www.infoglobe.cz » SR, Skalica – město na hranicích s Českou republikou

SR, Skalica – město na hranicích s Českou republikou

Publikováno: 1.8.2013
Starobylé město Skalica ukrývá mnoho pozoruhodných památek, ale i jednu proslulou gastronomickou specialitu - dutý koláč Skalický trdelník, který v roce 2007 získal jako první slovenský potravinářský výrobek ochrannou známku Evropské unie.

Skalický trdelníkMy jsme Skalici navštívili během jednoho z víkendů na začátku léta. Slunce pálilo, ale naštěstí pofukoval mírný větřík, a tak byla procházka po centru města mimořádně příjemná. Při toulkách jsme narazili na mnohá krásná zákoutí. Na náměstí jsme si dali skvělou zmrzlinu, na výběr bylo více druhů kopečkové zmrzliny, také míchaná točená a ke kávě si objednali místní specialitu - Skalický trdelník. Je to mimořádně chutný sladký kynutý koláč ve tvaru dutého válce, který se peče na trdlu. Příprava pravého Skalického trdelníku je poměrně náročná. Existuje sice několik způsobů jeho domácí výrobu, ale jistě ani jeden z nich nenahradí originální způsob pečení. Přesto, že v neděli v celé Skalici neseženete čerstvý trdelník, protože ty se tu pečou jen od pondělí do soboty, i ten z předchozího dne byl vynikající. Navečer jsme se zastavili v cukrárně na náměstí ještě jednou a chtěli jsme si jeden koupit i domů, zůstali jsme však zklamáni, všechny byly vyprodány. Skalický trdelník ale nebylo to jediné, čím nás město okouzlilo.

Secesní budova tzv. Slovenského domu – Dům kultury ve Skalici
Překrásné upravené náměstí
Většinu památek najdete v historickém jádru města, nebo jen na skok od centra. Už samotné unikátní trojúhelníkové náměstí nás na první pohled okouzlilo. Nachází se zde například secesní budova tzv. Slovenského domu, která patří k nejzajímavějším stavbám ve Skalici a je ozdobou celého náměstí. Její projekt vypracoval významný slovenský architekt Dušan Jurkovič. Dodnes se v této budově z roku 1905 soustřeďuje kulturní život města, neboť kromě stálé expozice Záhorského muzea a galerie Júlia Koreszky, slouží i jako kulturní dům. Velmi zajímavý je také Farní kostel sv. Michala Archanděla, s jehož výstavbou se začalo pravděpodobně již v roce 1372. Během své existence kostel několikrát vyhořel. Později stavbu doplnila i charakteristická mohutná věž, jejíž návštěvu vám vřele doporučuji. Vstupné na věž se nevybírá, stačí si jen počkat na průvodce. My jsme měli štěstí a před kostelem jsme postávali jen asi 5 minut. Překrásný výhled, který se nám z věže naskytl a velmi poutavé, avšak ne příliš zdlouhavé vyprávění mladé průvodkyně by klidně vynahradilo i o něco delší dobu čekání. Na náměstí, hned vedle kostela stojí i Karner sv. Anny. Tato původně gotická, oktogonální stavba se čtvercovou apsidou, byla postavena někdy koncem 14. století a v 17. a 18. století prošla barokními úpravami.

Farský kostel sv. Michala Archanděla a Karner sv. Anny
Další pamětihodnosti města
Ve Skalici najdete i mnohé další pamětihodnosti. Vzpomeňme například Františkánský kostel a klášter Sedmibolestné Panny Marie, který dnes poskytuje i rozsáhlý multifunkční prostor, sloužící k různým kulturním a společenským akcím, jakými jsou např. Skalické dny, Trdlofest nebo Music fest. K dalším sakrálním stavbám, kterých je ve Skalici opravdu požehnaně, patří např. Jezuitský kostel a klášter. Zajímavostí je, že jezuité se kromě duchovní činnosti intenzivně věnovali i té pedagogické, a tak ve Skalici roce 1662 založili střední školu. Ta byla později povýšena na kolegium a dnes je z ní Skalické gymnázium, které se řadí k nejstarším středním školám v rámci celéhoSlovenska. Na vyvýšenině v severní části města se nachází klasicistní kalvárie, kde se kolem kamenného kříže se sochami sv. Marie a sv. Jana nacházejí kaple s výjevy z Křížové cesty. Obdivovat a popisovat Skalické památky bychom mohli ještě hodně dlouho, my jsme se však odpoledne přesunuli o pár kilometrů dál.

  Jezuitský kostelMorový sloup sv. Panny MarieVýhled z kostelní věže
Přístav ve Skalici
Jen 4 km od centra města leží přístav Skalica. Ten je výchozím bodem pro výlety loďkou po turistické vodní cestě známé jako Baťův kanál, která nabízí ideální možnosti pro vodní turistiku, ale i cykloturistiku a aktivní odpočinek. V přístavu si můžete půjčit loďku, rybářské potřeby, zajít si na vyhlídkovou věž a pokochat se krásami okolí, nebo jen tak relaxovat u vody. Zajímavá je i plavba výletní lodí do přístavu v Sudoměřicích (technická památka Výklopník) nebo do Strážnice (skanzen). Na celém kanálu od Skalice po české Otrokovice je 13 plavebních komor. Během plavby natrefíte na množství památek a zajímavostí, jakými jsou např. areál vinných sklepů Plže v Petrově, nebo historická vodní lanovka ve Vnorovách. Tentokrát jsme bohužel štěstí neměli. Jelikož je letní sezóna v plném proudu, prý jsme si měli loďku zarezervovat alespoň pár dní dopředu. Nevadí. Podél kanálu se dá i příjemně projít, příroda je zde opravdu překrásná. Místní nám doporučili, abychom se cestou domů určitě zastavili v některé z okolních vinných sklepů a ochutnali pýchu skalických vinařů - červené víno Skalický rubín. Nejen ten, ale i ostatní vínka, která jsme ten večer okoštovali, byla znamenitá. Návštěvu Skalice spojenou s plavbou po Baťově kanálu, i když ta nám tentokrát nevyšla, a zastávkou ve vinném sklípku opravdu všem vřele doporučuji.
Přístav SkaliceBaťův kanál
Text: O. Maňáková
Foto: O. Maňáková a R. Biskupič

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, SR – po stopách Dušana Samuela Jurkoviče
Publikováno: 25.7.2018
Letos si připomínáme 150. výročí narození nejvýznamnějšího slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviče. V dnešním článku ho připomeneme prostřednictvím návštěv unikátních staveb a prozradíme vám i něco o jeho životě.

SR, Záhorie: Kunovská přehrada – letní pohoda
Publikováno: 16.8.2012
Po několika týdnech, strávených více méně doma před televizí, protože jsem si během bláznivé jízdy na motokárách polámala žebra, jsem se už nemohla dočkat dalšího výletu. Na dlouhé túry si mé tělo ještě netroufalo, a tak jsme se rozhodli, že se vydáme někam k vodě.

SR, Skalica: Baťův kanál
Publikováno: 13.12.2012
Podmanivé městečko Skalica, ležící na jihozápadním cípu Slovenska, je známé svými historickými památkami, tradicí vinohradnictví, jakož i místní specialitou - Skalický trdelník. Kromě zmíněných lákadel typických pro tuto oblast a krás okolní přírody Chvojnické pahorkatiny, může tato lokalita návštěvníkům nabídnout i další nevšední turistickou atrakci - Baťův kanál.

SR, ČR: Baťův kanál – ze Sudoměřic do Petrova
Publikováno: 25.5.2014
Dnes se společně vydáme na nezapomenutelnou plavbu po Baťově kanálu, který v minulosti sloužil jako vodní cesta na přepravu lignitu z Ratíškovic, ležících nedaleko Skalice, až do vzdálených Otrokovic, ale také k zavlažování okolního území. V současnosti se využívá především pro rekreační účely. Slouží pro lodní osobní dopravu s převahou vyhlídkových plaveb.

SR, region Záhorie: Adamovská jezera – oblíbená oblast chatařů a oáza po tisíce vodních ptáků
Publikováno: 19.6.2014
Krásná Adamovská jezera, která patří do katastrálního území města Gbely, houfně vyhledávají především rekreanti a chataři. Oázu klidu zde však našlo i několik tisíc vodních ptáků, které může trpělivý návštěvník pozorovat z přístřešku dřevěné rozhledny.

SR, region Záhorie - Kostel sv. Margity Antiochijské
Publikováno: 29.6.2014
Čím dalším si nás získal Západoslovenský region Záhorie? Kde leží jediná dodnes zachovaná sakrální stavba z dob Velké Moravy a která to vlastně je? Odpovědi na tyto, ale i mnohé jiné otázky se dozvíte v dnešním článku.

Dolná Krupá: Slavnost růží 2015
Publikováno: 31.5.2015
Slovenské národní muzeum - Hudební muzeum vás zve do zámečku v Dolné Krupé na akci s názvem Slavnost růží, která se uskuteční ve dnech 6. a 7. června.

Baťův kanál: Ze Strážnice do Skalice
Publikováno: 14.10.2010
Asi nejznámější vodní cesta na Moravě je Baťův kanál. Před přicházejícím podzimem jsme využili jeden z posledních dnů "babího léta" a na malé vyhlídkové lodi jsme projeli jeho poslední úsek - z moravské Strážnice do slovenské Skalice.


Souvisejicí fotogalerie

Záhorie: Sahara Slovakia
Jednou z oblíbených a pravidelných letních akcí je rozhodně Sahara. Pokud se zajímáte o vojenskou...

SR, ČR: Baťův kanál – nezapomenutelná májová plavba
Baťův kanál, který v minulosti sloužil jako vodní cesta na přepravu lignitu z Ratíškovic ležících...

SR, Skalica – starobylé jádro města
Starobylé město Skalica ukrývá mnoho pozoruhodných památek, ale i jednu proslulou gastronomickou ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.11.2019
Dopravní podnik hlavního města Prahy připravil v rámci programu „Zážitková turistika pro příznivce historie městské hromadné dopravy“ na sobotu 23. listopadu jízdu historickou soupravou metra za poznáním zajímavých míst na trase B s průvodcem.
18.11.2019
Oponický zámeček nabídne 22. a 23. listopadu noční prohlídky Aponiovské knihovny obohacené o výklad v podání Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondělí 18. listopadu si můžete přijít poslechnout, co zažil Martin Krasňanský při své výpravě za polární kruh, následovat bude filmové pásmo Reel Rock.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 11. 2019
svátek:Alžběta
dnes:
úterý 19.11.
5 °C
zítra:
středa 20.11.
7 °C