www.infoglobe.cz » SR, Sklené – vesnička na úpatí pohoří Žiar

SR, Sklené – vesnička na úpatí pohoří Žiar

Publikováno: 8.3.2020
Nádherná Turčianská kotlina v sobě skrývá mnoho malebných míst i přírodních krás. Jedním z nich je i vesnička Sklené, která leží na jižním cípu regionu Turiec v okrese Turčianské Teplice.

Obec Sklené, do roku 1927 oficiálně označována jako Skelnô, je turisticky atraktivní nejen pro okolní pohoří (Malá a Velká Fatra, Kremnické vrchy, Žiar) nebo četné vodní toky (řeka Turiec, potoky Mútnik, Besná voda, Hajský (Bílý) potok), ale i díky zajímavé architektuře a historii.

Sklené

Dějiny obce na rozhraní Hornonitranské a Turčianské kotliny se začaly psát ve 14. století a souvisely s okolním nerostným bohatstvím. Tato hustě zalesněná lokalita nazývaná Černá Hora byla vybrána panstvím na osídlení, důkazem je i dochovaná zakládací listina z roku 1360. Role to byla náročná, protože bylo třeba vykácet část pralesa, zúrodnit zem, vystavět obydlí i údajně první sklárnu na území nynějšího Slovenska.

Sklené

Původní obyvatelé (karpatští Němci) se tak zabývali výrobou skla (pozůstatky pecí jsou v lese u Bílého potoka) i chovem dobytka, zemědělstvím či dřevorubectvím. Dřevo se těžilo pro nedaleké hornické městečko Kremnica. Výroba skla se zde udržela do roku 1875, kdy obec postihla nevídaná bouře, která zdejší sklárnu doslova pohřbila pod vrstvou bahna a kamene. Tímto neštěstím poměrně dlouhá sklářská tradice skončila a v současnosti ji připomíná už jen samotný název obce. Do historie se zapsal i rok 1944, kdy během Slovenské národního povstání bylo zdejší německé civilní obyvatelstvo vyvražděno na principu kolektivní viny. Jednalo se o největší masakr partyzánských oddílů na německém obyvatelstvu na Slovensku, který po sobě zanechal 189 obětí. Jako připomínka tu stojí památník.

Sklené

Dominantou obce je dozajista římskokatolický kostel Narození Panny Marie z roku 1627. Původně renesanční stavba stojí na starším gotickém základě. V interiéru se nachází dřevěná socha Piety z roku 1864, varhany z roku 1875 či křtitelnice vyřezávaná z červeného mramoru, okolí sakrální stavby tvoří starý hřbitov se vzácnými dřevinami.

Sklené

Za návštěvu určitě stojí i Rychtářský dům ze 17. století (historický objekt je v soukromém vlastnictví), kaple Matky Boží z roku 1880, památník I. světové války i kříže na začátku a konci vesnice. Součástí obce je i osada Finské domky se zástavbou připomínající skandinávskou architekturu. Určitě se zastavte i na železniční stanici Sklené u Handlové, která je výjimečná tím, že se zde nachází jednokolejná neelektrifikovaná trať Horná Štubňa – Prievidza, která byla zprovozněna již v roce 1931. Zážitkem může být i samotná jízda vlakem, který vás proveze Bralským tunelem a jednou z nejkrásnějších tratí na Slovensku.

Sklené   Sklené

Sklené

Osobitou nádheru nabízejí i okolní Sklenianské lazy s četnými propadlišti a jeskyněmi (ukázka Sklenianského krasu), taktéž skalní soutěska Sklenianské skalky, vyhlídková Bralová skála (826 m n. m.), luční kopec „Za tratí“ atd. Doporučujeme vycházku po naučné stezce Remata–Ráztočno s 12 zastaveními, která vás bezpečně a poutavě provede zdejším přírodním rájem.

Sklené

Sklené nabízí i bohaté možnosti horské cyklistiky, skvělá místa na houbaření či aktuálně na skialpy. Pokud se tedy vydáte na Slovensko, tuhle vesničku nevynechejte.

 

GPS: 48°47'08.5"N 18°50'08.1"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karol Kobella

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Vesnice roku 2021
Publikováno: 10.3.2021
V těchto dnech se spustilo přihlašování do slovenské soutěže Vesnice roku, která dává možnost obcím ukázat výjimečnost, úspěchy i tvořivost místních obyvatel. Uzávěrka přihlášek je do konce dubna 2021.

SR: Prievidza – důležité centrum Horní Nitry – VIDEO
Publikováno: 12.9.2017
Pokud se vypravíte na výlet do oblíbených Bojnic, pravděpodobně se nevyhnete ani nedalekému městu Prievidza. Mnoho lidí ale městem jen projede, což je škoda – i Prievidza má jako přirozené centrum regionu co nabídnout.

SR: Prievidza – město uprostřed Hornonitranské kotliny
Publikováno: 5.5.2011
Území regionu Horná Nitra je v podstatě totožné s územím okresu Prievidza, do kterého kromě okresního města patří ještě další tři městečka. První z nich jsou Bojnice, proslavené svým pohádkově krásným zámkem, lázněmi a nejstarší ZOO na Slovensku. Dalším městem jsou Nováky, v současnosti nejvýznamnější průmyslové město regionu a posledním Handlová, známá těžbou hnědého uhlí.

SR, Horní Nitra – naučné stezky a nejen přírodní zajímavosti
Publikováno: 24.9.2015
Svérázný region Horní Nitra nabízí nespočet atrakcí, míst a výletů do přírody. My vás dnes provedeme turisticky atraktivními lokalitami, jejichž návštěvou určitě neprohloupíte.

SR: Mošovce – turčianská královská vesnička I.
Publikováno: 21.8.2014
Turčianská zahrádka, jak se familiárně nazývá oblast regionu Turca, skrývá v sobě krásy přírody, lidových tradic i zachovalých pamětihodností. Dnes se vydáme do jedné z největších turčianských obcí - do Mošovců, které nabízejí spojení všech tří krás dohromady.

SR: Turčianská zahrádka – vzácný ráj na severu Slovenska
Publikováno: 26.7.2012
Jeden z nejkrásnějších koutů Slovenska se nachází mezi pohořím Malé a Velké Fatry. Ze severu ho ohraničuje národní kulturní město Slováků Martin a z jihu lázeňské město Turčianské Teplice. Tento kout - nebo kraj, se nazývá Turčianská kotlina, ve starších pramenech označována i jako Turčianská zahrádka.

SR: Turčianské Teplice – lázeňské město v lůně přírody I.
Publikováno: 7.8.2014
V dnešním putování po Slovensku zavítáme do městečka ležícím v oblasti Horního Turce, které je kromě funkce okresního města i významným lázeňským, kulturním a historickým centrem regionu. Vydejte se spolu s námi do Turčianských Teplic.

SR: Turčianské Teplice – lázeňské město v lůně přírody II.
Publikováno: 14.8.2014
Po týdenní přestávce se opět vracíme do Turčianských Teplic. Poté, co naši procházku přerušila silná průtrž mračen, jsme si za útočiště vybrali místní kino. Za chvíli nebylo po dešti ani vidu a my jsme mohli pokračovat v objevování krás města.

SR: Znievský hrad – strážce Turca
Publikováno: 27.11.2014
Dnes se vydáme na zříceninu druhého nejvýše položeného hradu na Slovensku. Řekneme si něco o jeho historii a projdeme se i okolím.

SR: Martin – Národní hřbitov
Publikováno: 13.11.2014
Teprve nedávno jsme si připomněli Památku všech zesnulých nazývanou také jako Dušičky. Symbolickým zapalováním svíček na hřbitovech, jsme si v tichosti zavzpomínali na lidi, které jsme měli rádi. Dnes zajdeme na hřbitov i my, ale ne na ledajaký, na Národní, který se nachází ve městě Martin.

SR: Martin – toulky městem I.
Publikováno: 19.2.2015
Dnes se vydáme na toulky severoslovenským městem Martin. V první části si představíme místa aktivního života ve městě a v druhé zas navštívíme historické centrum, ve kterém se podíváme na pozoruhodné stavby a řekneme si také o historii institucí sídlících v nich.

SR, Martin: Lesopark Jedloviny – zelený ráj na okraji města
Publikováno: 5.2.2015
Na okraji města Martin se nachází jedinečné místo určené pro odpočinek i sportovní rekreaci. Je jím Lesopark Jedlovina, který už dlouhá léta slouží veřejnosti pro rodinné, nebo firemní setkání, turistiku, nebo na bezcílné toulky přírodou. A tak jsme se vydali na návštěvu lesoparku i my.

SR, Martin: ferata na Martinské hole – VIDEO
Publikováno: 15.12.2015
Po delším čase opět zavítáme do malebné Turčanské zahrádky (Turčianské zahrádky), která je obklopena mohutnými horami Malé a Velké Fatry. Vydáme se do martinské městské části Stráně, kde na konečné zastávce MHD začíná jedna nádherná zajištěná cesta.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Turčianské Jaseno – malé Toskánsko
Necelých 8 kilometrů východně od města Martin se rozprostírá vesnička Turčianské Jaseno. Její oko...

SR, Turiec: Cyklotúra z obce Vrícko
Cyklistická sezona začíná a my vás zveme na malý výlet. Cyklotúru začínáme nedaleko obce Vrícko, ...

SR: Turiec – zimní výstup na Zniev
Dnes vás pozveme na procházku k možná méně známému kopci v Turčianské kotlině s pozůstatky zřícen...

SR, Martin: Výlet naučnou stezkou a feratou
Známé lokalitě Martinské hole v pohoří Malá Fatra přibyla před pár lety další turisticky vyhledáv...

SR: Turčianské Teplice – lázeňské městečko
V horní části Turce se nachází okresní městečko Turčianské Teplice, jehož dlouholetá lázeňská tra...

SR: Mošovce – královská vesnička
V lůně Turčianské kotliny se nachází malebná vesnička Mošovce, která nabízí návštěvníkům nevšední...

SR: Turiec a jeho zimní krása
Turčianska zahrádka je krásná nejen v létě, ale i v zimě. Z vrcholů Malé Fatry se nabízí unikátní...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Podzimní atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakce:
Vstupenka na ONLINE cestovatelskou besedu od Cestovatelská kina (jen pro SR)

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2021
Rok 2021 byl Evropskou unií vyjmenovaný za Evropský rok železnic. Při této příležitosti se konaly (jú) víceré přeshraniční akce, workshopy i výstavy. Součástí roku železnic je i možnost získat bezplatnou železniční permanentku.
20.10.2021
V pořadí 16. ročník festivalu Horyzonty se tento rok uskuteční v termínu od 11. do 13. listopadu 2021. Trenčanský festival divákům představí filmy v tradičním hávu, v podobě promítání v kinosálu, ale po pozitivní zkušenosti a příznivých diváckých ohlasech z minulého roku, si můžou festivalový program prohlédnout diváci i online.
19.10.2021
Transparency International Slovensko spustilo zajímavý projekt, který se zaměřuje na podporu férového podnikání a etického nakupování. V úvodní fázi se zaměřuje na hotelový sektor, ale v budoucnosti má ambice se rozšířit i na jiné segmenty trhu, například na sektor lázeňství, stravovacích služeb a podobně.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Ukrajině :

Ukrajina

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Pripjať – město ruin a duchů

Lvov – chutě, vůně a tóny západní Ukrajiny

Kyjev – Starobylá metropole

Zakarpatská oblast – místní turistika

Užhorod – ráj prvorepublikové architektury

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 23. 10. 2021
svátek:Teodor
dnes:
sobota 23.10.
9 °C
zítra:
neděle 24.10.
8 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X