SR, Střední Považí: Národní kulturní památka Hrad Beckov

Z majestátního hradu Beckov, který byl založen již ve 13. století, se dodnes zachovala už jen zřícenina. Ovšem ne ledajaká. Nádhernou zříceninu hradu Beckov, která se hrdě tyčí na 60 metrů vysokém útesu nad stejnojmennou obcí, si určitě všimne každý, kdo jede údolím Váhu. Leží totiž nedaleko dálnice D1. Dnes tak tvoří velmi esteticky působící, už z dálky dobře viditelnou a krátkým výstupem dostupnou dominantu Středního Považí. Ale pojďme pěkně popořadě a alespoň jedním očkem pohlédněme do jeho historie.
Na skok do minulosti
Podle archeologických výzkumů byla oblast dnešního Beckova osídlena již v paleolitu. Později, v období Velké Moravy (9. - 10. stol. n. l.), vzniklo na strmém útesu na levém břehu řeky Váh valové zemní opevnění s dřevěnou palisádou na koruně valu, které sloužilo jako stanoviště hlídek, střežících obchodní cestu vedoucí nahoru Považím. První písemná zmínka o hradě Beckov však pochází až z roku 1208, kdy se jako Castrum Blundix, tedy Hrad Bludiště, vzpomíná v listině nitranského župana Tomáše. Přestože název hradu se ještě mnohokrát změnil, jeho podhradí se už tehdy jmenovalo Beckov. Kamenný hrad postavený na obranu severozápadních hranic Uherského království, byl pravděpodobně postaven až v polovině 13. století. Zajímavostí je, že ani Turkům ani Tatarům se nikdy nepodařilo hrad dobýt. Zničil ho až požár v roce 1729, který zachvátil střechy i interiér hradu a ten se z této tvrdé rány osudu už nikdy nevzpamatoval. Do dnešních dnů se z něj dochovaly už jen ruiny, na kterých je však i v současnosti co obdivovat. Hrad Beckov byl v roce 1970 díky své mimořádné historicko-kulturní hodnotě vyhlášen národní kulturní památkou.
Co říká pověst?
Tak jako snad ke všem hradům, i k hradu Beckov se váže několik pověstí. Ta nejznámější v sobě nese příběh o hradním šaškovi Beckovi. Podle ní měl hrad postavit kníže Stibor jako projev díků svému šaškovi. Ten ho jako jediný dokázal rozveselit, když ležel unavený a zničený po dlouhém lovu nedaleko útesu. Tehdy kníže Stibor v dobré náladě šaškovi přislíbil, že mu splní vše, o co si jen požádá. K překvapení všech si šašek Beck přál vlastní hrad hrdě se tyčící k oblakům, na nedaleké skále. Kníže Stibor byl čestný muž a tak slovo dodržel a hrad postavil. Ten se mu však zalíbil natolik, že se ho nechtěl vzdát. Šaškovi za něj nabídl tolik zlata, kolik sám váží. Ten souhlasil, avšak s jednou podmínkou, hrad ponese jeho jméno. A tak hrad nese název Beckov.
Zřícenina hradu v novém hávu
Dnes patří zřícenina hradu Beckov k nejimpozantnějším památkám Slovenské republiky. Vyhledávají ji nejen návštěvníci místní, ale i ze vzdálenějších koutů Evropy nebo dokonce ze zámoří. Jeho brány se začátkem letošní hlavní sezóny otevřely po víceleté přestávce. Probíhala zde totiž první etapa komplexní rekonstrukce, která byla financována z fondů EU, ze státního rozpočtu, z obecní kasy Beckova, i z prostředků členů zájmového sdružení "Hrad Beckov". Díky tomu se v poměrně krátké době podařilo částečně zrekonstruovat např. hradní kapli, vytvořit tzv. Muzejní nádvoří spolu s amfiteátrem a mnoho dalšího. Dnes zde mohou návštěvníci kromě poznávání historie přímo na hradě navštívit letní kino nebo na některé z mnoha akcí, které se zde pravidelně konají, zažít souboj středověkých bojovníků, ochutnat dobové pokrmy, obdivovat práci zručných řemeslníků nebo jen tak relaxovat ve stínu mohutných hradních zdí. Kalendář akcí a program letního kina naleznete ZDE.
Plány do budoucna
Pokud vše půjde jak je naplánované, tak už v roce 2013 se počítá s trvalou expozicí, zaměřenou na podrobné zmapování dějin Beckova. Také na příští rok je přímo v areálu národní kulturní památky, zříceniny hradu Beckov, naplánovaná realizace botanické zahrady, zaměřené na pěstování bylinek a koření, které byly charakteristické pro region Považí a místní lid si je oblíbil již v období středověku. Jelikož patřím k milovníkům domácí kuchyně a bylinky jsou mojí srdeční záležitostí, už teď se těším na naši budoucí návštěvu tohoto zajímavého hradu.
Pokud ještě nemáte plány na poslední letní dny, nebo přemýšlíte o pěkném rodinném výletu, tak návštěvu zříceniny hradu Beckov vám mohu pouze vřele doporučit. Nejenže se tu vyřádí vaše ratolesti, vždyť návštěva takové zříceniny bude pro ně jako výlet do pohádky, ale i vy si zde určitě odpočinete a alespoň na chviličku zapomenete na starosti všedních dní.
Informace pro návštěvníky:
Otevírací hodiny naleznete zde
Ceny vstupenek na hrad Beckov najdete zde
GPS: 48 ° 47'27 .08 "N 17 ° 53'54 .02" E
Text a foto: O. Maňáková
Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Slovensko: Trenčín a jeho hradní skála

SR, Ladce – poutní místo Butkov

Beckov: Akce na hradě 2020

SR, Trenčínský kraj – Matoušovo království II

SR, Výlety s dětmi na hrady a zámky

SR: Kulturní památka roku 2022 – Fénix

SR: Vršatská bradla – strážcové Středního Považí

SR: Malebná obec Lednice a zřícenina stejnojmenného hradu

SR, Čachtice – hrad opředený tajemstvím – VIDEO

SR, Beckov: středověká obec na Pováží – VIDEO

SR, Vršatská bradla: bradloví mohykáni – VIDEO

SR, Brezová pod Bradlom – město národní hrdosti – VIDEO

SR, Považská Bystrica: turistická vycházka na Klapy – VIDEO

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy III

SR, Bezovec: lyžařské středisko s dalekým výhledem – VIDEO

SR, Poznávejte slovenské hrady pěšky a na kole
Souvisejicí fotogalerie

SR: Malý skanzen versus zámeček

SR: Lyžařské středisko Bezovec

SR, Klapy – nenáročná turistika

SR, Brezová pod Bradlom – velkolepá mohyla

SR, Vršatská bradla – dominanta Pováží

SR, ČR: Bílé Karpaty a Velký Lopeník

SR, hrad Beckov – dominanta Pováží

SR, Haluzice – tajemná zima

SR, Čachtice – hrad opředený legendami
Souvisejicí videa

SR, Dubnica nad Váhem – centrum Ilavské kotliny

SR: Lyžařské středisko Bezovec

SR, Považská Bystrica – přírodní rezervace Klapy

SR, Beckov – obec opředená pověstmi
Lokace:
