www.infoglobe.cz » SR, Rožňava – kráska Gemeru

SR, Rožňava – kráska Gemeru

Publikováno: 16.1.2022
Region Gemer je bohatý na krásnou přírodu a historická místa, z nichž jedno dnes navštívíme. Naším cílem bude okresní město Rožňava, které leží ve stejnojmenné kotlině, obklopené majestátními Volovskými vrchy a unikátním Slovenským krasem.

Dějiny města se začaly psát v roce 1291, kdy se Rožňava objevuje v listině krále Ondřeje III., který nařídil vytyčení jejích hranic. Za svůj vznik mohla vděčit i nerostnému bohatství v okolí – zlatu, stříbru, mědi a železné rudě. Tehdejší hornická osada byla již v roce 1304 obohacena o kostel (současná biskupská katedrála), čímž se položil základ historického jádra města. Postupný rozmach městečka dokumentuje i fakt, že v roce 1382 získává městská práva od krále Ludvíka I. Časem však těžba upadá a do popředí se dostává řemeslná výroba a s ní i rozvoj školství. Dějinný vývoj samozřejmě pokračoval, ale prozatím se budeme věnovat místním pamětihodnostem.

kostel sv. Anny (v popředí) a biskupská katedrála Nanebevzetí Panny Marie (v pozadí)

Památky se převážně koncentrují kolem čtvercového náměstí Horníků a několika postranních ulic. Zajímavostí je, že náměstí patří k největším svého druhu na Slovensku. Jeho dominantou je ve středu postavená 38 metrů vysoká strážní věž, která sloužila na ochranu města před vpády Turků. Tento symbol Rožňavy pochází ze 17. století. V současnosti je veřejnosti přístupná jako vyhlídková věž, ze které se naskýtá úchvatný pohled na město a okolí.

radnice

 kostel sv. Anny    Starý špitál

Mezi další pozoruhodné památky patří sakrální stavby, a to kostel sv. Františka Xaverského z roku 1650, již zmiňované biskupské katedrály Nanebevzetí Panny Marie, kde jsou uchovávány relikvie svatého Neita, biskupský úřad, kde sídlí Rožňavská diecéze, kterou založila císařovna Marie Terezie, jakož i evangelický kostel, kostel sv. Anny či klášter vincentek a františkánů.

Rožňava

Doporučujeme také prohlídku radnice z roku 1810, návštěvu Městské galerie nebo Hornického muzea, kde se mimo jiné nachází technický unikát – třetí nejstarší parní válec na světě! Samozřejmě neméně zajímavá je i expozice důlních pracovišť. V centru a jeho blízkém okolí se nachází i několik soch a pomníků. K těm nejvýraznějším patří morový sloup na náměstí Horníků spolu s pomníkem partyzána Tótha či nadrozměrnou sochou Františky Andrássy – patronky všech chudých. Na Betliarské ulici stojí budova Starého špitálu (tehdejší veřejná nemocnice), kterou dal postavit zeměpán Juraj Andrássy z Krásné Hůrky. V severní části města se nachází hvězdárna, nad ní kalvárie a v blízkosti nemocnice se rozprostírá městský hřbitov, jehož část pravděpodobně překrývá i vzácnou památku – Jiskrovou pevnost.

kostel sv. Anny (v popředí) a biskupská katedrála Nanebevzetí Panny Marie (v pozadí)

Rožňava   strážní věž a socha Františky Andrássy

Rožňava nabízí také místa na procházky v podobě několika parků či výletů po okolních technických památkách. Za zmínku stojí i bývalé lázně, jejichž léčivá – mírně radioaktivní – voda lákala mnoho hostů, mezi jinými i slavného Sigmunda Freuda. Dnes však toto místo vyzařuje už jen vzpomínky na zašlou slávu.

Rožňava

Rožňava byla kdysi turistickým centrem celého Gemeru a myslíme si, že i v současnosti by si tento statut zasloužila. Na jejím území se nachází mnoho nádherných památek či turisticky atraktivních míst. Také je díky dobrému dopravnímu spojení vhodná jako výchozí bod k výletům – např. po památkách Gotické cesty, na hrad Krásná Hůrka, k zámečku Betliar nebo za objevováním jeskyň Slovenského krasu.

GPS: 48°39'45.0"N 20°31'58.8"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Olga Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Heľpa: Horehronské MECHECHE
Publikováno: 9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.

SR, Košický kraj – region mnoha tváří II
Publikováno: 23.5.2021
Po minulé procházce Košicemi dnes navštívíme oblíbenou příměstskou rekreační zónu obohacenou o jedinečnou železnici, vydáme se po stopách gotiky a nevynecháme ani náročnější cyklotúru na Kojšovskou hoľu.

SR, Tisovec – malohontské hornické městečko
Publikováno: 5.9.2021
Tentokrát se vydáme k úpatí slovenského rudohoří a k řece Rimava, kde se rozprostírá městečko Tisovec. První písemná zmínka pochází z roku 1334 a jeho dějiny jsou úzce spjaty s hornictvím, přesněji s těžbou stříbra, železné rudy a později vápence.

SR, Betliar – historický park
Publikováno: 4.5.2016
Malebná obec Betliar se nachází přibližně 3 kilometry od okresního města Rožňava. Kromě nejnavštěvovanějšího stejnojmenného zámečku jihovýchodního Slovenska nabízí také procházku po vskutku nádherném přírodním parku, který začal psát svou historii již koncem 18. století.

Východní Slovensko: Hrad Krásná Hôrka
Publikováno: 22.3.2012
Ve 13. století se začala psát historie národní kulturní památky, hradu Krásná Hôrka, který je v dnešní době součástí SNM - Muzea Betliar. V roce 2011 prošly prostory hradu rekonstrukcí a návštěvníci zde měli možnost shlédnout mimořádně cenné sbírky. Ale v sobotu 10. března 2012 vypukl na hradě rozsáhlý požár, který zničil všechny střechy, včetně interiéru horního gotického hradu.

SR: Slovenský kras, Gombasecká jeskyně – výlet do podzemí
Publikováno: 4.5.2014
Nejen krásné soutěsky, horské hřbety nabízející úžasné výhledy, nebo pestrobarevná květena a bohatá fauna dokáží vylákat lidi do přírody. Mnohá zajímavá místa jsou schovaná v podzemí. Nejednu podzemní přírodní zajímavost ukrývá i Národní park Slovenský kras, kam se dnes společně vydáme.

SR, Krásnohorské Podhradí - Mauzoleum Františky a Dionýza Andrássyových
Publikováno: 27.4.2014
Malebné Slovensko v sobě ukrývá mnoho přírodních krás, za kterými se vyplatí cestovat i na druhý konec republiky. Stejně tak je protkáno hustou sítí historických památek, které každoročně přilákají nejen domácí, ale i zahraniční návštěvníky. Dnes společně navštívíme východ Slovenska, kde se ukrývá i jedna unikátní památka - Mauzoleum Františky a Dionýsa Andrássyových.

Muzeum v zámečku Betliar
Publikováno: 16.9.2010
Zámeček (kaštieľ) Betliar patří mezi nejkrásnější zachovaná šlechtická sídla na Slovensku. Ukrývá se uprostřed rozsáhlého parku ve stejnojmenné obci nedaleko Rožňavy.

SR, Galmus: unikátní Šiklavá skála – VIDEO
Publikováno: 12.4.2016
Pokud máte rádi méně známá přírodní místa, tak právě v dnešním článku vás zavedeme do horské oblasti Galmus, která se nachází na severu Volovských vrchů, přibližně 20 kilometrů od města Spišská Nová Ves nebo kousek od Krompach.

SR, Smolník – královské báňské městečko
Publikováno: 7.5.2015
Na východním Slovensku se nachází mnoho krásných míst a my jedno z nich dnes navštívíme. Zastavíme se v obci Smolník v okrese Gelnica, který má bohatou hornickou minulost, nevšední architektonické památky a je obklopen nádhernou přírodou, ideální pro turistické vycházky.

SR: Gelnica – královské důlní město
Publikováno: 5.1.2012
Gelnica je město s bohatou hornickou historií, která zde číhá na každém kroku ze zdí starých staveb a štítů důlních štol. To však není jediné, co může nabídnout. Její okolní příroda je prostě okouzlující a nabízí mnoho způsobů využití pro turisty.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Rožňava – turistické centrum Gemeru
V objetí majestátních hor leží město Rožňava, které se může pochlubit řadou výjimečných památek. ...

SR, Slovenský ráj – příroda z jiného světa
V severovýchodní části Slovenského rudohoří se rozprostírá národní park Slovenský ráj. Vyhlášen b...

SR, Košice – metropole východu
Perlou východního Slovenska jsou zcela určitě Košice. Druhé největší město Slovenska ukrývá nejen...

Slovenský ráj - Velký Sokol
Fotografické putování po jedné z nejpůsobivějších dolin Slovenského ráje. Pakliže chcete o tomto ...


Souvisejicí videa

SR, Galmus: Šiklavá skála
Dnes vás zavedeme do méně známé oblasti zvané Galmus, která se nachází na severu Volovských vrchů...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 12. 8. 2022
svátek:Klára
dnes:
pátek 12.8.
14 °C
zítra:
sobota 13.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X