www.infoglobe.cz » SR, Štúrovo – město vody a tolerance II

SR, Štúrovo – město vody a tolerance II

Publikováno: 22.8.2021
Týden utekl jako voda a my se vracíme do nejjižnějšího města Slovenska – Štúrova. Dnes se vydáme za památkami a turistickými lákadly.

Úvodem vám prozradíme jednu zajímavost, která se týká pěší zóny v centru města. Ta zde vznikla teprve nedávno, a to v roce 2005, za výrazného přispění Evropské unie. Pěší zóna působí moderním a stylovým dojmem, nechybí zde množství zeleně včetně zákonem chráněných platanů javorolistých nebo vodních prvků a fontán. Ohraničená je řadovou zástavbou stavebně různorodých budov.

pěší zóna

pěší zóna   pěší zóna

Ale dominantu města byste zde nenašli. Ta je vzdálená pár desítek metrů od pěší zóny. Nachází se na náměstí svatého Imricha a tvoří ji farní kostel sv. Imricha. Tato jednolodní barokní stavba s představěnou věží a s terčíkem s hodinami z konce 18. století je skvostem. Interiér kostela tvoří pozdně barokní hlavní oltář a kazatelna z roku 1760.

farní kostel sv. Imricha

farní kostel sv. Imricha   chráněné platany javorolisté

Pokud vás láká historie města nebo samotného regionu, určitě navštivte zdejší malé Městské muzeum sídlící kousek za městským úřadem na ulici U Celnice. Pro příznivce umění zas doporučujeme prohlídku Městské galerie Júlia Barty nebo kina Danubius, fungujícího již od konce 50. let. Obě zmíněné kulturní instituce sídlí na pěší zóně.

nábřeží Dunaje

městský úřad   most Marie Valérie

Snad nejnavštěvovanější turistickou atrakcí (kromě aquaparku) Štúrova je nábřeží Dunaje s krásným pohledem na Ostrihom a most Marie Valérie. Tento hraniční most byl postaven již v roce 1895, avšak v letech 1919 i 1944 byl zcela zničen. K jeho obnovení došlo až v roce 2001 a od té doby je neodmyslitelným pojivem dvou středoevropských národů.

památný park s pomníky a jezdeckou sochou polského krále Jána Sobieského

pomník obětem světových válek   Vyprávějící skála

Nevšedními památkami Štúrova jsou i vzpomínková místa. Jedním z nich je i vojenský hřbitov Sovětské armády s majestátním pomníkem truchlící matky. Nachází se zde přes 5000 padlých vojáků. Za návštěvu určitě stojí i památný park s pomníky nebo bronzová jezdecká socha polského krále Jana Sobieského. Socha krále je mementem na 325. výročí bitvy u Parkánu.

cesta na most Marie Valérie

Nedá nám nezmínit i Vyprávějící skálu v parku před městským úřadem, připomínající první písemnou zmínku o Štúrovu, nebo pozoruhodný pomník obětem světových válek a holocaustu na náměstí Svobody.

termální koupaliště Vadaš

Na závěr jsme si nechali termální koupaliště Vadaš, které je jedním z největších koupališť svého druhu na Slovensku. Nabízí vodní zábavu ve více vnějších i v jednom krytém bazénu. Nechybí zde ani wellness centrum, tobogánový park, plážové hřiště, lanový i nafukovací park, motokárové dráhy, minigolf, wakeboard nebo vodní cyklistika, rybolov a různá další sportoviště.

termální koupaliště Vadaš   termální koupaliště Vadaš

Samotnému otevření tohoto vodního světa předcházelo objevení termální vody (39,7 ˚C) v roce 1973 při pracích na vrtání studny. Výstavba koupaliště započala v roce 1976 a o dva roky později již byly předány k užívání první bazény. Postupem času vznikl jeden z nejvyhledávanějších i nejkrásnějších vodních areálů na Slovensku. Zajímavostí je, že v Štúrově existuje i tzv. Vadaš II., A to u nábřeží Dunaje. Jedná se o dodnes funkční staré koupaliště, vybudované na počátku 50. let.

pěší zóna

Štúrovo nabízí kromě krásných památek a blahodárné vody i skvělou gastronomii, zážitkové výlety vláčkem nebo lodí a k tomu vícejazyčnou vlídnou atmosféru v ulicích. Proto neváhejte a naplánujte si výlet do tohoto pěkného koutu Slovenska.

nábřeží Dunaje

GPS: 47°47'56.5"N 18°43'05.9"E

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Maďarsko, Ostrihom: kráska na pravém břehu Dunaje – VIDEO
Publikováno: 24.7.2022
V dnešním článku navštívime trochu opomínané město, které důvěrněji znají hlavně obyvatelé Štúrova a okolí. Je jím maďarský Ostrihom, který nabízí nejen přeshraniční nákupy, vyhlášené cukrárny a restaurace, ale hlavně množství pozoruhodných kulturních památek.

SR, Štúrovo – město vody a tolerance I
Publikováno: 15.8.2021
Při objevování krás Slovenska se tentokrát zastavíme v nejteplejším, nejjižnějším a dozajista i nejtolerantnějším městě, které se rozprostírá jihozápadně od soutoku veletoku Dunaje a řeky Hron. Asi už víte, že v následujících řádcích se vydáme za poznáváním hraničního města Štúrovo.

SR: Nové Zámky – město, které se vyplatí navštívit
Publikováno: 30.8.2012
Okresní město Nové Zámky, původně vybudované na močálech, se nachází na břehu řeky Nitra a kromě městských kulturních památek nabízí svým obyvatelům či návštěvníkům množství sportovních a oddechových center, která jsou pro něj charakteristická.

Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje I.
Publikováno: 8.3.2012
V nejjižnější a zároveň nejteplejší oblasti Slovenska leží malebné město Komárno, ve kterém žije okolo 36 000 obyvatel.

Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje II.
Publikováno: 15.3.2012
Komárno a jeho okolí je ideálním místem na strávení příjemného víkendu. První jarní dny jsou jako stvořené pro poznávání míst. Když sluníčko už krásně svítí, ale stále "zubatě", nastává to nejvhodnější období na procházku za historií a kulturou tohoto hraničního města.

Maďarsko: Komárom – město na pravém břehu Dunaje
Publikováno: 23.10.2013
Kdysi jedno město na Dunaji, dnes dvě samostatná města, ve dvou různých státech. Jedno na Slovensku - Komárno a jedno v sousední Maďarské republice - Komárom. A právě do města Komárom se dnes vydáme za poznáním jeho krás a bohaté historie.

SR, Velký Meder – termální srdce Žitného ostrova
Publikováno: 3.11.2019
Dnes vás zavedeme do okresu Dunajská Streda, přesněji do obce Velký Meder v jižní části Žitného ostrova. Provedeme vás dějinami, navštívíme pár památek a samozřejmě nevynecháme snad největší atrakci městečka – termální aquapark.

SR, Hurbanovo I – namiřte svůj pohled k obloze
Publikováno: 26.5.2019
Tentokrát navštívíme městečko, jehož jméno je na Slovensku denně zmiňováno ve zprávách o počasí. Kromě předpovědí je známé i svou observatoří, která je nejstarší na Slovensku a umožňuje poodhalovat tajemství noční oblohy.

SR, Hurbanovo II – procházka po městě
Publikováno: 2.6.2019
Je snad na Slovensku někdo, kdo ještě neslyšel o Hurbanovu? Toto město je známé z předpovědí počasí či díky zlatavému moku, který se tu už léta vyrábí. Neuniklo ani naší pozornosti. Po návštěvě hvězdárny vás dnes provedeme jeho ulicemi.

SR: Hurbanovo, část Bohatá – souzvuk piva a historie
Publikováno: 9.6.2019
Jen pár kilometrů od hranic s Maďarskem vzniklo město, které se díky svému zlatavého moku stalo známým i mimo Slovensko. Pokud navštívíte Hurbanovo, určitě vašemu oku i čichu neunikne místní pivovar. Nicméně věděli jste, že hned za jeho zdmi to dýchá historií? Tak pojďte spolu s námi nahlédnout do těchto dvou vzájemně propojených světů.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Štúrovo – nejjižnější město Slovenska
Jihozápadně od soutoku Dunaje a řeky Hron se rozprostírá město Štúrovo, které oplývá několika jed...

SR, Hurbanovo – město počasí, hvězd a piva
Když se řekne Hurbanovo, možná si vzpomenete na tři věci typické pro toto jihoslovenské městečko....

SR: Nové Zámky  – městečko, které překvapí
Na břehu Nitry se nachází okresní město Nové Zámky, které návštěvníkům nabízí kulturní památky, s...

Slovensko: Komárno - město památníků
Jihoslovenské město Komárno má bohatou historii, o čem svědčí mnohé památky a památníky doslova n...


Souvisejicí videa

Maďarsko, Ostrihom - kráska Dunaje
Vydejte se spolu s námi na videotoulku maďarským Ostrihomem (Esztergem), který nabízí nejen přesh...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hra barev

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Podzimní balíček plný barev
2. cena:
Podzimní balíček plný barev
3. cena:
Podzimní balíček plný barev
1. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.9.2022
K příležitosti Mezinárodního roku jeskyní se 1. října 2022 můžete mimořádně zúčastnit Dne otevřených dveří (dále jen DOD) Císařské jeskyně v Moravském krasu. Jeskyně je situovaná v Ostrovním žlabu na severovýchodním okraji Ostrova u Macochy.
27.9.2022
Podzimní číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s horským vůdcem a aktuálně ředitelem Horské záchrané služby Marekem Biskupičem, pozve vás přes kopce od Váhu k Váhu, poodhalí tajemství záhadných skalních hamburgrů a představí zručnosti syslů.
21.9.2022
Oslavy sběru úrody a vína probíhají už v plném proudu. V následujících řádcích vám přinášíme přehled hodových slavností i vinobraní, které by jste si určitě neměli nechat ujít.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 29. 9. 2022
svátek:Michal
dnes:
čtvrtek 29.9.
5 °C
zítra:
pátek 30.9.
9 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X