www.infoglobe.cz » SR, region Záhorie: Adamovská jezera – oblíbená oblast chatařů a oáza po tisíce vodních ptáků

SR, region Záhorie: Adamovská jezera – oblíbená oblast chatařů a oáza po tisíce vodních ptáků

Publikováno: 19.6.2014
Krásná Adamovská jezera, která patří do katastrálního území města Gbely, houfně vyhledávají především rekreanti a chataři. Oázu klidu zde však našlo i několik tisíc vodních ptáků, které může trpělivý návštěvník pozorovat z přístřešku dřevěné rozhledny.

Adamovská jezera, která jsou zařazena do chráněného ptačího území, se nacházejí u Adamova, městské části města Gbely. Snadno se sem dostanete, pokud odbočíte ze státní silnice Kúty - Holíč, nebo budete sledovat červenou cyklistickou magistrálu vedoucí po hrázi řeky Moravy. Nacházejí se na 85. říčním kilometru řeky Moravy, od níž je třeba projít ještě několik set metrů.

Adamovská jezera – Větší severnější štěrkoviště

Dvě štěrkovny, dva světy
Člověk a vodní ptactvo zde žijí na poměrně malé ploše v pěkné symbióze. A to i přesto, že na jednom ze dvou Adamovských jezer, která vznikla činností člověka při těžbě nánosů řeky Moravy, se štěrk těží ještě i dnes. Větší severnější štěrkoviště s oblibou vyhledávají především rybáři a rekreanti, ale to menší jižněji se stalo útočištěm pro více než 80 druhů ptáků. I proto je jeho rekreační a rybolovné využití sezónně velmi přísně omezeno. Jižní jezero i se třinácti menšími ostrůvky poskytuje ideální podmínky pro hnízdění. V současnosti patří Adamovská jezera k ornitologicky nejvýznamnějším lokalitám nejen na Záhorí, ale v rámci celéhoSlovenska. Nachází se zde nejvýznamnější slovenské hnízdiště husy divoké, žije zde největší kolonie racků Chechtavých na Záhorí, a celá tato lokalita je důležitou migrační zastávkou mnoha stěhovavých druhů.

Adamovská jezera – menší jižnější štěrkovištěAdamovská jezera – menší jižnější štěrkoviště

Dřevěná ptačí rozhledna
Adamovská ptačí hlezdirna   V roce 2009 postavilo město Gbely i za pomoci příspěvku z eurofondů 8 metrů vysokou dřevěnou rozhlednu, jíž domácí říkají ávéháčka, čili "Adamovská
ptačí hledzírna ". Najdete ji na začátku stezky oddělující obě jezera. Ještě předtím než zdoláte 26 schodů, určitě si přečtěte informační tabuli. Ta stojí podobně jako lavičky se stolem dole pod vyhlídkou. Pěkný kruhový výhled na krajinu si z Adamovské rozhledny jistě vychutnáte v každém ročním období. Ale nejrušnější a nejkrásnější je zde právě v době tahu divokých hus, které zde mívají důležitou pravidelnou zastávku ve svém putování. To znamená někdy v období od února do července, jak jsme se dočetli z informační tabule.

Adamovská jezera

Slunce, voda, dovádění
Pro milovníky slunění, koupání a vodních sportů jsou zde připraveny upravené pláže, sociální zařízení, pár stromů a keřů, aby se v horkých letních dnech mohlo alespoň během nejostřejšího slunce skrýt někam do stínu. Samozřejmostí jsou i parkovací plochy a několik možností občerstvení.

Adamovská jezera

Zajímavosti v okolí
Pokud byste si návštěvu jezer chtěli spojit i s nějakým výletem, za návštěvu rozhodně stojí větrný mlýn nad nedalekým městem Holíč, nebo Kostel sv. Margity Achtiochijské, stojící v poli mezi Kopčany a řekou Morava. Pravděpodobně jde o nejstarší kostel na Slovensku, který se dokonce uchází o zápis do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, ale o něm si blíže popovídáme až někdy příště.

Kostel sv. Margity Achtijochijské

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Trnava – slovenský Malý Řím
Publikováno: 3.4.2014
Město Trnava, rozkládající se v centrální části Trnavské pahorkatiny, je jedním z historicky nejzajímavějších měst Slovenska. Proto neváhejte a vydejte se spolu s námi na poznávání města, kde se od pradávna křižovaly obchodní cesty, střídali panovníci a vznikaly krásné sakrální stavby.

SR, Jablonica – turistická vycházka
Publikováno: 28.12.2016
Dnes vás zavedeme k úpatí Malých Karpat, přesněji k obci Jablonica.

SR, Cerová – hrad Korlátka
Publikováno: 4.1.2017
Minulý týden jsme vyrazili z obce Jablonica přes lokalitu Dúbrava a Lipový vrch až do místní části Cerová-Rozbehy. Zde jsme navštívili nádhernou rozhlednu a krátce nato se vydali do středověku, přesněji řečeno k hradu Korlátka.

SR, Záhorie: Kunovská přehrada – letní pohoda
Publikováno: 16.8.2012
Po několika týdnech, strávených více méně doma před televizí, protože jsem si během bláznivé jízdy na motokárách polámala žebra, jsem se už nemohla dočkat dalšího výletu. Na dlouhé túry si mé tělo ještě netroufalo, a tak jsme se rozhodli, že se vydáme někam k vodě.

SR, Skalica – město na hranicích s Českou republikou
Publikováno: 1.8.2013
Starobylé město Skalica ukrývá mnoho pozoruhodných památek, ale i jednu proslulou gastronomickou specialitu - dutý koláč Skalický trdelník, který v roce 2007 získal jako první slovenský potravinářský výrobek ochrannou známku Evropské unie.

SR, region Záhorie - Kostel sv. Margity Antiochijské
Publikováno: 29.6.2014
Čím dalším si nás získal Západoslovenský region Záhorie? Kde leží jediná dodnes zachovaná sakrální stavba z dob Velké Moravy a která to vlastně je? Odpovědi na tyto, ale i mnohé jiné otázky se dozvíte v dnešním článku.

Dolná Krupá: Slavnost růží 2015
Publikováno: 31.5.2015
Slovenské národní muzeum - Hudební muzeum vás zve do zámečku v Dolné Krupé na akci s názvem Slavnost růží, která se uskuteční ve dnech 6. a 7. června.

SR, Holíč – unikátní větrný mlýn
Publikováno: 6.8.2015
Dnes se přesuneme do regionu Záhoří, kde navštívíme město Holíč, které se může pochlubit unikátním barokně-klasicistním zámkem, holíčskými megality a v neposlední řadě větrným mlýnem, jehož návštěva bude naším cílem.

SR, Skalica: Baťův kanál
Publikováno: 13.12.2012
Podmanivé městečko Skalica, ležící na jihozápadním cípu Slovenska, je známé svými historickými památkami, tradicí vinohradnictví, jakož i místní specialitou - Skalický trdelník. Kromě zmíněných lákadel typických pro tuto oblast a krás okolní přírody Chvojnické pahorkatiny, může tato lokalita návštěvníkům nabídnout i další nevšední turistickou atrakci - Baťův kanál.

SR: Smolenice – malebná obec s pohádkovým zámkem
Publikováno: 10.5.2012
Pokud žijete na západním Slovensku, nebo se tam jen chystáte na pár dní za rodinou nebo za známými, máme pro vás další tip, kde můžete strávit příjemný jarní den.

SR: Smolenice - Smolenický zámek a krásy okolí
Publikováno: 17.5.2012
Pohádkově krásný Smolenický zámek dnes slouží jako kongresové centrum Slovenské akademie věd, a tak si mnozí lidé myslí, že je pro veřejnost uzavřen. Není tomu tak.


Souvisejicí fotogalerie

Záhorie: Sahara Slovakia
Jednou z oblíbených a pravidelných letních akcí je rozhodně Sahara. Pokud se zajímáte o vojenskou...

SR, ČR: Bílé Karpaty a Velký Lopeník
Na pomezí Slovenska a České republiky se rozprostírá nádherné pohoří Bílé Karpaty, které nabízí m...

SR, Záhorie: Adamovská jezera a unikátní kostelík
Dnešní fotogalerií se přesuneme do západoslovenského regionu Záhorie, který ze severozápadu ohran...

SR, Skalica - Výhled z kostelní věže
S výstavbou Farského kostela sv. Michala Archanděla, který je dominantou centrálního trojúhelníko...

SR, Skalica – starobylé jádro města
Starobylé město Skalica ukrývá mnoho pozoruhodných památek, ale i jednu proslulou gastronomickou ...

Město Trnava
Město Trnava je jedním z historicky nejzajímavějších měst Slovenska. Rozkládá se v centrální část...


Souvisejicí videa

SR, Ostrý Kameň – půvabná zřícenina
Nedaleko obce Buková v okrese Trnava se nachází půvabná zřícenina hradu Ostrý Kameň, kt...

ČR, SR: Bílé Karpaty - výlet na Velký Lopeník
Vyhlídka na Velkém Lopeníku (911 m n. m.), postavena z kombinace materiálů kámen, beton a dřevo, ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.11.2019
Dopravní podnik hlavního města Prahy připravil v rámci programu „Zážitková turistika pro příznivce historie městské hromadné dopravy“ na sobotu 23. listopadu jízdu historickou soupravou metra za poznáním zajímavých míst na trase B s průvodcem.
18.11.2019
Oponický zámeček nabídne 22. a 23. listopadu noční prohlídky Aponiovské knihovny obohacené o výklad v podání Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondělí 18. listopadu si můžete přijít poslechnout, co zažil Martin Krasňanský při své výpravě za polární kruh, následovat bude filmové pásmo Reel Rock.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 11. 2019
svátek:Alžběta
dnes:
úterý 19.11.
5 °C
zítra:
středa 20.11.
7 °C