www.infoglobe.cz » SR: Slovenský kras, Gombasecká jeskyně – výlet do podzemí

SR: Slovenský kras, Gombasecká jeskyně – výlet do podzemí

Publikováno: 4.5.2014
Nejen krásné soutěsky, horské hřbety nabízející úžasné výhledy, nebo pestrobarevná květena a bohatá fauna dokáží vylákat lidi do přírody. Mnohá zajímavá místa jsou schovaná v podzemí. Nejednu podzemní přírodní zajímavost ukrývá i Národní park Slovenský kras, kam se dnes společně vydáme.

O krásách a zákoutích Národního parku Slovenský kras, který se nachází na jihovýchodě Slovenska, by se dalo psát hodně. Vždyť spolu s hraničícím Aggteleckým národním parkem nacházejícím se v Maďarsku tvoří jednotný celek, který představuje nejrozsáhlejší krasové území planinového typu v celé střední Evropě. Vápencové náhorní planiny protínají hluboká údolí, ale jak už i samotný název napovídá, nachází se zde také množství unikátních podzemních i povrchových krasových jevů. Nás však dnes bude zajímat pouze jeden jediný - unikátní krápníková Gombasecká jeskyně.

Podzemní světové přírodní dědictví

Pokud i vy rádi poznáváte překrásná přírodní zákoutí a nebojíte se nakouknout i hlouběji do útrob matky přírody, návštěvu Gombasecké jeskyně byste si rozhodně neměli nechat ujít. Najdete ji v katastru obce Slavec, která se nachází v Rožňavském okrese. Leží v údolí řeky Slaná, na západním úpatí Silické planiny a patří k nejkrásnějším přírodním zajímavostem Národního parku Slovenský kras. Odstavné parkoviště je umístěno v bezprostřední blízkosti vstupu do jeskyně.

cestou k jeskyniSlovenský kras
Gombasecká jeskyně, která je od roku 1996 prohlášena za národní přírodní památku a v rámci jeskyní Slovenského a Aggteleckého krasu je zařazena do světového přírodního dědictví UNESCO, sloužila v minulosti i jako sanatorium na léčení nemocí dýchacích cest.

Přesto, že pro veřejnost zpřístupněná část jeskyně dosahuje pouze 285 metrů (z celkem dodnes prozkoumaných 1 525 metrů), její prohlídka s průvodcem, který vám poskytne opravdu poutavý odborný výklad, zabere až půl hodiny. Téměř celá prohlídková trasa se ​​totiž prochází dvakrát.

Gombasecká jeskyně - vstup
Gombaseckou jeskyni objevili v roce 1951 dobrovolní jeskyňáři z Rožňavy a už za 4 roky byla zpřístupněna pro veřejnost. Jde o říční vývěrovou jeskyni. Je částí Silicko - Gombaseckého podzemního hydrologického systému, jehož součástí je i Silická lednice. Jeskyně jsou od sebe odděleny dosud neznámým úsekem Černého potoka. K nejkrásnějším prvkům jeskynní výzdoby patří tenká dutá sintrová brčka, která jsou vytvořena a zachována v takovém rozsahu, jaký nemůžete obdivovat v žádné jiné dosud objevené jeskyni na Slovensku. Kromě toho se zde samozřejmě vyskytují i ​​jiné formy jeskynní výzdoby, jako jsou stalaktity, stalagmity, či různé sintrové náteky a kůry. Přesto, že převýšení představuje pouze okolo 7 metrů, během prohlídky zdoláte 87 schodů. Myslím si však, že to hravě zvládnete i s vašimi malými ratolestmi. Ale nelze zapomínat na teplejší oblečení. I pokud se sem vydáte v létě, do batohu si přibalte něco s dlouhými rukávy, protože teplota vzduchu v jeskyni se celoročně pohybuje jen kolem 9 °C.

Slovenský krasGombasecká jeskyně
Podobně jako v jiných jeskyních, ani zde nemůžete jen tak bez povolení fotografovat. Pokud si však přece jen chcete udělat i nějaký pěkný záběr z vnitřku jeskyně, nezapomeňte si před vstupem zakoupit povolení. Zde však chci připomenout, že nesmíte používat stativ a navíc za povolení k fotografování zaplatíte více, než za samotný vstup do jeskyně. My jsme proto tento špás vynechali a krásy jeskyně jsme si ukládali pouze hluboko do naší paměti.

Co stojí za to navštívit v okolí?

Okolí Gombasecké jeskyně nabízí mnoho krásných míst, která stojí za to navštívit. Vždyť Slovenský kras, který tvoří sedm planin a ty jsou přímo poseté množstvím vyvěraček, závrtů, jeskyní či propastí, je největším krasovým územím u nás. Kromě Gombasecké jeskyně jsou tu pro veřejnost zpřístupněny ještě jeskyně Domica a Jasovská jeskyně. Dále vám doporučuji navštívit asi 12 kilometrů vzdálené město Rožňava se zajímavým historickým centrem. Za návštěvu jistě stojí i Hornické muzeum. Z Gombasecké jeskyně to nemáte daleko ani do Krásnohorského Podhradí, kde můžete navštívit hrad Krásna Hôrka (který je od roku 2012, kdy ho zachvátil ničivý požár, v rekonstrukci), Mauzoleum Andrássyových nebo nedaleký zámeček Betliar.

Betliar Mauzoleum Andrássyových

Text: O. Maňáková

Foto: O. Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Muzeum v zámečku Betliar
Publikováno: 16.9.2010
Zámeček (kaštieľ) Betliar patří mezi nejkrásnější zachovaná šlechtická sídla na Slovensku. Ukrývá se uprostřed rozsáhlého parku ve stejnojmenné obci nedaleko Rožňavy.

Revúca: Město kultury 2022
Publikováno: 2.11.2021
Od začátku budoucího roku se stane metropole Gemeru – Revúca slovenským městem kultury pro rok 2022. Městu titul přinese zviditelnění v rámci celé země, jakož i finance na realizaci oživení veřejných prostor.

SR, Košický kraj – region mnoha tváří III
Publikováno: 30.5.2021
Po návštěvě Čermeľského údolí, Gotické cesty či cyklovýstupu na Kojšovskou hoľu se dnes zaměříme na další atraktivní místa Košického kraje. Budeme objevovat krásy podzemí, unikátní zámeček, velkolepou zoo, a dokonce i gejzír.

SR, Rožňava – kráska Gemeru
Publikováno: 16.1.2022
Region Gemer je bohatý na krásnou přírodu a historická místa, z nichž jedno dnes navštívíme. Naším cílem bude okresní město Rožňava, které leží ve stejnojmenné kotlině, obklopené majestátními Volovskými vrchy a unikátním Slovenským krasem.

SR, Slovenský ráj – Průlom Hornádu
Publikováno: 1.6.2016
Minulý týden jsme se vydali poznávat Slovenský ráj, přesněji úsek od Smižan po Čingov. Tato část trasy vedla po loukách, lesních stezkách a cestách, ale před námi byla ještě větší výzva. Průlom Hornádu, který je známý svými exponovanými stupačkami a jistícími řetězy.

SR, Betliar – historický park
Publikováno: 4.5.2016
Malebná obec Betliar se nachází přibližně 3 kilometry od okresního města Rožňava. Kromě nejnavštěvovanějšího stejnojmenného zámečku jihovýchodního Slovenska nabízí také procházku po vskutku nádherném přírodním parku, který začal psát svou historii již koncem 18. století.

SR, Herlany – obec proslavená gejzírem
Publikováno: 13.8.2015
Po delší době se vydáme na východní Slovensko, abychom navštívili pár jedinečných míst. Prvním z nich bude obec Herlany, která se nachází přibližně 28 kilometrů od Košic, v malebné krajině na úpatí Slanských vrchů a v údolí Herlanského potoka.

SR, Slovenský ráj – naučná stezka Mládeže
Publikováno: 25.5.2016
Pomalu se nám blíží léto a s ním i čas ideální na turistiku. Dnes vás zavedeme do ráje. A ne tak ledajakého, ale slovenského. Naši túru začneme v obci Smižany, kde je i začátek naučné stezky.

SR, Galmus: unikátní Šiklavá skála – VIDEO
Publikováno: 12.4.2016
Pokud máte rádi méně známá přírodní místa, tak právě v dnešním článku vás zavedeme do horské oblasti Galmus, která se nachází na severu Volovských vrchů, přibližně 20 kilometrů od města Spišská Nová Ves nebo kousek od Krompach.

Východní Slovensko: Hrad Krásná Hôrka
Publikováno: 22.3.2012
Ve 13. století se začala psát historie národní kulturní památky, hradu Krásná Hôrka, který je v dnešní době součástí SNM - Muzea Betliar. V roce 2011 prošly prostory hradu rekonstrukcí a návštěvníci zde měli možnost shlédnout mimořádně cenné sbírky. Ale v sobotu 10. března 2012 vypukl na hradě rozsáhlý požár, který zničil všechny střechy, včetně interiéru horního gotického hradu.

SR, Smolník – královské báňské městečko
Publikováno: 7.5.2015
Na východním Slovensku se nachází mnoho krásných míst a my jedno z nich dnes navštívíme. Zastavíme se v obci Smolník v okrese Gelnica, který má bohatou hornickou minulost, nevšední architektonické památky a je obklopen nádhernou přírodou, ideální pro turistické vycházky.

SR, Košice – město se zlatým pokladem
Publikováno: 24.12.2015
Příliš dlouho jsme nebyli na návštěvě druhého největšího města Slovenska – Košic. Rozhodli jsme se to napravit – sbalili jsme si věci, sedli do auta a vyrazili směr východ.

SR, Košice – prohlídka muzea
Publikováno: 31.12.2015
Metropole východu nás přivítala s otevřenou náručí a hned nám nabídla to nejvzácnější – pohled na Košický zlatý poklad. Důkladně a s nadšením jsme si ho prohlédli a pokračovali jsme do dalších zajímavých muzejních zákoutí.

SR, Krásnohorské Podhradí - Mauzoleum Františky a Dionýza Andrássyových
Publikováno: 27.4.2014
Malebné Slovensko v sobě ukrývá mnoho přírodních krás, za kterými se vyplatí cestovat i na druhý konec republiky. Stejně tak je protkáno hustou sítí historických památek, které každoročně přilákají nejen domácí, ale i zahraniční návštěvníky. Dnes společně navštívíme východ Slovenska, kde se ukrývá i jedna unikátní památka - Mauzoleum Františky a Dionýsa Andrássyových.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Rožňava – turistické centrum Gemeru
V objetí majestátních hor leží město Rožňava, které se může pochlubit řadou výjimečných památek. ...

SR, Slovenský ráj – příroda z jiného světa
V severovýchodní části Slovenského rudohoří se rozprostírá národní park Slovenský ráj. Vyhlášen b...


Souvisejicí videa

SR, Galmus: Šiklavá skála
Dnes vás zavedeme do méně známé oblasti zvané Galmus, která se nachází na severu Volovských vrchů...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 8. 2022
svátek:Jáchym
dnes:
úterý 16.8.
19 °C
zítra:
středa 17.8.
21 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X