www.infoglobe.cz » SR: Suchá Belá – nejromantičtější soutěska Slovenska

SR: Suchá Belá – nejromantičtější soutěska Slovenska

Publikováno: 12.7.2012
Na východním Slovensku v oblasti Spiše se nachází jedno z nejkrásnějších horských pásem – Slovenský ráj, který je již od roku 1988 vyhlášen za národní park. V členitém území protkaném roklemi, potoky a vodopády se ukrývá soutěska, kterou se opravdu vyplatí vidět.

Tou soutěskou je Suchá Belá. Patří k nejnavštěvovanějším soutěskám na Slovensku, anárodní park Slovenský ráj to nejen kvůli jejím přírodním krásám, ale i díky její romantické nevšednosti. Při stoupání člověk překoná 400 výškových metrů, ale vůbec si to neuvědomí. Způsobují to přírodní prvky jako skalní okna, Misovy vodopády či okénkový vodopád. Strhnou na sebe veškerou pozornost, a tak únava způsobená výstupem nemá žádnou šanci. Tak pojďte společně s námi poznat tento vyhledávaný kout Slovenska.

 

Cesta za romantikou

Vstupní branou do národního parku Slovenský ráj, konkrétně do soutěsky Suchá Belá, je místní část obce Hrabušice – Podlesok. V tomto výchozím a cílovém bodě se nachází kemp, chatky, velké parkoviště, zastávka autobusů a v sezoně i bufety s občerstvením. Odtud začne naše poměrně náročnější túra. Od rozcestníku před recepcí autokempu budeme pokračovat k soutěsce po zelené turistické značce. Jdeme podél plotu autokempu, později sestupuje k řečišti a pokračuje lesem. Stezka vede po dřevěných lávkách, střídavě po obou březích a řečišti potoka až pod roklinu Misových vodopádů. Z tohoto bodu už pokračujeme po žebřících nebo přidržováním se řetězů. Po pár krocích na nás číhá nejužší místo soutěsky, tzv. roklina nebo skalní okno. Po jeho překonání se dostaneme přes Okénkový vodopád už po více rozšířené části ke Korytovému vodopádu.

národní park Slovenský ráj  národní park Slovenský ráj  národní park Slovenský ráj

Dále pokračujeme podél bočního vodopádu do tzv. Kaskád a následně strměji nahoru k zalesněnému ponornému řečišti. Poté vyjdeme u studánky na úzkou asfaltovou cestu. Celý výstup definitivně ukončíme na okraji výrazné planiny Glace. Odtud vede lesní cesta označená žlutou turistickou značkou až pod rozcestí Pod ptačím hrbem. Zde musíme sejít z cesty a pokračovat po červené značce. Lesní cesta postupně klesá a dovede nás ke známé rekreační a historické oblasti Kláštorisko.

národní park Slovenský ráj

Kláštorisko – život kartuziánů

Během sestupu ze Suché Belé jsme narazili na zříceniny někdejšího kláštera, který v minulosti poskytoval útočiště před nepřáteli lidem žijícím v okolních vesnicích, a tak tato lokalita ne náhodou nesla název Skála útočiště. Odtud pochází i samotné pojmenování Kláštorisko. V roce 1299 založili klášter kartuziáni, kteří zde žili a zároveň ho rozšířili v roce 1330 o kostel. Klášter byl později vypálen a v 15. století zde byla vybudována kaple. Od těch dob klášter chátral a dodnes nám zůstaly jen destruované zdi, ale díky dobrovolníkům se postupně obnovuje a nabývá původní vzhled.

    Kláštorisko  Kláštorisko  Kláštorisko

Pokračujeme v cestě

Po setkání a seznámení se s historií tohoto oblíbeného místa, pokračujeme v cestě severozápadním směrem po zelené značce. Po kamením vysypané cestě a přes louku sestoupíme k rozcestí Pod Kláštoriskem a z lesní cesty odbočíme doprava na stezku. Cesta vede přes les po zelené značce, v závěru vedle rekreačního střediska k rozcestí Hrdlo Hornádu. Odtud pokračujeme po modré značce vedle potoka, později asfaltovou cestou až do kempové osady Podlesok. Tam se naše túra po krásných, ale fyzicky náročných čtyř a půl hodinách končí.

Suchá Belá je tím pravým místem pro rodinný výlet. Cestu zvládnou i děti nebo starší lidé. A proč je vlastně Suchá Belá Suchá? Pojmenování této rokle je zdůvodněno vyschlým dnem v dolní části soutěsky, kde se již tekoucí potok ztrácí v ponoru.

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Slovenský ráj – přechod přes roklinu Piecky
Publikováno: 5.8.2018
Slovensko oplývá nesmírným přírodním bohatstvím, atraktivními lokalitami, které jsou pravidelně navštěvované zástupy turistů z různých koutů světa. Slovenský ráj patří bezpochyby k těmto klíčovým turistickým lokalitám. Dnes se vydáme do rokle Piecky, kde absolvujeme krásnou túru v lůně divoké a nespoutané přírody.

SR, Slovenský ráj – Ferrata HZS Kysel – VIDEO
Publikováno: 21.2.2017
Po delším čase se opět vydáme do přírody. Tentokrát vás zavedeme do znovu zpřístupněné rokle Kysel, která se nachází v národním parku Slovenský ráj.

SR, Slovenský ráj – Průlom Hornádu
Publikováno: 1.6.2016
Minulý týden jsme se vydali poznávat Slovenský ráj, přesněji úsek od Smižan po Čingov. Tato část trasy vedla po loukách, lesních stezkách a cestách, ale před námi byla ještě větší výzva. Průlom Hornádu, který je známý svými exponovanými stupačkami a jistícími řetězy.

SR, Slovenský ráj – Kláštorská roklina
Publikováno: 20.10.2019
Nedávno jsme absolvovali pěknou turistickou vycházku v národním parku Slovenský ráj a vy se sem teď vydejte s námi. Výchozím bodem je rekreační oblast Podlesok, odkud se po modře značené turistické stezce vydáte k rozcestí Hrdlo Hornádu.

SR, Slovenský ráj – naučná stezka Mládeže
Publikováno: 25.5.2016
Pomalu se nám blíží léto a s ním i čas ideální na turistiku. Dnes vás zavedeme do ráje. A ne tak ledajakého, ale slovenského. Naši túru začneme v obci Smižany, kde je i začátek naučné stezky.

Mlynky: Lyžařské středisko hlásí na sjezdovkách 45 cm sněhu
Publikováno: 29.1.2016
Vynikající podmínky pro lyžování jsou v současnosti ve Slovenském ráji. Zdejší lyžařské středisko SKI Gugel Mlynky má na svých sjezdovkách 45cm vrstvu přírodního a umělého sněhu.

Mlynky: Přijďte si zalyžovat v jedinečném prostředí Slovenského ráje
Publikováno: 17.1.2016
Letošní lyžařskou sezonu otevírá už i středisko SKI Gugel Mlynky ve Slovenském ráji. Lyžaři mají k dispozici sjezdovku Komín v celé délce 1 200 m a Zimní studnu (cca 600 m). Ve středisku nezapomínají ani na nejmenší návštěvníky, pro které je k dispozici dětský vlek. Ceny skipasů začínají od 10 eur.

SR: Týden vědy a techniky na Slovensku 2015
Publikováno: 6.11.2015
I letos se všichni nadšenci pro vědu mohou těšit na Týden vědy a techniky na Slovensku, který bude probíhat od 9. do 15. listopadu.

SR: Slovenskému cestovnímu ruchu se daří
Publikováno: 16.10.2015
Podle Slovenského statistického úřadu se za prvních šest měsíců letošního roku nevídaně dařilo slovenskému cestovnímu ruchu, který zaznamenal nárůst o 10 % a tím překonal i rekord z roku 2013.

SR: Identita Slovenska ve světě
Publikováno: 20.8.2014
V těchto dnech se národní projekt branding-u Slovenska dostává do další fáze, kterou je veřejná debata, jejímž záměrem je, aby vznikla jasná a rozpoznatelná značka Slovenska.

SR, Krásnohorské Podhradí - Mauzoleum Františky a Dionýza Andrássyových
Publikováno: 27.4.2014
Malebné Slovensko v sobě ukrývá mnoho přírodních krás, za kterými se vyplatí cestovat i na druhý konec republiky. Stejně tak je protkáno hustou sítí historických památek, které každoročně přilákají nejen domácí, ale i zahraniční návštěvníky. Dnes společně navštívíme východ Slovenska, kde se ukrývá i jedna unikátní památka - Mauzoleum Františky a Dionýsa Andrássyových.

Prielomem Hornádu
Publikováno: 24.9.2010
Další část naší aktivní dovolené, která se odehrávala v romantických roklinách Slovenského ráje, zakončíme dobrodružnou výpravou po trase Prielom Hornádu – Kláštorská roklina – Kláštorisko.

Cesta do Slovenského ráje
Publikováno: 9.9.2010
Aktivní dovolená I. - Pakliže Vás již omrzelo cestování do dalekých destinací za mořem, palmovím a nekončícím sluněním na často přelidněných plážích, máme pro Vás tip na zajímavou a především aktivní dovolenou, během které navštívíme a projedeme mnohá ze zajímavých i romantických míst Slovenska a později i České republiky.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Slovenský ráj – návštěva ferraty Kysel
V dnešní fotogalerii absolvujete spolu s námi výlet po docela nedávno znovu zpřístupněné rokli Ky...

SR, Slovenský ráj – příroda z jiného světa
V severovýchodní části Slovenského rudohoří se rozprostírá národní park Slovenský ráj. Vyhlášen b...

Slovenský ráj - Velký Sokol
Fotografické putování po jedné z nejpůsobivějších dolin Slovenského ráje. Pakliže chcete o tomto ...


Souvisejicí videa

SR, Slovenský ráj – rokle Kysel
Dnešní video vás zavede do nádherné rokle Kysel, která se nachází v národním parku Slovenský ráj....


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.1.2021
Fotopublikace Slovenské hrady a zámky z nebe z autorského pera Milana Paprčky byla zpracována jako audiokniha pro seniory. Na konci minulého roku byla darovaná domovům důchodců ve formě DVD a v současnosti je již dostupná i široké veřejnosti.
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, který je věnován přírodním unikátům a kulturním zajímavostem Slovenska, turistice, cestovnímu ruchu, horolezectví, jeskyňářství, ochraně přírody a tradicím, se v tomto roce „dožívá“ jubilejních 100 let.

18.1.2021
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 23. 1. 2021
svátek:Zdeněk
dnes:
sobota 23.1.
1 °C
zítra:
neděle 24.1.
0 °C