www.infoglobe.cz » SR, Slovenský ráj – Průlom Hornádu

SR, Slovenský ráj – Průlom Hornádu

Publikováno: 1.6.2016
Minulý týden jsme se vydali poznávat Slovenský ráj, přesněji úsek od Smižan po Čingov. Tato část trasy vedla po loukách, lesních stezkách a cestách, ale před námi byla ještě větší výzva. Průlom Hornádu, který je známý svými exponovanými stupačkami a jistícími řetězy.

Ani jsme se nenadáli a z jedné naučné stezky (Mládeže) jsme přešli na druhou (Průlom Hornádu, resp. stezku Horské služby). Z výchozí turistické oblasti Čingov jsme zakrátko kráčeli po přibližně 16kilometrovém úseku horního toku řeky Hornád, který vede k ústí pravostranného přítoku – k potoku Velká Bílá voda. Tato část se nazývá i jako Hrdlo Hornádu.

Slovenský ráj – flóra

Slovenský ráj    Slovenský ráj – naučná stezka

Pokud byste se rozhodli absolvovat naši trasu z opačného konce, tj. od Hrdla Hornádu, jako výchozí body doporučujeme obec Hrabušice nebo autokemp Podlesok. Zvolíte-li túru z této strany, budete moci pozorovat impozantní vstupní bránu v podobě skalních masivních výběžků Ptačího hrbu a Zelené hory. A pokud vystoupáte na bradlo, po pravé straně uvidíte část Hornádské kotliny i s prodírající se řekou Hornád. Tento úsek je zároveň křižovatkou tří turistických tras, proto je na vás, kterou značenou stezkou sem dojdete. Ale vraťme se zpět do oblasti v okolí Čingova.

Slovenský ráj – Tomášovský výhled

Slovenský ráj – Tomášovský výhled   Slovenský ráj – Tomášovský výhled (okolí) 

Jelikož Hornád vytvořil nádherné kaňonovité údolí (místy až s 300metrovým výškovým rozdílem), je se nač dívat. Tento výrazný krajinný celek na své trase nabízí působivé skalní útvary, z nichž nám nedá nezmínit Tomášovský výhled. I když se jedná o malé zdržení, prostě ho musíte vidět! Tato skalní galerie, dosahující nadmořské výšky 680 metrů, je charakteristická skalní terasou, odkud se naskýtá pohled do údolí Bílého potoka, na Průlom Hornádu, Čertovu sihoť a za dobrých podmínek i na Vysoké Tatry. Zároveň je Tomášovský výhled vyhledávanou lezeckou oblastí a patří i k turisticky nejnavštěvovanějším částem Slovenského ráje. Nacházejí se zde i další skalní útvary jako například Ihla nebo Kazatelna na jižním svahu Ludmanky.

Slovenský ráj – Průlom Hornádu

Slovenský ráj – fauna   Slovenský ráj – Průlom Hornádu

Vrátili jsme se do údolí řeky, kde už nás čekala již zmíněná naučná stezka (Průlom Hornádu). Dobrodružství začalo při přechodu přes mosty, lávky a vystupňovalo se u stoupaček. Cestou jsme pozorovali bohaté zastoupení rostlinných společenství, která nás přenášela do světa panenské přírody. A ten pocit bychom vám rádi dopřáli.

Slovenský ráj – Průlom Hornádu

Jako zajímavost uvádíme, že modře značená stezka Průlomu Hornádu byla v celé své délce zpřístupněna až od roku 1974 a je součástí národní přírodní rezervace, proto je třeba dbát nejen na svou bezpečnost, ale také na ochranu tohoto skvostu.

Slovenský ráj   pohled na krajinu od Letanovců

Přibližně v polovině našeho výletu jsme zjistili, že zbývající trasa je uzavřena kvůli špatnému počasí v minulých dnech. Nacházeli jsme se v oblasti zvané Letanovský mlýn. Měli jsme na výběr: vrátit se zpět, což časově nebylo reálné, nebo pokračovat po červené značce, popř. po bývalé přístupové cestě kartuziánů ke Kláštorisku nebo do obce Letanovce. Jelikož už bylo dost hodin, vyrazili jsme na vlak do Letanovců. Následovala adrenalinová cesta po okraji dnes již neexistující romské osady, doprovázená místními dětmi. Po několika desítkách minut jsme dorazili na železniční zastávku, kde jsme počkali na příjezd vlaku a hodnotili jsme naše celodenní zážitky.

Letanovce – bývalá romská osada

Letanovce – bývalá romská osada   Letanovce

Slovenský ráj nabízí skvělou a v létě osvěžující turistiku, kterou díky mnohým přístupovým bodům zvládnou i rodiny s menšími dětmi. Jedná se o přírodní poklad Slovenska, který byste určitě při svých toulkách světem neměli vynechat.

GPS: (Letanovský mlýn) 48°57'12.5"N 20°26'21.1"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Suchá Belá – nejromantičtější soutěska Slovenska
Publikováno: 12.7.2012
Na východním Slovensku v oblasti Spiše se nachází jedno z nejkrásnějších horských pásem – Slovenský ráj, který je již od roku 1988 vyhlášen za národní park. V členitém území protkaném roklemi, potoky a vodopády se ukrývá soutěska, kterou se opravdu vyplatí vidět.

SR, Spišský Štvrtok – obec s gotickým skvostem
Publikováno: 10.4.2022
Tentokrát se vydáme do Prešovského kraje, přesněji na jihozápadní okraj Levočských vrchů, kde navštívime více než 2 a půl tisícovou obec Spišský Štvrtok. Kromě bohaté historie nebo unikátních památek nabízí i nádhernou přírodu zastoupenou v nedalekém Národním parku Slovenský ráj.

SR, Herlany – obec proslavená gejzírem
Publikováno: 13.8.2015
Po delší době se vydáme na východní Slovensko, abychom navštívili pár jedinečných míst. Prvním z nich bude obec Herlany, která se nachází přibližně 28 kilometrů od Košic, v malebné krajině na úpatí Slanských vrchů a v údolí Herlanského potoka.

SR, Slovenský ráj – Kláštorská roklina
Publikováno: 20.10.2019
Nedávno jsme absolvovali pěknou turistickou vycházku v národním parku Slovenský ráj a vy se sem teď vydejte s námi. Výchozím bodem je rekreační oblast Podlesok, odkud se po modře značené turistické stezce vydáte k rozcestí Hrdlo Hornádu.

SR, Slovenský ráj – mystické Kláštorisko
Publikováno: 14.8.2019
Po návštěvě Spišského Bystrého jsme se přesunuli do oblasti horského pásma Slovenský ráj, přesněji k turistickému středisku Podlesok, které se nachází v údolí potoka Velká Bílá voda.

SR: Slovenský ráj – přechod přes roklinu Piecky
Publikováno: 5.8.2018
Slovensko oplývá nesmírným přírodním bohatstvím, atraktivními lokalitami, které jsou pravidelně navštěvované zástupy turistů z různých koutů světa. Slovenský ráj patří bezpochyby k těmto klíčovým turistickým lokalitám. Dnes se vydáme do rokle Piecky, kde absolvujeme krásnou túru v lůně divoké a nespoutané přírody.

SR: Slovenský kras, Gombasecká jeskyně – výlet do podzemí
Publikováno: 4.5.2014
Nejen krásné soutěsky, horské hřbety nabízející úžasné výhledy, nebo pestrobarevná květena a bohatá fauna dokáží vylákat lidi do přírody. Mnohá zajímavá místa jsou schovaná v podzemí. Nejednu podzemní přírodní zajímavost ukrývá i Národní park Slovenský kras, kam se dnes společně vydáme.

SR, Slovenský ráj – naučná stezka Mládeže
Publikováno: 25.5.2016
Pomalu se nám blíží léto a s ním i čas ideální na turistiku. Dnes vás zavedeme do ráje. A ne tak ledajakého, ale slovenského. Naši túru začneme v obci Smižany, kde je i začátek naučné stezky.

SR, Slovenský ráj – Ferrata HZS Kysel – VIDEO
Publikováno: 21.2.2017
Po delším čase se opět vydáme do přírody. Tentokrát vás zavedeme do znovu zpřístupněné rokle Kysel, která se nachází v národním parku Slovenský ráj.

SR, Krásnohorské Podhradí - Mauzoleum Františky a Dionýza Andrássyových
Publikováno: 27.4.2014
Malebné Slovensko v sobě ukrývá mnoho přírodních krás, za kterými se vyplatí cestovat i na druhý konec republiky. Stejně tak je protkáno hustou sítí historických památek, které každoročně přilákají nejen domácí, ale i zahraniční návštěvníky. Dnes společně navštívíme východ Slovenska, kde se ukrývá i jedna unikátní památka - Mauzoleum Františky a Dionýsa Andrássyových.

SR, Smolník – královské báňské městečko
Publikováno: 7.5.2015
Na východním Slovensku se nachází mnoho krásných míst a my jedno z nich dnes navštívíme. Zastavíme se v obci Smolník v okrese Gelnica, který má bohatou hornickou minulost, nevšední architektonické památky a je obklopen nádhernou přírodou, ideální pro turistické vycházky.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Slovenský ráj – návštěva ferraty Kysel
V dnešní fotogalerii absolvujete spolu s námi výlet po docela nedávno znovu zpřístupněné rokli Ky...

SR, Slovenský ráj – příroda z jiného světa
V severovýchodní části Slovenského rudohoří se rozprostírá národní park Slovenský ráj. Vyhlášen b...

SR, Košice – metropole východu
Perlou východního Slovenska jsou zcela určitě Košice. Druhé největší město Slovenska ukrývá nejen...

Slovenský ráj - Velký Sokol
Fotografické putování po jedné z nejpůsobivějších dolin Slovenského ráje. Pakliže chcete o tomto ...


Souvisejicí videa

SR, Slovenský ráj – rokle Kysel
Dnešní video vás zavede do nádherné rokle Kysel, která se nachází v národním parku Slovenský ráj....


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 11. 8. 2022
svátek:Zuzana
dnes:
čtvrtek 11.8.
18 °C
zítra:
pátek 12.8.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X