www.infoglobe.cz » SR: Sandberg – svědek dávného třetihorního moře u Bratislavy II.

SR: Sandberg – svědek dávného třetihorního moře u Bratislavy II.

Publikováno: 15.11.2012
Lokalita Sandberg u Děvínské Nové Vsi je jedním z míst v okolí Bratislavy, které je turisty a obyvateli tohoto regionu často vyhledávané a navštěvované. Můžete zde obdivovat krásy živé a neživé přírody.

Člověk má možnost navštívit místa, která jsou němým svědkem dávného vyhynulého života prehistorického třetihorního moře, které se na našem území nacházelo před přibližně 13 miliony let. Naleziště je součástí Národní přírodní rezervace Děvínská Kobyla, proto je zde sběr fosilií zakázán. Ve druhé části článku pojednávající o této zajímavé a neobyčejné lokalitě si více povíme o pestré geologické historii tohoto významného chráněného území a o jeho fosilní fauně, která dělá naleziště Sandberg takovým vzácným a jedinečným.

Sandberg
Geologická historie lokality

V průběhu uplynulých geologických období pokrývalo moře území Slovenska několikrát. V závislosti na geomorfologickém vývoji našeho území však moře neustále migrovala a měnila svou polohu. Takové změny se děly i během mladších třetihor (neogén). Přibližně před 13,65 miliony let postihl naše území mohutný postup moře na pevninu. Malé Karpaty v tomto období vytvářely podlouhlý poloostrov, táhnoucí se na jih až k Děvínské Kobyle a Hainburským vrchům. Mořské sedimenty, jakož i četné fosílie různých mořských a suchozemských živočichů z tohoto období odkrývají právě písčité stěny lomu Sandberg u Děvínské Nové Vsi. V závislosti na vývoji daného území mělo prostředí nejdříve charakter skalnatých vápencových pobřeží nebo písčitých pláží, později po stoupnutí hladiny moře se změnilo na písčité, až jílovité mořské dno s bohatým zastoupením mořských živočichů a řas.

      nálezy fosilií z lokality Sandberg nálezy fosilií z lokality Sandberg      nálezy fosilií z lokality Sandberg

Obyvatelé bratislavského moře

Třetihorní mořské dno, tak i pobřeží bylo obýváno pestrou paletou různých živočichů. Skalnatá vápencová pobřeží bičováná vlnobitím byly domovem zejména mlžů, kteří žili v komůrkách vyvrtaných v hornině. Jemné písčité dno obývali hlavně různí měkkýši - mlži a plži. Z mlžů se nejčastěji vyskytovaly ústřice, hřebenatky, kardity a srdcovky. Nálezy schránek hřebenatek patří k charakteristickým a nejčastějším nálezům z této lokality. Mořské dno poskytovalo prostor a obživu i pro další mořské bezobratlé - mechovky, houbičky, mnohoštětinatce, ramenonožce, ježovky a kraby. Kromě toho se dařilo i drobným nenápadným živočichům - dírkonošcům. Pobřežní vody však byly obydlené i více druhy ryb, žraloků a rejnoků. Bohaté výskyty ryb poskytovaly potravu i pro další dravé živočichy - tuleně. Kromě nich se zde vyskytovaly i sirény (dugony), které byly vázány na prostředí se dnem porostlým mořskými travinami, kterými se živily. Do pobřežních vod Děvínské Kobyly občas zabloudily i velryby, jejichž ojedinělé kosterní zbytky se na tomto významném nalezišti našly také. Kromě živočichů se velmi dobře dařilo i červeným řasám - litotamniám, jejichž hromadné výskyty umožnily vznik řasových vápenců.

zuby žraloka z lokality Sandberg
Význam a ochrana lokality

Na chráněné paleontologické lokalitě Sandberg probíhají výzkumy již od druhé poloviny 19. století. Od tohoto období až po současnost se z této významné lokality podařilo popsat množství druhů bohaté fosilní mořské a suchozemské fauny. Na základě dosavadních poznatků a nálezů lze toto naleziště zařadit mezi jednu z nejvýznamnějších paleontologických lokalit na Slovensku. I z uvedeného důvodu je nutná aktivní ochrana tohoto území hlavně před vandalismem a nezodpovědnými návštěvníky. Naleziště Sandberg u Bratislavy je jedinečnou ukázkou a vzácným přírodním dědictvím, poukazujícím na pestrost a bohatost vyhynulého života panujícího na našem území během mladších třetihor. Fosilní zbytky mořských živočichů objevené v této lokalitě je možné si prohlédnout ve stálé paleontologické expozici Přírodovědeckého muzea SNM v Bratislavě.

Sandberg

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Slovensko: Bratislava - hrad Děvín
Publikováno: 14.7.2011
Na okraji slovenské metropole leží národní kulturní památka, na kterou by se nemělo při návštěvě města zapomínat. Zejména v letních měsících se návštěvníkovi odmění mimořádnou vyhlídkou do širého okolí, i když nejvyšší část hradu je už několik let veřejnosti nepřístupná.

SR: Malé Karpaty – Sandbersko-pajštúnský geopark
Publikováno: 20.7.2016
Malé Karpaty jsou velmi pěkným a zajímavým pohořím v západní části Slovenska. V jižní části pohoří se nachází několik pozoruhodných geologických a paleontologických lokalit. Výjimečnost a atraktivita této oblasti ji předurčily k vytvoření nového slovenského geoparku, který dostal název Sandbersko-pajštúnský geopark (SAPAG).

SR: Bratislava - Přírodní a historické zajímavosti Štokeravské vápenky a okolí
Publikováno: 29.8.2013
Bratislava a její okolí nabízí několik nevšedních turistických lokalit. Na severozápadním okraji Bratislavy se nachází oblast Děvínských Karpat, která je vyhledávaným cílem turistů. Mezi městskými částmi Dúbravka a Děvínská Nová Ves, na úpatí vrchu Děvínská Kobyla se nacházejí pozoruhodné lokality, které jsou oblíbenými místy pro nenáročnou turistiku, nebo aktivní sportovní vyžití.

Cyklovýlet: Schloss Hof - Bratislava
Publikováno: 14.8.2013
V závěrečné části našeho cyklovýletu se vydáme z největšího barokního zámeckého komplexu v Rakousku - Schloss Hof, přes nově postavený Cyklomost svobody, až do městských částí hlavního města Slovenska - Bratislavy.

SR: Sandberg – svědek dávného třetihorního moře u Bratislavy I.
Publikováno: 8.11.2012
Známou a turisty často navštěvovanou chráněnou paleontologickou lokalitu Sandberg u Děvínské Nové Vsi zná určitě hodně Bratislavanů. Tento pískový lom je oblíbeným cílem turistů, jakož i obyvatelů hlavního města. Odměnou za návštěvu lokality je krásný výhled na Záhorskou nížinu, řeku Moravu a Rakousko s Hainburskými vrchy.

SR, Bratislava: Cyklomost svobody
Publikováno: 27.9.2012
Cyklisté hlavního města Slovenska, a ne jen ti, se těší z nedávno otevřeného cyklomostu mezi městskou částí Děvínska Nová Ves a rakouskou obcí Schlosshof. Most je postaven na místě, kde za dob Marie Terezie stával jeho předchůdce. Jeho slavnostního otevření se zúčastnil i náš portál Infoglobe.

SR: Děvínská Kobyla – muzeum pod širým nebem
Publikováno: 19.7.2012
Mezi Děvínem, Děvínskou Novou Vsí a Dúbravkou se nachází unikátní národní přírodní rezervace Děvínská Kobyla. Čím se odlišuje tato rezervace od jiných, proč je světoznámá a jak ji nejlépe turisticky poznat? Toto všechno si povíme v následujících řádcích.

SR: Bratislava – únik do přírody
Publikováno: 3.5.2012
Jaro je v plném proudu, všechno kolem se začíná pěkně zelenat. Lidé žijící v hlavním městě stále častěji opouštějí své příbytky, utíkají dříve z kanceláří nebo místo sáhodlouhých toulek po nákupních centrech, které častokrát navštívili bezdůvodně, hledají útočiště v probouzející se přírodě.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Malé Karpaty – procházka jarní Děvínskou Kobylou
Národní přírodní rezervace Děvínská Kobyla se rozprostírá na jihozápadních svazích vrchu Děvínska...

SR, Malé Karpaty – na toulkách po Karpatech
Malé Karpaty jsou pohořím protkaným četnými turistickými a lesními stezkami. Směřují k nim ze vše...

SR, Malé Karpaty – zimní příroda hory Vápenná
Třetí nejvyšší horou pohoří Malých Karpat je hora Vápenná (752 m n. m.), která se nachází v Pezin...

SR, Bratislava: Nevšední terenní vycházka
Druhou říjnovou neděli se příznivci portálu Infoglobe, jakož i Slovenského paleontologického klub...

SR, Bratislava – zřícenina hradu Devín
Hrad Devín je velmi dobře zachovaná zřícenina. Nachází se na skále u soutoku Moravy s Dunajem. Pr...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X