Marii – patronku Slovenska. Návrh tohoto mimořádně zajímavého architektonicko-sochařského díla vytvořil akademický sochař Viliam Loviška a do výkresové dokumentace upravil architekt Ivan Jarina. Ve výklencích orloje je vytvořených šest bronzových plastik osobností slovenských dějin (kníže Pribina, král Svatopluk, Anton Bernolák, Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka). Srdcem celého orloje je ciferník s astronomickými údaji, tzv. astroláb, bez něhož by orloj nebyl orlojem. Tyto astronomické údaje byly navrženy speciálně pro Starou Bystrici na základě její zeměpisné polohy. Zajímavostí je, že orloj ve Staré Bystrici jako jediný na světě ukazuje tzv. pravý sluneční čas. Kromě toho se dá z astrolábu vyčíst poloha měsíce na obloze, fáze měsíce nebo poloha slunce v rámci znamení zvěrokruhu. Orloj má ve věžičce zavěšeny dva zvony. Jeden odbijí čas a druhý zvoní při promenádě sedmi apoštolů, vytesaných z topolového dřeva.
Přímo pod orlojem je zřízeno turistické informační centrum a obchůdek se suvenýry s prodejní galerií děl profesionálních i neprofesionálních umělců.
Nudit se tam rozhodně nebudete
I když je pravda, že zejména v posledním období je Stará Bystrica spojena zejména se Slovenským orlojem, svým obyvatelům a návštěvníkům dokáže nabídnout mnohem více. Nachází se tam například Centrum volného času, využívané nejen dětmi, ale i jejich rodiči. Nejmenší tam čeká skutečně pěkné dětské hřiště. V centru obce je volně přístupné víceúčelové hřiště s umělým povrchem. Další zajímavostí obce, jakou se nemůže pochválit ani každé středně velké město, nemluvě o vesnici, je minizoo. I když zvířátek tam mají méně, rozhodně stojí za to ji navštívit. Otevřená je však pouze přes víkend. Vstupné tam je skutečně jen symbolické.
Centrum obce
Ústřední náměstí v obci, tzv. Rínok sv. Michala Archanjela , prošlo výraznou a nákladnou rekonstrukcí, která však rozhodně stála za to. Dnes patří Stará Bystrica k nejhezčím obcím, jaké jsem doposud při svých potulkách po našem krásném Slovensku navštívila. Přímo na náměstí stojí například obnovená budova obecného úřadu, Bielikov dům, Kolenov dům či Križkov dům. Všechny budovy byly velmi citlivě zrekonstruovány nebo nanovo vystavěny. Architektonicky zajímavá je například i Zbojnická bašta, která turistu nejen mile překvapí svým vzhledem, ale poskytne mu také zasloužený oddych a příjemné posezení na letní terase. Před baštou na Rínku sv. Michala Archanjela leží Zbojnický kámen, přenesený z vrchu Čeratín. Podle legendy se každému, kdo si na kameni zatancuje, splní jeho nejtajnější sen. Velice pěkným a upraveným dojmem působí také budova základní školy pro 1. až 4. ročník hned nad náměstím. Nejedna gazdinka může při pohledu na nádherně rozkvetlé květináče v jejích oknech jen potichu závidět. Kostel sv. Michala Archanděla z roku 1982 je další významnou dominantou obce. Teprve nedávno prošel generální rekonstrukcí, takže je skutečně nádherný.
Ve Staré Bystrici se stále něco děje. Na konci letních prázdnin 2011 byla nad obcí slavnostně otevřena nová rozhledna na vrchu Bobovec, který sice není nejvyšším vrcholem v katastru obce, je však příjemnou procházkou dostupný právě od největší atrakce, tedy od Slovenského orloje. Zároveň je dobře viditelný i z doliny, čím se rozhledna stala další z dominant Staré Bystrice. Vysoká je přibližně 17 metrů a vybudována z kamene, dřeva a pálené cihly. Začátkem září byl slavnostně otevřen i zrekonstruovaný park sv. Floriána. Ocitnete-li se někdy na Kysucích, Starou Bystrici byste rozhodně neměli obejít. I krátká zastávka v ní ve vás zanechá nádherné vzpomínky.
Text a foto: O. Maňáková
Překlad: Jiří Výborný
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Kysucké Nové Město: Jedinečnosti města ožívají v připravované letecké knize

Žilina: Polsko-slovenské řemeslné dny v Budatíně

SR, Svrčinovec – návštěva hraniční obce i přírodního unikátu

SR, Žilinský kraj – region přírodních krás I

SR, Kysuce – zimní výstup k Chatě na Velké Rači

SR, Žilinský kraj – region přírodních krás III

SR, Kysucké muzeum – strážce historie

SR: Nová kniha od Gabriely Revické - Ukážu Ti Slovensko II.

SR: Kysuce: Korňa – unikátní ropný pramen

SR: Kysuce – Klokočov – odpočinek, jak ho neznáte

SR: Kysuce – Klokočovské skály

SR: Vychylovka I. – Muzeum Kysucké dědiny

SR: Region Kysuce – Veľká Rača

Slovensko: Kysucké Nové Město – historický komplex

SR: Zřícenina hradu Lietava

SR: Orava, Kubínska hoľa – skvělá rodinná lyžovačka

SR: Kysucké Beskydy, Oščadnica – zimní radovánky na svahu

Žilina

Region Liptov: cíl oddychu a zábavy
Souvisejicí fotogalerie

SR, Kysuce - Snow Paradise Velká Rača

SR: Klokočovské skály, Sudopark, Ropný pramen

SR: Orava, Kysuce – černobílá symfonie

SR: Vychylovka – Muzeum kysucké dědiny

SR: Vychylovka - Lesní úvraťová železnice (Kysuce)

SR: Kysucké Beskydy – Veľká Rača

SR: Region Kysuce – obec Stará Bystrica
Souvisejicí videa

SR, Budatínský hrad - středověký klenot na soutoku řek

SR: Terchová a vrcholky Malé Fatry
Lokace:
