www.infoglobe.cz » SR, sídliště Petržalka – dostihová dráha a její okolí

SR, sídliště Petržalka – dostihová dráha a její okolí

Publikováno: 24.4.2014
Jedna z nejhustěji obydlených oblastí na Slovensku a dokonce i v celé střední Evropě nabízí hned několik nevšedních přírodních zákoutí. Jedním z nich je lužní les Starý háj, který je prohlášen za chráněnou krajinnou oblast. A právě do tohoto lesa se dnes vydáme.

Starý háj v Petržalce najdete jednoduše, protože na jeho začátku se nachází nádherný dostihový areál, o kterém si za chvilku řekneme více. Do lesa se ​​dá dostat z různých částí Petržalky, ale snad tou nejjednodušší je trasa od Náměstí Hraničářů, kde jsou i stejnojmenné zastávky městské hromadné dopravy. Určitě vás dostane nevšední kontrast panelové zástavby, uprostřed níž je kus zeleného ráje. Štěbetající ptáci, hrající si veverky, pracující brouci, a to vše je obklopeno krásnou květenou, počínaje medvědím česnekem a konče pampeliškou. Les je plný života, ale i cestiček a zákoutí, které vás alespoň na chvíli vytrhnou z běžného hektického života.

Petržalka - Starý háj

Petržalka - Starý háj (Medvědí česnek)   Petržalka - Starý háj (Pampeliška) 

Osamělá kaple

Klidná procházka se nám rázem změnila, když jsme při toulkách Starým hájem natrefili na pěknou a dobře udržovanou kapličku. Opět nás dostihl náš zájem o historii, a tak jsme si ji nafotili a později zjistili nějaké ty zajímavé informace, o které se s vámi nyní chceme podělit. Jak jsme se dozvěděli, kaple ve Starém háji je památkou na útrapy původního obyvatelstva Petržalky. Její vznik je spojován s nalezením dřevěného kříže, který vyplavila velká povodeň v roce 1809. Kříž byl později umístěn u bývalé hájovny, kde v současnosti stojí tato kaple. Časem se rozpadl a na jeho místě ho nahradil nynější kamenný kříž. Psal se rok 1869. Kolem kříže byla vybudována kaple s malou zvonicí a jedním zvonem, který dodnes připomíná památku svého vzniku. Okolí kaple dotváří velká kaštanová alej s dřevěnými lavičkami.

KapličkaKaplička (uvnitř kamenný kříž)

Petržalská dostihová dráha

Hlavní dominantou Starého háje je Petržalské závodiště. Od lesa ho na jedné straně odděluje cyklostezka spojující intravilán sídliště s Mezinárodní dunajskou cyklomagistrálou a na druhé straně asfaltová silnice a záchytné parkoviště. Celý areál je oplocen. Dostihová dráha začala psát svou historii v roce 1974, kdy se na jejím území konaly první závody, a od roku 1979 se zavedl pravidelný dostihový provoz, který trvá dodnes. Zajímavostí je, že ještě před výstavbou nynější dostihové dráhy se již konaly v Petržalce dostihy. Závody probíhaly v blízkosti dnešního Sadu Janka Krále.

Petržalská dostihová dráha   Petržalská dostihová dráha

Petržalská dostihová dráha   Petržalská dostihová dráha

Dostihová sezóna trvá zpravidla od dubna do října a nabízí přes deset dostihových mítinků. Závodiště s rozlohou 28,7 ha, z čehož samotná dostihová dráha tvoří 18,3 ha, je přizpůsobeno pro rovinové, překážkové i klusácké dostihy. Pro diváky jsou zde k dispozici 4 kryté a 2 otevřené tribuny. Jejich celková kapacita je 1444 míst, ale průměrná návštěvnost během jednoho dostihového dne dosahuje 3 až 8 tisíc návštěvníků, což svědčí o velkém zájmu o tento druh sportu. Kromě závodů slouží závodiště i na různé kulturně-společenské akce nebo sportovní akce.

Petržalská dostihová dráha  Petržalská dostihová dráha

Dnes jsme se vám snažili opět poskytnout jiný pohled na tzv. "betonovou džungli", jak kdysi Petržalku nazývali. V současnosti to už ani z daleka tak není. Zeleň je součástí a čím dál tím více lidí si to uvědomuje a vyhledává tuto zelenou oázu uprostřed sídliště. Proto, ať už jste milovníci koní a dostihů, nebo se rádi jen tak procházíte v přírodě, vřele vám doporučujeme její návštěvu.

Cyklostezka vedle petržalské dostihové dráhy

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Bratislava – petržalský ostrov Starý háj
Publikováno: 8.4.2020
Největší sídliště Slovenska – bratislavská Petržalka – skrývá mnoho přírodních zákoutí. Jedním z nich je i přírodní rezervace Starý háj, která se nachází ve východní části Petržalky, nedaleko Dunajské cyklostezky (Eurovelo 6).

SR, cyklovýlet: Petržalka – Památník M. R. Štefánika I.
Publikováno: 26.8.2015
Také letos jsme během letních dnů vyhledali příjemné osvěžení v sedle našeho dvoukolového oře. Jelikož bydlíme v Petržalce, tak i naším výchozím bodem pro cyklovýlety je toto největší slovenské sídliště.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Památník M. R. Štefánika II.
Publikováno: 2.9.2015
Poté, co jsme se vydali na kolech z Petržalky přes Přístavní most, podél Malého Dunaje a přes Vrakunský lesopark, jsme se ocitli u letiště, odkud budeme dnes pokračovat dál k našemu prvnímu cíli, a to k Památníku M. R. Štefánika.

Bratislava: Dostihová sezona pomalu začíná
Publikováno: 23.3.2015
Také letos se mohou fanoušci dostihových závodů těšit na celkem 19 akcí, z nichž 15 se uskuteční na závodišti a dostihové dráze v bratislavské městské části Petržalka - Starý háj.

SR, Bratislava: moderní město s historickým centrem-VIDEO
Publikováno: 6.1.2015
Bratislava je hlavním a největším městem Slovenska. Touto metropolí protéká řeka Dunaj, přes kterou vede 5 mostů (v současnosti 4, Starý most je demontován a bude nahrazen novým). Tím nejzajímavějším je ve 20. století postavený most SNP. Kolem Dunaje se nachází několik slepých ramen s lužními lesy. Bratislava hraničí se dvěma státy, a to s Maďarskem a Rakouskem.

Slovensko: Bratislava - hrad Děvín
Publikováno: 14.7.2011
Na okraji slovenské metropole leží národní kulturní památka, na kterou by se nemělo při návštěvě města zapomínat. Zejména v letních měsících se návštěvníkovi odmění mimořádnou vyhlídkou do širého okolí, i když nejvyšší část hradu je už několik let veřejnosti nepřístupná.

SR: Bratislava - Modrý kostelík
Publikováno: 12.12.2011
V České republice mají svůj orloj, ve Vídni světoznámou katedrálu sv. Štěpána, a na Slovensku mají svou pýchu, jedinečný Modrý kostelík, který patří mezi pozoruhodná lákadla Bratislavy.

Cyklovýlet: Schloss Hof - Bratislava
Publikováno: 14.8.2013
V závěrečné části našeho cyklovýletu se vydáme z největšího barokního zámeckého komplexu v Rakousku - Schloss Hof, přes nově postavený Cyklomost svobody, až do městských částí hlavního města Slovenska - Bratislavy.

SR, Bratislava: Bikepark Koliba – kousek bajkového ráje
Publikováno: 19.3.2014
Pokud i vy patříte k milovníkům horské cyklistiky, tak vám nevysoké, přibližně 100 kilometrů dlouhé horské pásmo Malých Karpat jistě není třeba příliš představovat. Zejména Bratislavané a lidé ze západního Slovenska zde hledají relax v lůně krásné přírody, ale také adrenalin, který jim úplně vyčistí hlavu a pomůže zapomenout na starosti všedních dnů.

SR, Bratislava: Ulice světla
Publikováno: 20.3.2014
V jednu březnovou sobotu jsme se vydali vstříc poznávání našeho hlavního města – Bratislavy. Dozvěděli jsme se totiž, že má novou atrakci nejen pro návštěvníky ze zahraničí, ale hlavně pro domácí. Tou atrakcí je tzv. Ulice světla.

Cyklovýlet: Petržalka – Kittsee
Publikováno: 28.9.2014
Začátkem září jsme se na kole vydali za poznáváním Slovensko-rakousko-maďarského pohraničí. Za začátek cyklotúry jsme si zvolili, tak jako loni, Petržalku - největší sídliště nejen na Slovensku, ale i v celé střední Evropě.

SR, Bratislava: Prehistorie ožívá
Publikováno: 20.12.2012
Volné chvilky v zimním období tráví lidé většinou na kopcích lyžováním, popíjením teplých nápojů na vánočních trzích nebo sezením doma v teple před televizí. My bychom vás tentokrát chtěli pozvat do muzea. Právě nedávno v něm totiž otevřeli novou expozici. A že se máte na co těšit, to vám garantujeme.

Bratislava - hlavní město Slovenska
Publikováno: 20.11.2009
Bratislava patří k trojici středoevropských metropolí – Vídni, Budapešti – které leží na modrém Dunaji. Ležíc v nížině, je obklopeno pohádkovým panoramatem Malých Karpat.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Petržalka: Na kole Starohájským ostrovem
Dnes vás zavedeme na největší sídliště Slovenska – do bratislavské Petržalky. Pokud si ale myslít...

SR, Bratislava – město pod sněhem
V posledních letech nebývá zvykem, aby naše hlavní město pokryla sněhová nadílka. Ale tentokrát s...

SR: Bratislava - fauna a flóra Chorvatského ramene
Chorvatské rameno je kanál, který vede bratislavskou městskou částí Petržalka. Je vybudován v jed...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolním Rakousku I.
Bratislava a její okolí nabízí přímo ideální možnosti pro cykloturistiku. A tak jsme se rozhodli ...

SR, Bratislava: Bratislavský hrad
Dnešní kolosální stavbě předcházelo mnoho podob – od původního keltského oppida přes hradiště,&nb...

SR: Bratislava-Stará radnice a výhled z její věže
Bratislavská Stará radnice se nachází v historickém jádru města. Z její věže se naskytuje krásný ...

Slovensko: Bratislava stará a nová
Prakticky v každém městě se dají najít zajímavá zákoutí a pohledy pro objektiv fotoaparátu, slove...


Souvisejicí videa

Bratislava: soulad historie s modernou
Bratislava krásné město s historií, ležící na Dunaji, obklopené panoramaty Malých Karpat. Pojďme ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.8.2020
Letošní ročník přehlídky letecké techniky a akrobacie se uskuteční na chebském letišti na konci prázdnin 22.–23. srpna. Hvězdou na nebi bude letoun L-39 Albatros, účast po oba víkendové dny potvrdily i vzdušné síly Armády České republiky.
5.8.2020
Spišské muzeum vás zve strávit léto na Spišském hradě. Připraven je pro vás bohatý program, který tvoří koncerty, divadelní představení, šerm i noční prohlídky.
3.8.2020
Karlovy Vary budou hostit 25. ročník karlovarského folklorního festivalu letos v září, o prodlouženém víkendu 3.–6. vystoupí folklorní soubory na různých scénách v regionu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 6. 8. 2020
svátek:Oldřiška
dnes:
čtvrtek 6.8.
26 °C
zítra:
pátek 7.8.
25 °C