SR, Roháče – dobrodružství, na které se nezapomíná
Publikováno: 16.4.2015
Po návštěvě mnoha míst se dnes vydáme do přírody. Naše kroky namíříme do krásných, nespoutaných a jedinečných Západních Tater, konkrétněji do jejich centrální části zvané Roháče.
Bylo to už poměrně dávno, co jsme se vydali do hor. Proto jsme se rozhodli napravit to. Nechtěli jsme ale potkávat velké zástupy turistů, a proto jsme se vydali sice do méně navštěvovaných, ale zato alespoň pro nás nejkrásnějších hor na Slovensku – do Západních Tater.

Toto jádrové pohoří vzniklo již velmi dávno a je rozděleno do šesti geomorfologických částí, tedy alespoň na slovenské straně, protože část pohoří zasahuje i do sousedního Polska. Hranice mezi Západními a Vysokými Tatrami vede podél Koprové doliny přes Zadní Tichou až po Liliové sedlo. My jsme si vybrali centrální část Západních Tater s typickým velehorským reliéfem (turistická uzávěrka vysokohorských tras trvá od 1. 11. do 15. 6.). Za vstupní bránu jsme zvolili Roháčskou dolinu, jejíž ústí začíná u vesničky Zuberec, část Brestová.



Těsně za Zubercem, resp. u rekreační osady Zverovka, jsme museli odstavit auto. Pro ty, co využívají autobus, se zde nachází i konečná zastávka autobusové dopravy. Odtud musíme již pouze pěšky po asfaltové cestě, která je zároveň červeně značenou turistickou trasou, směřující k Ťatliakově chatě. Cesta po asfaltu není moc záživná a trvá přibližně hodinu. Přesto nám odkrývající se panoramata Roháčů dodávala potřebnou výdrž.


Když jsme se dostali k Ťatliakově chatě, na chvíli jsme se zastavili a posilnili. Někteří z nás si zašli kousek za chatu k Ťatliakovu jezeru, což je vlastně malé mělké jezírko, na jehož hladině se neskutečně odrážejí mohutné štíty Roháčů. Ideální místo na relax v náruči přírody.

Ale protože jsme sem nepřišli relaxovat, ale provozovat turistiku, tak jsme se po sjednocení skupiny vydali směrem vzhůru do výšin. Napojili jsme se na modře značenou turistickou trasu vedoucí Smutnou dolinou. Na vlastní kůži jsme se přesvědčili, proč se dolina jmenuje Smutná. Pojmenování vzniklo z toho, že dolinou neprotéká žádný potok, tím pádem je ochuzena o bohatou zeleň a působí tak vyprahle až smutně. Po poměrně dlouhém stoupání nás zaujaly dvě věci. První bylo pískání svišťů a druhou blízkost Smutného sedla, které bylo pro nás začátkem skutečné vysokohorské turistiky.

Ocitli jsme se ve výšce 1 965 m n. m. a na výběr jsme měli hned několik tras. Mohli jsme se vydat cestou dolů do krásné zelené Žiarské doliny nebo směrem na vrcholy Plačlivé, Ostrý Roháč či Volovec. Ale my jsme si zvolili trasu přes Tri kopy, Hrubou kopu až na vrch Baníkov.


Výstupy a sestupy po exponovaných Trech kopách byly náročné, adrenalinové a hlavně fantastické. Strmé srázy dodávaly přechodu extra dávku dobrodružství. Jednotlivé vrcholky byly od sebe vzdáleny necelých 5 minut a nabízely výhledy na obě strany těchto Tater, regiony Oravy a Liptova nebo na soustavu ples zvanou Roháčská plesa.

Ani jsme se nenadáli a vystoupili jsme na nejvyšší vrchol hlavního hřebene Západních Tater, na Baníkov, který dosahuje úctyhodné výšky 2 178 m n. m. Patrná je na něm činnost horských ledovců, které kdysi kralovaly tomuto území nikoho. Okolí vrchu Baníkov tvoří strmé svahy a sutinová pole. Po chvilce rozjímání nám nezbývalo nic jiného než sestoupit do Baníkovského sedla a napojit se na zelenou, později žlutou až nakonec modře značenou turistickou stezku podél Spálené doliny. Tou na rozdíl od Smutné doliny protéká Spálený potok, což se projevuje na bohaté zeleni. Sestupová cesta nás vyvedla k rozcestí Adamcula, které jsme již míjeli při cestě k Ťatliakově chatě. Z rozcestí jsme směřovali po již dobře známé asfaltové silnici k parkovišti, které bylo zároveň naším výchozím bodem.

Roháče nejsou jen nejvyšším pohořím regionu Orava, ale i místem chráněných rezervací, přenádherné přírody, výhledů a zážitků, které vám vřele doporučujeme zažít na vlastní kůži. Uvidíte, neprohloupíte!
Text a foto: Oskár Mažgút
Překlad: Stanislava Waniová
Vložit nový příspěvekSouvisejicí články
Publikováno: 10.3.2021
Přijměte naše pozvání do nádherné Žiarské doliny, která se svou Žiarskou chatou patří bezpochyby k nejoblíbenějším místům všech milovníků zimní turistiky či skialpinismu.
Publikováno: 16.11.2016
Podobně jako Vysoké Tatry, i Západní Tatry jsou atraktivní a hojně navštěvovanou oblastí, nabízejí hodnotné a krásné outdoorové zážitky. Obě pohoří tvoří jakoby jeden celek, avšak ve srovnání s Vysokými Tatrami jsou Západní Tatry níže, štíty jsou méně exponované a více travnaté. Turisticky oblíbenou lokalitou v tomto pohoří je i vrch Baranec (2 185 m n. m.), ležící v jižní části pohoří.
Publikováno: 6.8.2017
Západní Tatry patří mezi oblíbená a vyhledávaná pohoří. Túry v tomto krásném pohoří patří k nezapomenutelným zážitkům, zejména v oblasti jejich hlavního hřebene. Snad nejznámějším a nejatraktivnějším vrchem v těchto horách je Ostrý Roháč – přechod přes něj sem každoročně láká množství turistů.
Publikováno: 6.12.2017
Tentokrát zavítáme pod Západní Tatry, přibližně 10 kilometrů severovýchodně od Liptovského Mikuláše, kde navštívíme malebnou obec Žiar.
Publikováno: 6.2.2023
Zimní turistika má bezpochyby své neobyčejné kouzlo. Mrazivá krása zimní přírody láká stále více návštěvníků. Náročnější túry můžeme absolvovat i ve slovenských velehorách – v Nízkých, Západních, jakož i Vysokých Tatrách. Vrch Plačlivé v Západních Tatrách patří k turisticky dostupným lokalitám i během sezonní zimní uzávěry.
Publikováno: 28.3.2018
Západní Tatry jsou turisticky atraktivním pohořím. Jsou známé zejména náročnými, ale krásnými hřebenovými túrami, přechody přes sedla či zážitkovými výstupy na exponovaný hřeben Roháčů. Pokud si však v tomto pohoří chcete dopřát spíše nenáročnou, ale zároveň pěknou hřebenovou túru, jednou z možností je i výstup do sedla Predúvratie.
Publikováno: 24.2.2021
Tentokrát vás zveme na výlet do Západních Tater, přesněji do Roháčské doliny. Naším cílem bude vysokohorská Ťatliakova chata, která je ideálním výchozím bodem pro turistiku do Smutného sedla, sedla Zábrať nebo například k Roháčským plesům.
Publikováno: 5.5.2014
Ten, kdo má rád dobrodružství a je tomu přiměřeně fyzicky zdatný, bezesporu nepohrdne několika málo tipy na snadné zimní výstupy ve Velké Studené dolině, nacházející se ve slovenské části Vysokých Tater. Celoročně otevřená Zbojnická chata (1960 m n. m.), která na nás v této dolině čeká, nabízí kromě vlídného prostředí pro odpočinek a občerstvení také útulné ubytování. Můžeme tu proto strávit hned několik dní, aniž bychom se vymanili ze sevření tatranských štítů. Pamatujme ale, že pohyb v zimních Tatrách mimo značené cesty je omezen návštěvním řádem TANAPu!
Publikováno: 18.4.2013
Dnes vystřídáme Vysoké Tatry za Západní a společně navštívíme Žiarskou dolinu, kde stojí turisty oblíbená Žiarska chata (1324 m n. m.), která je vynikajícím výchozím bodem pro turistiku do oblastí Baníkova a Baranca.
Publikováno: 1.5.2014
Již brzy skončí zimní uzávěra tatranských turisticky značených chodníků (15.6.2014), a proto vám již v předstihu přinášíme zajímavý tip na vysokohorskou turistiku. Naším cílem bude vrchol vrcholů, symbol Slovenska - majestátní tatranský Kriváň.
Publikováno: 11.4.2013
Vysoké Tatry ve svých překrásných zákoutích ukrývají mnoho chat. Dnes se společně vydáme na tu nejmladší vysokohorskou chatu, která již celá desetiletí z výšky dohlíží na Štrbské pleso i okolní majestátní štíty.
Publikováno: 14.2.2013
Milí naši čtenáři, dnes se opět vrátíme na Chatu u Zeleného plesa. V předchozím článku jsme si popovídali o její předchůdkyni - Egidově chatě, o její výstavbě, přestavbě a jiných útrapách. Dnes se zaměříme na zajímavý osud samotné chaty, která až do současnosti zůstala jakousi strážkyní Zeleného plesa.
Publikováno: 14.3.2013
Naše putování po tatranských chatách nás tentokrát dovede na snad každému známý Hrebienok, kde se nachází horský hotel, horní stanice lanovky, výchozí bod pro vysokohorskou turistiku, nebo kdysi slavné lyžařské středisko, které čas od času ožije i v současnosti.
Publikováno: 16.1.2012
Ve druhé části naší série článků o bezpečnosti na horách se budeme věnovat malým velehorám Vysoké Tatry, které jsou svou alpinskou charakteristikou jedinečným pohořím Slovenska. Jejich členitost a strmost patří mezi nejnebezpečnější nástrahy, které musí běžní návštěvníci překonávat nejen v zimním období.
Publikováno: 15.6.2014
Zajímavá knižní edice s názvem Po Slovensku od vydavatelství Dajama systematicky mapuje ty nejkrásnější a nejzajímavější trasy a místa, která rozhodně stojí za to navštívit. Minulý týden jsme si představili Cykloprůvodce Nejkrásnější cyklovrcholy a dnes si přiblížíme další letošní novinku, a to knížku Nejkrásnější pěší přechody, kterou vyhraje jeden z vás.
Publikováno: 9.10.2013
V květnu tohoto roku byla oficiálně uvedena do života další velmi zajímavá knižní novinka z edice Po Slovensku od vydavatelství DAJAMA, která nese název Nejkrásnější hřebenovky. Pokud i vy patříte k milovníkům turistiky a chtěli byste mít tuto jedinečnou knížku ve své knihovně, tak čtěte dál a zapojte se do naší soutěže. Možná se štěstí usměje právě na vás!
Publikováno: 8.6.2014
Opět se mi dostala do rukou úžasná knížka z edice Po Slovensku od vydavatelství Dajama, která tentokrát nese název Nejkrásnější cyklovrcholy. Pokud i vy patříte k milovníkům horské cyklistiky a chtěli byste mít tohoto jedinečného Cykloprůvodce ve své knihovně, tak čtěte dál a zapojte se do naší soutěže. Možná se štěstí usměje právě na vás!
Souvisejicí fotogalerie
Žiarska dolina v Západních Tatrách je velmi populární a hojně navštěvovanou oblastí během celého ...
Vrch Baranec je turisticky oblíbenou lokalitou v Západních Tatrách, je třetím nejvyšším vrchem po...
Ostrý Roháč (2 088 m n. m.) je jedním z nejatraktivnějších vrchů Západních Tater. Turisté ho rádi...
Hřebenové túry v oblast Roháčů v Západních Tatrách patří k vyhledávaným a proslulým trasám, které...
V dnešní fotogalerii vás zavedeme na nejvyšší vrchol Oravské Magury – Minčol (1 394 m n. m.). Výc...
Jeden z nejvyšších, nejoblíbenějších a nejmohutnějších štítů Vysokých Tater je 2494 metry vysoký ...
I letos naše malé velehory čekají na "pravou" zimní nadílku sněhu. Přesto, že bílá pokrývka stále...
Lomnický štít (2634 m n. m.) byl dlouho považován za nejvyšší ze všech tatranských štítů. Dnes vš...
Nebezpečnou výzvou bylo pro česko-slovenské vzduchoplavce zdolání Vysokých Tater. Po tříleté příp...
Svou jedinečnou krásou a rozmanitostí lákají Západní Tatry turisty ze Slovenska, ale i z okolních...
Fotografie byly pořízeny na podzim v roce 2009. Tehdy bylo těsně po konci letní sezony a počasí z...
Rozkládají se v severní části Slovenské republiky a jsou po Vysokých Tatrách druhým nejvyšším poh...