www.infoglobe.cz » SR: Sandberg – svědek dávného třetihorního moře u Bratislavy I.

SR: Sandberg – svědek dávného třetihorního moře u Bratislavy I.

Publikováno: 8.11.2012
Známou a turisty často navštěvovanou chráněnou paleontologickou lokalitu Sandberg u Děvínské Nové Vsi zná určitě hodně Bratislavanů. Tento pískový lom je oblíbeným cílem turistů, jakož i obyvatelů hlavního města. Odměnou za návštěvu lokality je krásný výhled na Záhorskou nížinu, řeku Moravu a Rakousko s Hainburskými vrchy.

Toto zajímavé místo je také dobrým orientačním a výchozím bodem, ze kterého lze podniknout řadu dalších výletů na blízkou Děvínskou Kobylu.
Lokalita Sandberg se rozprostírá na jižním okraji bratislavské městské části Děvínská Nová Ves, hraničící se severními svahy vrchu Děvínská Kobyla (514 m n. m). V minulosti se lom využíval na těžbu písku, ale v současnosti je chráněným paleontologických nalezištěm - a to již od roku 1964. V roce 1965 bylo jeho území rozšířeno a přejmenováno na Státní přírodní rezervaci Děvínská Kobyla, přičemž od 1. ledna 1995 byla tato oblast přejmenována na Národní přírodní rezervaci Děvínská Kobyla. Uvedený chráněný areál, táhnoucí se na západních svazích Děvínské Kobyly, od Děvínské Nové Vsi směrem na jih až k Děvínu, o rozloze 102 ha, je součástí chráněné krajinné oblasti Malé Karpaty se čtvrtým stupněm ochrany. Prostor pískového lomu je ohrazen symbolickým dřevěným oplocením, za které je zakázáno vstupovat, na což poukazují i ​​informační tabule umístěné před lokalitou. Turisté se mohou pohybovat pouze po vyznačených chodníčcích a trasách vedoucích mimo ohrazený areál. Hned vedle hlavního turistického chodníku se nachází tabule s bližšími informacemi o lokalitě. Pojednává o geologickém vývoji a živočiších, kteří obývali toto území během mladších třetihor.

 Sandberg

Cesta na lokalitu

Samotná lokalita je pro návštěvníky velmi dobře dostupná. Z nedaleké Děvínské Nové Vsi, tak i z Děvínské Kobyly nebo Děvína k ní vede několik turistických cestiček. Část lokality je vidět i přímo z Děvínské Nové Vsi - v dálce, na úpatí Děvínské Kobyly, uvidíte nepřehlédnutelnou siluetu odkryté pískové stěny. Rychle se tak dokáže zorientovat každý turista, který toto místo ještě nenavštívil a přišel sem poprvé. Lokalita Sandberg je vhodná i pro krátké, nenáročné rodinné výlety s dětmi, přístupná je i pro cyklisty. Hlavní turistický chodník, označený modrou značkou, začíná v Děvínské Nové Vsi na Náměstí 6. dubna, odkud vede přes ulici Slovinec lemovanou rodinnými domy. Cesta začíná postupně stoupat do kopce a až zcela nahoře, na jejím konci, vyúsťuje ulice do otevřené krajiny ...

 Sandberg

Sandberg - přírodní skvost Bratislavy

Při vystoupení na vrchol, kde končí asfaltová cesta a pokračuje už jen kamenitým chodníkem, se návštěvníkovi najednou naskytne neopakovatelný pohled na překrásnou přírodní scenérii. Před sebou může vidět masivní pískovou stěnu, působící jako velkolepá bašta, střežící vstup do národní přírodní rezervace. V průběhu desetiletí vymodelovaly vítr, déšť a mráz z této pískové stěny dílo hodné mistra. Každému turistovi nepochybně utkví v paměti pohled na úchvatné a fantastické útvary v podobě výčnělků, strmých srázů, převisů, věží, nebo pískovcových říms, lemujících stěny lomu. Po pár metrech chůze modře vyznačeným chodníčkem se postupně vynořují obrysy hlavní - největší stěny pískovny, jejíž velikost a majestátnost vzbuzují obdiv a respekt zároveň. V její vrchní části můžeme pozorovat masivní lavice těžkých řasových vápenců, které místy ze stěn vyčnívají tak nebezpečně, jakoby se měly v každé chvíli odtrhnout a zřítit. Při pohledu ze Sandbergu směrem na Rakousko s otevřenou širokou nížinnou krajinou a řekou Moravou táhnoucí se až k Děvínu, a v dálce se siluetami Hainburských vrchů, začne mít člověk ohromný a příjemný pocit, pocit úžasu, klidu a krásy, který si bude pamatovat ještě velmi dlouho.

Výhled ze Sandbergu na Moravské pole

SandbergVýhled ze Sondbergu
Místo oddechu a relaxu

Lokalita Sandberg u Bratislavy není jen paleontologickým nalezištěm, které je zajímavé pouze pro vědce. Právě naopak. Toto místo je jedinečnou oázou ticha, oddechu a relaxu, nebo cílem vhodným pro nenáročnou turistiku. Je však i místem poznání přírodních krás živé i neživé přírody a dávné historie tohoto regionu. Každý z návštěvníků, který již Sandberg i jen jednou navštívil, má chuť se sem opět někdy vrátit a ještě jednou vidět tuto kouzelnou lokalitu na úpatí Děvínské Kobyly.
 
Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Slovensko: Bratislava - hrad Děvín
Publikováno: 14.7.2011
Na okraji slovenské metropole leží národní kulturní památka, na kterou by se nemělo při návštěvě města zapomínat. Zejména v letních měsících se návštěvníkovi odmění mimořádnou vyhlídkou do širého okolí, i když nejvyšší část hradu je už několik let veřejnosti nepřístupná.

SR: Malé Karpaty – Sandbersko-pajštúnský geopark
Publikováno: 20.7.2016
Malé Karpaty jsou velmi pěkným a zajímavým pohořím v západní části Slovenska. V jižní části pohoří se nachází několik pozoruhodných geologických a paleontologických lokalit. Výjimečnost a atraktivita této oblasti ji předurčily k vytvoření nového slovenského geoparku, který dostal název Sandbersko-pajštúnský geopark (SAPAG).

SR: Bratislava - Přírodní a historické zajímavosti Štokeravské vápenky a okolí
Publikováno: 29.8.2013
Bratislava a její okolí nabízí několik nevšedních turistických lokalit. Na severozápadním okraji Bratislavy se nachází oblast Děvínských Karpat, která je vyhledávaným cílem turistů. Mezi městskými částmi Dúbravka a Děvínská Nová Ves, na úpatí vrchu Děvínská Kobyla se nacházejí pozoruhodné lokality, které jsou oblíbenými místy pro nenáročnou turistiku, nebo aktivní sportovní vyžití.

Cyklovýlet: Schloss Hof - Bratislava
Publikováno: 14.8.2013
V závěrečné části našeho cyklovýletu se vydáme z největšího barokního zámeckého komplexu v Rakousku - Schloss Hof, přes nově postavený Cyklomost svobody, až do městských částí hlavního města Slovenska - Bratislavy.

SR: Bratislava - Přírodní zákoutí a zajímavosti Petržalky
Publikováno: 8.8.2013
Petržalka je největší a nejhustěji obydlenou městskou částí Bratislavy, zároveň je největším sídlištěm ve střední Evropě. Mnozí ji často v minulosti označovali přívlastkem "betonová džungle". V současnosti se však tato městská část může pochlubit nejen bohatou zelení, ale i několika zajímavými přírodními zákoutími nacházejícími se přímo mezi zástavbou, ale iv jejím blízkém okolí.

SR: Nová kniha od Gabriely Revické - Ukážu Ti Slovensko II.
Publikováno: 9.5.2013
Cestovatelský informační portál Infoglobe by vám dnes rád představil novou dvouazyčnou knižní publikaci od Gabriely Levické, s názvem Ukážu Ti Slovensko II. nebo také I will show you Slovakia, kterou máte možnost vyhrát i v právě probíhající fotosoutěži na slovenské verzi našeho portálu.

SR: Sandberg – svědek dávného třetihorního moře u Bratislavy II.
Publikováno: 15.11.2012
Lokalita Sandberg u Děvínské Nové Vsi je jedním z míst v okolí Bratislavy, které je turisty a obyvateli tohoto regionu často vyhledávané a navštěvované. Můžete zde obdivovat krásy živé a neživé přírody.

SR, Bratislava: Cyklomost svobody
Publikováno: 27.9.2012
Cyklisté hlavního města Slovenska, a ne jen ti, se těší z nedávno otevřeného cyklomostu mezi městskou částí Děvínska Nová Ves a rakouskou obcí Schlosshof. Most je postaven na místě, kde za dob Marie Terezie stával jeho předchůdce. Jeho slavnostního otevření se zúčastnil i náš portál Infoglobe.

SR: Děvínská Kobyla – muzeum pod širým nebem
Publikováno: 19.7.2012
Mezi Děvínem, Děvínskou Novou Vsí a Dúbravkou se nachází unikátní národní přírodní rezervace Děvínská Kobyla. Čím se odlišuje tato rezervace od jiných, proč je světoznámá a jak ji nejlépe turisticky poznat? Toto všechno si povíme v následujících řádcích.

SR: Bratislava – únik do přírody
Publikováno: 3.5.2012
Jaro je v plném proudu, všechno kolem se začíná pěkně zelenat. Lidé žijící v hlavním městě stále častěji opouštějí své příbytky, utíkají dříve z kanceláří nebo místo sáhodlouhých toulek po nákupních centrech, které častokrát navštívili bezdůvodně, hledají útočiště v probouzející se přírodě.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Malé Karpaty – procházka jarní Děvínskou Kobylou
Národní přírodní rezervace Děvínská Kobyla se rozprostírá na jihozápadních svazích vrchu Děvínska...

SR, Malé Karpaty – na toulkách po Karpatech
Malé Karpaty jsou pohořím protkaným četnými turistickými a lesními stezkami. Směřují k nim ze vše...

SR, Malé Karpaty – zimní příroda hory Vápenná
Třetí nejvyšší horou pohoří Malých Karpat je hora Vápenná (752 m n. m.), která se nachází v Pezin...

SR, Bratislava: Nevšední terenní vycházka
Druhou říjnovou neděli se příznivci portálu Infoglobe, jakož i Slovenského paleontologického klub...

SR: Dunaj – splav největšího evropského veletoku
Parta kamarádů nás s manželem zlákala vyzkoušet si víkendový splav Dunaje. I přesto, že před vodo...

SR, Bratislava – zřícenina hradu Devín
Hrad Devín je velmi dobře zachovaná zřícenina. Nachází se na skále u soutoku Moravy s Dunajem. Pr...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
23.6.2022
Ve dnech 25. a 26. června 2022 se v prostorách starého vlakového depa Bratislava východ uskuteční v pořadí již 22. ročník celoslovenského srazu historických železničních vozidel - Rendez 2022. Návštevníky čeká nejen více než třicet provozuschopných historických hnacích vozidel, ale i bohatý doprovodný program.
22.6.2022
Všichni závodnící nadšenci a příznivci automobilismu se již určitě nemůžou
dočkat unikátní akce a závodů 500km slovenských, které se uskuteční od 29. června do 2. července 2022. Součástí závodů bude i skvost na kolejnicích, vlak Slovenská strela.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 26. 6. 2022
svátek:Adriana
dnes:
neděle 26.6.
17 °C
zítra:
pondělí 27.6.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X