SR, Smolník – královské báňské městečko

Je slunečné jarní ráno a my se ocitáme v obci Smolník, který nás vítá úžasnou zelení lesů Volovských vrchů. Atmosféru bohaté báňské minulosti je tu cítit i dnes. Vydáváme se tedy k jejímu poznávání prostřednictvím dochovaných architektonických či technických památek.
Vůbec první písemná zmínka o Smolníku pochází z roku 1243. Původně se jednalo o slovanskou obec, kde se ve 13. století dosídlili Němci. Přistěhovalectví, ale hlavně výskyt bohatých nalezišť zlata a stříbra, později mědi a železa, znamenaly pro do té doby malou obec poměrně prudký začátek rozvoje. V roce 1327 samotný císař Karel Robert na základě tzv. Štiavnického práva prohlásil Smolník za svobodné báňské město s báňským, tržním, mysliveckým i rybářským právem. Díky tomu se obec stala významným centrem hornictví, což potvrzuje i fakt, že ve 14. století zde bylo sídlo báňské komory. Právě 14. a 15. století bylo obdobím největšího rozkvětu, a dokonce zde začala fungovat i královská mincovna. No, jak to už bývá, po slávě a rozmachu nastalo mírné zpomalení rozvoje. Smolník v roce 1465 připadl panství Spišského hradu, stal se na dlouhá desetiletí majetkem několika významných rodů a nevyhnul se ani morové nákaze, která si v roce 1600 vyžádala přes 550 obětí. Přesto již v roce 1661 se opět dostává do vlastnictví tehdejšího uherského krále a postupně se zintenzivňuje těžba rud. Ve Smolníku začíná působit důlní škola, důlní soud a další administrativní instituce. Zajímavostí je, že na počátku 19. století zde vzniká i kamenné divadlo jako jedno z prvních na území Slovenska.
V roce 1872 byla budova divadla přestavěna na továrnu na zpracování tabáku, která po 136 letech existence v roce 2008 zanikla. Vyráběly se zde exkluzivní doutníky z kubánského tabáku určené hlavně na vývoz do zahraničí. Jednalo se o jedinou výrobnu ručních doutníků na Slovensku.
Procházením obcí jsme pozorovali krásné původní hornické domy z 18. a 19. století, které přežily ničivý požár z roku 1905, kdy větší část obce vyhořela. O pět let později postihla údolí Smolníku větrná smršť, která paradoxně dala za vznik úzkorozchodné lesní železnici, která odvážela kalamitní dřevo z oblasti. V současnosti jsou dochovaná jen torza z této železniční trati, která se stává vyhledávaným cílem turistů.
Koncem 19. století zaniká i těžba mědi, průmysl v obci se přeorientuje na produkci pyritu a jeho zpracování. Později i tato produkce zaniká a obec se opět přeorientuje, tentokrát na strojírenskou a dřevařskou činnost. Zapomínat však nesmíme ani na cestovní ruch. Neboť tak jako my, tak i ostatní turisté začínají Smolník navštěvovat díky turistickému potenciálu okolních kopců, které v létě nabízejí příjemné výlety a v zimě méně náročné lyžování a běžkování.
Pokud se vrátíme k památkám, nedá nám nezmínit se o sakrálních stavbách jako kostel sv. Kateřiny, evangelický kostel, zvonice nebo sloup Nejsvětější Trojice na náměstí. Pozoruhodné jsou i měšťanské domy, radnice a kulturní dům.
Obec kromě těchto památek zdobí i voda, a to v podobě potoka Smolník, který se prodírá středem obce. Na jeho horním toku se nachází nádherná vodní nádrž Úhorná, která byla postavena v roce 1768 na zadržování dešťové vody, ale i jako protipovodňová ochrana. Později byla tato nádrž využívána pro důlní účely (tzv. tajch). Zajímavostí je, že domácí ji nazývají jako Smolnické pleso a vskutku se plesu i podobá. Prozatím je oblíbeným rekreačním místem domácích i přespolních, hlavně v letním období.
Báňská minulost Smolníku se dostala dokonce i do knih mineralogie na celém světě. A to díky minerálu szomolnokit, který byl poprvé popsán v roce 1877 a pojmenován podle tehdejšího maďarského názvu obce.
Jelikož jsme si stihli prohlédnout všechny krásy Smolníku, tedy alespoň v centru a v jeho bezprostředním okolí, rozhodli jsme se pro návštěvu dalších dvou výletních cílů. Necelých 18 km od Smolníku je město Rožňava s největším čtvercovým náměstím na Slovensku, v jehož středu je postavena strážní věž z poloviny 17. století. A opačným směrem nás zase čekala nevšední zacházka do klimatických lázní Štós, které nabízejí některé z procedur i v nedaleké Jasovské jeskyni. Ale o tom si povíme až někdy příště ...
Text: Oskár Mažgút
Foto: Ing. Stanislav Šiliga
Za spolupráci na článku děkujeme panu Lubomíru Farkašovskému.
Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Pohronská Polhora: Nadregionální mistrovství v zabijačce

Košice: výstava Záhady, osudy, mumie

SR, Herlany – obec proslavená gejzírem

SR, Slovenský ráj – Průlom Hornádu

SR, Rožňava – kráska Gemeru

Betliar: Její Veličenstvo královna

Košice: Gurmán Fest 2015

Košice: Balónová fiesta 2015

Malá Tŕňa: Tokaj pod hvězdami

SR: Léto na vodě – zábava pro všechny, kteří mají odvahu

SR: Košice – Východoslovenské muzeum

SR, Krásnohorské Podhradí - Mauzoleum Františky a Dionýza Andrássyových

Krásnohorské Podhradí: hrad Krásna Hôrka

SR: Slovenský kras, Gombasecká jeskyně – výlet do podzemí

SR: Gelnica – královské důlní město

Slovensko: Michalovce I. – Pohled do historie

Slovensko: Košice – Kaple svatého Michala

SR: Michalovce II. - Historické stavby města

SR: Michalovce III. - Současnost perly Zemplína
Souvisejicí fotogalerie

SR, Rožňava – turistické centrum Gemeru

SR: Milujeme slovenské hory II.

SR: Milujeme slovenské hory

SR: Sabinov – městečko na východním Slovensku

Slovenský ráj - Velký Sokol
Lokace:

Česká republika
Partneři:
Průvodce:
Fotosoutěž:
Příroda – mezi snem a skutečností
Aktuální stavy řek:
Aktuality:
Důležité informace:
Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.
Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:
TIPY NA VÝLETY V ANDOŘE A VE VATIKÁNU:
Andorra – malá země v srdci velkých hor
Itálie, Řím – výlet mimo hlavní sezonu II – Vatikán
Vatikán – katolická enkláva I.
Vatikán – katolická enkláva II.
Vatikán – katolická enkláva III.
Řím aneb procházka "Věčným městem"
FOTOGALERIE
Vše důležité, co byste o Andoře měli vědět, najdete zde a o Vatikánu zde.