www.infoglobe.cz » SR, Smolník – královské báňské městečko

SR, Smolník – královské báňské městečko

Publikováno: 7.5.2015
Na východním Slovensku se nachází mnoho krásných míst a my jedno z nich dnes navštívíme. Zastavíme se v obci Smolník v okrese Gelnica, který má bohatou hornickou minulost, nevšední architektonické památky a je obklopen nádhernou přírodou, ideální pro turistické vycházky.

Je slunečné jarní ráno a my se ocitáme v obci Smolník, který nás vítá úžasnou zelení lesů Volovských vrchů. Atmosféru bohaté báňské minulosti je tu cítit i dnes. Vydáváme se tedy k jejímu poznávání prostřednictvím dochovaných architektonických či technických památek.
Smolník

Vůbec první písemná zmínka o Smolníku pochází z roku 1243. Původně se jednalo o slovanskou obec, kde se ve 13. století dosídlili Němci. Přistěhovalectví, ale hlavně výskyt bohatých nalezišť zlata a stříbra, později mědi a železa, znamenaly pro do té doby malou obec poměrně prudký začátek rozvoje. V roce 1327 samotný císař Karel Robert na základě tzv. Štiavnického práva prohlásil Smolník za svobodné báňské město s báňským, tržním, mysliveckým i rybářským právem. Díky tomu se obec stala významným centrem hornictví, což potvrzuje i fakt, že ve 14. století zde bylo sídlo báňské komory. Právě 14. a 15. století bylo obdobím největšího rozkvětu, a dokonce zde začala fungovat i královská mincovna. No, jak to už bývá, po slávě a rozmachu nastalo mírné zpomalení rozvoje. Smolník v roce 1465 připadl panství Spišského hradu, stal se na dlouhá desetiletí majetkem několika významných rodů a nevyhnul se ani morové nákaze, která si v roce 1600 vyžádala přes 550 obětí. Přesto již v roce 1661 se opět dostává do vlastnictví tehdejšího uherského krále a postupně se zintenzivňuje těžba rud. Ve Smolníku začíná působit důlní škola, důlní soud a další administrativní instituce. Zajímavostí je, že na počátku 19. století zde vzniká i kamenné divadlo jako jedno z prvních na území Slovenska.
SmolníkSmolník

V roce 1872 byla budova divadla přestavěna na továrnu na zpracování tabáku, která po 136 letech existence v roce 2008 zanikla. Vyráběly se zde exkluzivní doutníky z kubánského tabáku určené hlavně na vývoz do zahraničí. Jednalo se o jedinou výrobnu ručních doutníků na Slovensku.
Smolník

Procházením obcí jsme pozorovali krásné původní hornické domy z 18. a 19. století, které přežily ničivý požár z roku 1905, kdy větší část obce vyhořela. O pět let později postihla údolí Smolníku větrná smršť, která paradoxně dala za vznik úzkorozchodné lesní železnici, která odvážela kalamitní dřevo z oblasti. V současnosti jsou dochovaná jen torza z této železniční trati, která se stává vyhledávaným cílem turistů.
Smolník

Koncem 19. století zaniká i těžba mědi, průmysl v obci se přeorientuje na produkci pyritu a jeho zpracování. Později i tato produkce zaniká a obec se opět přeorientuje, tentokrát na strojírenskou a dřevařskou činnost. Zapomínat však nesmíme ani na cestovní ruch. Neboť tak jako my, tak i ostatní turisté začínají Smolník navštěvovat díky turistickému potenciálu okolních kopců, které v létě nabízejí příjemné výlety a v zimě méně náročné lyžování a běžkování.

Smolník

Pokud se vrátíme k památkám, nedá nám nezmínit se o sakrálních stavbách jako kostel sv. Kateřiny, evangelický kostel, zvonice nebo sloup Nejsvětější Trojice na náměstí. Pozoruhodné jsou i měšťanské domy, radnice a kulturní dům.
Smolník

Obec kromě těchto památek zdobí i voda, a to v podobě potoka Smolník, který se prodírá středem obce. Na jeho horním toku se nachází nádherná vodní nádrž Úhorná, která byla postavena v roce 1768 na zadržování dešťové vody, ale i jako protipovodňová ochrana. Později byla tato nádrž využívána pro důlní účely (tzv. tajch). Zajímavostí je, že domácí ji nazývají jako Smolnické pleso a vskutku se plesu i podobá. Prozatím je oblíbeným rekreačním místem domácích i přespolních, hlavně v letním období.
Smolník

Báňská minulost Smolníku se dostala dokonce i do knih mineralogie na celém světě. A to díky minerálu szomolnokit, který byl poprvé popsán v roce 1877 a pojmenován podle tehdejšího maďarského názvu obce.

Jelikož jsme si stihli prohlédnout všechny krásy Smolníku, tedy alespoň v centru a v jeho bezprostředním okolí, rozhodli jsme se pro návštěvu dalších dvou výletních cílů. Necelých 18 km od Smolníku je město Rožňava s největším čtvercovým náměstím na Slovensku, v jehož středu je postavena strážní věž z poloviny 17. století. A opačným směrem nás zase čekala nevšední zacházka do klimatických lázní Štós, které nabízejí některé z procedur i v nedaleké Jasovské jeskyni. Ale o tom si povíme až někdy příště ...

Text: Oskár Mažgút

Foto: Ing. Stanislav Šiliga

Za spolupráci na článku děkujeme panu Lubomíru Farkašovskému.

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Herlany – obec proslavená gejzírem
Publikováno: 13.8.2015
Po delší době se vydáme na východní Slovensko, abychom navštívili pár jedinečných míst. Prvním z nich bude obec Herlany, která se nachází přibližně 28 kilometrů od Košic, v malebné krajině na úpatí Slanských vrchů a v údolí Herlanského potoka.

SR, Slovenský ráj – Průlom Hornádu
Publikováno: 1.6.2016
Minulý týden jsme se vydali poznávat Slovenský ráj, přesněji úsek od Smižan po Čingov. Tato část trasy vedla po loukách, lesních stezkách a cestách, ale před námi byla ještě větší výzva. Průlom Hornádu, který je známý svými exponovanými stupačkami a jistícími řetězy.

SR, Rožňava – kráska Gemeru
Publikováno: 8.2.2017
Region Gemer je bohatý na krásnou přírodu a historická místa, z nichž jedno dnes navštívíme. Naším cílem bude okresní město Rožňava, které leží ve stejnojmenné kotlině, obklopené majestátními Volovskými vrchy a unikátním Slovenským krasem.

Rimavská Sobota: výstava BIONIKA – příroda na to přišla první
Publikováno: 3.6.2020
Gemersko-malohontské muzeum vás zve na výstavu s názvem Bionika – příroda na to přišla první, která je zaměřena na přírodu jako nevyčerpatelný zdroj inspirace a poznatků pro techniku, architekturu i design.

Košice: výstava Záhady, osudy, mumie
Publikováno: 19.7.2015
Již 21. července zavítá do Východoslovenského muzea netradiční putovní výstava Maďarského přírodovědného muzea, která nese název Záhady, osudy, mumie.

Betliar: Její Veličenstvo královna
Publikováno: 21.6.2015
V betliarském zámku se letní sezona 2015 nese ve znamení legendární královny Alžběty, známé pod jménem Sisi. SNM - Muzeum Betliar připravilo v kostele Andrášiovců (Andrássyovců) výstavu Její Veličenstvo královna, která je první svého druhu na Slovensku.

Košice: Gurmán Fest 2015
Publikováno: 10.6.2015
Již 12. až 14. června mohou návštěvníci Košic zažít jedinečný festival výjimečných chutí Gurmán Fest. Zajímavý kulinářský festival, během kterého se představí nejlepší restaurace Košic, je událost, na které byste neměli chybět.

Košice: Balónová fiesta 2015
Publikováno: 8.6.2015
Vychutnejte si pohledy na metropoli východního Slovenska přímo z balónu ve dnech 10. až 13. června, kdy se koná 22. ročník mezinárodní balónové fiesty v Košicích.

Malá Tŕňa: Tokaj pod hvězdami
Publikováno: 25.5.2015
Už 30. května se uskuteční akce Tokaj pod hvězdami, jehož součástí bude i slavnostní otevření a rozsvícení 12 metrů vysoké vyhlídkové věže, která se svým jedinečným tvarem v podobě dřevěného sudu stane novou atrakcí regionu.

SR: Léto na vodě – zábava pro všechny, kteří mají odvahu
Publikováno: 31.7.2014
Milujete léto, slunce, vodu a nechybí vám odvaha? Tak právě pro vás máme jeden skvělý tip na trávení aktivního odpočinku. Zavolejte přátelům, sbalte rodinu a vyjeďte společně na nezapomenutelný splav. O krásné zážitky jistě nebudete mít nouzi.

SR: Košice – Východoslovenské muzeum
Publikováno: 5.6.2014
Dnes zavítáme do metropole východu - do Košic, abychom společně navštívili jedno z nejstarších a nejvýznamnějších muzeí na Slovensku - Východoslovenské muzeum. Řekneme si něco o jeho vzniku a jednotlivých expozicích.

SR, Krásnohorské Podhradí - Mauzoleum Františky a Dionýza Andrássyových
Publikováno: 27.4.2014
Malebné Slovensko v sobě ukrývá mnoho přírodních krás, za kterými se vyplatí cestovat i na druhý konec republiky. Stejně tak je protkáno hustou sítí historických památek, které každoročně přilákají nejen domácí, ale i zahraniční návštěvníky. Dnes společně navštívíme východ Slovenska, kde se ukrývá i jedna unikátní památka - Mauzoleum Františky a Dionýsa Andrássyových.

Krásnohorské Podhradí: hrad Krásna Hôrka
Publikováno: 28.9.2012
Prošlo již 6 měsíců od požáru na hradě Krásná Hôrka, který vypukl 10. března 2012. Redakce Infoglobe se snažila zveřejněním článku alespoň mediálně pomoci vyhlášené veřejné sbírce na záchranu této významné kulturní památky. Prozatím vám přinášíme aktuální stav změn, které se uskutečnily, nebo v blízké budoucnosti uskuteční, na uvedeném kulturním dědictví.

SR: Slovenský kras, Gombasecká jeskyně – výlet do podzemí
Publikováno: 4.5.2014
Nejen krásné soutěsky, horské hřbety nabízející úžasné výhledy, nebo pestrobarevná květena a bohatá fauna dokáží vylákat lidi do přírody. Mnohá zajímavá místa jsou schovaná v podzemí. Nejednu podzemní přírodní zajímavost ukrývá i Národní park Slovenský kras, kam se dnes společně vydáme.

SR: Gelnica – královské důlní město
Publikováno: 5.1.2012
Gelnica je město s bohatou hornickou historií, která zde číhá na každém kroku ze zdí starých staveb a štítů důlních štol. To však není jediné, co může nabídnout. Její okolní příroda je prostě okouzlující a nabízí mnoho způsobů využití pro turisty.

Slovensko: Michalovce I. – Pohled do historie
Publikováno: 1.12.2011
V třídílném seriálu si představíme metropoli regionu Zemplín. Začneme chronologicky, a tedy historií Michalovců, přejdeme na památky a vyprávění završíme současnými Michalovcemi.

Slovensko: Košice – Kaple svatého Michala
Publikováno: 11.8.2011
V centru východoslovenského města Košice se hned vedle Dómu sv. Alžběty nachází v nedalekém parku další gotický skvost – kaple sv. Michala. Mnozí Košičané ji donedávna mohli poznat převážně z její venkovní strany, interiér byl zpřístupněn jen zřídkakdy. Jaká je však její historie a čím vším prošla, než nabyla současnou podobu?

SR: Michalovce II. - Historické stavby města
Publikováno: 8.12.2011
Ve druhém článku o metropoli Zemplína si povíme něco o historických budovách, které se ve městě nacházejí.

SR: Michalovce III. - Současnost perly Zemplína
Publikováno: 15.12.2011
Třetí díl o Michalovcích rozebírá, jak to ve městě vypadá v současnosti a co se tu dá dělat.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Rožňava – turistické centrum Gemeru
V objetí majestátních hor leží město Rožňava, které se může pochlubit řadou výjimečných památek. ...

SR: Milujeme slovenské hory II.
Slovensko je země bohatá na krásnou přírodu, kterou obklopují majestátní hory a malebná údolí. Bě...

SR: Milujeme slovenské hory
Slovensko je země bohatá na krásnou přírodu, kterou obklopují majestátní hory a malebná údolí. Bě...

SR: Sabinov – městečko na východním Slovensku
Městečko Sabinov leží na řece Torysa, nachází se na východním Slovensku v Prešovském kraji a má o...

Slovenský ráj - Velký Sokol
Fotografické putování po jedné z nejpůsobivějších dolin Slovenského ráje. Pakliže chcete o tomto ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 25. 11. 2020
svátek:Kateřina
dnes:
středa 25.11.
0 °C
zítra:
čtvrtek 26.11.
-2 °C