www.infoglobe.cz » SR, Slovenský ráj – naučná stezka Mládeže

SR, Slovenský ráj – naučná stezka Mládeže

Publikováno: 25.5.2016
Pomalu se nám blíží léto a s ním i čas ideální na turistiku. Dnes vás zavedeme do ráje. A ne tak ledajakého, ale slovenského. Naši túru začneme v obci Smižany, kde je i začátek naučné stezky.

Obec Smižany se nachází v okrese Spišská Nová Ves a je jednou ze vstupních bran do Slovenského ráje. Zajímavostí této vesnice je, že patří mezi nejlidnatější obce na Slovensku bez statutu města. Kvůli necitlivé výstavbě v období socialismu není po architektonické stránce moc přitažlivá, avšak co se týče okolní přírody, patří mezi celonárodní skvosty.

Slovenský ráj

NP Slovenský ráj   Slovenský ráj

Dostat se sem můžete autem, autobusem i vlakem. Po příjezdu do obce je třeba se přesunout do místní chatové oblasti Smižanská Maša, kde začíná naučná stezka Mládeže. Ta vede od Maše k Hradisku a Čingovu, odtud k úseku Pod Soví skálou a přes zelenou lávku zpět do Smižan. Zde však chceme upozornit, že během cesty se můžete napojit i na další naučnou stezku – Průlom Hornádu, která vás provede snad největší přírodní atrakcí Slovenského ráje – Tomášovským výhledem, dále pak Hrdlem Hornádu nebo Letanovským mlýnem. Ale pojďme pěkně popořadě.

pohled ze Slovenského ráje

pohled ze Slovenského ráje   pohled ze Slovenského ráje 

Národní park Slovenský ráj se rozprostírá v severovýchodní části Slovenského rudohoří. Za národní park byl vyhlášen v roce 1988 a jeho celková výměra činí přes 19 hektarů a přes 13 hektarů ochranného pásma. Turisty je vyhledáván hlavně kvůli krasovým projevům v podobě kaňonů, roklí či soutěsek. Život těmto skalním útvarům dodává neodmyslitelná voda ve formě potoků a vodopádů a poměrně husté lesy, takže po pár metrech chůze se ocitnete doslova v bájném pralese, kde se čas od času převaluje tajuplná mlha. Nachází se zde i přes 280 jeskyní s prehistorickými nálezy, ale jen pár jich je veřejnosti přístupných. Díky specifickému mikroklimatu se zde vyskytují mnohá vzácná společenství rostlin a živočichů. Jako příklad uvádíme přes 2 000 druhů motýlů, 300 druhů hub, 4 000 druhů bezobratlých či přes 16 druhů západokarpatských endemitů.

Slovenský ráj

Slovenský ráj (jeskyně)   Slovenský ráj

Tak to jsme si zhruba popsali tento přírodní poklad Slovenska. Ale vraťme se zpět k naučné stezce Mládeže. Při jejím postupném zdolávání nás provázely naučné tabule vypovídající o geologii, archeologii, fauně, flóře a společenském významu území. Stezka je nenáročná, přístupná v zimě i létě a s maximálním převýšením 120 metrů. Jedna z prvních zajímavých zastávek je přírodní rezervace Čingovské hradiště s úžasným rostlinným zázemím a s výskytem nálezů z doby kamenné, bronzové a z období velkomoravské říše. Dalším zajímavým místem je Soví skála, která je vyhlídkovým bodem a také místem výskytu sov. Postupně jsme natrefili i na neobyčejné umělecké ztvárnění, pietní místo či vnější expozici hornin vyskytujících se na území národního parku. Zakrátko jsme se opět vrátili do civilizace, přesněji do oblasti zvané Čingov, která je také výchozím bodem pro turisty. Kromě chat a jiných ubytovacích zařízení se zde nacházejí i restaurace, bufety, veřejné tábořiště či záchranná stanice Horské služby. Zároveň odsud vede několik značených turistických stezek do severní části Slovenského ráje. Čingov je přístupný buď ze Smižan, odkud jsme vyráželi, nebo z obce Spišské Tomášovce.

pohled ze Slovenského ráje (v pozadí Vysoké Tatry)   Slovenský ráj (pietní místo)

Slovenský ráj (expozice hornin)   Slovenský ráj (umělecká tabule)

A právě v Čingově jsme se rozhodli opustit naučnou stezku Mládeže a pokračovat dál Průlomem Hornádu. Více o našem putování se dozvíte již za týden.

tabule naučné stezky – Průlom Hornádu

GPS: (Smižanská Maša) 48°57'00.4"N 20°30'27.2"E

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Suchá Belá – nejromantičtější soutěska Slovenska
Publikováno: 12.7.2012
Na východním Slovensku v oblasti Spiše se nachází jedno z nejkrásnějších horských pásem – Slovenský ráj, který je již od roku 1988 vyhlášen za národní park. V členitém území protkaném roklemi, potoky a vodopády se ukrývá soutěska, kterou se opravdu vyplatí vidět.

SR: Naučné stezky na jednom místě
Publikováno: 15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.

SR, Slovenský ráj – Kláštorská roklina
Publikováno: 20.10.2019
Nedávno jsme absolvovali pěknou turistickou vycházku v národním parku Slovenský ráj a vy se sem teď vydejte s námi. Výchozím bodem je rekreační oblast Podlesok, odkud se po modře značené turistické stezce vydáte k rozcestí Hrdlo Hornádu.

SR, Slovenský ráj – mystické Kláštorisko
Publikováno: 14.8.2019
Po návštěvě Spišského Bystrého jsme se přesunuli do oblasti horského pásma Slovenský ráj, přesněji k turistickému středisku Podlesok, které se nachází v údolí potoka Velká Bílá voda.

SR: Slovenský ráj – přechod přes roklinu Piecky
Publikováno: 5.8.2018
Slovensko oplývá nesmírným přírodním bohatstvím, atraktivními lokalitami, které jsou pravidelně navštěvované zástupy turistů z různých koutů světa. Slovenský ráj patří bezpochyby k těmto klíčovým turistickým lokalitám. Dnes se vydáme do rokle Piecky, kde absolvujeme krásnou túru v lůně divoké a nespoutané přírody.

SR, Slovenský ráj – Ferrata HZS Kysel – VIDEO
Publikováno: 21.2.2017
Po delším čase se opět vydáme do přírody. Tentokrát vás zavedeme do znovu zpřístupněné rokle Kysel, která se nachází v národním parku Slovenský ráj.

SR, Slovenský ráj – Průlom Hornádu
Publikováno: 1.6.2016
Minulý týden jsme se vydali poznávat Slovenský ráj, přesněji úsek od Smižan po Čingov. Tato část trasy vedla po loukách, lesních stezkách a cestách, ale před námi byla ještě větší výzva. Průlom Hornádu, který je známý svými exponovanými stupačkami a jistícími řetězy.

SR: Slovenský kras, Gombasecká jeskyně – výlet do podzemí
Publikováno: 4.5.2014
Nejen krásné soutěsky, horské hřbety nabízející úžasné výhledy, nebo pestrobarevná květena a bohatá fauna dokáží vylákat lidi do přírody. Mnohá zajímavá místa jsou schovaná v podzemí. Nejednu podzemní přírodní zajímavost ukrývá i Národní park Slovenský kras, kam se dnes společně vydáme.

SR: Časopis Krásy Slovenska oslavuje 100 let!
Publikováno: 20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, který je věnován přírodním unikátům a kulturním zajímavostem Slovenska, turistice, cestovnímu ruchu, horolezectví, jeskyňářství, ochraně přírody a tradicím, se v tomto roce „dožívá“ jubilejních 100 let.

SR: Spišská Belá – pohled do minulosti
Publikováno: 24.10.2013
Město Spišská Belá se nachází v severní části Popradské kotliny, pod mohutnými Belianskými Tatrami, na křižovatce cest do Kežmarku, Staré Lubovně, Zamaguria a Vysokých Tater. V dnešním putování po Slovensku se vydáme za poznáváním krás tohoto nevšedního města.

SR: Spišská Belá, Strážky – umění a historie v jednom
Publikováno: 17.10.2013
Dnes se vydáme na východní Slovensko do bývalé obce Strážky, která je v současnosti místní částí města Spišská Belá. Strážky leží na hlavním tahu mezi královským městem Kežmarok a již zmíněným městem Spišská Belá. Známé jsou díky nádhernému zámku, anglickému parku či unikátní zvonici. A právě za těmito nevšedními památkami namíříme naše kroky.

SR, Spišský hrad: monumentální krása – VIDEO
Publikováno: 8.9.2015
Dnes s naší kamerou zabloudíme do městečka Spišské Podhradí, nad kterým se vypíná jeden z největších hradních komplexů na Slovensku – Spišský hrad. Přestože je městečko vstupní branou k hradu, katastrálně je tento středověký monument přiřazen k území obce Žehra. A to je jen jedna z mnoha zajímavostí, které vás čekají v dnešním článku.

SR, Herlany – obec proslavená gejzírem
Publikováno: 13.8.2015
Po delší době se vydáme na východní Slovensko, abychom navštívili pár jedinečných míst. Prvním z nich bude obec Herlany, která se nachází přibližně 28 kilometrů od Košic, v malebné krajině na úpatí Slanských vrchů a v údolí Herlanského potoka.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Slovenský ráj – návštěva ferraty Kysel
V dnešní fotogalerii absolvujete spolu s námi výlet po docela nedávno znovu zpřístupněné rokli Ky...

SR, Slovenský ráj – příroda z jiného světa
V severovýchodní části Slovenského rudohoří se rozprostírá národní park Slovenský ráj. Vyhlášen b...

SR: Spišské Podhradí – atraktivní turistický cíl
Pokud vyhledáváte památky UNESCO, návštěvu Spišského Podhradí nesmíte vynechat. Tato východoslove...

SR: Spišská Belá a Strážky
Na východním Slovensku se nachází mnoho krásných míst. Určitě jedním z nich je i město Spišská Be...

SR: Spišský hrad, hradní vrch a okolí
Symbol Spiše – Spišský hrad, který je postavený na travertinovém kopci, patří k největším hradům ...

Slovenský ráj - Velký Sokol
Fotografické putování po jedné z nejpůsobivějších dolin Slovenského ráje. Pakliže chcete o tomto ...


Souvisejicí videa

SR, Slovenský ráj – rokle Kysel
Dnešní video vás zavede do nádherné rokle Kysel, která se nachází v národním parku Slovenský ráj....


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.1.2021
Fotopublikace Slovenské hrady a zámky z nebe z autorského pera Milana Paprčky byla zpracována jako audiokniha pro seniory. Na konci minulého roku byla darovaná domovům důchodců ve formě DVD a v současnosti je již dostupná i široké veřejnosti.
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, který je věnován přírodním unikátům a kulturním zajímavostem Slovenska, turistice, cestovnímu ruchu, horolezectví, jeskyňářství, ochraně přírody a tradicím, se v tomto roce „dožívá“ jubilejních 100 let.

18.1.2021
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 23. 1. 2021
svátek:Zdeněk
dnes:
sobota 23.1.
1 °C
zítra:
neděle 24.1.
0 °C