www.infoglobe.cz » SR, Střední Považí: Národní kulturní památka Hrad Beckov  

SR, Střední Považí: Národní kulturní památka Hrad Beckov

Publikováno: 9.8.2012
Jedna z nejkrásnějších a nejzachovalejších hradních zřícenin, která byla začátkem letní sezóny v tomto roce po rozsáhlé několikaleté rekonstrukci opět otevřena pro širokou veřejnost, rozhodně stojí za návštěvu.

Z majestátního hradu Beckov, který byl založen již ve 13. století, se dodnobec Beckoves zachovala už jen zřícenina. Ovšem ne ledajaká. Nádhernou zříceninu hradu Beckov, která se hrdě tyčí na 60 metrů vysokém útesu nad stejnojmennou obcí, si určitě všimne každý, kdo jede údolím Váhu. Leží totiž nedaleko dálnice D1. Dnes tak tvoří velmi esteticky působící, už z dálky dobře viditelnou a krátkým výstupem dostupnou dominantu Středního Považí. Ale pojďme pěkně popořadě a alespoň jedním očkem pohlédněme do jeho historie.
Beckov
Na skok do minulostiBeckov
Podle archeologických výzkumů byla oblast dnešního Beckova osídlena již v paleolitu. Později, v období Velké Moravy (9. - 10. stol. n. l.), vzniklo na strmém útesu na levém břehu řeky Váh valové zemní opevnění s dřevěnou palisádou na koruně valu, které sloužilo jako stanoviště hlídek, střežících obchodní cestu vedoucí nahoru Považím. První písemná zmínka o hradě Beckov však pochází až z roku 1208, kdy se jako Castrum Blundix, tedy Hrad Bludiště, vzpomíná v listině nitranského župana Tomáše. Přestože název hradu se ještě mnohokrát změnil, jeho podhradí se už tehdy jmenovalo Beckov. Kamenný hrad postavený na obranu severozápadních hranic Uherského království, byl pravděpodobně postaven až v polovině 13. století. Zajímavostí je, že ani Turkům ani Tatarům se nikdy nepodařilo hrad dobýt. Zničil ho až požár v roce 1729, který zachvátil střechy i interiér hradu a ten se z této tvrdé rány osudu už nikdy nevzpamatoval. Do dnešních dnů se z něj dochovaly už jen ruiny, na kterých je však i v současnosti co obdivovat. Hrad Beckov byl v roce 1970 díky své mimořádné historicko-kulturní hodnotě vyhlášen národní kulturní památkou.

Beckov
Co říká pověst?
Tak jako snad ke všem hradům, i k hradu Beckov se váže několik pověstí. Ta nejznámější v sobě nese příběh o hradním šaškovi Beckovi. Podle ní měl hrad postavit kníže Stibor jako projev díků svému šaškovi. Ten ho jako jediný dokázal rozveselit, když ležel unavený a zničený po dlouhém lovu nedaleko útesu. Tehdy kníže Stibor v dobré náladě šaškovi přislíbil, že mu splní vše, o co si jen požádá. K překvapení všech si šašek Beck přál vlastní hrad hrdě se tyčící k oblakům, na nedaleké skále. Kníže Stibor byl čestný muž a tak slovo dodržel a hrad postavil. Ten se mu však zalíbil natolik, že se ho nechtěl vzdát. Šaškovi za něj nabídl tolik zlata, kolik sám váží. Ten souhlasil, avšak s jednou podmínkou, hrad ponese jeho jméno. A tak hrad nese název Beckov.

    BeckovBeckovBeckovBeckov
Zřícenina hradu v novém hávu
Dnes patří zřícenina hradu Beckov k nejimpozantnějším památkám Slovenské republiky. Vyhledávají ji nejen návštěvníci místní, ale i ze vzdálenějších koutů Evropy nebo dokonce ze zámoří. Jeho brány se začátkem letošní hlavní sezóny otevřely po víceleté přestávce. Probíhala zde totiž první etapa komplexní rekonstrukce, která byla financována z fondů EU, ze státního rozpočtu, z obecní kasy Beckova, i z prostředků členů zájmového sdružení "Hrad Beckov". Díky tomu se v poměrně krátké době podařilo částečně zrekonstruovat např. hradní kapli, vytvořit tzv. Muzejní nádvoří spolu s amfiteátrem a mnoho dalšího. Dnes zde mohou návštěvníci kromě poznávání historie přímo na hradě navštívit letní kino nebo na některé z mnoha akcí, které se zde pravidelně konají, zažít souboj středověkých bojovníků, ochutnat dobové pokrmy, obdivovat práci zručných řemeslníků nebo jen tak relaxovat ve stínu mohutných hradních zdí. Kalendář akcí a program letního kina naleznete ZDE.

Beckov
Plány do budoucna
Pokud vše půjde jak je naplánované, tak už v roce 2013 se počítá s trvalou expozicí, zaměřenou na podrobné zmapování dějin Beckova. Také na příští rok je přímo v areálu národní kulturní památky, zříceniny hradu Beckov, naplánovaná realizace botanické zahrady, zaměřené na pěstování bylinek a koření, které byly charakteristické pro region Považí a místní lid si je oblíbil již v období středověku. Jelikož patřím k milovníkům domácí kuchyně a bylinky jsou mojí srdeční záležitostí, už teď se těším na naši budoucí návštěvu tohoto zajímavého hradu.

Pokud ještě nemáte plány na poslední letní dny, nebo přemýšlíte o pěkném rodinném výletu, tak návštěvu zříceniny hradu Beckov vám mohu pouze vřele doporučit. Nejenže se tu vyřádí vaše ratolesti, vždyť návštěva takové zříceniny bude pro ně jako výlet do pohádky, ale i vy si zde určitě odpočinete a alespoň na chviličku zapomenete na starosti všedních dní.

Informace pro návštěvníky:

Otevírací hodiny naleznete zde
Ceny vstupenek na hrad Beckov najdete zde

GPS: 48 ° 47'27 .08 "N 17 ° 53'54 .02" E

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Slovensko: Trenčín a jeho hradní skála
Publikováno: 6.1.2011
Dvě zřejmě největší pamětihodnosti západoslovenského krajského města Trenčín jsou spojeny s mohutným skalním útesem. Jde o majestátní Trenčínský hrad a o unikátní nápis z římských dob na úpatí skály.

SR, Ladce – poutní místo Butkov
Publikováno: 8.12.2019
Dnes se vydáme nedaleko obce Ladce, která je známá hlavně díky cementárně (postavena byla již v roce 1889). S tou souvisí i přírodní dominanta v podobě nejvyššího vrchu Butkovských bradel – hory Butkov, která je desítky let dobývána, aby vydala své bohatství v podobě vápence.

Beckov: Akce na hradě 2020
Publikováno: 11.3.2020
Středověký klenot Pováží – hrad Beckov – si na letošní sezonu připravil několik nevšedních akcí, jejichž přehled vám dnes přinášíme.

Podolie: Park miniatur – sezona 2020
Publikováno: 18.3.2020
Opět po roce vás zveme do Parku miniatur v malebné obci Podolie, kde najdete fascinující svět miniaturních rekonstrukcí hradů, zámků a jiných historických objektů z celého Slovenska. Jaké novinky si park pro tento rok připravil?

SR, Poznávejte slovenské hrady pěšky a na kole
Publikováno: 29.7.2018
Léto je v plném proudu a s ním i ideální čas na rodinné výlety. Jedním z nejatraktivnějších lákadel dovolenkové sezony na Slovensku jsou středověké hrady. Na své si tu přijdou děti i dospělí. I z tohoto důvodu nás zaujala nová kniha, která láká k návštěvám těchto kamenných klenotů.

SR, Bezovec: lyžařské středisko s dalekým výhledem – VIDEO
Publikováno: 19.12.2017
Lyžařská sezona se nám pomalu ale jistě rozjíždí, a proto navštívíme jedno malebné lyžařské středisko nacházející se ve střední části pohoří Považský Inovec.

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy III
Publikováno: 11.6.2017
Od bývalého luxusního hotelu Grand Hotel Royal jsme se vydali na ulici Sad A. Kmeťa, resp. Winterovu ulici, která nás provede historickým centrem města. Hned po prvních krocích se ocitáme v zástavbě tzv. penzionů Berlín (Dr. Cmunt).

SR: Vršatská bradla – strážcové Středního Považí
Publikováno: 2.8.2012
Vršatská bradla, která jsou součástí pohoří Bílé Karpaty, patří k turisticky velmi přitažlivým lokalitám. V převážné míře jsou tvořeny masivními zrnitými vápenci, které jsou bohaté nejen na fosilní faunu, ale nabízejí i překrásný pohled na krajinu Středního Považí.

SR: Malebná obec Lednice a zřícenina stejnojmenného hradu
Publikováno: 1.11.2012
Nevelká obec Lednice, ve které žije něco přes 1000 stálých obyvatel, se stala dalším z cílů našich výletů po Slovensku. Kde se nachází, jaké krásy ukrývá a čím si získala naše srdce, se dočtete v následujících řádcích.

Trenčín: výstava Kamenář a burza minerálů 2015
Publikováno: 1.3.2015
Ve dnech od 5. do 7. března 2015 pořádá výstaviště EXPO CENTER a. s., Trenčín v pořadí již 13. ročník výstavy kamenoprůmyslu a geologie kameníků. Součástí výstavy bude i burza minerálů, fosilií a drahých kamenů.

SR, Čachtice – hrad opředený tajemstvím – VIDEO
Publikováno: 7.4.2015
Slovensko je zemí bohatou na hrady, zámky a zámečky, které bychom mohli počítat na stovky. Na volné dny jsme si naplánovali několik výletů, z nichž nás jeden přenesl v čase, konkrétněji do středověku. Navštívili jsme totiž tajemný čachtický hrad.

SR, Beckov: středověká obec na Pováží – VIDEO
Publikováno: 17.11.2015
Slovenský region Pováží ukrývá mnoho přírodních, ale i lidskou rukou vytvořených krás. Za jednou z nich se dnes vydáme. V blízkosti Nového Mesta nad Váhom se nachází obec Beckov, kterou většina z nás zná podle její největší dominanty – hradu Beckov.

SR, Vršatská bradla: bradloví mohykáni – VIDEO
Publikováno: 25.10.2016
Po delší době jsme opět navštívili ne sice nejvyšší, ale dozajista jedny z nejkrásnějších hor na Slovensku – Vršatská bradla.

SR, Brezová pod Bradlom – město národní hrdosti – VIDEO
Publikováno: 28.2.2017
Trenčanský kraj nabízí mnoho pamětihodností v objetí přírody. Jedním z takových spojení je také přibližně 5tisícové město Brezová pod Bradlom, které se rozprostírá na úpatí Malých Karpat. Nad městem se tyčí vrch Bradlo, na kterém se nachází pietní místo významného rodáka z nedalekých Košarisk – Milana Rastislava Štefánika.

SR, Považská Bystrica: turistická vycházka na Klapy – VIDEO
Publikováno: 20.6.2017
Turistická sezona už pomalu, ale jistě začala, a proto se vydáme do hor. Na začátek vás pozveme k méně náročnému výletu do přírodní rezervace Klapy, která se nachází v oblasti Horního Pováží.

SR, Trenčínský kraj – Matoušovo království II
Publikováno: 1.7.2020
Jakmile vstoupíte do Trenčínského kraje, ocitnete se v Matoušově království, které nese název po nejmocnějším vládci a uherském šlechtici jménem Matúš Čák Trenčianský. V tomto království nejenže můžete obdivovat krásy přírody a historických památek, ale také navštěvovat obce, města, restaurace a hotely, které se společně snaží nabízet služby a tradice tak, aby měl každý pocit, že je doma.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Lyžařské středisko Bezovec
Ve střední části pohoří Považský Inovec se rozprostírá jedno malé lyžařské středisko Bezovec. Nab...

SR, Klapy – nenáročná turistika
Nedaleko Považské Bystrice se nachází horský hřeben Klapy (Cikánka), který je součástí bradlového...

SR, Brezová pod Bradlom – velkolepá mohyla
Na úpatí Malých Karpat se rozprostírá městečko Brezová pod Bradlom, které je historicky spjato s ...

SR, Vršatská bradla – dominanta Pováží
Mezi nejkrásnější hory na Slovensku zcela určitě patří i Vršatská bradla, která již z dálky kralu...

SR, ČR: Bílé Karpaty a Velký Lopeník
Na pomezí Slovenska a České republiky se rozprostírá nádherné pohoří Bílé Karpaty, které nabízí m...

SR, hrad Beckov – dominanta Pováží
Region Pováží nabízí množství hradů, ale jen málo z nich je tak dominantních, že už z dálky ohrom...

SR, Haluzice – tajemná zima
Do zimního hávu se ponořila příroda Bošáckého údolí, kterému dominuje vrch Hájnice (341 m n. m.),...

SR, Čachtice – hrad opředený legendami
Kousek nad obcí Čachtice se nachází zřícenina legendami opředeného čachtického hradu. Tento kdysi...


Souvisejicí videa

SR: Lyžařské středisko Bezovec
Přibližně 20 kilometrů od Piešťan – ve střední části pohoří Považský Inovec – se nachází lyžařské...

SR, Považská Bystrica – přírodní rezervace Klapy
Horní Pováží skrývá mnoho krás a jednou z nich je i přírodní rezervace Klapy, nazývaná také Cikán...

SR, Beckov – obec opředená pověstmi
Kousek od Nového Mesta nad Váhom v krásné přírodě Pováží se nachází obec Beckov a s ní i jedna z ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.9.2020
Mezinárodní den architektury nabídne na tři stovky akcí v různých městech v Čechách a také na Slovensku. V týdnu od 1. do 7. října vás zve na místa veřejnosti běžně nepřístupná. Hlavní téma letošního ročníku je UDRŽITELNOST a podtéma Sociální aspekt.
18.9.2020
Během víkendu 26. a 27. září se uskuteční akce, kterou děti doslova milují – Drakiáda na zámku Schloss Hof.

16.9.2020
V osadě Magurka (Partizánska Ľupča) se vracejí ke svým dávným kořenům. Začátkem října se bude v nejvýše položené osadě na Slovensku rýžovat zlato. Zároveň se slavnostně otevře důlní naučná stezka, která popisuje bohatou historii této lokality. Připraven je i pestrý doprovodný program.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 22. 9. 2020
svátek:Darina
dnes:
úterý 22.9.
25 °C
zítra:
středa 23.9.
22 °C