www.infoglobe.cz » SR, Slovenský ráj – Ferrata HZS Kysel – VIDEO

SR, Slovenský ráj – Ferrata HZS Kysel – VIDEO

Publikováno: 21.2.2017
Po delším čase se opět vydáme do přírody. Tentokrát vás zavedeme do znovu zpřístupněné rokle Kysel, která se nachází v národním parku Slovenský ráj.

Jako výchozí bod si můžete zvolit obce Hrabušice (Podlesok), Letanovce nebo Spišské Tomášovce (Čingov), případně z opačné strany obec Dědinky, zde však je třeba mít již výraznou fyzickou kondici. Potkávacím bodem pro túru je Kláštorisko, odkud se po žluté turistické trase dostanete k ústí Kysel, kde začíná nástup na ferratu Horské záchranné služby Kysel.

Slovenský ráj

Jedná se o náročnější přechod (typ C) celou roklí Kysel, která byla loni (19. 8. 2016) po 40 letech od ničivého požáru znovu zpřístupněna široké veřejnosti. Ještě než se vydáte na dobrodružnou cestu, je nutné mít s sebou ferratový set. Také je třeba dodržovat mimosezonní uzávěrku, která zpravidla trvá od listopadu do poloviny června, a v neposlední řadě si předem zjistěte povětrnostní podmínky. Pokud tak učiníte, nic vám nebude bránit v poznávání pravé divočiny, v níž určitě okusíte neopakovatelné zážitky. Ferrata je symbolicky zpoplatněna (ke vstupence dostanete podrobnou skládačku o ferratě) a můžete ji absolvovat sami. Je zde ale i možnost odborného doprovodu za poplatek. Na vybraných místech si můžete ferratový set zapůjčit.

Slovenský ráj

Nástup na ferratu začíná od zmíněného ústí. Postupně budete procházet nejpřísněji chráněným územím národního parku, které je zařazeno i do soustavy evropských chráněných území NATURA 2000. Kdysi nejnavštěvovanější rokle Slovenského ráje byla od roku 1974 uzavřena a přírodně přetvořena, takže můžete očekávat vskutku úžasné scenerie.

ferrata Horské záchranné služby Kysel

Zpočátku se od malé louky v lese vydáte úzkým chodníkem k řečišti potoka, kde budete kráčet přímo po korytě toku, proto se určitě vybavte nepromokavou obuví. Roklina se bude postupně uzavírat, čehož důkazem budou jakoby padající strmé skalní soutěsky a citelně chladnější a vlhčí vzduch. Bílé vápence zdobené travnatými terasami, popadané dřevo a suti vás přivedou po více než 400 metrech k prvním stupačkám.

ferrata Horské záchranné služby Kysel

ferrata Horské záchranné služby Kysel   ferrata Horské záchranné služby Kysel

Ani se nenadějete a narazíte na další oku lahodící přírodní výtvor – Barikádový vodopád, který zdoláte po železných stupačkách (kramlích) ve skalní stěně. Následovat bude výšková část a po jejím překonání se dostanete k zajímavému skalnímu útvaru, který nese název Udírna. Tato malá jeskyně sloužila jako úkryt před špatným počasím a snad ji během vaší túry nebudete muset využít. Po chvilce se přesunete ke Kapličkovému vodopádu, jehož podoba byla vlivem ničivého požáru a následnými sesuvy nejvíce změněna. Následuje přechod Temnicí – skalní úžinou, až se nakonec dostanete k nejtěžšímu úseku celé ferraty. Tím úsekem je strmý výstup vedle úchvatného Obrovského vodopádu, který končí na můstku nad ním. Tento bod je zároveň závěrem ferraty. Od můstku vede náhradní trasa Kysel, která je určena i pro běžného návštěvníka a umožňuje návštěvu Karolínyho vodopádu bez nutnosti ferratové výbavy.

ferrata Horské záchranné služby Kysel

Po ukončení přechodu vás žlutě značná stezka přivede k rozcestí nebo k bodu Nad Kysel, kde se napojíte na modře značenou trasu vedoucí zpět ke Kláštorisku. Ferratu je možné zdolat za zhruba dvě hodinky, avšak pokud budete obdivovat krásy přírody, což určitě budete, tak počítejte s dostatečnou časovou rezervou. Celkové převýšení ferraty je 179 metrů.

GPS:  48°56'36.6"N 20°25'18.1"E (Kláštorisko)

 

Text: Oskár Mažgút

Video a foto: Jozef Dovičin

Hudba: Lights Out – Myuu

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Suchá Belá – nejromantičtější soutěska Slovenska
Publikováno: 12.7.2012
Na východním Slovensku v oblasti Spiše se nachází jedno z nejkrásnějších horských pásem – Slovenský ráj, který je již od roku 1988 vyhlášen za národní park. V členitém území protkaném roklemi, potoky a vodopády se ukrývá soutěska, kterou se opravdu vyplatí vidět.

SR: S batohem po Slovensku – turističtí průvodci
Publikováno: 26.8.2020
Nedávno spatřila světlo světa praktická knižní reedice turistických průvodců S batohem po Slovensku od rodinného vydavatelství Dajama. Kromě atraktivních turistických cílů přináší i turistické mapy.

SR, Slovenský ráj – Kláštorská roklina
Publikováno: 20.10.2019
Nedávno jsme absolvovali pěknou turistickou vycházku v národním parku Slovenský ráj a vy se sem teď vydejte s námi. Výchozím bodem je rekreační oblast Podlesok, odkud se po modře značené turistické stezce vydáte k rozcestí Hrdlo Hornádu.

Liptovské Revúce: Nová slovenská ferrata Dvě věže
Publikováno: 9.9.2019
Milovníci přírody a adrenalinu se mohou začít těšit na novou atrakci přímo v srdci Liptova. Od 14. září bude v obci Liptovské Revúce-Záhorovo otevřená ferrata Dvě věže a nová naučná stezka.

SR, Slovenský ráj – mystické Kláštorisko
Publikováno: 14.8.2019
Po návštěvě Spišského Bystrého jsme se přesunuli do oblasti horského pásma Slovenský ráj, přesněji k turistickému středisku Podlesok, které se nachází v údolí potoka Velká Bílá voda.

SR: Slovenský ráj – přechod přes roklinu Piecky
Publikováno: 5.8.2018
Slovensko oplývá nesmírným přírodním bohatstvím, atraktivními lokalitami, které jsou pravidelně navštěvované zástupy turistů z různých koutů světa. Slovenský ráj patří bezpochyby k těmto klíčovým turistickým lokalitám. Dnes se vydáme do rokle Piecky, kde absolvujeme krásnou túru v lůně divoké a nespoutané přírody.

SR, Slovenský ráj – Průlom Hornádu
Publikováno: 1.6.2016
Minulý týden jsme se vydali poznávat Slovenský ráj, přesněji úsek od Smižan po Čingov. Tato část trasy vedla po loukách, lesních stezkách a cestách, ale před námi byla ještě větší výzva. Průlom Hornádu, který je známý svými exponovanými stupačkami a jistícími řetězy.

SR, Spišský Štvrtok – obec s gotickým skvostem
Publikováno: 10.4.2022
Tentokrát se vydáme do Prešovského kraje, přesněji na jihozápadní okraj Levočských vrchů, kde navštívime více než 2 a půl tisícovou obec Spišský Štvrtok. Kromě bohaté historie nebo unikátních památek nabízí i nádhernou přírodu zastoupenou v nedalekém Národním parku Slovenský ráj.

SR, Slovenský ráj – naučná stezka Mládeže
Publikováno: 25.5.2016
Pomalu se nám blíží léto a s ním i čas ideální na turistiku. Dnes vás zavedeme do ráje. A ne tak ledajakého, ale slovenského. Naši túru začneme v obci Smižany, kde je i začátek naučné stezky.

SR: Spišská Nová Ves – brána do ráje
Publikováno: 13.7.2016
Minulý týden jsme navštívili město Mistra Pavla – Levoču a dnes se přesuneme jen o necelých 11 kilometrů níže do Spišské Nové Vsi, která je považována za vstupní bránu do národního parku Slovenský ráj.

SR: Spišská Belá, Strážky – umění a historie v jednom
Publikováno: 17.10.2013
Dnes se vydáme na východní Slovensko do bývalé obce Strážky, která je v současnosti místní částí města Spišská Belá. Strážky leží na hlavním tahu mezi královským městem Kežmarok a již zmíněným městem Spišská Belá. Známé jsou díky nádhernému zámku, anglickému parku či unikátní zvonici. A právě za těmito nevšedními památkami namíříme naše kroky.

SR: Spišská Belá – pohled do minulosti
Publikováno: 24.10.2013
Město Spišská Belá se nachází v severní části Popradské kotliny, pod mohutnými Belianskými Tatrami, na křižovatce cest do Kežmarku, Staré Lubovně, Zamaguria a Vysokých Tater. V dnešním putování po Slovensku se vydáme za poznáváním krás tohoto nevšedního města.

SR, Spišská Sobota – klenot pod Tatrami
Publikováno: 16.5.2013
Dnes se na toulkách Slovenskem vydáme do okresního města Poprad, konkrétně do městské památkové rezervace Spišská Sobota. Nahlédneme do její historie, kterou provázela období rozvoje i úpadku. Navzdory spletitému osudu se její historicko-umělecká hodnota nevytratila, spíše naopak, v současnosti nabízí unikátní pohled na životy našich předků v regionu Spiše.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Slovenský ráj – návštěva ferraty Kysel
V dnešní fotogalerii absolvujete spolu s námi výlet po docela nedávno znovu zpřístupněné rokli Ky...

SR: Spišská Nová Ves – město unikátů a rekordů
Nejen vstupní brána do Slovenského ráje, ale i místo nevšedních procházek, to v sobě snoubí Spišs...

SR, Slovenský ráj – příroda z jiného světa
V severovýchodní části Slovenského rudohoří se rozprostírá národní park Slovenský ráj. Vyhlášen b...

SR: Spišská Belá a Strážky
Na východním Slovensku se nachází mnoho krásných míst. Určitě jedním z nich je i město Spišská Be...

Slovenský ráj - Velký Sokol
Fotografické putování po jedné z nejpůsobivějších dolin Slovenského ráje. Pakliže chcete o tomto ...


Souvisejicí videa

SR, Slovenský ráj – rokle Kysel
Dnešní video vás zavede do nádherné rokle Kysel, která se nachází v národním parku Slovenský ráj....


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 12. 8. 2022
svátek:Klára
dnes:
pátek 12.8.
14 °C
zítra:
sobota 13.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X