SR, Skalica: Baťův kanál
Publikováno: 13.12.2012
Podmanivé městečko Skalica, ležící na jihozápadním cípu Slovenska, je známé svými historickými památkami, tradicí vinohradnictví, jakož i místní specialitou - Skalický trdelník. Kromě zmíněných lákadel typických pro tuto oblast a krás okolní přírody Chvojnické pahorkatiny, může tato lokalita návštěvníkům nabídnout i další nevšední turistickou atrakci - Baťův kanál.
Skalica se nachází na jihozápadním okraji Slovenska v regionu Záhorie, těsně u hranic s Českem. Z východní strany ji obklopuje Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty, ze západní strany sousedí s tokem řeky Morava. Do Skalice se lze dopravit buď ve směru od Senice přes Holíč, nebo odbočkou z dálnice D2 směrem na Kúty. Z Moravy vedou do Skalice silniční komunikace přímo z Hodonína, stejně tak i z městečka Strážnice. Baťův kanál se táhne od moravského města Otrokovice směrem na jih, kde zasahuje až na území Slovenska v oblasti severně od Skalice. Výchozím bodem Baťova kanálu je přístav Skalica, který se nachází severovýchodně od města. Vede k němu asfaltová silnice, na kterou je možné odbočit z hlavní silnice II. třídy č. 426, ve směru k hranicím s ČR, přibližně na konci města. I díky přehlednému dopravnímu značení se dokáže každý řidič snadno zorientovat a dostat se tak do přístavu.

Vznik a historie Baťova kanálu
Baťův kanál byl původně vybudován jako vodní cesta, sloužící k přepravě lignitu z blízkých Ratíškovic, ležících nedaleko Skalice, až do vzdálených Otrokovic. Tato plavební cesta byla vybudována v letech 1934 - 1938 díky iniciativě firmy Tomáše Bati. Původně se lignit do továrny náležející tomuto podnikateli přepravoval do Otrokovic po železnici, ale pro firmu to nebylo rentabilní. To byl jeden z hlavních důvodů, proč byl vytvořen projekt levnější vodní cesty. Samotný kanál však plnil i druhou neméně důležitou funkci - sloužil a zajišťoval zavlažování okolního území. Tato vodní cesta byla pro potřeby přepravy hnědého uhlí využívána až do roku 1960. V současné době představuje délka Baťova kanálu od Otrokovic až k přístavu ve Skalici přibližně 60 km.


Rekreační využití Baťova kanálu
K rekreačním účelům a také jako turistická atrakce se začal Baťův kanál využívat v 90. letech minulého století. V současnosti tak kanál slouží už jen pro lodní osobní dopravu s převahou vyhlídkových plaveb. Možné je jeho splavování člunky, motorovými čluny, nebo výletními, či kajutovými loděmi. Baťův kanál se v okolí Skalice táhne přes nížinnou krajinu s břehy místy porostlými bujnou vegetací, což ještě více zvýrazňuje malebnost této lokality. Za zmínku stojí také návštěva technické památky - Výklopník, který v současnosti slouží jako muzeum a zároveň i jako vyhlídková věž. Tato nevšední technická památka se nachází na toku Baťova kanálu u obce Sudoměřice, severně od města Skalice. Plavby po Baťově kanálu lze na území Slovenska podniknout z přístavu u Skalice. Kromě běžných služeb, poskytovaných návštěvníkům, zabezpečuje přístav jak plavby lodí s lodivodem, tak i pronájem jednotlivých plavidel. Tato oblast je protkána několika trasami určených pro cyklisty, takže na své si určitě přijdou i milovníci cykloturistiky.


Baťův kanál ve Skalici je jednou z turistických atrakcí regionu Záhorie, přičemž jeho návštěva zanechá v každém návštěvníku příjemný dojem. Plavbu lodí v krásném přírodním prostředí si bude s nadšením pochvalovat každý, kdo zavítá do této malebné lokality. I díky dostupnosti přístavu a široké paletě poskytovaných služeb lze toto místo doporučit jako cíl cesty, nebo víkendového vyžití nejen pro jednotlivce, ale i pro rodiny s dětmi, či skupinky turistů.

Text a foto: Radoslav Biskupice
Překlad: Stanislava Waniová
Vložit nový příspěvekSouvisejicí články
Publikováno: 13.4.2010
Když se řekne Zlín, každému se nejspíš vybaví silný příběh klanu podnikatelů Baťových. Ten z útrob města dýchá dál. Odráží se na zdech letitých továren, ve jménech ulic, nebo v názvu místní university.
Publikováno: 25.7.2018
Letos si připomínáme 150. výročí narození nejvýznamnějšího slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviče. V dnešním článku ho připomeneme prostřednictvím návštěv unikátních staveb a prozradíme vám i něco o jeho životě.
Publikováno: 27.5.2020
Minulý týden jsme poznávali Trnavský kraj z výšky, pozvali jsme vás do přírody a navštívili středověkou zříceninu. Dnes vyrazíme na procházku výjimečnými městy.
Publikováno: 3.6.2020
Po týdnu se opět vracíme do Trnavského kraje, přesněji do okolí Skalice. Navštívíme turisticky vyhledávanou lodní cestu, také se vydáme k jedinečnému automotodromu a procházku tímto regionem ukončíme na vinné (cyklo) cestě.
Publikováno: 7.4.2021
Po krátkém představení Tomáše Bati v minulém díle se dnes zaměříme na jeho dědictví v podobě principů podnikání či památek, které nám zde zanechal.
Publikováno: 31.5.2021
Za krásami sakrálních památek se vydáme i dnes. Tentokrát navštívíme obec Čáry v severní části Záhorské nížiny. Nachází se v údolí řeky Myjava, zhruba 22 km od okresního města Senica. Sousedí s významným poutním městečkem Šaštín-Stráže či obcí Gbely, proslulou nalezišti ropy.
Publikováno: 26.7.2021
Záhorská Ves je obec u řeky Moravy na okraji Borské nížiny. Dostupná je třeba po romantické cyklostezce z bratislavského Děvína. A co vás tu čeká? Krásná přírodní scenerie v povodí řeky Moravy, zajímavosti hraniční linie, monumentální starý cukrovar i půvabné sakrální památky, a to vše jen 40 km od hlavního města.
Publikováno: 2.8.2021
Zveme vás na výlet do vesničky Petrova Ves (okres Skalica), která se rozprostírá sice ve výškově nevelké, ale o to malebnější Chvojnické pahorkatině. Jejími sousedy jsou Gbely, Šaštín-Stráže, Letničie, Unín, Radimov a Holíč. Území obce je z větší míry odlesněné a intenzivně zemědělsky využívané. Nejstarší písemná zmínka o obci pochází z roku 1392.
Publikováno: 11.10.2021
Naším dnešným tipem na výlet bude Lakšárská Nová Ves, obec nacházející se v jihozápadní části Slovenska, uprostřed Záhorské nížiny, v povodí řeky Morava. Od okresního města Senica je vzdálená 17 km a tvořená je dvěma katastrálními územími, a to Lakšárská Nová Ves a Mikulášov. Sousedí se Šaštínem-Stráže, Borským Mikulášem nebo vojenským obvodem Záhorie.
Publikováno: 20.2.2022
Více než 17-tisícové okresní město Malacky je srdcem Dolního Záhoří, regionu mezi řekou Moravou a Malými Karpatmi. Už samotná poloha města ho předurčuje k nesmírné přírodní, kulturní i architektonické rozmanitosti. Vydejte se ji poznávat v následujících řádcích.
Publikováno: 9.8.2017
Lázně Luhačovice jsou krásné, malebné a léčivé v každém ročním období. Vždy zas a znova okouzlují návštěvníky rozmanitou architekturou, krásným okolím a všudypřítomnou zelení.
Publikováno: 14.10.2010
Asi nejznámější vodní cesta na Moravě je Baťův kanál. Před přicházejícím podzimem jsme využili jeden z posledních dnů "babího léta" a na malé vyhlídkové lodi jsme projeli jeho poslední úsek - z moravské Strážnice do slovenské Skalice.
Publikováno: 13.6.2013
Dnes se spolu vydáme navštívit mimořádně zajímavou technickou památku, vodní kolový mlýn v Jelce, který se nachází v jihozápadní části Slovenska, v lůně překrásné přírody na břehu Malého Dunaje.
Publikováno: 1.8.2013
Starobylé město Skalica ukrývá mnoho pozoruhodných památek, ale i jednu proslulou gastronomickou specialitu - dutý koláč Skalický trdelník, který v roce 2007 získal jako první slovenský potravinářský výrobek ochrannou známku Evropské unie.
Publikováno: 25.9.2013
V květnu 2013 vyšla zajímavá kniha, či spíše jakýsi průvodce pro autoturisty pod názvem Nejkrásnější autotrasy, která obsahuje 25 nejkrásnějších autoturistických tras po Slovensku. Chtěli byste ji mít i vy ve své knihovně? Tak čtěte dál, máte šanci vyhrát ji!
Publikováno: 25.5.2014
Dnes se společně vydáme na nezapomenutelnou plavbu po Baťově kanálu, který v minulosti sloužil jako vodní cesta na přepravu lignitu z Ratíškovic, ležících nedaleko Skalice, až do vzdálených Otrokovic, ale také k zavlažování okolního území. V současnosti se využívá především pro rekreační účely. Slouží pro lodní osobní dopravu s převahou vyhlídkových plaveb.
Publikováno: 19.6.2014
Krásná Adamovská jezera, která patří do katastrálního území města Gbely, houfně vyhledávají především rekreanti a chataři. Oázu klidu zde však našlo i několik tisíc vodních ptáků, které může trpělivý návštěvník pozorovat z přístřešku dřevěné rozhledny.
Publikováno: 29.6.2014
Čím dalším si nás získal Západoslovenský region Záhorie? Kde leží jediná dodnes zachovaná sakrální stavba z dob Velké Moravy a která to vlastně je? Odpovědi na tyto, ale i mnohé jiné otázky se dozvíte v dnešním článku.
Souvisejicí fotogalerie
Na západní straně Záhorské nížiny se rozprostírají dvě malebné vesničky, které nabízejí hned něko...
Jednou z oblíbených a pravidelných letních akcí je rozhodně Sahara. Pokud se zajímáte o vojenskou...
Dnešní fotogalerií se přesuneme do západoslovenského regionu Záhorie, který ze severozápadu ohran...
Baťův kanál, který v minulosti sloužil jako vodní cesta na přepravu lignitu z Ratíškovic ležících...
S výstavbou Farského kostela sv. Michala Archanděla, který je dominantou centrálního trojúhelníko...
Starobylé město Skalica ukrývá mnoho pozoruhodných památek, ale i jednu proslulou gastronomickou ...
Souvisejicí videa
Přeneste se spolu s námi do vesničky Petrova Ves (okres Skalica), která se rozprostírá v malebné ...
Vydejte se spolu s námi do nejzápadnější obce Slovenska – Záhorské Vsi, kde najdete množství pamě...
V údolí řeky Myjava, zhruba 22 km od okresního města Senica, se rozprostírá vesnička Čáry s množs...