www.infoglobe.cz » SR: Súlovské vrchy – zimní turistika

SR: Súlovské vrchy – zimní turistika

Publikováno: 19.1.2012
Hned první prodloužený víkend v tomto roce jsme se rozhodli strávit na horách. Tentokrát jsme ale snowboardy nechali doma, a navzdory dostatečnému množství sněhu na sjezdovkách, jsme si pro změnu vyzkoušeli zimní turistiku. A musím říct, že nelitujeme.

Horská chata PohodaTo, že kolektiv lidí pracujících pro informační cestovatelský portál Infoglobe cestováním opravdu doslova žije, se odrazilo i při výběru dárku. Od mých úžasných kolegů jsem minulý rok dostala opravdu skvělý svatební dar - víkendový pobyt pro dvě osoby s polopenzí v malebném prostředí Súlovských vrchů. Když jsme s Markem začali uvažovat, kde strávíme Tři krále, ani jsme nemuseli dlouho dumat.Súlovské skály patří k nejznámějším skalním městům a zároveň k nejstarším přírodním rezervacím na Slovensku. Tento přímo pohádkový kraj plný bizarních tvarů, skalních masívů, věží, bradel, oken, vrat či skalních jehel a hub se rozprostírá nad obcí Súľov-Hradná na Pováží. Naším útočištěm se na dvě noci stala horská chata Pohoda, která se ukrývá v samotném srdci tohoto malebného prostředí. Kromě kvalitního ubytování a vynikající kuchyně nás překvapila i krásným výhledem ze sluneční terasy na panorama skal. I v zimním období je okolí chaty jako stvořené pro vycházky do přírody. Z množství turistických chodníčků si určitě vyberou ten "svůj" zkušení turisté, ale také rodiny s dětmi. Ráda bych však upozornila, že tak jako všude na horách, i zde je třeba dbát na bezpečnost. Přechod některých úseků ztěžují nejen vyčuhující kořeny stromů, ale také erozí narušený terén.

Naučný chodník Súlovské skály 

Jelikož jsme si chtěli v první řadě odpočinout a po svátcích se postupně dostat do formy a ne si někde uhnat namožené svaly, rozhodli jsme se, že naším hlavním sobotním výletem se stane středně náročná, ani ne půldenní procházka po naučné stezce Súľovské skály. Podle turistických průvodců nám cesta měla zabrat jeden a půl až dvě a půl hodinky. Kdybychom tolik nefotili a omylem jednou nesešli z cesty, tak je tento čas reálný i v zimním období.

Naučná stezka Súlovské skály

Začátek i cíl naučného chodníkuOkružní trasa naučného chodníku začíná i končí v úzké Súlovské soutěsce, hned při parkovišti před chatou Súlovčanka, kterou najdete mezi obcemi Jablonové a Súlov. Na naučné stezce, vedoucí přes nejzajímavější část NPR Súlovské skály, je umístěno 17 informačních panelů. Pokud nejsou namrzlé nebo zcela zasněžené, seznámí turisty s přírodními krásami tohoto území. Celkové převýšení trasy dosahuje 290 výškových metrů. První asi dvě třetiny cesty nás kromě obvyklých značek naučného chodníku provázelo i zelené turistické značení. Poměrně strmou pěšinkou jsme stoupali do řídce zalesněného svahu. Cestou jsme museli překonat první skalní štěrbiny, erozní zářezy, jakož i dřevěné schody. První pauzu a šálek čaje z termosky jsme si dali uprostřed skalního města, kde se nám otevřel nádherný výhled na okolí. Kromě obdivování skalních věží zvaných varhany, je tu k vidění i 13 metrů vysoká Gotická brána. Je to jeden z nejznámějších přírodních otvorů ve skále, který připomíná zalomené gotické okno. Dále jsme v naší túře pokračovali opravdu prudkým stoupáním. Cestu nám ztěžovalo stále více sněhu a také zhoršená orientace, protože některé značky se nám schovaly pod námrazou. Na tomto úseku jsou z bezpečnostních důvodů nainstalovány pomůcky pro turisty v podobě železných úchytů či žebříků. Ale protože jsou pod vrstvou sněhu, naše cesta se stala celkem pěkným adrenalinovým dobrodružstvím. Na vlastní bezpečnost jsme ale nezapomínali a tak jsme postupovali pomalu, opatrně a neustále jsme si dávali pozor, abychom nesešli z turistického chodníčku. Naší odměnou za namáhavý výstup, místy jsme šli ve sněhu zabořeni do poloviny stehen, byla zajímavá zřícenina hradu Súlov, který je nejhůře přístupným hradem Pováží. Z této plošiny, kde je umístěn i turistický rozcestník, se nám opět naskytl zajímavý výhled na okolí. Teď nás už čekala jen cesta dolů. První úsek k louce pod hradem byl ještě trošku namáhavý. Bylo třeba zdolat žebřík, který jsme díky sněhu téměř přehlédli a pak se serpentinovým schodištěm, které mělo naštěstí zábradlí, dostat na louku. Zde jsme opustili zelenou značku a po naučném chodníku, tentokrát vedl souběžně s červenou značkou, jsme příjemnou procházkou sestupovali do Súlovské soutěsky. Prošli jsme kolem skalního hřibu zvaného Smrčok, ve skupince skal jsme se snažili rozpoznat Sovu a Sovičku, co se nám při zapojení fantazie opravdu podařilo. Naši procházku jsme nedokončili na parkovišti, ale po cestičce svažující se ke kostelu jsme si ještě odskočili do obce Súlov - Hradná.

Na chatu jsme přišli unavení, hladoví, ale spokojení. Domácí nám ochotně připravili polévku, pak jsme se na hodinku natáhli do postele a druhou část večeře jsme si dali až po vydatném odpočinku. Musím uznat, že brynzové halušky chutnaly jako od maminky. Ve společenské místnosti měli šipky, ale protože moje přesná muška vůbec není přesná, kulečník se mi zdál bezpečnější a tak jsme si zahráli pouze ten. Navečer se počasí podstatně zhoršilo, a tak jsme do noci při sklence debatovali, jak se jezdí na sněhu a zda bude nutné dopoledne při našem odchodu použít i sněhové řetězy.

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava Waniová

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Zřícenina hradu Lietava
Publikováno: 16.6.2011
Rozlehlou zříceninu Lietavského hradu najdeme na rozhraní Súľovských vrchů a údolí Rajčanky. Ruiny hradu mezi Žilinou a Rajeckými Teplicemi v katastru stejnojmenné obce Lietava dnes navštěvují turisté, kterým se odměnou za jejich výstup naskytne nádherný výhled do okolní krajiny.

SR: Den otevřených dveří na letišti i v automobilce
Publikováno: 5.6.2019
Při příležitosti Mezinárodního dne dětí organizuje letiště Kuchyňa den otevřených dveří, a to v sobotu 8. června od 10 do 14 hodin.

SR, Nejkrásnější pěší okruhy – okouzlující turistika
Publikováno: 5.6.2019
Pro všechny milovníky turistiky máme dobrou zprávu! V těchto dnech se na pulty knihkupectví dostávají nádherné knížky o nejkrásnějších pěších okruzích, které vás zavedou na trasy různých náročností, kde budete moci objevovat slovenské přírodní krásy či nádherná zákoutí.

SR: Plánujete návštěvu Žiliny? Máme pro vás dobrý tip na skvělý hotel
Publikováno: 1.4.2020
Překazila vám současná situace vaše plány na exotickou dovolenou? Máme pro vás dobré řešení. Můžete si prohlédnout skvělé a levné ubytování v Žilině a naplánovat dovolenou, na kterou nikdy nezapomenete.

SR: Hlavní turistické akce v roce 2021
Publikováno: 25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.

SR, Žilinský kraj – region přírodních krás I
Publikováno: 28.2.2021
Žilinský kraj se rozprostírá na severu středního Slovenska a snoubí v sobě krásy čisté přírody a unikátních míst. Řadí se mezi turisticky nejvyhledávanější lokality na Slovensku, a to díky přítomnosti čtyř národních parků a tří chráněných krajinných oblastí.

Žilina: Polsko-slovenské řemeslné dny v Budatíně
Publikováno: 17.10.2018
V parku Budatínskeho hradu budou 20. a 21. října probíhat Polsko-slovenské řemeslné dny, které odprezentují tradice tohoto pohraničního regionu.

SR, Čičmany – nádherný zámek s atraktivním okolím
Publikováno: 19.8.2018
Zažijte atraktivní dovolenou i na konci léta. Prožít ji můžete v barokně-klasicistním zámku Čičmany z konce 18. století, který nedávno prošel kompletní rekonstrukcí a nabízí návštěvníkům fantastické služby i úchvatné výlety do okolí.

SR: Malebná obec Lednice a zřícenina stejnojmenného hradu
Publikováno: 1.11.2012
Nevelká obec Lednice, ve které žije něco přes 1000 stálých obyvatel, se stala dalším z cílů našich výletů po Slovensku. Kde se nachází, jaké krásy ukrývá a čím si získala naše srdce, se dočtete v následujících řádcích.

SR, Rajecké Teplice: Přírodní zajímavosti okolí
Publikováno: 29.11.2012
Rajecká kotlina a její okolí oplývá množstvím turistických atrakcí, přírodních krás a zajímavostí. Městečko Rajecké Teplice je sice známé hlavně svou tradicí lázeňství, ale kromě termálních pramenů se může pochlubit i dalšími přírodními zajímavostmi.

SR, Vojkovce: Štefanský výstup na Slubicu
Publikováno: 23.12.2012
Na Druhý svátek vánoční organizuje Klub Slovenských turistů Slubica Vojkovce zajímavý výstup na vrch Slubica. Terénní vycházky se může zúčastnit i široká veřejnost.

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější autotrasy
Publikováno: 25.9.2013
V květnu 2013 vyšla zajímavá kniha, či spíše jakýsi průvodce pro autoturisty pod názvem Nejkrásnější autotrasy, která obsahuje 25 nejkrásnějších autoturistických tras po Slovensku. Chtěli byste ji mít i vy ve své knihovně? Tak čtěte dál, máte šanci vyhrát ji!

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější hřebenovky
Publikováno: 9.10.2013
V květnu tohoto roku byla oficiálně uvedena do života další velmi zajímavá knižní novinka z edice Po Slovensku od vydavatelství DAJAMA, která nese název Nejkrásnější hřebenovky. Pokud i vy patříte k milovníkům turistiky a chtěli byste mít tuto jedinečnou knížku ve své knihovně, tak čtěte dál a zapojte se do naší soutěže. Možná se štěstí usměje právě na vás!

SR, obec Čičmany: nejen krása lidové architektury – VIDEO
Publikováno: 10.3.2015
Jednou z nejkrásnějších vesnic Slovenska jsou zcela určitě malebné Čičmany. Široko daleko jsou známé díky krásným, dodnes velmi dobře zachovaným dřevěnicím, pro které jsou typické bílé ornamenty podobné výšivce. Ale Čičmany toho domácím i návštěvníkům dokáží nabídnout mnohem víc.

SR, Čičmany – malovaná krása
Publikováno: 8.6.2016
Po delší době opět navštívíme obec Čičmany, která je známá svými jedinečnými malovanými srubovými dřevěnicemi, díky nimž byla v roce 1977 prohlášena za památkovou rezervaci lidové architektury. Samozřejmě to není ani zdaleka vše, co tato obec obklopená Strážovskými vrchy nabízí.

SR, Považská Bystrica: turistická vycházka na Klapy – VIDEO
Publikováno: 20.6.2017
Turistická sezona už pomalu, ale jistě začala, a proto se vydáme do hor. Na začátek vás pozveme k méně náročnému výletu do přírodní rezervace Klapy, která se nachází v oblasti Horního Pováží.

SR, Žilinský kraj – region přírodních krás II
Publikováno: 7.3.2021
Minulý týden jsme nahlédli do Žiliny, pozvali vás do přírody a doporučili jednu z nejvýznamnějších akcí regionu. Dnes vás čekají toulky po stopách templářů, jízda po Hradní cyklomagistrále, zimní turistika v Súľovských vrších nebo poznávání lidového dědictví.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Naučný chodník Súlovské skály
Středně náročnou turistickou trasu naučného chodníku, která vede centrální částí Súlovských skal,...

SR: Zřícenina hradu Lietava
Zřícenina hradu Lietava se nachází na strmém skalném hřebeni vrcholu Cibuľník, ležícího v Sú...

Turistika v Súľovských vrších
Súľovské vrchy i jejich okolní pohoří jsou vyhledávány milovníky turistiky i houbaři. Nachází se ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 20. 6. 2021
svátek:Květa
dnes:
neděle 20.6.
33 °C
zítra:
pondělí 21.6.
27 °C