www.infoglobe.cz » SR, region Záhorie - Kostel sv. Margity Antiochijské

SR, region Záhorie - Kostel sv. Margity Antiochijské

Publikováno: 29.6.2014
Čím dalším si nás získal Západoslovenský region Záhorie? Kde leží jediná dodnes zachovaná sakrální stavba z dob Velké Moravy a která to vlastně je? Odpovědi na tyto, ale i mnohé jiné otázky se dozvíte v dnešním článku.

V úvodu by asi bylo dobré vzpomenout, kde přesně se nachází region Záhorie, aby si i lidé ze vzdálenějších koutů Slovenska, či dokonce ze zahraničí, mohli udělat aspoň jakousi představu. Západoslovenský region Záhorie ohraničuje ze severozápadu řeka Morava, tvořící státní hranici s Českem a Rakouskem, ze severu Bílé Karpaty a Myjavská pahorkatina, no a z východu Malé Karpaty. My jsme se do tohoto regionu, který je opravdovým rájem pro houbaře, nevydali poprvé. V minulosti jsme vám představili například Kunovskou přehradu, nebo krásná Adamovská jezera, která jsou oblíbenou oblastí rybářů a chatařů, ale zároveň i dokonalou oázou pro tisíce vodních ptáků. Navštívili jsme také poutnickou obec Marianka, starobylé město Skalica, zajímavou biofarmu Příroda nedaleko Stupavy, nebo zříceninu hradu Pajštún nad obcí Borinka. Také jsme se svezli loďkou po Baťově kanálu, který v minulosti sloužil jako vodní cesta pro přepravu lignitu a na zavlažování okolního území a v současnosti se využívá především pro rekreační účely. Dnes se do tohoto rozmanitého regionu vydáme opět. Tentokrát navštívíme unikátní kostelík.

Skalica
Baťův kanál   Adamovská jezera
Nejstarší kostelík na Slovensku
Naše kroky nasměrujeme k nejstaršímu kostelíku na Slovensku, který se dokonce uchází o zápis do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Navštívíme Kostel sv. Margity Antiochijské, který leží asi 5 kilometrů od města Holíč, jen na skok od obce Kopčany.

Kostel sv. Margity Antiochijské

Najdete ho na velmi mírné terénní vyvýšenině nedaleko řeky Moravy, uprostřed polí. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že jde jen o nějakou obyčejnou kapli. Opak je však pravdou. Po úzké cestičce se i s autem dostanete až k nejstaršímu kostelu na našem území, který se však místo věže, chlubí pouze malým křížem. Podle archeologických výzkumů jde o jedinou zachovalou sakrální stavbu na našem území pocházející z období Velké Moravy, konkrétně z 9. století.

Kostel sv. Margity Antiochijské

Dnes stojí tento unikátní kostelík uprostřed polí, ale v minulosti zde stávala osada strážců, kteří kontrolovali cestu na mikulčické hradiště Valy. To se považuje za jedno ze sídel mojmírovské dynastie v 9. a 10. století, jejímiž nejznámějšími představiteli byli Mojmír I., Rastislav, Svatopluk a Mojmír II.

Kostel sv. Margity Antiochijské

Tato jednolodní dvouprostorová stavba s nepravidelným lichoběžníkovým presbytářem patří k typickým zástupcům církevní architektury z toho období. Snad jedinou zvláštností byla předsíň se zděnou hrobkou. Co se týče rozměrů, ve srovnání s jinými kostely se nám jevil tento kostelík až extrémně maličký. Vždyť posuďte sami! Jeho rozměry dosahují jen 11,9 krát 5,2 metru.

                      Kostel sv. Margity Antiochijské

Kostel sv. Margity Antiochijské je postaven z pískovcových desek, které byly získány v místních lomech. Tloušťka zdiva dosahuje kolem třičtvrtě metru. Původní jednoduchá malá okna se v téměř neporušené podobě zachovala na severní straně lodi kostela. Vnější fasádu se podařilo očistit od novověkých omítek. Kostel však má novou střechu s keramickou střešní krytinou, což nepůsobí příliš historicky. Do vnitřních prostor se běžný návštěvník nedostane, ale i pohled z venku v nás zanechal silné dojmy. Vždyť Kostel sv. Margity Antiochijské je nejstarším kostelem na Slovensku a i přesto, že během své existence prošel několika stavebními úpravami, svou velkomoravskou podstatu si zachoval až dodnes. Jak ukázaly archeologické výzkumy, již od nejstarších dob se u kostela nacházelo pohřebiště. Zajímavostí je, že až do roku 1994 sloužil Kostel sv. Margity Antiochijské církevním účelům. V současnosti probíhá archeologický výzkum a obnova kostela, ale po jejím dokončení by měl opět sloužit svému původnímu účelu. Také se počítá s tím, že se stane jakousi živou muzejní expozicí předrománské liturgie v rámci archeologického parku Mikulčice - Kopčany. Další zajímavostí je, že až do roku 1994 byl považován za málo zajímavý gotický objekt, o kterém se domnívali, že pocházel ze 14. století a o jeho možném starším původu svědčily jen indicie. Od roku 1995 je prohlášen za národní kulturní památku, v roce 2009 byl zapsán do Seznamu evropského kulturního dědictví a od loňského roku je Kostel sv. Margity Antiochijské nominován i na zápis do Seznamu světového dědictví UNESCO.

text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Cerová – hrad Korlátka
Publikováno: 4.1.2017
Minulý týden jsme vyrazili z obce Jablonica přes lokalitu Dúbrava a Lipový vrch až do místní části Cerová-Rozbehy. Zde jsme navštívili nádhernou rozhlednu a krátce nato se vydali do středověku, přesněji řečeno k hradu Korlátka.

SR, Jablonica – turistická vycházka
Publikováno: 28.12.2016
Dnes vás zavedeme k úpatí Malých Karpat, přesněji k obci Jablonica.

SR, Záhorie: Kunovská přehrada – letní pohoda
Publikováno: 16.8.2012
Po několika týdnech, strávených více méně doma před televizí, protože jsem si během bláznivé jízdy na motokárách polámala žebra, jsem se už nemohla dočkat dalšího výletu. Na dlouhé túry si mé tělo ještě netroufalo, a tak jsme se rozhodli, že se vydáme někam k vodě.

Dolná Krupá: Slavnost růží 2015
Publikováno: 31.5.2015
Slovenské národní muzeum - Hudební muzeum vás zve do zámečku v Dolné Krupé na akci s názvem Slavnost růží, která se uskuteční ve dnech 6. a 7. června.

SR, Holíč – unikátní větrný mlýn
Publikováno: 6.8.2015
Dnes se přesuneme do regionu Záhoří, kde navštívíme město Holíč, které se může pochlubit unikátním barokně-klasicistním zámkem, holíčskými megality a v neposlední řadě větrným mlýnem, jehož návštěva bude naším cílem.

SR, region Záhorie: Adamovská jezera – oblíbená oblast chatařů a oáza po tisíce vodních ptáků
Publikováno: 19.6.2014
Krásná Adamovská jezera, která patří do katastrálního území města Gbely, houfně vyhledávají především rekreanti a chataři. Oázu klidu zde však našlo i několik tisíc vodních ptáků, které může trpělivý návštěvník pozorovat z přístřešku dřevěné rozhledny.

SR: Stupava - Biofarma Příroda je oázou klidu
Publikováno: 28.7.2011
Každodenní pracovní povinnosti, péče o domácnost a rodinu - to je jen část toho, s čím se musíme denně vypořádat. Když k tomu přidáme „vyřizování“ na úřadech nebo každodenní jízdu přeplněnou dopravou, stává se, že o víkendu se nám už nechce ani z domu vytáhnout paty. To je však chyba. Právě tehdy bychom měli načerpat nové síly, a to nejlépe na čerstvém vzduchu v čarokrásné přírodě.

SR, Marianka – slovenské Lurdy
Publikováno: 23.5.2013
Obec Marianka se nachází pár kilometrů od Bratislavy v jižní části Záhoria. Známá je především jako poutní místo, ale my si ji představíme také jako hornickou obec, nebo místo nenáročné turistiky a cykloturistiky.

SR, Borinka – zřícenina hradu Pajštún
Publikováno: 18.5.2014
Příjemné jarní teploty lákají stále více lidí na výlet do přírody. Velmi častým cílem turistických vycházek Bratislavanů, ale nejen jich, je zřícenina hradu Pajštún v Malých Karpatech, kam se i my dnes společně vydáme.

SR, Skalica – město na hranicích s Českou republikou
Publikováno: 1.8.2013
Starobylé město Skalica ukrývá mnoho pozoruhodných památek, ale i jednu proslulou gastronomickou specialitu - dutý koláč Skalický trdelník, který v roce 2007 získal jako první slovenský potravinářský výrobek ochrannou známku Evropské unie.

SR, Skalica: Baťův kanál
Publikováno: 13.12.2012
Podmanivé městečko Skalica, ležící na jihozápadním cípu Slovenska, je známé svými historickými památkami, tradicí vinohradnictví, jakož i místní specialitou - Skalický trdelník. Kromě zmíněných lákadel typických pro tuto oblast a krás okolní přírody Chvojnické pahorkatiny, může tato lokalita návštěvníkům nabídnout i další nevšední turistickou atrakci - Baťův kanál.

Baťův kanál: Ze Strážnice do Skalice
Publikováno: 14.10.2010
Asi nejznámější vodní cesta na Moravě je Baťův kanál. Před přicházejícím podzimem jsme využili jeden z posledních dnů "babího léta" a na malé vyhlídkové lodi jsme projeli jeho poslední úsek - z moravské Strážnice do slovenské Skalice.

SR, ČR: Baťův kanál – ze Sudoměřic do Petrova
Publikováno: 25.5.2014
Dnes se společně vydáme na nezapomenutelnou plavbu po Baťově kanálu, který v minulosti sloužil jako vodní cesta na přepravu lignitu z Ratíškovic, ležících nedaleko Skalice, až do vzdálených Otrokovic, ale také k zavlažování okolního území. V současnosti se využívá především pro rekreační účely. Slouží pro lodní osobní dopravu s převahou vyhlídkových plaveb.


Souvisejicí fotogalerie

Záhorie: Sahara Slovakia
Jednou z oblíbených a pravidelných letních akcí je rozhodně Sahara. Pokud se zajímáte o vojenskou...

SR, ČR: Bílé Karpaty a Velký Lopeník
Na pomezí Slovenska a České republiky se rozprostírá nádherné pohoří Bílé Karpaty, které nabízí m...

SR, Záhorie: Adamovská jezera a unikátní kostelík
Dnešní fotogalerií se přesuneme do západoslovenského regionu Záhorie, který ze severozápadu ohran...

SR, Skalica - Výhled z kostelní věže
S výstavbou Farského kostela sv. Michala Archanděla, který je dominantou centrálního trojúhelníko...

SR, Skalica – starobylé jádro města
Starobylé město Skalica ukrývá mnoho pozoruhodných památek, ale i jednu proslulou gastronomickou ...

SR: Stupava – Biofarma Príroda
Máte-li i vy chuť vypadnout z rychlého každodenního koloběhu pracovních povinností, pojďte s ...


Souvisejicí videa

SR, Ostrý Kameň – půvabná zřícenina
Nedaleko obce Buková v okrese Trnava se nachází půvabná zřícenina hradu Ostrý Kameň, kt...

ČR, SR: Bílé Karpaty - výlet na Velký Lopeník
Vyhlídka na Velkém Lopeníku (911 m n. m.), postavena z kombinace materiálů kámen, beton a dřevo, ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.11.2019
Dopravní podnik hlavního města Prahy připravil v rámci programu „Zážitková turistika pro příznivce historie městské hromadné dopravy“ na sobotu 23. listopadu jízdu historickou soupravou metra za poznáním zajímavých míst na trase B s průvodcem.
18.11.2019
Oponický zámeček nabídne 22. a 23. listopadu noční prohlídky Aponiovské knihovny obohacené o výklad v podání Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondělí 18. listopadu si můžete přijít poslechnout, co zažil Martin Krasňanský při své výpravě za polární kruh, následovat bude filmové pásmo Reel Rock.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 11. 2019
svátek:Alžběta
dnes:
úterý 19.11.
5 °C
zítra:
středa 20.11.
7 °C