www.infoglobe.cz » SR: Stupava - Biofarma Příroda je oázou klidu

SR: Stupava - Biofarma Příroda je oázou klidu

Publikováno: 28.7.2011
Každodenní pracovní povinnosti, péče o domácnost a rodinu - to je jen část toho, s čím se musíme denně vypořádat. Když k tomu přidáme „vyřizování“ na úřadech nebo každodenní jízdu přeplněnou dopravou, stává se, že o víkendu se nám už nechce ani z domu vytáhnout paty. To je však chyba. Právě tehdy bychom měli načerpat nové síly, a to nejlépe na čerstvém vzduchu v čarokrásné přírodě.

Biofarma PrírodaI v okolí hlavního města Slovenska se nám nabízí více možností na aktivní strávení volného času. Kolem Bratislavy je mnoho značených cyklistických a turistických stezek, z nichž si určitě vyberete pro sebe tu pravou, ať už podle své kondice nebo aktuální nálady. Po chvilkové úvaze co s načatým víkendem jsme se s přítelem rozhodli, že sobotní odpoledne strávíme na Biofarmě ve Stupavě. Na turistiku jsme byli tentokrát příliš líní, avšak upustit od našich víkendů v přírodě jsme nechtěli. A tak jsme se rozhodli poznat další krásné místo nedaleko domova – Biofarmu Príroda.

Jak se tam dostanete

Vstupní bránaPokud budete přijíždět ve směru od Bratislavy, máte na výběr dvě možnosti. První vede po staré silnici ve směru od Bratislavy přes Záhorskou Bystrici a celou Stupavu. Dále pokračujete po staré silnici směrem na Lozorno. Asi tři kilometry za Stupavou uvidíte po pravé straně velkou trafostanici a hned za ní informační tabuli Biofarmy Príroda. Neodbočíte doprava hned u trafostanice, jak jsme to nedopatřením udělali my, ale až na další odbočce se vydáte doprava na lesní cestu. V této části je už označení jednoznačné, musíte však dávat zvýšený pozor a dodržovat třicítku, protože cesta je poměrně úzká a pohybují se po ní nejen auta, ale také cyklisté a chodci. Druhá přístupová cesta vede po dálnici ve směru na Brno. Na exitu Lozorno neodbočíte doleva směrem na toto malé městečko, ale doprava směrem na Stupavu. Po pravé straně minete parkoviště Artézská Studňa, kde už uvidíte označení, jež vás nasměruje na Biofarmu Príroda. Z hlavní silnice potom odbočíte doleva na lesní cestu. Hned před vjezdem do areálu je bezplatné parkoviště, které však bývá o víkendech přeplněno. Se zaparkováním však není problém podél lesní cesty.

Jedinečný salaš v Malých Karpatech

Prasátko na Biofarmě PrírodaRozlehlý areál Biofarmy s příznačným názvem Príroda je situován v listnatých lesích Malých Karpat. Vstupné se tam neplatí, takže nehrozí, že by vám tento výlet udělal průvan v peněžence. Hned jak překročíte vstupní bránu, zapomenete na každodenní povinnosti a začnete si vychutnávat poklidnou atmosféru všude kolem. Volně se pasoucí ovečky na Biofarmě PrírodaNejen vaše ratolesti, ale i vás určitě potěší pohled na velké množství domácích zvířat, obyvatel farmy, která můžete nejen obdivovat, ale můžete si je třeba i pohladit. Setkáte se tam například se slepicemi, koníky, oslíky, kozičkami, prasátky, psíčky, kočičkami nebo velkým stádem oveček. Některá zvířata byla při naší návštěvě zavřena ve svých výbězích, jiná se volně pohybovala mezi návštěvníky. To mi teď nedá nepřipomenout důležité upozornění pro všechny hosty. Protože se některá zvířátka volně pohybují po areálu a pasou se na chutné trávě, platí tam přísný zákaz kouření. Děti si mohou zvířátka pohladitJediné místo pro kuřáky, které jsem objevila, je vyhrazeno z boční strany salaše u veřejných záchodků. Ale věřte mi, na cigaretu si tam ani nevzpomenete. Jste-li příliš unaveni na další procházky po farmě, můžete se svalit do stínu pod některý z košatých stromů a jen tak pozorovat okolí. Na nejmenší návštěvníky tam čeká dětské hřiště. Ti odvážnější se mohou povozit na poníkovi nebo se spolu s rodiči povozit v kočáru taženém koňmi. Velmi zajímavé je také sledovat, jak se dojí ovečky nebo jak se vyrábí ovčí sýr.

 

Oslík na Biofarmě PrírodaOdpolední siestaPasoucí se koník na farmě Príroda

Hlad nemá šanci

Koliba – Biofarma PrírodaV obrovském areálu je vyhrazeno více míst, kde si můžete s partou kamarádů nebo s rodinou opéci špekáčky nebo ugrilovat chutné maso nebo zeleninu. Rošty na grilování a ohniště však byly na naše překvapení zpoplatněny. Na druhé straně vám však provozovatel za tento poplatek připraví dřevo, hůlky na opékání i sáček na odpad, který za vás také odveze. Čerstvý chléb z domácí pekárnyMy jsme se rozhodli navštívit raději místní salaš a ochutnat domácí speciality. Brynzové halušky s ovčím sýrem a slaninou neměly chybu. Před návratem domů jsme se ještě zastavili v místní bioprodejně Ďatelinka, kde jsme si koupili čerstvý, právě upečený chléb a brynzu, vyrobenou ze syrového mléka od místních ovcí. Domů jsme se vrátili s plným břichem a nabiti pozitivní energií. Na biofarmě jsme našli přesně to, co jsme tam hledali. Oddych a relax v příjemném prostředí.

Text a foto: O. Kubáčková

Překlad: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Záhorská Ves: návštěva nejzápadnější obce – VIDEO
Publikováno: 26.7.2021
Záhorská Ves je obec u řeky Moravy na okraji Borské nížiny. Dostupná je třeba po romantické cyklostezce z bratislavského Děvína. A co vás tu čeká? Krásná přírodní scenerie v povodí řeky Moravy, zajímavosti hraniční linie, monumentální starý cukrovar i půvabné sakrální památky, a to vše jen 40 km od hlavního města.

Stupava: Dni zelá 2019
Publikováno: 4.10.2019
V malebném městečku na Záhoří ve Stupavě se již od roku 1996 na podzim pravidelně konají zajímavé slavnosti zelí, známé jako Dni zelá.

SR, region Záhorie - Kostel sv. Margity Antiochijské
Publikováno: 29.6.2014
Čím dalším si nás získal Západoslovenský region Záhorie? Kde leží jediná dodnes zachovaná sakrální stavba z dob Velké Moravy a která to vlastně je? Odpovědi na tyto, ale i mnohé jiné otázky se dozvíte v dnešním článku.

SR, Borinka – zřícenina hradu Pajštún
Publikováno: 18.5.2014
Příjemné jarní teploty lákají stále více lidí na výlet do přírody. Velmi častým cílem turistických vycházek Bratislavanů, ale nejen jich, je zřícenina hradu Pajštún v Malých Karpatech, kam se i my dnes společně vydáme.

SR, Marianka – slovenské Lurdy
Publikováno: 23.5.2013
Obec Marianka se nachází pár kilometrů od Bratislavy v jižní části Záhoria. Známá je především jako poutní místo, ale my si ji představíme také jako hornickou obec, nebo místo nenáročné turistiky a cykloturistiky.

ZOO Bratislava – exotická divočina uprostřed velkoměsta
Publikováno: 5.7.2012
I v hlavním městě Slovenska, nedaleko jedné z nejrušnějších křižovatek – Patronky, se rozprostírá obrovská plocha zeleně, která se stala domovem pro mnohé, častokrát exotické či ohrožené druhy zvířat – ZOO Bratislava.

Vysoká u Moravy: Nový cyklomost už spojuje oba břehy řeky Morava
Publikováno: 17.11.2021
Slovenskou obec Vysoká u Moravy a rakouský Marchegg jen nedávno spojil nový cyklomost, který přinese regionální rozvoj turismu, ekologickou cyklodopravu, jakož i přeshraniční spolupráci.

SR: Hrady Malých Karpat
Publikováno: 27.1.2011
Malá, ale malebná slovenská krajina se vyznačuje mimo jiné výjimečně vysokým počtem hradů. Podle některých statistik je jejich hustota právě zde nejvyšší v Evropě! Pokud všechny spočítáme, včetně těch zaniklých, po nichž je už těžké alespoň kámen objevit, vyjde nám číslo vyšší než dvě stě.


Souvisejicí fotogalerie

ZOO Bratislava – expozice plné života
V bratislavské zoologické zahradě, která své brány pro návštěvníky otevřela již v roce 1960, dnes...

SR: Stupava – Biofarma Príroda
Máte-li i vy chuť vypadnout z rychlého každodenního koloběhu pracovních povinností, pojďte s ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 13. 8. 2022
svátek:Alena
dnes:
sobota 13.8.
17 °C
zítra:
neděle 14.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X